پژو ۲۰۰۸: یک کراس اوور کوچک یا یک هاچ بک بزرگ؟

بایستی محصول مشترک ایران خودرو و پژو با نام ۲۰۰۸ را یکی از جنجالی‌ترین اتومبیل‌های چند سال اخیر دانست، خودرویی که با یدک کشیدن القابی چون نخستین ماشین پسابرجامی، نگاه‌های زیادی را متوجه خودش کرده تا با توجه به فروش نسبتا موفق در خارج از مرزها، تولید آن توسط مجموعه ایکاپ زیر ذره‌بین بسیاری قرار بگیرد.

اینکه سرانجام و پس از عرضه محصولات قدیمی و از رده خارجی چون پژو ۴۰۵، پارس، ۲۰۶ و… این بار ایران خودرو سرانجام به عرضه محصولی جدید تن داده است، خود می‌تواند نقطه عطفی باشد، اگرچه همچنان محصولات قبلی تولید شده و می‌دانیم که همین محصول هم اگر قرار بر تکرار روال گذشته باشد، تا زمان نامعلومی تولید خواهد شد و اگر پژو بنا بر استانداردهای جهانی اقدام به تولید محصولات جدیدتری با نام‌هایی چون ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ هم بکند، اما اینجا چون ایران است ما بایستی برای سالیان دراز همین ماشین جدید فعلی را به عنوان یک نمونه موزه‌ای آینده در خیابان‌های خودمان مشاهده کنیم!

در ارتباط با بحث قیمت گذاری و شرایط عجیب و غریب فروش پژو ۲۰۰۸ که با روش‌هایی چون زوج و فرد کردن شماره ملی یا ایرادات بسیار زیاد در هنگام پیش فروش نقل محافل بود، پیش از این صحبت کردیم. سرانجام با آنکه در پیش فروش این خودرو تمام ظرفیت آن برخلاف بسیاری از پیش‌بینی‌ها به اتمام نرسید، اما بسیاری آن را خریدند. کسانی که شاید تا به حال حتی این محصول را از نزدیک ندیده و قیمتش را هم نمی‌دانستند! این خریداران فقط صرف داشتن نام پژو و شنیدن واژه‌هایی چون شاسی بلند، روی بدان آوردند.

از آنجایی که روند علاقه کاربران در چند سال اخیر نسبت به خودروهای شاسی بلند بسیار فزونی گرفته، پس سازندگان تلاش کردند تا با تنوع بخشیدن به این سگمنت، به چنین نیازی پاسخ بدهند. نتیجه این کار، ایجاد بخش‌هایی نسبتا تازه در بازار بود. جایی که پای کراس اوورها به مارکت باز شد، خودروهایی که علی‌رغم جثه نسبتا بزرگ از نظر فنی بیشتر به یک خودروی سواری شبیه بودند و بر روی پلتفرم آن‌ها ساخته می‌شدند.

اما این محصولات همچنان گران‌تر به فروش می‌رسند و از آنجایی که تردد در شهرهای پرترافیک امروزی با اتومبیل‌های بزرگ سخت است، این بار مینی کراس اوورها به بازار آمدند. محصولاتی که می‌توان آن‌ها را در رده‌ای میان کراس اوورها و هاچ‌بک‌ها قرار داد.

ولی به نظر می‌رسد این روند کوچک سازی همچنان ادامه یافته تا جایی‌که گاهی اوقات حتی نمی‌توان مرز روشنی بین یک خودروی به اصطلاح شاسی بلند با ۵درب و هاچ بک قائل شد. در اینجا مزیت اصلی کراس اوورها که همان بزرگ‌تر بودن و ارتفاع بیشتر است تا حد زیادی رنگ باخته و شاید تنها نمایی از یک محصول کمی بزرگ‌تر را جهت به‌دست آوردن دل مشتری بر چهره خودشان کشیده باشند. سازندگان این بخش تلاش دارند تا با قرار دادن روف ریل و یا فلاپ، این‌گونه به مشتری القا کنند که خودرویی بزرگ‌تر و بهتر را می‌خرد.

بسیاری از دوست‌داران کراس اوورها با دیدن چهره این محصولات، از پرداخت هزینه برای چنین خودرویی پشیمان شده و ترجیح می‌دهند به سراغ یک کراس اوور واقعی بروند اما وقتی شما در کشوری زندگی می‌کنید که حتی پس از پرداخت پول برای یک خودرو، هنوز قیمت دقیقش را نیز نمی‌دانید، پس دیدن خودرو و تست کردن آن، برای بسیاری تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی است و بایستی برخی اوقات برای داشتن آن حتی قمار کرد!

حال بیایید با هم ببینیم که آیا پژو ۲۰۰۸ را می‌توان یک مینی کراس اوور دانست یا باید آن را یک هاچ بک کمی قد بلند نامید؟

مقایسه با سایرین

خود سازنده هم اذعان می‌کند که محصولش یک کراس اوور با سایز استاندارد نیست! اما از آنجایی‌که بسیاری از ما با دیدن محصولاتی چون هیوندای توسان یا کیا اسپورتیج با مفهوم کراس اوور شهری آشنا شده‌ایم، پس آن‌ها را از نظر سایز در کنار این خودرو می‌گذاریم تا ببینید که تفاوت‌ها چقدر زیاد است و آن احساسی را که از نشستن بر پشت یک خودروی شاسی بلند دنبال می‌کردید، در پشت فرمان ۲۰۰۸ به‌دست نخواهید آورد!

2008-vs-SUV

همان طور که مشاهده کردید، این محصول پژو تقریبا در تمام بخش‌ها یعنی ارتفاع، طول و عرض از خودروهای کراس اوور شهری کوچک‌تر است. البته ما محصولاتی چون هیوندای سانتافه، کیا سورنتو، تویوتا پرادو و… را در این مقایسه قرار ندادیم زیرا در آن صورت فیل و فنجان را مقایسه کرده بودیم! در هر صورت با نگاهی کوتاه به همین مشخصات، می‌توان متوجه اختلاف زیاد ابعاد پژو ۲۰۰۸ شد.

از سوی دیگر، اگر به همین رده مینی کراس اوورها مراجعه کنیم، متوجه می‌شویم که در مهم‌ترین قسمت یعنی ارتفاع، پژو ۲۰۰۸ از تمامی رقبا کوتاه‌تر است! شما حتی اگر خودرویی چون سانگ یانگ تیوولی که در هنگام ورود بسیاری به ابعاد کوچکش ایراد می‌گرفتند را در کنار ۲۰۰۸ بگذارید، متوجه اندام بزرگ‌تر آن در همه بخش‌ها خواهید شد. حتی رنو کپچر با آن جثه کوچکش که بسیاری آن را به دیده هاچ بک می‌نگرند، باز ارتفاعی بیشتر از محصول پژو دارد. در تصویر زیر، این کراس اوورهای کوچک را از لحاظ ابعاد با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم که ۲۰۰۸ کوتاه‌ترین اتومبیل در میان آن‌هاست!

2008-vs-m-SUV

جالب است بدانید که از نظر حجم صندوق عقب نیز این خودرو حرف چندانی برای گفتن ندارد و در حالت عادی، فضای بار آن تنها به ۳۶۰ لیتر می‌رسد، در صورتی‌که رنو کپچر ۳۷۷ و سانگ یانگ تیوولی ۴۲۳ لیتر فضای بار دارند.

بایستی اصلی‌ترین شاخص برای یک کراس اوور را ارتفاع آن دانست که هرچه بلندتر باشد، به اصطلاح عامیانه ظاهری شبیه‌تر به یک شاسی بلند پیدا می‌کند. اما ارتفاع کوتاه این خودرو سبب می‌شود تا وقتی در کنار هاچ‌بک‌های معمولی در شهر نیز قرار می‌گیرد، راننده احساس برتری خاصی در ارتفاع نداشته و خودش را تقریبا هم سطح با آن‌ها ببیند! در تصویر زیر، ارتفاع این اتومبیل با چند هاچ بک شهری مقایسه شده است.

2008-vs-hatchback

پژو ۲۰۰۸ چیست؟

باید این خودرو را در سگمنتی بین هاچ‌بک‌های شهری و کراس‌اورهای مینی قرار داد. سازنده با قرار دادن فلاپ و روف ریل تلاش زیادی به خرج داده تا به خریدار القا کند که صاحب یک کراس اوور می‌شود اما نگاهی به ابعاد، نشان می‌دهد که این‌گونه نیست. شاید هم باید آن را یک هاچ بک پف کرده و یا مینی کراس اوور کامپکت نامید! اما چیزی که مبرهن است، شما هنگام سوار شدن در پشت فرمان ۲۰۰۸، احساس سواری بر یک شاسی بلند شهری را نخواهید داشت!

به سوپر گروه پژو ۲۰۰۸ ملحق شوید…

Telegram-Group-2008
22 دیدگاه
 1. pony car می گوید

  یعنی عاشق این مقایسه های تصویریتون هستم که معلوم کار خود سایت و فقط یه برگردان نیست حرفتون کاملا درست اگر یک مینی کراس را خودرویی در ابعاد تیوولی و یا چانگان فرض کنیم ۲۰۰۸ از انها هم کوتاه تر و کم عرض تر است و حتی ارتفاع ۱۵۵ سانتیمتری با روف ریل محسبه شده که روف ریل بلندی هم روی خودرو هست که ارتفاع خودرو نهایت ۱۵۰ سانتیمتر یادمه سر اچ سی کراس هم همین مباحث مخصوصا در سایت شما بود و متاسفانه خیلی از سایت های دیگر سهوا یا امدا وارد ماجرا نشدند اما اکنون دیگر کسی ادعایی ندارد که اچ سی کراس حتی یک مینی کراس اوور است به هرروی منفعت را همواره ایران خودرو برده و ضرر را خریدار چشم و گوش بسته تنتان سالم و کلامتان برنده باد

   
  1. بابک می گوید

   عزیز اصلا کی گفته این شاسی بلنده ؟ این دقیقا استانداردهای یه کراس اوور رو داره اصلا ماهیت تمام کراس ها این هست که نمونه قد کشیده سوپر مینی های هاچبک هستن و این تو ذاتشونه ! ماشین هر چی ارتفاش بیشتر باشه بهتره !!! این دیگه از اون حرفاست !
   شما کیفیت ، استاندادهای تصادفات ، متریال ، توان خروجی و … رو ندید می گیری و نتیجه می گیری این ماشین بی خودیه؟ موتورش ۸ سال بهترین موتور توربوی کلاس ۱۶۰۰ سی سی تولید اروپا بوده بعد شما کارشناس خبره وطنی خودت می بری و می دوزی…

    
 2. امیرمحمد سلیمانی می گوید

  غیر استاندار بدریخت

   
  1. بابک می گوید

   ماشین خودت چیه که از این قشنگتره و این بد ریخت ؟

    
 3. صادق بهرامپور می گوید

  تشکر از مقایسه خوبتون و آگاهی دادنتون ب ا خرید

   
 4. رادین می گوید

  چه ملت بدبختی هستیم که مردم خودرویی را که هنوز از نزدیک ندیدند مجبورند با صد میلیون و تو صف ایستادن بخرند.
  من تا حالا با توجه به مقایسه های سایتتون فکر میکردم ۲۰۰۸ ابعادی در حدود تیگو ۵یا اس ۵داره

   
 5. برسام می گوید

  این ماشین رو در زمان ثبت نام حتی مشخصات فنیش رو هم اعلام نکرده بودن یعنی خریدار نمیدونست داره موتور ۱۲۰۰ میخره یا ۱۶۰۰ ولی خرید! حالا یکم صبر کنید تا چند نفر ماشین رو تحویل بگیرن بعد بیان این مطلبی رو که شما نوشتید بخونن. مطمئن باشیم ۹۰ درصدشون میگن نهههههه اصلا هم اینطور نیست شما میخواین این ماشین رو خراب کنید وگرنه پژو ۲۰۰۸ از همه این ماشینا بزرگتره! و حد اقل یکی دوتاشون میگه:” من خودم ماشین رو بغل یه پرادو پارک کردم دقیقا ارتفاعشون یکی بود پس لطفاً حرف الکی نزنید” و اینه که آدم رو متعجب و عصبی میکنه. اینکه یه عده یه تعداد وسیله نقلیه واقعا مزخرف و از رده خارج رو به دو یا سه برابر قیمت واقعی ( در زمان تولید ) میخرن و بعد بجای ناراحت بودن از اجحافی که در حقشون شده متعصبانه از محصولی که خریدن طرفداری میکنن. اینه که طرف روش میشه وانت پراید به ما بفروشه، وانت تندر بفروشه ، ساندرو استپ وی بفروشه و هم وطن من میره یکعدد ساندرو استپ وی ( شتر گاوپلنگی که دیگه هندیا هم سوارش نمیشن ) میخره و به من میگه عجب ماشینیه اگه میتونی تا خرابش نکردن یکی بگیر!!!!!! حالا ببین وقتی بعد از چند سال به اصطلاح شرکت ماشین رو خراب کرده و کیفیتش دیگه مثل سری اول نیست !!! اون دیگه چه فاجعه ایه که دارن به خورد ملت میدن. ببخشید من دلم خیلی پره آخه همین ماه گذشته همکارم رفته یه ۴۰۵ خریده بعد میگه این ۴۰۵ جدیدا خیلی مزخرفن اون سریای اولش تا سال ۸۴، ۸۵ خوب بودن!!!!! واقعا حرفی هم میمونه؟!

   
  1. بهرام می گوید

   حرف شما درست برادر ، ولی اگه یکم تحقیق کرده باشید یا کشور دیگه منظورم بریتانیا یا کشورهایی اروپایی هست دیده باشید این ماشین ۲۰۰۸ ، ماشین روزیه و تو اروپا استفاده میشه ازش ، در ضمن اینجا ایرانه و با پول این ماشین می شه مثلا یک سراتو سایپا رو خرید !!!

    
   1. بابک می گوید

    این ماشین جز پر فروش های اروپا در سگمت خودش هست ! موتورش عالیه و شرکت بی ام دبلیو برای پژو طراحیش کرده و قدت ۱۶۳ اسب و البته گشتاورش بسیار بالا هست در حدود ۲۴۰ ! شتابش زیر ۸ ثانیست اون وقت با ماشینهای اقتصادی مثل تیوولی با اون گیربکس کند و ماشین های چینی دوزاری مقایسش می کنن و می گن این ارزش خرید نداره ! بابا حداقل برین دو تا از این ماشینارو سوار شین بعد بیاین نظر کارشناسی بدین !

     
  2. ناشناس می گوید

   من هم با نظر شما موافقم. مارا دراز گوش فرض کردند. اما ……

    
 6. يعقوبي می گوید

  ممنون از گردآوری و تنظیم مطالب مفید. در عین خلاصه بودن، بسیار جالب و مفید بود. خودم به شخصه، اصلا توجه نکرده بودم. بابت یه هاچ بک، کمی بلند قد، با آپشن های معمول زمانه، بیش از ۱۰۰ میلیون از مردم، تیغ زدند!

   
 7. محمود می گوید

  با سلام لطفا پژو ۲۰۰۸ رو با رنو اسکالا هاچ بک و لیفان نیز مقایسه فرمایید

   
 8. Reza می گوید

  خلایق هر چه لایق این مردمی که برا خرید همچون گاریی صف میبندند و به دو برابر قیمت جهانی میخرند حقشانه که چاپیده بشند

   
  1. بابک می گوید

   پژو فرانسوی مدل ۲۰۱۷ گاریه قبول جان مادرت ماشن خودت چیه که این گاریه؟

    
 9. هادی می گوید

  سلام من دو ساله که اخبار این ۲۰۰۸ رو دنبال می کنم و کلی مطلب ازش خوندم اول بگم که اکثر قطعات این خودرو از شرکت دانگ فنگ چین تامین میشه!!!! و از نظر آبشن در نمونه تولیدی ایزانخودرو کمترین محسوب میشه. جالبه که بدونید از نظر ابعاد تا حدودی دقیقا فرقی با پژو هاچبک ۲۰۸ که قرار سال بعد تولید بشه نداره توی نت سرچ کنید متوجه میشید.تا وفقتی مردم ما بدون تحقیق از منابع درست دست به حماقت های بزرگ میزنن همیشه وضع همین میمونه. به امید تفکر و تعقل بیشتر

   
 10. تلخابی می گوید

  وقتی از وزیر صنعت ومعدن در مورد افزایش قیمت خودرو می پرسند ، میگه طبیعی چون با توجه به تورم و افزایش حقوق ها قیمت خودرو هم باید تغییر کنه ، البته راست هم میگه چون افزایش حقوق خودشا با ی کارمند معمولی مقایسه نمیکنه .امیدوارم تو اخرت مقایسه بشه.

   
 11. تلخابی می گوید

  قیمت خیلی پایین تر از اینا باید باشه.

   
 12. بابک می گوید

  شمایی که فکر میکنی توسان و تیوولی و ماشینهای کره ای چون ابعادشون بزرگتره از ۲۰۰۸ بهتره باید بهتون عرض کنم تو همون کشورهای اروپایی که شما دم ازشون می زنی به ماشینهای کره ای می کن ماشینهای شانسی ! یعنی همون چیزی که ما به ماشینهای ساخت داخل می گیم ! کافیه یه تحقیق کوچیک بکنی ببنی قیمت نوسان ۲۰۱۷ بیشتره یا این مدل از پژو ! ۲۰۰۸ حدود ۳۰ هزار پوند تو انگلستان قیمت خورده در حالی کهتوسان با قیمت پایه ۲۲ هزار پوندی شروع میشه حالا ما ایرانیای ندید بدید تا مارک هیوندایی رو می بینیم فکر می کنیم بهترین ماشین دنیاست از بس چیز دیگه ندیدیم در ضمن هیچ وقت تکنولوژی موتور ۲۰۰۸ با دو توربوشارژ و ۱۶۵ اسب با ۱۶۰۰ سی سی رو لطفا با موتور و گیربکس کند تیوولی مقایسه نکن که خنده داره

   
 13. علی حسینی می گوید

  من دیشب این ماشینو تو نمایشگاه شیراز دیدم…اصلا تعجب کردم از اندازش.اول اینکه خیلی کوچیکه.در حد ساندرو و ۲۰۶ هست.بعد چیز دیگه ای که واقعا تو ذوق میزد کیفیت پایین اجزای پلاستیکی داشبورد هست.از لحاظ فضا هم در حد ال ۹۰ هست.سانروف هم که نداره.در کل انتظار من از این ماشین خیلی بیشتر بود. در حد ۷۰ ۷۵ میلیون ماشین خوبیه و واسه یه خانواده ۳ نفره راحته.دیگه با این امکانات بشتر نمی ارزه

   
  1. Reza می گوید

   خداییش ابعادش یخورده از ۲۰۶بزرگتره ولی ال نود کوچکتره

    
   1. علی می گوید

    ال نود کجا و پژو ۲۰۰۸ کجا!!!!!!!!!!!!

     
  2. کاظم می گوید

   بنده هم دیشب تو نمایشگاه شیراز این ماشین رو دیدم و تایید میکنم حرف ایشون رو. میتونم بگم اندازه لیفان ایکس ۵۰ هست و کیفیت بسیار پایینی داره. گوشه های شیشه عقب شباهت زیادی با شیشه های پیکان داشت !!!!

    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.