مکمل بنزین
خبر

تاکسی رباتی، غول فناوری آمازون رونمایی شد

آمازون به‌عنوان بزرگ‌ترین سایت خریدوفروش اینترنتی کالا در آمریکا و یا شاید هم دنیا، برای حمل بار و ارسال بسته‌بندی روش‌های بسیار متعدد و پیچیده‌ای دارد و یکی از شاخه‌هایی که این غول فناوری در آن واردشده، روبوتاکسی ها یا تاکسی‌های رباتی است که نام آن را زوکس Zoox‌ گذاشته است.

به‌بیان‌دیگر اولین خودروی برقی خودران آمازون (بدون نیاز به وجود راننده هستند) روبوتاکسی زوکس است که جف بزوس، مدیرعامل آمازون، 6 سال است روی به ثمر نشستن آن کار می‌کند. اصلاً قرار نیست که آمازون این روبوتاکسی ها را در معرض فروش عمومی قرار دهد، فقط می‌خواهد روح رقابت با شرکت‌هایی مثل اوبر بزرگ‌ترین تاکسی اینترنتی آمریکا و دی دی بزرگ‌ترین شرکت خودران چینی حاضر در عرصه حمل‌ونقل نوین آمریکا حفظ کند.

روبوتاکسی زوکس 3.65‌ متر طول دارد و هدایت آن بر عهده هوش مصنوعی است و توانایی مانور در فضاهای فشرده و تنگ را دارد. یکی از ویژگی‌های خاص آن این است که جلو و عقب آن یکسان است و حرکت آن به سمت جلو و عقب فرقی باهم ندارد که در اصطلاح به آن دوجهته نیز می‌گویند.

زوکس در هر دو جهت جلو و عقب می‌تواند به‌سرعت 120 کیلومتر در ساعت برسد و با هر بار شارژ تا 16 ساعت بدون وقفه می‌تواند به حرکت  ادامه دهد. باتری آن 133 کیلووات ساعت است و از مدل مشابه در خودروی تسلا بزرگ‌تر است،‌ به بیان دقیق‌تر مدل تسلا اس از باتری 85 کیلووات ساعت استفاده می‌کند.

بیش از 100 نوآوری در عرصه ایمنی خودرو در این روبوتاکسی به‌کاررفته است ازجمله سامانه دوربین دید 270 درجه در هر چهارگوشه‌ی خودرو، که می‌تواند 150 متر را از زوایای مختلف رصد کند. به‌بیان‌دیگر روبوتاکسی زوکس می‌توان همه اشیا و انسان‌های اطراف خود را ردگیری نموده و هیچ نقطه کوری ندارد.

جس لیونسان یکی از دو بنیان‌گذار زوکس می‌گوید: ساختن یک خودرو از طرح خط‌خطی اولیه این فرصت را به ما داد که ایمنی خودروی سواری را از اول تعریف کنیم. خودروی ما تمامی استانداردهای ایمنی تست خودروی فدرال موسوم به FMVSS را پاس می‌کنند و ما به دنبال محافظت از مسافران و پیاده‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها هستیم.

خودروی هوشمند آمازون چهار صندلی سرنشین دارد و هر صندلی علاوه بر جا لیوانی،‌ شارژر ابزارهای الکترونیکی مثل موبایل و تبلت هم دارد. اما ویژگی خاص‌تر آن صفحه‌نمایش لمسی برای هر سرنشین است که متواند موسیقی موردعلاقه خود، سیستم تهویه مطبوع را کنترل کند و مسیر در حال طی شدن را روی نقشه نشان دهد. سقف این خودرو شبیه کانوپی (خیمه و سایه بان) است و طرحی از آسمان پرستاره دارد.

اما کمپانی صاحب زوکس می‌خواهد از آن برای حمل‌ونقل مسافر خصوصی و عمومی استفاده کند که از آن رقیبی برای این بخش با کمپانی‌های اوبر و دی دی می‌سازد. زوکس از سال 2014 تأسیس شد و از آن به بعد در حال پیگیری ساخت خودران ها است که می‌تواند با استفاده از اپلیکیشن های موبایلی و بدون نیاز به راننده مسیر تعیین‌شده را بپیماید. آمازون حدود 6 ماه پیش سهام این کمپانی را خرید و آن را به‌عنوان یک شرکت زیرمجموعه مستقل اداره می‌کند.

هنوز زمان دقیق استفاده از این روبوتاکسی در خیابان‌ها اعلام‌نشده است و نمونه‌های آزمایشی آن در سان فرانسیسکو و فاستر سیتی در ایالات کالیفرنیای آمریکا و همچنین لاس وگاس نواداد در حال آزمایش و کالیبراسیون هستند.

علی اکبر گل‌محمدی

ایدی اینستاگرام برای ارتباط بامن: aliakbar.golmohamadi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا