لکسوس، متهم به ثابت نگاه داشتن قیمت خودروهایش!

کشورهای چین و ژاپن در قرن گذشته، تاریخ پیچیده‌ای را داشته و پشت سر گذاشته‌اند. ژاپن در خلال جنگ جهانی دوم و با سیستم گذشته خود، با چین رفتار بدی داشته و پس‌ازآن نیز کشور اژدها رفته‌رفته به یک بازیگر مهم جهانی تبدیل شد تا اینکه درنهایت توانست با رشد چشمگیر خود، تبدیل به یک قدرت اقتصادی جهانی شود. این در حالی است که ژاپن باوجوداینکه نقش حیاتی را در اقتصاد جهانی داراست اما بازهم در این زمینه، با چین فاصله زیادی دارد.

حالا اکنون انگار کمی در بحث خودرویی و تولید آن‌ها، ورق برگشته است. به این معنا که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان تنظیم بازار چین در هفته گذشته، شرکت ژاپنی تویوتا را 12.5 میلیون دلار به دلیل آنچه ثابت نگه‌داشتن قیمت‌های زیرمجموعه لوکس این شرکت یعنی لکسوس در استان جیانگسو چین بوده، جریمه کرده است.

بر اساس سازمان مخصوص ضد انحصار در چین، در بین سال‌های 2015 تا 2018، لکسوس حداقل مقدار قیمت برای خریدوفروش خودروهایش را در این استان چین داشته و همچنین این شرکت ژاپنی، متهم شده است که در همین بازه زمانی، استراتژِی ثابت نگاه‌داشتن قیمت‌هایش را دنبال کرده است. برای مثال، این شرکت به خریدارانش، تخفیف‌هایی را ارائه می‌داده و حتی آن‌ها را تشویق به خرید امکانات جانبی باقیمت‌هایی ثابت در طول زمان می‌کرده است. امری که این شرکت ژاپنی را تبدیل به یک متهم کرده است!

این رو هم بخون:

BYD ماسک تولید می‌کند

این تاکتیک، یک‌راه محبوب بین فروشندگان در کشور چین است؛ اما مسئولان این کشور، هنگامی‌که این تاکتیک از طرف خودروسازان اجرا می‌شود، زیاد خشنود نخواهند بود. تویوتا نیز به همین خاطر، با تصمیم مسئولان چینی مخالفتی نکرده و انگار قرار است این مبلغ جریمه را به آن‌ها پرداخت کند. شاید چاره دیگری هم نداشته باشد.

سال 2019 نیز برای لکسوس، یک سال پررونق و خوب در بازار چین محسوب می‌شود؛ زیرا این شرکت خلاق ژاپنی، توانسته 180,200 خودرو در طول 11 ماه اول 2019 به فروش برساند که 21 درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال 2018 نشان می‌دهد.

البته اگرچه این برند هنوز به محبوبیت برندهای لوکس آلمانی مانند آئودی، مرسدس بنز و بی ام و نرسیده است اما توانسته در این زمینه، از برندهایی مانند کادیلاک، جگوار، لندروور، اینفینتی و ولوو، پیشی بگیرد. یکی از محبوب‌ترین خودروهای لکسوس در چین، خودروی سدان ES بوده که فروش ماهانه‌اش نسبت به سال گذشته، دو برابر شده است. پس لکسوس با این میزان موفقیت فروش و سودآوری در کشور چین، چاره‌ای جز ماندن در این بازار و اجرای خواسته‌های مسئولان چینی (هرچند ناعادلانه) نخواهد داشت.

منبع Carbuzz

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.