Take a fresh look at your lifestyle.

افزایش تولید خودرو برای متعادل‌سازی بازار

عدم تناسب عرضه و تقاضا باعث شد که چندسالی خودروی صفر کیلو‌متر در بازار کم شود و همین نارضایتی زیادی را ایجاد کرد. در همین راستا به گزارش چرخان و به نقل از دنیای اقتصاد؛ سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خودرو اولین حوزه‌ای بود که مورد تحریم واقع شد و از اردیبهشت ۹۷، شرکت‌های کره‌ای و فرانسوی کشور را ترک کردند و تولید نزولی شد.

حسین مدرس خیابانی افزود: با این حال در خرداد ۹۹ بعد از دو سال، رشد منفی خودرو با افزایش تولید به ۲۰۰ هزار دستگاه رسید و افزایش ۸ درصدی را رقم زد. این در حالی است که تحویل خودروها، ۵۵ درصد افزایش یافته و خودروهای ناقص کف کارخانه نیز ۷۱ درصد کم شده است؛ ضمن اینکه بناست امسال به تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاهی برسیم. وی تاکید کرد: هفته گذشته میز ساخت داخلی به ارزش بالغ بر ۶۰ میلیون دلار در حوزه قطعات خودرو برگزار شد که بر این اساس ۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در خودروسازی انجام خواهد شد. به گفته مدرس خیابانی، میز ساخت داخلی دیگری نیز که هفته آینده برگزار می‌شود، ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

علاوه بر این آمار تولید خودروسازان به ما نشان می‌دهند که روند افزایش تولید واقعی است و آنها به سمت تولید بیشتر برای بهبود اوضاع حرکت کرده‌اند. بر همین اساس گروه خودروسازی سایپا موفق شد با عبور از تیراژ تولیدی ۱۱۶هزار دستگاه خودرو تا پایان هفته گذشته، تیراژ خود در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را افزایش دهد و از آن عبور کند.

این افزایش تولید در مدت زمان سپری‌شده در سال جاری در حالی صورت گرفته که اجرای پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی از نظر حضور و شیفت‌بندی پرسنل، اجرای برنامه‌های فنی و مهندسی در خطوط تولید و همچنین تامین قطعات مورد نیاز از داخل و خارج کشور به وجود آورده است. علاوه بر این، افزایش نرخ ارز و تشدید فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، انجام فرآیندهای انتقال مالی و عملکرد زنجیره تامین را با اختلال مواجه کرده است. نکته قابل توجه دیگر این است که ۷هزار دستگاه خودرو از تولیدات سایپا در بهار سال ۹۸ مربوط به خودروهای تولید مشترک با خودروسازان خارجی بوده که با تشدید محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، این تعداد خودرو نیز از سبد تولیدات سایپا خارج شدند. با وجود این محدودیت‌ها، گروه خودروسازی سایپا با همت و تلاش مدیران و کارکنان خود و نیز مدیریت فرآیندهای زنجیره تامین و خطوط تولید، موفق به تولید ۱۱۶هزار دستگاه خودرو در سه ماه و نیم گذشته شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.