Take a fresh look at your lifestyle.

جزئیات واردات رسمی خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی

آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه کشور نشان می‌دهد، واردات رسمی خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی مجاز خواهد شد.

نگاهی به مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 درباره میزان تعرفه تعویض پلاک خودروها نشان می‌دهد، تعرفه واگذاری و تعویض پلاک خودرو برای خودروهای باقیمت تا 200 میلیون تومان، 200 هزار تومان و برای خودروهای بالای 200 میلیون تومان هم 300 هزار تومان تعیین شد که صد درصد مابه‌التفاوت درآمد حاصله به نیروی انتظامی اختصاص می‌یابد، همچنین تعیین قیمت خودرو برمبنای فهرست‌بهای اعلامی سازمان امور مالیاتی است.

از سوی دیگر، دولت به‌منظور تنظیم بازار خودروهای وارداتی مکلف شد، ضمن شناسایی خودروهای خارجی غیر آمریکایی موجود در مناطق آزاد با اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با معیارهای مشخص‌شده، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیر آمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام کند.

همچنین نرخ سود بازرگانی در تناسب با نوع خودرو و سال ساخت باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که در مقایسه باقیمت‌های کف بازار، منجر به سود غیرمتعارف بیش از 20 درصد برای واردکنندگان نشده و در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت میان قیمت‌های کف بازار و وارداتی، دولت می‌تواند نسبت به تجدیدنظر در نرخ سود بازرگانی اقدام کند.

 واردات خودروهای موضوع این تبصره برای سازمان‌های مناطق آزاد تجاری و صنعتی و شرکت‌های تابعه آن‌ها و دستگاه‌های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تابعه آن‌ها ممنوع است، همچنین واردات هرگونه خودرو در سال 1400 به مناطق آزاد تجاری و صنعتی ممنوع است. چندی قبل نیز اعلام شد  که نرخ حقوق ورودی خودرو نسبت به وضعیت فعلی کاهش قابل‌ملاحظه یافته و این موضوع مقدمه‌ای برای واردات خودرو است.

اما این موضوع نشان می‌دهد خودروهایی که تا قبل از سال 96 و 97 به داخل مناطق آزاد، راه پیداکرده بودند می‌توانند به داخل کشور وارد شوند، زیرا هنوز واردات خودرو در مناطق آزاد بسته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.