il

مقایسه سوزوکی گرندویتارا و سانگ‌یانگ تیوولی!

مدتی قبل سوزوکی گرند ویتارا با چهره‌ای جدیدتر نسبت به‌گذشته به‌عنوان فیس‌لیفت از سوی ایران‌خودرو معرفی شد. اکنون مدل جدید ویتارا برای فروش آماده شده است. در گذشته زمانی که ویتارا دچار افزایش قیمت نشده بود، محبوبیت زیادی برای خود دست و پا کرد اما زمانی که قیمت این خودرو به چیزی در حدود ۱۳۰ میلیون تومان رسید، خریداران آن به شدت کاهش یافتند و نتوانست به فروش خوب خود ادامه دهد. متاسفانه خودروسازی ایران چندسالی نسبت به کشورهای دیگر عقب است و یکی از دلایل این مشکل تحریم‌ها بود که به‌تازگی برطرف شده و سوزوکی گرندویتارا به‌عنوان اولین همکاری بعد از توافق هسته‌ای، پا به بازار خودروی ایران گذاشت. مدل فیس‌لیفت ویتارا مربوط به سال ۲۰۱۲ است. در مقابل ویتارا، یک خودروی تازه‌وارد و پرطرفدار را قرار داده‌ایم. سانگ‌یانگ تیوولی که به نوعی محصول کره محسوب می‌شود، توانسته طرفداران زیادی را به‌خود جذب کند. امروز در مجله چرخان این دو خودرو را با هم مقایسه می‌کنیم، تا تفاوت‌های این ۲، با هم بهتر مشخص شوند. با ما همراه باشید…

طراحی خارجی

suzuki-grand_vitara-2013-800-01

سوزوکی ویتارای جدید در نمای ظاهری نسبت به‌گذشته تغییرات چندانی نداشته. نمای جلویی ویتارا به عنوان یک خودرو خانوادگی خوب است، اما این طراحی برای ما ایرانی‌ها کمی قدیمی شده، چرا که سالهاست ویتارا در ایران حضور دارد. در نمای روبرویی ویتارای جدید، چراغ ها بروزتر شده‌اند و بخش‌های LED باعث شده‌اند تا چهره ویتارا جذاب تر شود. رینگ‌های خودرو نسبت به‌گذشته تغییر کرده‌اند. چهره این خودرو جذابیت زیادی برای جوانان نخواهد داشت چرا که آنها به دنبال طراحی اسپورت و جدید هستند اما به‌عنوان یک خودرو، با طراحی متوسط، انتخاب خوبی خواهد بود.

ssangyong-tivoli-2016-800-07

سانگ‌یانگ تیوولی از لحاظ ظاهری بسیار قدرتمند‌تر از ویتارا است. این خودرو با طراحی اسپورت خود، نگاه‌ها را به‌خود جلب می کند. نوع طراحی تیوولی به گونه‌ای انجام شده که پیش از این در ایران مشابه آن را نداشته‌ایم. بدنه تقریبا عضلانی و چهره عصبانی این خودرو بدون شک جوانان را به‌خود جلب خواهد کرد. هماهنگی ظاهری در بخش های جلویی، جانبی و عقبی خودرو سطح بالای کیفیت طراحی این محصول را نشان می‌دهد. بنابراین بدون شک از لحاظ ظاهری تیوولی برنده این بخش خواهد بود.

برنده بخش طراحی: تیوولی

پیشرانه

y0gptvxs02

سوزوکی گرندویتارای با یک موتور ۲۴۰۰ سی سی عرضه شده است.  این پیشرانه توانایی تولید ۱۶۹ اسب بخار قدرت را در گشتاور ۶۰۰۰ دور بر دقیقه دارد و حداکثر گشتاور آن نیز ۲۲۷ نیوتن‌متر ثبت شده است. شتاب ۱۱.۷ ثانیه‌ای نیز برای ویتارا، یک عملکرد مناسب محسوب می شود. موتور ۲۴۰۰ سی‌سی این خودرو در شرایط محدودیت در داخل ایران، بسیار خوب است و بدون شک شما در شرایط مختلف، هیچ مشکلی نخواهید داشت و با خیال راحت می‌توانید به هر منطقه از ایران سفر کنید و مطمئن باشید که جاده‌های کوهستانی را بدون افت قدرت به‌راحتی طی خواهید کرد.

ssangyong-tivoli-2016-800-17

سانگ‌یانگ تیوولی به یک پیشرانه ۱۵۹۵ سی‌سی مجهز شده. این پیشرانه توانایی تولید ۱۲۸ اسب‌بخار قدرت را در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه دارد و حداکثر گشتاور آن نیز، ۱۶۰ نیوتن‌متر است. تیوولی به‌عنوان یک خودرو کراس اوور شهری، با این پیشرانه عملکرد خوبی خواهد داشت اما در شرایط جاده‌ای بدون‌شک چندان مطمئن عمل نخواهد کرد. موتور یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خودرو محسوب می‌شود که در اینجا ویتارا پیشرانه قوی‌تری دارد.

برنده بخش پیشرانه: سوزوکی گرند ویتارا

بخش داخلی

16xhl6ah5l

از لحاظ طراحی داخلی، گرندویتارا نسبت به گذشته تغییرات چندانی نداشته و کابین همانند قبل است. طراحی داخلی ساده چندان جلب توجه نمی کند مخصوصا دریچه‌‌های هوای دایره‌ای و بخش میانی داشبورد که از لحاظ طراحی، بیش از حد قدیمی هستند. از لحاظ جنس متریال داخلی، ویتارا کیفیت متوسطی دارد اما صندلی‌ها راحتی چندان زیادی ندارند و در سفرهای طولانی کمی آزاردهنده خواهند بود.

ssangyong-tivoli-2016-800-20

در بخش داخلی بازهم از لحاظ ظاهری، تیوولی بسیار قوی تر از ویتارا است. تمام بخش های داخلی از زیبایی و جذابیت خوبی برخوردار هستند. تریم ۲ رنگ نیز در زیبایی کابین تاثیرگذار بوده است. جنس داخلی کابین از مواد ارزان قیمت تهیه شده اما راحتی صندلی های تیوولی چند برابر بیشتر از ویتارا هست. البته این برتری با توجه به سال ساخت خودرو، کاملا منطقی و طبیعی است.

برنده بخش داخلی: تیوولی

انتقال قدرت

suzuki-grand_vitara-2013-800-06

ویتارا با ۲ گیربکس اتومات و دستی عرضه شده است. این گیربکس‌ها قدرت موتور را از طریق سیستم انتقال قدرت دو دیفرانسیل چهار حالته (۴WD)، به آسفالت منتقل می‌کنند. سیستم ۲ دیفرانسیل که نزد تمام مردم محبوبیت خوبی دارد باعث می‌شود، ویتارا چابکی خوبی در شرایط آفرود و کوهستانی داشته باشد.

ssangyong-tivoli-2016-800-11

سانگ‌یانگ تیوولی با گیربکس ۶ سرعته اتومات با قابلیت تغییر دنده دستی، با لیبل ساخت AISIN عرضه شده. این گیربکس از کیفیت بالایی برخوردار است اما از سیستم ۲ دیفرانسیل در تیوولی خبری نیست. بنابراین در این بخش ویتارا بیشتر مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

برنده بخش انتقال قدرت: سوزوکی گرند ویتارا

ابعاد

6jtv10nih5

ویتارا ۴۵۰۰ میلیمتر طول، ۱۸۱۰ عرض و ۱۶۹۵ میلی‌متر ارتفاع دارد و فاصله محوری آن نیز چیزی در حدود ۲۶۴۰ میلی‌متر است. در مقابل تیوولی نیز ۴۱۹۵ میلی‌متر طول، ۱۷۹۵ میلی‌متر عرض و ۱۵۹۰ میلی‌متر ارتفاع دارد. بزرگی ابعاد ویتارا کاملا محسوس است و همین باعث می شود که شما در ویتارا با فضای بیشتری روبرو باشید. در بخش صندوق عقب ویتارا چندان فضای خوبی ندارد و حجم صندوق عقب این خودرو، از تیوولی کمتر است. این یک نقطه ضعف برای ویتارا محسوب می‌شود. اما در کابین فضای بشتر کاملا برای خانواده‌های پرجمعیت مناسب است.

برنده بخش ابعاد: ویتارا

مصرف سوخت

ssangyong-tivoli-2016-800-04

ویتارا در حالت ترکیبی مصرفی در حدود ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دارد و مصرف داخل شهر آن نیز ۱۱.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. در مقابل تیوولی در حالت ترکیبی مصرف سوختی در حدود ۷.۲ لیتر در هر صد کیلومتر  دارد و در داخل شهر ۹.۸ لیتر در هر صد کیلومتر  مصرف می‌کند. این مصرف سوخت تیوولی با توجه به حجم موتور آن قابل پیش بینی بود بنابراین در شرایط فعلی، که مصرف سوخت یک گزینه مهم در ایران محسوب می شود، تیوولی انتخاب بهتری خواهد بود.

تجهیزات ایمنی و رفاهی

svx0trc1a2

ویتارا از لحاظ تجهیزات ایمنی و رفاهی مجهز به ۲ عدد برای راننده و سرنشین,۲ عدد جانبی نصب شده برای سرنشینان جلو,۲ عدد پرده ای نصب شده برای سرنشینان جلو و عقب، مانیتور LCD هفت اینچ لمسی، آینه های جانبی برقی با گرمکن، سیستم ضد سرقت خودرو (ایموبیلایزر),کمربند ایمنی جلو سه نقطه ای قفل شونده با قابلیت تنظیم ارتفاع + پیش کشنده و محدود کننده نیرو,۳ عدد کمربند سه نقطه ای قفل شونده عقب,سیستم اتوماتیک سوخت در هنگام تصادف,قفل مرکزی لمسی و استارت بدون کلید، ماساژو صندلی راننده (چهار حالته با کلید تنظیم روی کنسول)، صندلی های جلو مجهز به گرم کن و … است.

ssangyong-tivoli-2016-800-01

تیوولی نیز سطح تجهیزات خوبی دارد و از جمله آپشن‌های این خودرو می‌توان به ایربگ راننده و سرنشین جلو، ایربگ های پرده ای، ایربگ های جانبی، سیستم فعال شونده پشت سری ها در هنگام تصادف، سنسور عقب جهت پارک خودرو، دوربین دید عقب، شیشه های دودی ردیف عقب، شیشه های جلو ضد اشعه، شیشه ها برقی و مجهز به سیستم ایمنی تشخیص مانع (سمت راننده)، فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع، دی لایت چراغ های جلو و چراغ های عقب LED، تنظیم ارتفاع نور چراغ های جلو، آینه های کناری برقی تاشو، صندلی های ردیف جلو و عقب چرم، گرم کن صندلی های جلو، ورود بدون کلید Smart Key و … با توجه به سطح مناسب تجهیزات هر ۲ خودرو در این بخش هر ۲ خودرو برنده خواهند بود.

قیمت

6jtv10nih5

ایران‌خودرو برای سوزوکی ویتارای جدید قیمتی در حدود ۱۳۲‌ میلیون‌تومان در نظر گرفته، البته این قیمت مربوط به مدل اتومات و فول آپشن ویتارا است. در مقابل تیوولی نیز با قیمتی در حدود ۹۷ میلیون‌تومان از سوی رامک‌خودرو عرضه می‌شودِ( البته قیمت نهایی این خودرو همان نزدیک به ۱۱۰ میلیون تومان است)

برتری فنی ویتارا کاملا مشخص است اما اختلاف قیمت ۳۵ میلیونی، نیز عدد بزرگی محسوب می شود که ارزش خرید تیوولی را در مقابل ویتارا بالا می‌برد.

به گروه تلگرامی سانگ یانگ تیوولی ملحق شوید

Telegram-Group-tivoli

به سوپر گروه سوزوکی گرند ویتارا در تلگرام ملحق شوید

درباره نویسنده

مهندس مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد تهران‌جنوب. مترجم و نویسنده درحوزه خودرو، تکنولوژي و صنایع مرتبط

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. عماد

  با سلام

  از بررسی شما متشکرم . اما گمان نمی کنید قیاس این دو خودرو از لحاظ شرایط فنی آنها نسبت به یکدیگر اصولا محلی از اعراب نداشته باشد. یکی دو دفرانسیل با قدرت بالا دیگری تک دیفرانسیل شهری که فقط برای مصارف ساده است؟ موتور یکی ۲۴۰۰ و دیگری تنها ۱۶۰۰ سی سی حجم دارد؟ باید سوزوکی را با اسپورتیج و یا … مقایسه کرد نه با تیوولی…
  ممنون

   
  پاسخ
 2. محمد

  سوزاکی گرد پیری روی ظاهر و تکنولوژی و همه چیزش نشسته. ماشین روز نیست، دنده اتوماتیکش چهار سرعته است!!!! عهد دقیانوس((:
  الان ماشینها شش سرعته شدن. سوارش که میشی حس یه خودرو لوکس و شیک رو نمیده، انگار یه خودرو اداری و کاری سوار شدی. یعنی به طور کلی اگه مجبور باشی اینو بخری بخرید!

   
  پاسخ
 3. ناشناس

  سلام.اگه تیوولی رو خشک وخسته کننده در رانندگی جاده میدونید حدود این مبلغ چی رو پیشنهاد میکنید؟لطفا

   
  پاسخ
 4. محمد علی دوست

  برای آفرود با بودجه در حد ۱۵۰ میلیون و اینکه ماشین تون دوس دارید صفر باشه و کیفیت ژاپنی بهترین انتخابه

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.