مکمل بنزین
گوناگونتحلیلیخبر

دنا توربو با سامانه پایه گازسوز وارد چرخه تولید ایران خودرو خواهد شد

اسفندماه سال 98 شمسی بود که ایپکو به عنوان شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو از برخی پروژه‌های درحال انجام خود، پرده برداشت. در آن زمان اعلام شد تا قرار است ایران خودرو در ابتدا خودرو سورن توربو را با سامانه پایه گازسوز به مردم عرضه کند. اما اکنون و باتوجه به اعلام شرکت ایپکو، گویا قرار است تا در ابتدا دنا با این سیستم، به صورت رسمی پا به جاده های کشور بگذارد. البته احتمال دارد باتوجه به رعایت و کسب استانداردهای 85 گانه (که به تازگی به 76 موارد کاسته شده) ایران خودرو همان دناپلاس را به این سامانه مجهز کند.

این‌طور که بیان شده، ایپکو در راستا پاسخگویی به نیاز مشتریان، در حال توسعه قوای محرکه پایه گازسوز با بازدهی بالا است؛ قوای محرکه توسعه یافته، خودروی دنا را قادر خواهد کرد تا با یک بار سوخت‌گیری گاز طبیعی، علاوه‌بر کاهش آلایندگی و مصرف انرژی، ۴۰۰ کیلومتر مسافت را بپیماید.

قوای محرکه پایه گازسوز ایران خودرو که در محصول دنا به کار خواهد رفت، با خروجی دی‌اکسید کربن ۱۱۸ گرم در هر کیلومتر پیمایش توسعه داده شده است. این خودرو با سطح انرژی +A بهترین محصول تولید داخل از لحاظ مصرف انرژی بوده و احتراق مناسب این سوخت در موتور سبب رسیدن به سطح آلایندگی یورو شش شده است.
به این ترتیب میزان پیمایش خودروهای گازسوز با یک‌بار سوخت‌گیری همواره یکی از دغدغه های مشتریان این نوع محصولات بوده است، مرتفع خواهد شد.
به منظور افزایش مطلوبیت محصول، بیشینه گشتاور تولیدی این موتور نسبت به قوی‌ترین موتور گازسوز ساخت داخل ۱۱۴ نیوتن متر افزایش داشته و به ۲۵۰ نیوتن متر رسیده است. توان این محصول نیز با افزایش ۷۵ اسبی به ۱۷۵ اسب بخار رسیده است. همین موضوع این موتور را تبدیل به قوی‌ترین موتور در میان محصولات بنزینی و گازسوز تولید داخل کرده است.با موتور‌های خودروهای ایرانی آشنا شوید !!
افزایش قابل توجه توان و گشتاور این پیشرانه، به کمک فناوری توربوشارژ و عدد اکتان مناسب سوخت گاز محقق شده است. با تولید این موتور، تصور ضعف توان و گشتاور موتورهای گاز سوز از بین رفته و مطلوبیت محصول در سه حوزه مصرف، آلایندگی و قابلیت رانندگی بالا خواهد رفت.
از دیگر نقاط قوت این طرح می توان به جانمایی مخزن گاز در کف خودرو اشاره کرد که حاصل همکاری مشترک ایپکو و مرکز تحقیقات ایران‌خودرو است. مخازن نصب شده در کف خودرو امکان استفاده از تمامی فضای صندوق عقب خودرو را به راننده می دهد و در واقع فضای آن مانند خودروهای بنزینی قابل استفاده است.

سیدعلی سیدهاشمی

سیدعلی سیدهاشمی - SEYYED ALI SEYYED HASHEMI - خبرنگار و فعال حوزه خودرو - Automotive industry journalist - Репортер автомобильной промышленности- 汽车行业记者

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. قابل نداره ؟
      تقریبا حول وحوش 600یا700خرابی های متعدد 100درصد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا