مکمل بنزین
یادداشتبرگزیده‌هاتحلیلیخبر

نگاهی متفاوت به دانگ فنگ H30 کراس: آیا این خودرو همانی است که می‌خواستیم؟

یکی از خودروهایی که این روزها زیاد بر سر زبان‌ها قرار دارد، دانگ فنگ اچ‌30 کراس است، خودرویی چینی که بر رویش قطعات متفاوتی سوار شده و به دلیل مونتاژ توسط ایران خودرو، بزرگ‌ترین خودروساز (و یا مونتاژ کننده) خاورمیانه، حسابی سر و صدا به پا کرده و ظاهرا مشتریان زیادی نیز در انتظار ورودش به پارکینگ خانه‌هایشان هستند. تا پیش از این مطالب نسبتا زیادی از این خودرو به رشته تحریر در آوردیم، آن را بررسی کردیم، تیزرش را دیدیم، عکس‌های اختصاصی گرفتیم و حتی کلیپی هم تهیه نمودیم تا بدانید که تا چه حد برای ما مهم است! اما این بار می‌خواهیم از زاویه دیگری به این خودرو بنگریم و به برخی سوالات پاسخ دهیم تا شاید بعضی ابهامات را هم برطرف کنیم. واقعا بفهمیم که آیا اچ۳۰ کراس همانی است که می‌خواهیم؟!

H30 Cross از کجا آمده؟

شاید با خودتان بگویید این دیگر چه سوالی است! خب معلوم است، از چین! این را ما هم می‌دانیم، اما بیایید کمی دقیق‌تر شویم. اکثر ما نام دانگ فنگ را در کنار اچ ۳۰ کراس قرار می‌دهیم اما اگر بخواهیم صحیح‌تر بگوییم، بایستی از فِنگ‌شِن استفاده کنیم! در واقع این شرکت یکی از زیر مجموعه‌های دانگ فنگ بوده و خودروی سواری می‌سازد. پس با این حساب، باید این ماشین را دانگ فنگ فِنگ شن اچ ۳۰ کراس بنامیم، عجب اسم ساده‌ای! نام اکثر فنون کونگ فو از این ساده‌تر است.

در هر صورت این کمپانی فنگ شن عمر چندان زیادی ندارد و در سال ۲۰۰۹ اولین خودروی خود با نام S30 را در نمایشگاه شانگهای چین به نمایش گذاشت. ماشین مورد بحث ما نیز در سال ۲۰۱۱ و در همین نمایشگاه معرفی شد تا بدانیم که حداقل تا الان ۵ سال از عمرش می‌گذرد. اگرچه اگر به پیشینه آن بنگریم، متوجه می‌شویم که پلتفرم و موتورش برای زمان‌های خیلی قبل‌تر است. اما از آنجایی که در کشورمان عادت نداریم ماشین روز سوار شویم، پس این مورد را جدی نگرفته و از فنگ شن برای عرضه این ماشین یک تشکر جانانه می‌کنیم.

آخرین محصولی که این کمپانی قصد دارد وارد بازار کند، A9 نامیده می‌شود که یک سدان لوکس بوده و بر پایه پلتفرم سیتروئن C6 ساخته شده است و در خود کشور چین هم قیمتش بالای ۱۰۰ میلیون تومان است! در واقع همکاری بسیار نزدیک این کمپانی با سازندگان فرانسوی پژو و سیتروئن، یکی از دلایل اصلی برای ورودش به جمع ایران خودرویی‌ها ارزیابی می‌شود، محصولی که شاید تا همین چند سال پیش اگر اسم کاملش را در جایی می‌گفتید، سایرین تصور می‌کردند که در حال تمرین زبان چینی آن هم به صورت سلیس و روان هستید!

dongfeng-fengshen-a9

شاسی بلند؟ کراس اوور؟ هاچ بک؟ واقعا کدام است؟!

یکی از بدعت‌های نوین در کشور ما، خریدن ماشین آن هم قبل از دیدنش است! بسیاری آن را به تهیه هندوانه دربسته تشبیه می‌کنند اما بایستی بگوییم این گزینه از آن هم بدتر است، چرا که باز شما شکل و وزن هندوانه را حداقل می‌بینید اما در این مدل از خرید، جز چند تا عکس چیز دیگری قابل تشخیص نیست و از آنجایی که سازندگان، مونتاژ کنندگان و حتی وارد کنندگان این روزها در قرارداد خودشان با صراحت تمام می‌نویسند که امکان هرگونه تغییری بر روی خودرو بدون اطلاع مشتری وجود دارد، پس اگر به‌جای فراری یک پراید وانت هم به شما دادند، حق اعتراض ندارید چون امضا کرده‌اید! بالاخره این هم از فواید خرید ماشین در کشور ماست. فقط سودش برای فروشنده است و ریسکش برای خریدار؛ نفعش هم معلوم نیست که به کجا می‌رود!

این محصول زیر مجموعه دانگ فنگ هم دقیقا همین شرایط را دارد، بسیاری ندیده و ندانسته برای خریدش هجوم آوردند، چرا؟ برای آنکه تب ماشین‌های کراس اوور یا همان شاسی بلندهای شهری در کشور ما بسیار داغ است و خودروی اتوماتیک هم که کلاس دارد و در ترافیک شهرهای بزرگ بسیار کاراست، پس اچ ۳۰ کراس را به امید آنکه یک هندوانه قرمز باشد، خریدند. پس هزاران مدل پیش فروش شد و هنوز اکثریت در انتظار هستند تا شاید فردا بیاید.

اما ابعاد این خودرو به‌راستی در سایز کدام مدل‌ها قرار می‌گیرد؟ به طور حتم بارزترین ویژگی یک خودروی شاسی بلند و حالا همان کراس اوور، ارتفاعش است. این روزها مدل‌هایی با نام کراس اوور کامپکت هم در بازار وجود دارد که از این شاسی بلندهای کوچک شهری هم باز کوچک‌تر هستند و در این بین می‌توان دو محصول سانگ یانگ تیوولی و رنو کپچر را نام برد که دیگر حجت را بر کوچک بودن یک کراس اوور تمام کرده‌اند. ارتفاع رنو کپچر از سطح زمین ۱۵۶۶ و تیوولی ۱۵۹۰ میلی‌متر است. پس اچ‌۳۰ کراس اگر قرار باشد تا یک کراس اوور کامپکت هم لقب بگیرد، باید ارتفاعش حداقل در این حدود باشد، اما زهی خیال باطل! طبق عدد اعلام شده توسط ایران خودرو، ارتفاع این ماشین تنها ۱۵۲۸ میلی‌متر است؛ برای تصور بهتر این موضوع، بهتر است بدانید که ارتفاع تندر ۹۰ برابر با ۱۵۲۵ میلی‌متر است! پس با این حساب، بایستی اچ۳۰ کراس را با ارتفاع یک ماشین سواری تصور کرد تا یک محصول کراس اوور! در واقع سازنده تنها تلاش کرده با عاریه گرفتن واژه کراس و گذاشتن دو نوار باربند بر روی سقف، مشتری را به این سمت سوق دهد که با یک شاسی بلند شهری رو‌به‌روست!

car-height.charkhan

بیایید نگاهی به طول اچ۳۰ کراس بیندازیم، عدد ۴۳۵۱ میلی‌متر در وب‌سایت ایران خودرو درج شده است. رقمی که برای پژو ۴۰۵ برابر با ۴۴۰۸ میلی‌متر، پژو پارس ۴۴۹۸ میلی‌متر و سمند ۴۵۰۲ میلی‌متر است! در واقع این محصول مثلا کراس، از سه خودروی سواری معروف ایران خودرو هم طول کم‌تری دارد!

car-width.charkhan

در بخش عرض خودرو هم شرایط چندان بهتر نیست و عدد ۱۷۶۰ میلی‌متری در مقایسه با ۱۹۰۳ میلی‌متری سمند، نشان می‌دهد که از نظر ابعاد، حتی از خودروی ملی هم کوچک‌تر است.

car-length.charkhan

پس با یک حساب سرانگشتی متوجه شدیم که این ماشین، نمی‌تواند حتی یک کراس اوور کامپکت باشد، با توجه به آنکه ۵ درب است، پس در دسته سدان‌ها هم قرار نمی‌گیرد و طولش نیز از یک هاچ بک کمی بیشتر است، پس این خودرو در چه دسته‌ای قرار می‌گیرد؟

کمی در اطراف جستجو می‌کنیم تا ببینیم چه محصولاتی نزدیک‌ترین ابعاد را به آن دارند، به ماشینی چون آئودی A4 allroad quattro یا فورد Mondeo SportBreak برخورد می‌کنیم، محصولاتی که از نظر ظاهری (البته فرم ماشین نه چهره و طراحی!) شباهت‌هایی با اچ۳۰ کراس قصه ما دارند اما طول و عرض‌شان باز کمی بیشتر است، ولی با این همه ادعای کراس اوور بودن نکرده و خودشان را یک استیشن می‌دانند. در این بین محصول دانگ فنگ تنها چند میلی‌متر قدش بلندتر است اما اگر بخواهیم منطقی به قضیه نگاه کنیم، بایستی آن را نیز بیشتر از هر چیزی به یک استیشن جمع و جور شهری تشبیه کرد تا کراس اوور! اگرچه، برخی از فاکتورهای مربوط به این مدل از ماشین‌ها را ندارد اما ابعادش باز به این سِگمِنت نزدیک‌تر است.

یک چیز که در این بین جالب است، شباهت این خودرو حتی با استیشنی قدیمی چون پژو ۴۰۵ است که در خیابان‌های کشورمان نیز وجود دارد و محصولی نسبتا قدیمی (در حدود ۲۵ سال عمر) محسوب می‌شود. همچنین با خودرویی چون کرولا استیشن سال ۲۰۰۲ نیز شباهت‌هایی در اندازه دارد و حتی به محصول جدید لوگان (همان ال۹۰ جدید) در نسخه استیشن بسیار شبیه است. در تصویر پایین، ابعاد دقیق این خودروها در کنار یکدیگر گذاشته شده‌اند تا خودتان قضاوت کنید که اچ‌۳۰ کراس به چه رده‌ای نزدیک‌تر است.

station-car..charkhan

اگر هم نگاهی به عقبه تولیدات استیشن در کشورمان داشته باشیم، متوجه می‌شویم که تقریبا همگی با اقتدار شکست خورده‌اند! چه آن زمان که پیکان اقدام به تولید مدل استیشن کرد و چه آن هنگام که پژو ۴۰۵ با نمونه استیشن وارد بازار شد. سایپا هم مدت زمانی مدل سفری را عرضه نمود که بایستی آن را دارای کوتاه‌ترین طول عمر در بین مدل‌های رنگارنگ پراید دانست و همه این‌ها شاید به خوبی موید این قضیه باشند که مردم ایران، یک خودروی استیشن را دوست ندارند! پس افزوده شدن واژه‌ای به نام کراس در پشت اچ۳۰، شاید یک راه نجات برای فرار از این انتخاب ایرانیان باشد و هندوانه دربسته ما ظاهرا این بار تو سفید از آب در آمده است!

موتورش چقدر زور دارد؟

همان TU5 معروف، وظیفه به حرکت انداختن اچ۳۰ کراس را بر عهده دارد، البته ما قصد نداریم که از لحاظ فنی این موتور ۱۰۵ اسب بخاری که پیش از این بر روی پژوهای ۲۰۶ تیپ ۵، اس‌دی، 207i و رانا سوار بوده (و هست) را به چالش بکشیم. بلکه می‌خواهیم ببینیم بر روی کاغذ، و به دور از هیاهوی تبلیغاتی و یا نشان دادن کلیپ‌هایی که در سربالایی ماشین مثل بنز (!) حرکت می‌کند، چه عملکردی خواهد داشت.

شاید مهم‌ترین عامل در حرکت خودرو، از تقسیم وزن بر قدرت موتور به‌دست بیاید. قاعدتا هر چه یک ماشین سبک‌تر باشد، انرژی کم‌تری برای به حرکت در آوردنش نیاز است. محصول هاچ بک ما در بین موتورهای TU5، پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ است که تنها ۱۰۵۴ کیلوگرم وزن دارد. ماشین سنگین‌تر رانا است که وزنش به ۱۱۰۴ کیلوگرم می‌رسد و دیگر در بدترین شرایط،‌ شاهد نسخه SD پژو ۲۰۶ هستیم که ۱۱۹۰ کیلوگرم وزن دارد. اما اچ ۳۰ کراس چطور؟ آیا از همه سبک‌تر است و بنابراین سرعت و شتاب بهتری دارد؟ بایستی پاسخ بدهیم خیر! این خودرو طبق اعلام ایران خودرو، دارای ۱۲۳۰ کیلوگرم وزن است، یعنی نزدیک به ۲۰۰ کیلوگرم از ۲۰۶ و ۲۰۷ سنگین‌تر بوده و قاعدتا با همان موتور، نمی‌توان انتظار چابکی بیشتر را کشید!

h30 cross 2

در واقع اگر تا به حال از تعداد زیادی از صاحبان رانای ۱۱۰۴ کیلوگرمی شنیدید که در سر بالایی‌ها و با روشن شدن کولر، ماشین به پِت پِت کردن می‌افتد، تصور کنید با اضافه وزن ۱۲۶ کیلوگرمی بر روی همان موتور، دیگر چه آشی در انتظار شماست!

البته، مطمئنا شرایط دیگری چون گیربکس، طراحی آیرودینامیک، گشتاور و… نیز بر روی عملکرد خودرو تاثیر گذار هستند اما از آنجایی که همه این ماشین‌ها یک موتور مشابه داشته و از سوی دیگر، توسط ایران خودرو عرضه می‌شوند، انتظار تغییر شگرف را نباید کشید، حتی اگر فیلمی دیدید که یک نفر در پشت اچ۳۰ کراس نشسته و در حالی‌که تخمه می‌شکند، سر بالایی را با کولر روشن و سرعت بالا می‌تازد و می‌گوید، خیلی خفن است، خیلی!

ایمنی، حلقه مفقود شده!

احتمالا همه ما گوشمان از شنیدن این جمله که ایران دارای بیشترین تعداد کشته و مجروح در حوادث جاده‌ای جهان است، پر شده باشد! شاید این موضوع خیلی عجیب باشد که چرا کشوری با ۷۵ میلیون نفر جمعیت، از کشورهای چند صد میلیون و حتی میلیارد نفری، باید آمار بیشتری در سوانح جاده‌ای داشته باشد. البته بایستی اذعان کرد که عوامل بسیاری چون فرهنگ رانندگی، شرایط جاده‌ای و… در این امر بسیار دخیل هستند اما آن چیزی که آخر سر جان شما را می‌تواند نجات دهد، استحکام خودروست. حال باید دید اچ۳۰ کراس در این بین چه جایگاهی دارد؟!

h30 cross 3

برای آنکه ببینیم این خودرو در مواجهه با تست‌های مختلف تصادف چه عملکردی داشته است، شروع به جستجو کردیم، بالاخره چند سالی از عمر آن می‌گذرد و بایستی آمار خوبی را بیابیم. اما هرچه تلاش‌مان را برای یافتن بیشتر کردیم، نتیجه کم‌تر گرفتیم! انگار اچ۳۰ کراس تا به حال حتی یک تست تصادف را هم پاس نکرده و تصویری از یک تصادف آن نیز نبود! برای آنکه بیشتر مطمئن شویم، به زبان چینی هم گوگل را زیر و رو کردیم اما هیچ فایده‌ای نداشت و ما ماندیم و حوض‌مان! در واقع هندوانه در بسته این بار خیلی سفت بر سر جایش ایستاده و هیچ باجی نمی‌دهد! ظاهرا تنها راه برای کشف استحکام این خودرو، بریدن دست خودمان با چاقو است، اما از آنجایی که ما نه این هندوانه را داریم و نه جرات بریدن دستمان را، پس بیخیال قضیه به این مهمی شده و تنها دل نگران که آیا این خودرو، تبدیل به یک ارابه مرگ دیگر می‌شود و یا آنکه به لطف وجود ۴ کیسه هوا (که ابتدا ۲ تا بود) می‌تواند زندگی‌های زیادی را نجات دهد. چاره تنها در صبر و نگاه کردن با دلهره است تا ببینیم که چاقو دست کدام راننده را اول می‌برد تا درس عبرتی برای سایرین شود!

آیا همانی است که می‌خواستیم؟

شاید هنوز برای قضاوت در این باره زود باشد، اگرچه بر روی کاغذ، برخی چیزها چندان مثبت به‌نظر نمی‌رسند. اچ ۳۰ کراس در کل محصول عجیبی است، به همراه داشتن واژه کراس و البته وجود گیربکس اتوماتیک، سبب شده تا استقبال بسیار خوبی از پیش فروش این هندوانه در بسته صورت گرفته و ایران خودرو این بار با بازاریابی خوب، انتخاب مناسب و عرضه به موقع این محصول چینی، سرمایه زیادی را برای خودش جمع کند. اما باید دید که آیا روال بر همین منوال باقی می‌ماند؟ آیا با ورود اولین محصولات دانگ فنگ به خیابان‌ها، تعداد انصراف‌ها از ثبت نامی‌ها پیشی خواهد گرفت و یا همچنان بر طرفدارانش افزوده خواهد شد؟ نظر تعمیرکاران درباره این خودرو چیست؟ بازار دست دوم آن چگونه است و رقبا چه چیزی در مواجهه با این محصول رو خواهند کرد؟

h30 cross 1

اما چیزی که بایستی همگان بر روی آن دقت نظر داشته باشیم، نگاه واقع بینانه بر روی خودرویی است که به مانند یک هندوانه دربسته بوده و تا خودمان امتحان نکرده و شاهد گذر زمان در عملکردش نباشیم، نمی‌توان بر توانایی‌اش نظر دقیقی داد. پس اگر کلیپی دیدید که دائما از این خودرو خوبی می‌گفت و به به و چه چه می‌کرد یا کامنتی خواندید که از چینی بودنش ناله نموده و کیفیتش را با فرغون مقایسه می‌نمود، هیچ‌کدام را باور نکنید! اجازه دهید تا زمان به ما ثابت کند که این خودرو یک انتخاب ایده‌آل برای ایرانیان است و یا مانند بسیاری دیگر از محصولات به جرگه تاریخ خواهد پیوست. البته، باید به این نکته هم توجه داشت که در بازار غیر رقابتی و انحصاری کشورمان، حتی یک محصول بد هم شانس پیروزی دارد و به همین خاطر پرفروش شدن یک خودرو را نمی‌توان دلیلی بر موفقیت و یا کیفیت خوب آن دانست، زیرا اینجا ایران است و گاهی زمان می‌تواند برعکس حرکت کند!

به گروه تلگرامی اچ30 کراس ملحق شوید!

Telegram-Group-H30-Cross

پیمان گل‌کار

این روزها به‌قدری دنیای خودرو و فناوری در حال نزدیک شدن است که یک نفر با علاقه مشترک، می‌تواند تا هر دو حوزه را با عشق دنبال کند: این عاشق منم!

نوشته های مشابه

‫110 دیدگاه ها

 1. نقد خیلی خوب و منصفانه ای بود ! من خودم از کسانی هستم که در خرید این ماشین تردید داشتم و واقعن امیدوارم روزی برسه که بشه مثل همه مردم دنیا یک ماشین رو قبل از خرید دید ، سوارش شد ، تست کرد و بعد براش پول داد !

  1. به نظر میرسه که قصد کل کل کردن با سایت اسب بخار را دارند و غیر منصفانه تخریب کردند.

 2. سلام. نوشته خوبی بود. و بهتر می شد اگر حرفه ای تر نوشته شده بود و برخی ایرادها را نداشت. برای مثال در بخش مقایشه ابعاد خودرو، خیلی جالب است که ارتفاع آن را با کراس ها مقایسه نموده اید و طول آن را با سدان ها!!! خیلی بهتر بود اگر طول و عرض خودرو را هم با همان کراس های رقیب مقایسه می نمودید.
  ایراد اساسی تر به این بخش از نوشته این است که متاسفانه نویسنده چندان با خودروها آشنا نیست که اگر بود می دانست اندازه های سمند و پژو 405 و پارس با چند میلیمتر اختلاف تقریبا با هم مساوی هستند و بنابراین اینکه عرض سمند که هر روز در خیابان میبینیم حدود 20 سانتیمتر از عرض پژو 405 که آن را هم هر روز در خیابان میبینیم بیشتر باشد خیلی مشکوک است و در اینجا نویسنده باید میفهمید که عرض سمند به احتمال 99/99 درصد با احتساب آینه های جانبی محاسبه شده و عرض پژو 405 بدون احتساب آنها. بنابراین عرض خودروی h30‌ از تمام خودروهای خانواده سمند و پژو بیشتر بوده (اگر عرض آن را هم بدون احتساب آینه ها محاسبه کرده باشند) و بنابراین احتمالا کابین عریض تر و جادارتری خواهد داشت.
  نکته بعدی این است که احتمالا نویسنده تفاوت استیشن و هاچبک را نمی داند که اگر میدانست این خودرو را استیشن نمی نامید. طول بیشتر این خودرو از مثلا پژو 206 دلیلی بر استیشن بودن آن نیست!
  از یک وبسایت حرفه ای خودرو انتظار می رود مطالب حرفه ای تری منتشر کند و کمی از فضای عامیانه و کوچه بازاری دور شود. با اینحال همین بررسی و مقایسه نه چندان حرفه ای هم جای تشکر دارد و امیدوارم موفق تر باشید.

  1. از نظر شما دوست عزیز سپاسگزارم، اما به نظر می‌رسد شما هم به چند نکته توجه نفرمودید!
   در بخش مقایسه با کراس‌ها، هدف تنها نشان دادن ارتفاع خودرو است که عامل اصلی در طبقه بندی این مدل از ماشین‌ها محسوب می‌شود و همان طور که در این بخش عنوان شده است، ما به دنبال کشف این موضوع هستیم که این ماشین در کدام رده بندی قرار می‌گیرد، برای همین در مرحله بعدی به سراغ سدان‌ها رفتیم چون در گام نخست مشخص شد که یک کراس اوور نیست! پس دلیلی به ادامه مقایسه با کراس اوورها نبود.
   در گام دوم که آمار را مشکوک قلمداد کردید و حتی انگ ناآشنایی زده‌اید، بهتر است سری به وب‌سایت رسمی ایران خودرو بزنید. این ارقام عینا از آنجا نقل شده است که سازنده این خودروها بوده و قاعدتا آن‌ها از بنده و شما به محصولی که ساخته‌اند، بیشتر واقفند! گزینه‌های درج شده در ارتباط با ابعاد ماشین‌ها در این سایت با یک عبارت مشابه (طول و عرض و ارتفاع خودرو) نوشته شده و حالا اینکه شما با یک نگاه در خیابان انقدر سریع چیزی را متوجه می‌شوید که سازنده هم نفهمیده، نشان از نبوغ خاص‌تان دارد!
   در ارتباط با تفاوت استیشن و هاچ‌بک، باز هم به نظر می‌رسد که متن را به درستی یا نخوانده‌اید و یا نخواسته‌اید که بخوانید! در مقاله عنوان شده که از نظر ابعادی این خودرو به استیشن نزدیک‌تر است و دو مدل خارجی هم به همین خاطر عنوان شده است! قاعدتا وقتی این خودرو کراس اوور نیست، هاچ‌بک نیست، سدان و کوپه هم نیست، پس چی می‌تونه باشه؟! طبق همین اعداد به یک استیشن نزدیک‌تر است.
   در هر صورت از نظر شما سپاسگزارم اما توصیه می‌کنم اگر مطلبی به هر دلیلی چون انتقاد از محصول مورد علاقه یا شرکت محبوب‌تان برای شما دلپذیر نبود، آن را به غیر حرفه‌ای بودن و یا اطلاعات اشتباه متهم نکنید. ابتدا اطلاعات خودتان را بالا ببرید و سپس کامنت بگذارید.

   1. ۱- بله سایت ایران خودرو آن اعداد را اعلام کرده اما بیننده هم باید در نظر بگیرد که عرض سمند هرگز و هرگز ۲۰ سانتیمتر از پارس بیشتر نیست. سایت ایران خودرو برای سمند با احتساب آینه عرض را محاسبه کرده که البته اشتباه هم نیست ولی بهتر بود برای تمام خودروهایش از یک معیار استفاده می کرد بهرحال حالا که متخصصان داخلی چنین کاری را نکرده اند خوب بود شما به عنوان نویسنده یک سایت تخصصی خودرو این نکته را در نظر می گرفتید. و باور بفرمایید هرکسی در خیابان با یک نگاه میفهمد که عرض سمند و پارس و ۴۰۵ در یک حدود هست و هرگز سمند ۲۰ سانتیمتر پهن تر نیست تو خیابون یک سمند و پارس که پشت هم پارک شدن رو ملاحظه کنید اگر سمند ۲۰ سانتیمتر عریض تر باشد مشخص خواهد بود. اگر مخالف هستید در همین سایت نظرسنجی برگزار کنید! البته من شدیدا اعتقاد دارم که شما هم الان واقف شده اید که عرض سمند و پارس تقریبا یکیست و شاید از ابراز آن شرم دارید.
    ۲- چرا اصرار دارید این خودرو از نظر ابعادی به استیشن نزدیک تر است؟؟؟؟ مگر برای استیشن بودن استاندارد طول وجود دارد؟؟؟؟ آیا این خودرو از مزدا ۳ هاچبک درازتر است؟ اگر بپذیرید که مزدا ۳ هاچبک یک هاچبک است (!!!) پس چطور این خودرو با طول کمتر از آن به نظر شما به یک استیشن نزدیک تر است؟! البته شاید شما فقط رنو۵ و ۲۰۶ و ساندرو را هاچبک میدانید و بنابراین این خودرو در مقایسه با آنها برای شما استیشن جلوه کرده است!
    ۳- مطابق پیشنهاد شما من میخواهم اطلاعات خود را بالا ببرم بنابراین دوست دارم تعریف شما را از استیشن بدانم. لطفا تشریح بفرمایید تفاوت یک استیشن با یک هاچبک در چیست؟

    1. دوست عزیز، بایستی این نکته را بپذیرید که وب‌سایت سازنده یک محصول مثل سمند و حتی پژو پارس، ایران خودرو است و قاعدتا اصلی‌ترین منبع برای کسب اطلاعات خواهد بود. پس اگر اطلاعات در آنجا به اشتباه یا با فاکتورهای متفاوت درج شده (بدون آنکه اعلام شود)، پس قاعدتا این شرم متوجه آن‌ها به عنوان متولی اصلی و سازنده خواهد بود! ما چرا باید از چنین موردی ناراحت باشیم؟ این کار صرفا نقل اطلاعات از سوی کمپانی مادر بوده است.
     ضمن آنکه مثال شما در ارتباط با مزدا ۳ هاچ‌بک باز هم هیچ مصداقی ندارد زیرا سازنده (مزدا) با نصب فلاپ و یا نوار باربند و… تلاش نکرده تا ماشین خودش را به عنوان چیز دیگری جا بزند و به قول خودتان حتی نام هاچ‌بک را هم بر رویش گذاشته است.
     در ارتباط با موضوع استیشن، به شما پیشنهاد می‌کنم که مشخصات ۴۰۵ استیشن که در کشور ما هم هنوز حضور دارد، کمی مرور کنید. ارتفاع این خودرو ۱۵۴۲ میلی‌متر (برای اچ۳۰ معادل ۱۵۲۸ میلی‌متر) است، میزان طول ۴۰۵ استیشن هم ۴۳۹۸ میلی‌متر (برای اچ۳۰ عدد ۴۳۵۱ میلی‌متر) است و با یک مقایسه خیلی ساده به این متن ما می‌رسیم که در آن از اچ۳۰ کراس به عنوان یک استیشن با ابعاد کمی کوچک‌تر نام برده‌ایم! اگرچه سگمنت آن کاملا واضح نیست اما قاعدتا به این بخش از خودروها نزدیک‌تر است! حالا صرف استفاده از واژه کراس، واقعیت را عوض نمی‌کند!

  2. من فقط یه سوال دارم؟ شما که ماشین رو ندارید، رو چه حساب ازین ماشین تعریف میکنید و طرفدارشی؟

   غیر اینه که نیروی ایران خودرو هستی؟

   آخه بین این همه ماشین، چرا این خودرو باید جالب توجه باشه،؟ یه خودروی الکیه چینی شنگ فن !

   ایران خودرو نامرد. داره خون مردم رو میکنه تو شیشه .

 3. با سلام متن بسیار جالبی بود به نظر خودروهایی مانند لیفان ایکس 50 ویا برلیانس اچ 220 و دیگر خودرو های جدیدی که با موتور و گیربکس های ناشناخته که همگی از کشور
  چین وارد کشور ما شده چیزی درست مانند همین هندوانه در بسته ای هست که اقای گلکار در این مقاله ذکر کردند بماند که با توجه به خدمات بعد از فروش بسیار ضعیف
  شرکت های مثلا خودروساز (مونتاژ کاران ضعیف) بزرگ کشور مثل ایران خودرو یا سایپا یا کرمان موتور معلوم نیست خریداران چه مدت به خاطر نبود قطعه یا پایین بودن کیفیت
  قطعات در جاده ها سرگردان شده و هزینه های گزافی را بپردازند بماند که پیگیری این بی کیفیتی ها حتی در زمان گارانتی هم کار بسیار مشکلیست و اکثرا به خاطر هزینه و وقتی
  که باید صرف اینکار کنند از ان منصرف می شوند امیدوارم حداقل با زیاد شدن شرکت های عرضه کننده و بوجود امدن فضای رقابتی شدید و کم شدن نفوذ این مونتاژ کاران
  داخلی مردم بتوانند خودرویی باکیفیت و با خدمات پس از فروش معقول تهیه کنند

  1. حسن موتور این خودرو tu5 است که تکراری و قطعات و تعمیر کار داره و برای من کارمند که پراید سوار میشم و دنا اسم نوشتم که خود تعمیر کارا می گویند دنا نگیر می تونه گزینه خوبی باشه موتور tu5 و چهار تا کیسه هوا – گیربکس اتوماتیک – سانروف و صندوق عقب مناسب حتی بزرگتر از جی ۵

 4. بررسی معتبری نیست شما وقتی هنوز سوار ماشین شدی چطور اینجوری بررسی میکنی؟

  1. دوست عزیز اتفاقا ما این ماشین را از نظر فنی یا امکاناتی بررسی نکرده‌ایم (اگرچه شخصا از نزدیک خودرو را دیده و سوارش هم شده‌ام!) و هدف از این مقاله بیان نکاتی بود که شاید کم‌تر بدان توجه شده است و یا سوال بدون پاسخ بسیاری از افراد است.

  2. شما مقالات قبلی سایت رو برو بخون داداش!

   از سایتای رقیب میاید الکی تخریب می کنید . والا

   دمت گرم چرخاااانننننننن

 5. سلام جناب گلکار
  در ابتدا بنده لازم میدانم که بگویم اینجانب نه جز ثبت نام کنندگان این خودرو هستم نه جز هوادارانش . پس نکاتی که در زیر به آن ها اشاره میکنم بدون غرض ورزی یا سوگرایی بیان شده و امیدوارم دقت بفرمایید :

  باید خدمتتان عرض کنم که اگرچه این تقسیم بندی جدید و واژه ی کراس و ابعاد آن برای شما عجیب است اما اگر به محصولات دیگر شرکت ها مانند داچیا ، سیتروئن و حتی خودروهای چینی دیگر که بعضا در کشور نیز مونتاژ میشوند نگاهی بیندازید نیز هستند بکنید به راحتی درمیابید که برای کراس شدن یک خودرو لازم نیست که آن خودرو ارتفاعی برابر با suv ها و یا حتی کراس اورهای معمول داشته باشد بلکه این خوردو ها صرفا هاچ بک هایی هستند که کمی ( فقط کمی ) افزایش ارتفاع پیدا کردند و همچنین معمولا فلاپ هایی هم بر روی آنها نصب میشود که نشان از کراس و در واقع به نوعی اسپرت بودنشان دارد. البته ممکن است در اینجا شما دوباره خرده بگیرید که این چه جور اسپرتی است که فقط ۱۰۵ اسب بخار قدرت دارد اما باید در جواب بگویم که تنها در ظاهر ویژگی های خودروی اسپرت را دارد و نه در باطن .

  از طرفی شما به وزن این خودرو اشاره کردید که برای این موتور زیاد است . و همچنین به خودرو های دیگری که با وزن کمتر با همین موتور عرضه میشوند . اما باید محض اطلاعتان بگویم این موتور بر روی پارس نیز عرضه میشود که با وجود وزن تقریبا برابر با این خودرو و علی رغم گیربکس ضعیف تر کششی چندان بدی هم ندارد .

  مورد بعد اینکه باید با تمام احترام بگویم این بررسی واقعا ناشیانه و غرض ورزانه انجام شد و شما تقریبا هیچ کدام از نکات مثبت و برجسته این خودرو مانند گیربکس اتوماتیک ، کولر اتوماتیک ، سان روف ، اتاق جادار ، صندوق جادار و چهار کیسه هوا که در این قیمت بی رقیب هستند را بیان نکرده و به جای پرداختن به این موارد و یا عیوب مهمتر این خودرو وقت خود را صرف جمع آوری اطلاعات از سایت ها کرده که بگویید این خودرو نه شاسی بلند است نه سواری ! چیزی که اصلا نیاز به اطلاعات نداشت و از ظاهر خودرو هم میشد به راحتی دریافت کرد!!!

  اما جناب گلکار بنده از بازدید کنندگان و هواداران قدیمی شما و سایت itresan هستم و مقاله ها و بررسی های شما درباره گوشی را بسیار پسندیده و خوب و متناسب با نبض بازار و جیب خریداران می دانم اما واقعا شما را در این حیطه یعنی خودرو صاحب فن و علم نمیدانم .
  مخصوصا اینکه شما با تعنه زدن به بچه های اسب بخار و بررسی آنها که مشخصا ده ها پیراهن از شما بیشتر در بررسی خودرو و تجربه خودرو ها پاره کردند میخواهید خود را حرفه ای نشان دهید واقعا جای تاسف دارد.
  و برای همین هم هست که عرض میکنم این بررسی واقعا حرفی برای گفتن ندارد حتی اگر نام تیتر آن نگاهی متفاوت باشد !!!

  در پایان برای شما آرزوی سلامتی میکنم و امیدوارم از حرفه و تخصص اصلی خود که کالاهای دیجیتال و دنیایی صفر و یک است دور نشده و بررسی های بهتری در آن باب انجام دهید .

  1. از کامنت شما دوست عزیز سپاسگزارم
   صحبت‌های شما من را تا حدی یاد حرف مهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال می‌اندازد که یک بار در پاسخ به انتقادات فردوسی‌پور گفته بود هر وقت دستکش دروازه‌بانی دستت کردی، حق انتقاد داری! پس قاعدتا اینکه بنده در حوزه آی‌تی فعالیت بیشتری دارم، دلیل بر عدم تخصص در حوزه خودرو نمی‌تواند باشد (چه بسا که قبل از آی‌تی، گرایش بنده به همین سمت بوده است)
   اشاره فرمودید که چرا از خوبی‌های خودرو نگفته‌ام، بنده در تیتر و حتی لید مقاله گفتم که هدف ما نگاهی متفاوت و به دور از بررسی مواردی چون آپشن‌های خودرو است. نمی‌دانم چرا برخی از دوستان انقدر اصرار دارند که این مطلب را غرض‌ورزانه بدانند، در صورتی‌که صرفا برای آگاهی کاربرانی نوشته شده که تصور می‌کنند یک خودروی شاسی بلند خریده‌اند (تعدادشان هم کم نیست) یا آن را محصولی واقعا متفاوت و خاص می‌دانند (اذعان می‌کنم مارکتینگ ایران خودرو در این زمینه بسیار خوب عمل کرده است!). همان طوری هم که خودتان گفتید، نمونه‌های زیادی از این مدل از خودروها هستند (که البته نام کراس را برای خودشان نگذاشتند تا تصور اشتباه پیش بیاید) و مقاله ما صرفا برای آگاهی کسانی نوشته شده که به اشتباه این ماشین را یک شاسی بلند شهری می‌دانند. البته درباره به نوعی قلابی بودن واژه اسپرت برای این خودرو هم که خودتون به خوبی اذعان کرده‌اید.
   در هر صورت خوشبختانه ما نه از جایی ساپورت شده (یا می‌شویم)‌ که بخواهیم یک طرفه از چیزی تعریف و حمایت کنیم و نه در رسالت خبری خودمان قلم نقد را به سبب اعتراض برخی و افترا جهت نابلدی، کناری می‌گذاریم. حرفه‌ای بودن را هم در طعنه زدن به کسی نمی‌دانیم، اما قاعدتا کاری که در آن بوی طرفداری متعصبانه و یک سویه و به‌نوعی گمراه کردن خریدار را بدهد (حتی سهوی) مورد انتقاد قرار می‌دهیم، حتی اگر پیراهن بیشتری پاره کرده باشند و این مورد هیچ ارتباطی به حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای بودن کسی ندارد (انقدر به آن مطلب ایراد وارد است که یک مقاله کامل و بلند را می‌توان به آن اختصاص داد، بدون آنکه حتی یک متخصص بود!).
   البته نظر همه دوستان و منتقدان دلسوز محترم است و بی‌تردید همگی نیاز به بالا بردن دانش خودمان داریم و هیچ‌کس خالی از خطا نیست. اما خیلی خوب است که اگر مطلبی باب میل‌مان نبود، سریعا آن را مغرضانه ندانسته و بر علیهش جبهه نگیریم.

   1. شما درست میگید تعدادی براساس فقط عکس خودرو رفتند اسم نوشتند و فکر می کنند شاسی بلند است.

 6. سلام
  علی هستم :
  من دیروز از نزدیک ماشین فوق را دیدم و سوار شدم البته فقط یک دور کوتاه
  ماشین فوق از نظر زیبایی نسبت به قیمت ان نسبتا خوب است وظاهر خوبی دارد .
  گریبکس ان و موتور ان فقط در یک دور کوچک بد عمل نمی کرد وسرعت تعویض دنده مناسب بود.
  ومن خودم 206 اتومات دارم .که خودری فوق از نظر جای پا برای سرنشنان جلو و عقب خیلی بهتر از 206 بود . گریکس ان هم بنظر از 206 بهتر بود .
  البته باید بگویم که رشته کاری من خودرو نیست واز تمامی کارشناس های عزیز پوزش میخواهم .فقط از دید یه راننده که قبلا چندین ماشین مختلف در همین
  رنج قیمت رو داشتم سخن گفتم .
  البته اچند اپشن نیز روی این خودرو سوار شده که در خودرو های هم رنج قیمت دیده نمی شود
  البته باید گفت اگر خیال شاستی بلند از این ماشین رو دارید باید بگم که خیال اشتباهی است .
  در اخر از تمامی دوستان تشکر دارم

 7. دوست حرفه ای واژه کراس به همین معنی هستش که دوستمون گفتن یه هاچبک که کمی ارتفاع کرفته الان ساندرو استپ وی همون ساندرو هاچبکه که کمی ارتفاع گرفته و قاب پلاستیکی دور ماشین زدن H30 کراس هم همون H30 هاچبک هستش که کمی ارتفاع داره نکنه شما ساندرو استپ وی رو هم کراس قبول نداری ؟ در ضمن در مورد ایمنی، S30 سه ستاره از C-NCAP گرفته البته با دو ایربگ که ایمنی بالایی نیست، نتیجه H30 با توجه به 4 ایربگ باید کمی بهتر باشه، (بدنه شاسی هر دو یکی هستش) شما که اینهمه سرچ زدی یه سر سایت C-NCAP میرفتی البته زبانش چینیه، نتایج 2010 میدیدی توش تست S30 بود، در آخر کسی توقع شاسی از این ماشین نداره خیلیا فرق بین شاسی و کراس نمیدونن هر کی هم همچین توقعی داشته خیلی ساده لوح بوده و بدون هیچ تحقیقی ماشین ثبت نام کرده من خودم ماشین تو نمایندگی تقاطع یادگار دیدم پشتش نشستم و خوشم اومد تحقیق کردم و با توجه به قیمتش دیدم تو این بازار خراب و پر از خودروهای بی کیفیت ارزش خرید داره گرچه تو این بازه قیمتی تندر اتوماتیک کیفیت بهتری داره ولی دیگه از قیافه و نداشتن آپشنش خسته شدم.

  1. دوست عزیز، مثال جالبی درباره ساندرو StepWay زدید! فقط مشکل اینجاست که ظاهرا تحقیق زیادی نکردید، ارتفاع این خودرو ۱۵۷۸ میلی‌متر است و در مقابل اچ۳۰ کراس که ۱۵۲۸ میلی‌متر است، تفاوت بسیار زیادی داشته و اصلا در یک رده نیستند! جالب‌تر اینکه سازنده ساندرو (داچیا) در سایت خودش حتی این خودرو رو یک هاچ بک اعلام کرده! پس با توجه به همین دو جمله بالا، به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت که اچ۳۰ کراس حتی همان هاچ بک بزرگ شده هم نیست چون از مثال شما خیلی کوتاه‌تر است!
   در ادامه از تست ایمنی S30 فنگ‌شن نام بردید که یک خودروی سدان است و ربط آن به اچ۳۰ کراس را متوجه نشدم! مثل این می‌ماند که شما یک تست ایمنی بر روی پژو ۴۰۵ بگیرید و نتیجه‌اش را به سمند تعمیم دهید و بگویید هر دو یکی هستند چون سازنده مشابه دارند!
   لطفا کمی تحقیق کنید و با منطق نظر بدهید

   1. سلام بر آقای کلگار عزیز، آقا ممنون از اینکه به اصطلاح کارشناسی بررسی میکنید، ولی دوست عزیز چه اصراری داری که بگی نظراتت درسته، من فکر میکنم حق و حساب رو نگرفتی ها

 8. منصفانه و جالب بود من سوار اين ماشين شدم از نظر من يه هاچبكه فقط كمي كشيده تره اونم بخاطر اور هنگه زيادشه كه باعث زشتي اين ماشين شده در حقيقت اين ماشين يه جايگزين براي ٢٠٦ تيپ ٦ هست كه از نظر فني سرتر از ٢٠٦ و از نظر ظاهري پايينتر از اونه

 9. سلام خسته نباشید
  متشکر از نقدی که بر خودروی h30 داشتید اما چند نکته را خدمتتان عرض می کنم
  اول اینکه نقد منصفانه ای نداشتید از جمله مقایسه ها که بعضی جاها با سدان و بعضی جاها با کراس اور ..
  دوم اینکه نکنه این ماشین هیچ مزیتی ندارد که شما بیان نفرمودید ؟
  سوم اگه این ماشین خوب نیست پس کدام ماشین داخلی ( البته با شرایط مساوی با این خودرو ) خوب است ؟
  چهارم در مقایسه وزن ماشین هم انصاف را رعایت نکردی !!
  پنج اینکه خیلی خوب بود که این ماشین رو در رنج قیمتی خودش و امکاناتش با بقیه مقایسه می کردی
  .
  .
  .
  به هر حال دستتون درد نکنه و خسته نباشی.
  از هر نقدی می توان چیزهایی را هم یاد گرفت

  1. ممنون از دقت نظر شما دوست عزیز
   یکی از اهداف نوشتن این مقاله، کشف این موضوع بود که اچ۳۰ کراس دقیقا در چه سگمنتی قرار دارد و برای همین یک بار با خودروی کراس اوور و یک بار سواری مقایسه شده است.
   هدف این مطلب اشاره به مزایا و معایب خودرو نبوده، برای همین هیچ ضرورتی به اشاره مزایای آن و یا مقایسه با خودروهای داخلی وجود نداشت. ضمن آنکه قرار نیست ما در این مقاله به مشاوره خرید خودرو بپردازیم تا با ماشین‌های هم رده‌اش مقایسه شود (آن هم در بازار غیر رقابتی ایران!)
   در هرصورت از دیدگاه شما سپاسگزارم

 10. اين ماشين از نظر ابعاد بايد با ليفان ايكس پنجاه و ساندرو مقايسه بشه نه سمند و پارس و در ضمن اگه بخواين بدونين اين ماشين از نظر ايمنى 3 ستاره داره و اين اين ماشين اصلا كي گفته كراس اور هست اين ماشين كراس هست يعنى هاچبكى كه يكم طول و عرض بيشترى داره و يكم ارتفاع بيشتر پس نبايد بهش گفت كراس اور و استيشن هم نيست و شما كه ميگين موتور اين ماشين ضعيفه بايد بدونين كه ايكس پنجاه 10 مليون از اين گرونتره بعد قدرتش هم كم تره و قدرتش برابر ساندرو هست و شتاب گيريش هم اونجورى كه تو فيلم بررسيش بود به نسبت قيمتش خوب بود

  1. ممنون می‌شوم منبع تست ایمنی ۳ ستاره این خودرو را در همین جا قرار بدهید

    1. :))))
     عزیز جان لینک بده نه اسم!

 11. با سلام. شما که در بخش ارتفاع با کراس اوررها مثل رنوکپچر مقایسه کردید چرا تو قسمت طول و عرض خودرو با همونا مقایسه نکردید؟؟؟؟ کلا مقایستون از بیخ اشتباهه و اگر بنا بر مقایسه باشه توی تمام قسمت ها باید شرایط رو یکسان در نظر میگیرفتید. نه طولش رو با 405 ، ارتفاعش رو با تیوولی و موتورش رو با بنز. در کل بررسی خوبی نبود و اصلا اسمی از گیربکس ماشین نبردید و فقط وزن خودرو رو دلیل بر ضعیف تر بودن نسبت به 206 ذکر کردید. از نقدتون کاملا مشخصه که تجربه رانندگی با این خودرو رو نداشتید. کاش اول باهاش چند دقیقه رانندگی میکردید بعد نقدش میکردید.

  1. در جواب یکی از دوستان دیگه، دلیل این مدل از مقایسه ذکر شد که هدف ما بیان معایب و مزایا نیست، در آن بخش مقایسه ابعاد هم با ماشین‌های مختلفی مقایسه کردیم تا رده آن را بتوان به صورت حدودی پیدا کرد

 12. به نظر من این نوشته نه تنها شامل بررسی نیست بلکه نقد هم حساب نمیشود
  نویسنده فقط تخریب کردن

 13. شما که شاید به زور پشت یک ماشین ۱۰۰تومانی نشستی و فقط با جستجو در اینترنت حرف میزنی ،لطفا حرف نزن .
  بهتر نیست؟؟؟
  سکوت کن و با پرایدت هندلینگ بگیر .

 14. کاملا معلومه از ۲۰ کیلومتری h30 هن رد نشدین بعد اومدین اینجا تیریپ خبره برداشتین.
  این ماشین اصلا نباید با پارس و سمند مقایسه بشه.
  شما باید با x50 اتومات یا چانگان cs35 مقایسه کنین یا ۲۰۶ اتومات.
  شما هنوز فرق کراس رو با کراس اور نمیدونین اسم خودتمونم گذاشتین کارشناس !!!
  همین موتور الان روی پارس اتومات بخوبی داره جواب میده پس روی h30 هم با گیربکس ژاپنی بهتر از پارس جواب خواهد داد و اسب بخار بخار هم تو بررسیش تایید کرد.
  این ماشین ۳ ستاره ایمنی از موسسه cn-cap داره که کارشناس محترم حتی زحمت نداده به خودش سرچ کنه.
  در ضمن h30 شتاب صفر تاصد ۱۲.۵ ثانیه داره که کاملا قابل قبول هست چون پارس اتومات با وزن کمتر ۱۳ میزنه.
  شما نمونه گیربکس ژاپنی این ماشین روی هیچ خودرویی زیر ۶۰ تومن با این کیفیت پیدا نمیکنین.

  1. عزیز جان، شما اگر متن را حداقل یک بار و حتی به صورت سطحی مطالعه کرده بودید، متوجه می‌شدید که ما برای تست ایمنی خودرو حتی به زبان چینی هم سرچ کردیم و چیزی نیافتیم!
   ممنون می‌شوم لینک و منبع این ۳ ستاره را در اختیار بنده و سایرین قرار دهید.
   در ارتباط با سایر موارد هم قبلا توضیح داده شده است.

  2. حاجی من کاری با بقیه حرفات ندارم اما اینکه اومدی میگی موتور TU5 رو پارس اوتومات جواب می ده دیگه بدجوری فشار میاره به آدم! اصلا تا حالا پشت پارس اوتومات نشستی؟ تنبلترین و بی خودترین ماشینی که تو عمرم دیدم! تازه TU5 روی پارس LX دنده دستی هم نسبتا ضعیفه چه برسه به اوتومات! خواهشا ندانسته اطلاعات غلط به مردم ندین!

 15. داداشا یواششش.
  قشنگ معلومه ایران خودرو داره تلاشم میکنه جو رو برگردونه،

  چرا داره زورتون میاد؟ خیلی ام نقد خوبی بود,

  این ماشین شتر گاو پلنگه ،

 16. من این ماشین و میخواستم ثبت نام کنم.
  ولی از طریق همین سایت فهمیدم دارم اشتباه می کنم.

  ایران خودرو خوب بلده مردم و گول بزنه؛ مردم ما هم ساده؛

  البته حقمونه؛ ماشین هاچ بک و با اسم کراس دارن میکنن تو پاچمون!

  یه سری آدمن قشنگ معلومه پول گرفتن اومدن دارن به مقاله و نویسنده ایراد میگیرن.

  عاقا چرا ناراحت میشید؛ ولی ایران خودروییا بدونید این نونا خوردن نداره .

  1. كراس يعنى هاچبكى كه يكم طول و عرض بيشترى داره و خيلى كم ارتفاع بيشتر شما يكم برو تحقيق كن چون كراس ربطى به كراس اور نداره

 17. خخخخ آخر استیشن شد ؟؟

  ملت ساده که فک کردن سواز شاسی بلند میشن !!! الهییییی .

  ایراد نداره برید پس بدید تا وقت هست .

  1. پشت ماشين نوشته كراس نه كراس اور و كراس يعنى هاچبكى كه يكم طول و عرض بيشترى داره و يكم ارتفاع بيشترى نه كراس اوره و نه استيشن چرخان فقط ميخواسته اين ماشين رو تخريب كنه

   1. خوب یعنی چی؟ چرا با کلمات بازی میکنید برای مردم !

    کی تو این مملکت رو یه ماشینی اینقدر زوم شده؟

    آیا غیر اینه که شما یا خودتون ایران خودرویی هستید یا نفعی می برید ازین قضیه؟

    میشه بگید تعریف استیشن چیه؟ والا من نمیدونم شما چند وقته به این سایت سر میزنید . فکر میکنم حدودا یه هفتس. ولی تو این مدت من فهمیدم چرخان بر خلاف سایر سایتها بدون جانبداری داره واقعیت ها رو میگه.

    1. این ماشین هاچ بک هست ولی با این امکانات و مشخصات و این قیمت رقیب نداره
     حالا بعدا متوجه میشی

    2. عاقا کدوم امکانات و مشخصات؟

     اخه ماشین نیومده تو چی ازش میدونی؟
     الکی از چی دفاع می کنی؟

     معلوم نیست گیربکسش مال کی هست. قدیمیه یا هرچی.

     بابا ایران خودرو حواسش هست. مردم ساده ایران ….

     اگر جز ثبت نام کنندگانی امیدوارم که راضی باشی. در غیر این صورت واقعا این هواداری اخر و عاقبت نداره

    3. شما چرا اینقدر حرص میخوری؟
     به فکر خودت باش

   2. مثل این میمونه پشت فرغون بزنن بنز کمپرسی. عزیز من فرغون فرغونه

    1. یه چیزی هست که کسی که با این ادبیات راجع به یه خودرو صحبت میکنه شک نکنید خودش پایینتر داره
     قول میدم رحیم موتور داره یا حداکثر پراید یا خونه پر تیبا داره خخخخ

    2. خدایش لایه داره خیلی تیکت باحال بود

 18. واقعا ایران‌خودرو چه فکری کرده که یک خودرو چینی که نه قیافه داره، نه جا داره و نه قدرت داره رو برای فروش گذاشته. ۲۰۶ تیپ ۲ از این بهتره

  1. قدرت اچ سی کراس از 206 تیپ 2 خیلی بیشتره خیلی هم از 206 قشنگ تره و 2 برابر 206 هم جاداره اگه نمی دونی الکی از خودت حرف نزن.!!!!!!!!!!!!!!!!

 19. یعنی ایران خودرو یه تنه گند زده به صنعت ایران. این آشغال چینی چیه؟ باز ام‌وی ام ۳۱۵ یه قیافه ای داره

  1. فقط گیربکس اتومات ایسین این می ارزه به کل MVM ها

   1. ازون حرفا بودا !!

    دادشا مگه تو میدونی کدوم مدلشه؟ یه مد قدیمی 4 سرعته بدون تیپ ترونیک !!

    اخه اتومات به چه ارزشی؟

    ساده اید واقعا !

    1. همون مدل قدیمی که شما میگی رو چرا نمیزارن روی MVM
     ایشالا شما هم یه اتومات میخری
     داداش پرایدت مدل چند هست؟

    2. نظر…نظرات شما زیاد دیده میشه .مثل اینکه بدجور دنبال این ماشین بودید و گیرتان نیامده آقا ، چرا اینقدر میگی برن پس بدن ، مبارک کسایی که ثبت نام کردن . آقا تو این رنج خوبه .نه بده و نه خوبه .

 20. اینکه هیچی از ایمنی ش معلوم نیست چه کاریه پول بدیم این و بخریم، قرص برنج می خریم ارزون‌تر میشه خودکشی کرد تا با یه ماشین ۴۴ تومنی اینکار و کنیم

 21. سلام جناب گلکار
  برادر شما قیمت ماشین رو در نظر نگرفتی با 44 تومن در کل بازار خودروی بهتر پیدا نمیکنی
  کدوم ماشینی تو این رنج رینگ 16 داره؟
  کدوم ماشین لاستیک فابریک 205 داره؟
  کدوم ماشین تو این رنج 4 تا ایربگ داره؟
  کدوم ماشین تو این رنج گیربکس شناخته شده داره؟
  چرا بدون تحقیق نظر میدی که بیان مخالفت بکنن و تو معروف بشی؟

  1. یعنی میگن ما ایرانیا اخریشیم همینه !!!

   یعنی اگر رو پراید همین امکاناتیو که گفتیرو بذارن، بعد بدن 35 میلیون خود شما نفر اول صف هستی!!!

 22. واژه ی کراس هم مثل واژه ی ۴k تو گوشیها یه حقه ی بازاریابیه.آقای گلکار نقدها تون تا الان که مشکل خاصی نداشته به راه خودتون ادامه بدید.جواب این ایرانخودرویی ها که از روی بیسوادی مقاله رو هم نمیخونند واز شما انتقاد میکنن ندید.جواب ابلهان خاموشیست

 23. از مقایسه کردن طول و عرض یه هاچ بک با سمند میشه فهمید نگارنده اطلاعات زیادی نداره

  مگه بررسی پژو 301 بوده که با ابعاد سمند مقایسه کردی؟؟؟؟؟؟؟؟
  این ماشین بیاد بیرون بازار mvm و لیفان و برلیانس خراب میشه

 24. سلام
  یه مطلب خیلی جالب
  ارتفاع تیولی رو نوشته 1590 میلی متر کپچر 1566 میلی مت و h30 1520 میلی متر. یعنی اگر سرت رو خم کنی میتونی از زیر ماشین به راحتی رد شی
  تمام اختلاف ارتفاع این ماشین ها 7 میلی متر هست یعنی کمتر از یک سانتی متر و نویسنده خواسته با این ترفند اختلاف رو زیاد نشان بده. عرض سمند هم واضح است با پارس و 405 یکی است. پس مشخصه نویسنده کاملا مغرضانه نظرش رو نوشته

  1. دوست عزیز نیاز به این همه تلاش برای اثبات نبست، شما خیلی راحت می‌تونید به وب‌سایت ایران خودرو مراجعه کنید و ببینید که تمام اعداد درست است (برای تیوولی به رامک خودرو بروید)
   از نظر ارتفاع هم ظاهرا شما ریاضی کمی فراموش‌تون شده چون هر سانتی‌متر معادل ۱۰ میلی‌متر است و قاعدتا اختلاف با چیزی که شما تصور کردید ۱۰ برابری فرق می‌کنه!

   1. خخخخخخخخ چه جواب خوبییییی.
    طرفداران اچ سی ایران خودرویی ان.
    موافقا لایکککک

 25. افرین به مدیریت سایت چرخان بنده حداقل پنج سال است که سایت های خودرویی را مشاهده می کنم و به جرات می گویم که سایت چرخان همواره جانب بی طرفی را رعایت نموده و حقایق موجود خودروها را بیان نموده حال به کام بعضی شیرین یا تلخ باشد مخصوصا در این تاپیک شما انچنان واضح و روشن روی مواردی از این خودرو مجهول الحال دست گزاشتید که متاسفانه بعضی از سایتها که امکان بررسی ویدیویی این خودرو را داشتند از کنار ان به راحتی گزشتند و مخاطب را در مقام انتخاب در جایگاهی قرار دادند که دقیقا ایران خودرو می خواهد مشتری اینگونه به پندارد و وای به حال خریدارانی که به امید تحویل یک کراس اوور به نمایندگی می روند و با یک استیشن روبرو می شوند به عنوان یکی از مخاطبان سایت امیدوارم که این رویه در این سایت ادامه پیدا کند چرا که شاید در کوتاه مدت فواید و درامد انچنانی نسیب سایت نشود اما در بلند مدت انچنان اعتباری به سایت می بخشد که با هیچ قیمتی قابل خریداری نیست

  1. از نگاه دقیق و موشکافانه شما دوست عزیز ممنونیم.
   از ابتدا رسالت وب سایت چرخان بر همین بوده و در آینده نیز بر همین منوال خواهد بود.

   بیشتر اوقات عنوان کردن حقایق کمی تلخه دوست عزیز؛ امیدواریم همیشه مخاطبین با درک و شعوری چون شما، مطالب ما رو نقد کنند

 26. جناب آقای پیمان گل کار و مدیریت محترم سایت چرا انقدر باید فرهنگ سازی کم باشه که بیاین یه خودرو رو که هنوز نیومده به جرم چینی بودن متهم به بی کیفیتی کنید

  در حالی که چندین بار بهتر از این ماشین های داخلی
  مگه 206چی داره
  همین آپشن هارو بزار رو 206 میشه 55میلیون

  4 ایر بگ
  سانروف
  اتوماتیک
  مانیتور
  صندلی در 6جهت
  دوربین و سنسور عقب
  کراس اور
  کروز کنترل

  1. اچ سی کراس گرم کن شیشه هم داره تازه تنظیم شیشه هاشم برقی است و کنترل سیستم صوتی از روی فرمان را هم داره که هیچ کدوم اون فابریک روی 206 نیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. جناب استاد گل کار به شخصه در هیچ سایتی یه بررسی منصفانه از این خودرو ندیدم یا جانبدارانه بوده یا تخریب کننده بوده و در ایران تا خود شخص یه خودرو تست نکنه نمیتونه به هیچ بررسی اعتماد کنه.
  در ضمن ایمنی که گفتم چه ربطی به 405 و سمند داره!!! پلتفرم اینا مشترکه نه اتاق و بدنه، مقایسه من بین S30 و H30 مثل 206 و 206 SD هستش که تقریبا ایمنی یکسانی دارن چون اتاق و پلتفرم مشترک دارن بجز قسمت صندوق خودرو.
  در آخر حالا اگه این خودرو 3.8 سانت بلند تر بود مثل کپچر کراس میشد اولا اصلا این ارتفاع با چشم مشخص نیست دوما اگه رینگ 17 کنی یا فاق لاستیک 65 بگیری دیگه H30، کراس میشه آخه این چه مقایسه ای هستش استاد !!! شما میتونستید بگید این خودرو مثل تیوولی کراس طراحی نشده که اعتقاد من هم همینه که طراحی خودرو مطابق با کراس ها نیست سپر جلو نزدیک زمینه، محل قرارگیری چراغ ها هم مثل هاچبک و سواری هستش نه کراس ها که چراغ ها بالا تر و کاپوت کوتاهتر هستش ارتفاع کف از زمین هم از کراس ها کوتاهتره و چند مورد دیگه… پس اگه مشکل ارتفاعه از نظر شما که قابل حله ولی از نظر من طراحی مشکل H30 هستش نه ارتفاع اگه ارتفاعش 10 سانت هم بلندتر بود بازم شبیه هاچبک به نظر میومد.
  در آخر مشکل کراس بودن یا نبودن نیست بحث اینه که با این قیمت تو این بازار گزینه بهتری به چشم میخوره، ببینید چه بلایی سر صنعت خودرو سازی یا همون مونتاژ افتاده تو چند سال اخیر که اینهمه موج تعریف یا تخریب روی یه ماشین چینی تو ایران راه افتاده دوستان ما در منطقه آزاد با 40 تومن میتسوبیشی لنسر سوار میشن حالا ما باید با 44 تومن سر یه ماشین چینی بحث کنیم!!!!!
  بخشید زیادی نوشتم

 28. راستی همون جور که قبلا هم گفته بودم تو نظر قبلیم، اصلا سه ستاره ایمنی از C-NCAP نتیجه خوبی واسه این ماشین به حساب نمیاد که اینهمه اصرار دارید که داره یا نداره و همچنین میگم یکی از ضعف های این خودرو ایمنی پایینشه البته نسبت به سال ساخت و طراحی که 2011 هستش شاید بعضیا بگن خو ایمنی 405 هم همینه پراید که دیگه هیچی ولی باید توجه کنید که سال طراحی 405 مربوط به 1989 هستش نه 2011 و این مشکل ایران فرغونه که به بهانه اشتغال (همش کشکه و فقط دنبال سود بیشترن نه جون مردم) هنوز داره این خودرو با استاندارد اون سال ها تولید میکنه نه پژو فرانسه، استاندارد الان پژو فرانسه مثلا 508 هستش که 5 ستاره از Euro-NCAP داره
  در پایان همه این بحث ها به شخصه نه طرفدار ایران خودرو هستم نه بر زد سایت و یا نوییسنده شما فقط دنبال نقد منصفانه هستم که نه در این نقد دیده شد که تخریب بود و در بخصوص نقد اسب بخار که تمجید کامل بود والسلام

 29. سلام؛
  ممنون بابت این بررسی خوب و کامل
  من یه موضوعی رو می خواستم خدمت دوستان بگم
  من به شخصه وقتی اسم و لوگوی دانگ فنگ رو می بینم تنم می لرزه!!!!!!!
  پسر عموی بنده تو صنف خودروهای سنگین و لوازم و قطعات یدکی فعالیت داره، چندین سال پیش شرکت سایپا اقدام به وارد کردن خودروهای سنگین دانگ فنگ می کنه که بعدا هم اسمشو البرز میزاره
  فقط همین قدر بهتون بگم که اکثر صاحبان این وسایل به قدری از کیفیت پایین و مشکلاتش عذاب کشیدن که خیلی ها حاضر شدن به قیمت پایین ردشون کنن بره!!
  حالا این H30 کراس که برای یکی از زیرمجموعه های دانگ فنگه!! خدا بخیر کنه! از الان میشه صاحبان سردرگم این ماشینو تو پاسکاری بین نمایندگی ها دید!! یا به خاطر نبود قطعه باید ماشینو تو نمایندگی یا پارکینگ خونه رها کنن!

  1. عزیزم اسم اون کامیون هووو بود نه دانگ فنگ

 30. اصلا قصد نداشتم کامنت بدم اما واقعا تعجب می کنم چرا بعضیا اینقدر بدون منطق میان و از یک چیز دفاع می کنن!!!!!!!!!!!!!!!
  من چند ماه پیش که نمایشگاه دستاوردهای صنایع خودروسازی توی نمایشگاه بین المللی تهران دایر بود، از نزدیک رفتم و این ماشینو دیدم.
  اونموقع حرفی از ثبت نام و وارد کردن این ماشین نبود ولی میشد حدس زد ایرانخودرو دوباره یه نقشه برای سرکیسه کردن مردم کشیده
  ظاهر ماشین که اصلا تکلیفش با خودش معلوم نیست یعنی خودشم نمی دونه قراره هاچ بک باشه، کراس اوور باشه یا یه سدان نصفه و نیمه
  اما بدترین قسمت وقتیه که سوارش می شین. یعنی اوج گندکاری چینی رو میتونین اونتو ببینین
  کیفیت داشبورد پراید به مراتب بهتر از اینه، یعنی مواد خشک و بی کیفیت همچین تو ذوق آدم می زنه که حد نداره
  به نظر من اینایی که میان اینجا از این آشغال چینی دفاع می کنن همونایین که 20 تا 20 تا ثبت نام کردن به امید اینکه موقع تحویل تو بازار مریض بالاتر از قیمت بفروشن
  خلاصه اینکه خریدن و استقبال از این ماشین نتیجش میشه وارد کردن مدل های بدتر و آشغالتر از طرف این دوشرکت استعمارگر خودروسازی

 31. با سلام خدمت دوستان من فکر میکنم این انتقادات و بررسی عیوب یک خودرو میتونه از حباب قیمت برای یک خودروی تازه وارد که معمولا در کشور ما ابتدا با قیمتهای گزافی به فروش میرسه و ماهها طول میکشه که به قیمت واقعی (البته واقعی در ایران) جلوگیری کنه.پس این قطعا به نفع مصرف کننده و به ضرر دلالها و ایرانخودرو هست پس دوستداران این خودرو از نقد این خودرو حتی اگر نقدی باشد که عیوب اون رو بیشتر نشون بده می بایست خوشحال باشند. پس این انتقادات که به نظر من تا حدی بیشتر از حد بود میتوانه در کل به نفع مصرف کنندگان و مردم عزیز تموم بشه پس ما اگر شروع کنیم به انتقاد از خودروها قطعا سطح انتظارات بالاتر میره و خودرو سازها هم بیشتر به فکر کیفیت و قیمت پایین می افتن. با تشکر

 32. ایرانخودرو با مانور روی واژه هایی مثل کراس، دنده اوتوماتیک و همینطور قیمت 40 میلیونی تونست مرحله اول فروش این ماشینو بگذرونه اما مطمئن باشین بعد از تحویل دیگه نمی تونه اینکارو بکنه چون باید یک مرکز مستقل رسیدگی به مشکلات اچ سی کراس رابندازه و بیشتر وقتشو صرف او کنه
  من توی نظرات دیدم خیلی ها می گن امکانات ماشین خیلی بیشتر از قیمتشه آخه کدوم امکانات؟ یه سانروف با رینگ آشغال چه امکاناتیه آخه؟؟؟!!!!
  دنده اتوماتیک توی این رنج قیمتی یعنی فاجعه خیلی ها با سیستم تعویض دنده ماشینای 80 یا 90 میلیونی مشکل دارن چون سازنده مجبور ازرون سازی کنه حالا چه برسه به این
  خلاصه اینکه برای ماشین های ارزون دنبال دنده اتوماتیک نباشین چون بدجور اذیتتون میکنه مخصوصا از نوع چینی

  1. گيربكس اين ماشين چينى نيست آيسن ژاپنه

 33. سلام به همگی
  نقد خوبی بود
  من قصد کوبیدن یا طرفداری ندارم اما یه خاطره از تست این ماشین که توسط همسایه ما که تو ایرانخودرو کارمیکنه براتون بگم
  اواسط تیرماه برای تست رانندگی این ماشین تو گرمای زیاد و فشار بالا می برنش جنوب کشور و تو گرمای 50 درجه، اتفاقی که می افته از کارافتادن کولر ماشینه جوریکه نمی تونن علتشو پیدا کنن و یه مورد دیگه بالارفتن شدید دمای آب بوده این دوستم میگه دوتا ماشین بودن یکی همین h30 و یکی هم سمند سورن توربو. خلاصه بعد از این همه میرن میشینن تو سمند و بنده خدا راننده تو اون گرما بدون کولر دوباره به سمت تهران حرکت می کنن
  خداشاهده که این داستان عین واقعیته و هیچ فرافکنی درکار نیست

 34. سلام
  من یکی از مفلسین این دیارم که مجبور به قبول حکم حاکمان خودروسازم ، از آنجا که در این سرزمین کسی(بجز عده ی کمی) حق انتخاب خودرو ندارد ، هر چه به خوردمان بدهند با آغوش باز می پذیریم. اما در مورد این مقاله ؛ نویسنده بجای نقد و بررسی عادلانه از همان ابتدای کلام شمشیر را از رو بسته و شروع به تخریب نمود بطوری که در اذهان مخاطب تسویه حساب شخصی تداعی میشود. خودروی مورد بحث در این مقاله ،آش دهن سوزی نیست ولی در یک سایت معتبر احترام به شعور مخاطب در اولویت است.
  گله از یک مقاله دلیل بر هجو بودن کل سایت نیست ، سخنی بود از بهر تأمل .
  پاینده باشید.

 35. سلام. فکر کنم برای خرید خودرو یاید چند گزینه رو مدنظر قرار داد. ایمنی، قدرت، قیافه و امکانات. یکی از دلایل ااینکه ملت به خرید خودرو چینی علاقه پیدا کردنذ قیافه خودروها بوده. حالا من یک سوال از عزیزان ایران خودرویی دارم اچ سی کراس که اصلا سابقه خوبی نداره چس داره که مردم بخوان بهش علاقه پیدا کنند؟ قیافه؟ امکانات؟ قدرت؟ قیافه که اصلا نداره و اصلا نمیشه خودرو بروزی دونست این و، قدرت هم که همون ۲۰۶ هستش. فقط یه گیربکس ایسین داره که اونم مدل قدیمی ش هست و برای سال ۲۰۰۴ این شرکته. خرید این ماشین واقعا اشتباهه

 36. سلام
  در این که خودروسازا بنا به ساختار کشوری که داریم تا میتونن مردمو میچاپن ، بحثی نیست . اما در مورد این ماشین با این قیمت 2 نکته هست که بگم :
  1- ورژن 7.44 بوش رو این ماشینه و تقریبا همون tu5 فرانسویه . اگر کسی طالب افزایش قدرت ماشینش باشه ، به راحتی لوازم افتر مارکت 206 رو میتونه روش سوار کنه و تا دلش بخواد از ماشین قدرت بگیره .(در مقایسه با ماشینای چینی دیگه)
  2- یه بحث راجع به کشش خودرو هست. یعنی از 206 تیپ دو کشش کمتری داره ؟ من یدونه 206 تیپ 2 مدل 81 دارم ، سرنشین کامل پر میکنم ،کولرم میگیرم ، هرکی خواست بریم جاده یا بزرگراه یه کل کل کنیم. آخه ما با این فرهنگ رانندگی ملتمون (بلا نسبت جمع )، شتاب بیشتر از 12 رو میخوایم چه کنیم؟ بیشتر از 140 کجا بریم ؟ یکی بپیچه جلومون چه خاکی توسرمون کنیم ؟ الان دیگه بحث امکانات و ظاهر به نسبت قیمت ، به بحثای دیگه میچربه.

  1. در ضمن برید قیمت لوازم یدکی ماشینای چینیو سرچ کنید . همین برلیانس h230 و … لوازم یدکیشون از مگان هم قیمتش بالاتره ، اما این هرچی که هست لوازم 206 روشه ،اصلا حال کردی همه رو فرانسوی ببند.

 37. سلام
  نقد شما کاملا بی انصافانه مقرضانه هستش و اینکه کاملا به سایت اسب بخار حسادتت کردید وهمه اطلاعات شما از سایتها هستش و اصلا تخصصی نیست
  (خواهشأ حذف نکن چرخان عزیز)

 38. با احترام.ضمن مطالعه مقالتون و کلیه نظرات فوق واضحه تحقیقتون منصفانه نیست. مثلا این خودرو کراس اور نیست > بلکه کراس است. ضمنا درصد بسیار اندکی از مردم به اشتباه شاسی دار تلقی کنند. شایان ذکر است به گیربکس کاملا ژاپنی آن هم اشاره ای نفرمودید.و اگر با ایکس 50 مقایسه می کردید، بهتر بود. ضمنا بنا به نظرات اکثرمردم تو سایتهای مختلف ، بهترین موتور رو ماشینهای ایرانی تی یو فایو میباشد، که اشاره ی قابل توجهی به آن نشد.

 39. سلام بر همه دوستان من این خودرو را در نمایشگاه تبریز در کنار دیگر کراس اورها و هاچبکها و حتی اس یو وی ها دیدم وسوارش هم شدم و به چشم یک مشتری بررسییش کردم ونظر کارشناسان خودرو را هم جویا شدم وهمچنین واکنش مردم را هم دیدم کلا از نظر شکل و ظاهر خیلی بی ریخت و زشت بنظر میرسید و غامه پسند نبود .از نظر پلتفرم هم که آش شلم شوربا میباشد .

  1. دوست عزیز وقتی میخواهید نظر بدهید طوری نظر بدهید که به بقیه مخاطبین توهین نشود. بنظر من ظاهر ماشین یک مورد کاملا سلیقه ای است و اصلا نمی شود گفت که ظاهر خوب یا بد. چون زیبایی و زشتی از نظر هرکسی متفاوت.
   من خودم نه خریدار این ماشینم و نه قصد خرید دارم که بخواهم دفاع کنم ولی مشکلی که اکثر دوستان دارند این است که این ماشین را با یک ماشین 90 میلیونی مقایسه میکنند که مقایسه اشتباهی است.
   بنظر بنده هم 206 صندوقدار مثل قورباغه می ماند ولی آیا همه افرادی که این ماشین را خریده اند بی سلیقه بوده اند.
   اجازه بدید این ماشین بیاد توی بازار بعد در مقابلش اینجور جبهه بگیرید.

  2. الحق که همان ساندرو استپ وی بدرد شما میخوره یا دلال هستی اخه چرا الکی میگویی جنس داشبورد قیافه ووو داخل کابین کدام ماشین داره تا رده ۱۰۰ میلیون کدام ماشین تا رده صد میلیون فرمان دو حالت تنظیم ووو داره حتی استپ وی ساندرو وووو اصلا از نزدیک دیدی اخه از خودت کارشناسی میکنی

 40. من حواله H30تحویل آبان را دارم واز 5 اردیبهشت که ثبت نام کردم در مورد این خودرو تحقیقات زیادی کردم و برسی انجام شده که تمام مزایا ومعایب آن در یک کلیپ 27 دقیقه ای همراه با تست صفر تا صد این خودرو به نمایش گذاشته شده ودر مجموع نسبت به قیمتش گزینه خوبی می باشد

 41. بنده رفتم نمایندگی و خودرو رو از نزدیک دیدم کروز کنترل رو از روی این ماشین حذف کردن

 42. از اول ماشین کروز کنترل نداشتن که بیان حذف کنند بله تو چین با کروز هست ولی ایران خودرو اعلام نکرده بود که کروز داره

 43. تو مملکتی که باید برای لذت بردن از رانندگی ۱۰۰ میلیون پول داد… این ماشین تو رنج خودش گزینه ی خوبی بنظر میرسه که شاید بیشتر قشر متوسط توانایی خریدش رو داشته باشن.

 44. دوستان سلام
  حدود ۲ هفته است که ماشین را تحویل گرفتم واقعا واشین نرم و راحتی است با کلی امکانات فقط حیف که چینیه هرچند همون پراید و پژو و … هم چینی هستند ولی نسبت به پولی که برای این ماشین هزینه میکنید ارزشمنده ، البته رنو ساندرو هم هست ولی واقعا رنو غیر از گیربکس اتوماتیک هیچی نداره تازه با همون داشبورد قدیمی ال ۹۰ و فضای کوچیکش. من از انتخابم راضی هستم چون به نظرم برای دو یا سه سال آینده با توجه به مدت زمان گارانتی خودرو مشکلی از بابت موتور و گیربکس و بقیه لوازم وجود نداشته باشه.
  چند تا نکته است که گفتنش خالی از لطف نیست لطفا ماشین را با وزن و حجم موتور صرفا نسنجید به طور مثال ماشین چینی سایپا چانگان با موتور ۱۶۰۰ و وزن بیشتر و قیمت ۶۲ تا ۶۵ راه نمیره یا شاسی برلیانس با قیمت حدود ۸۰ تومن موتور ۱۶۰۰ و وزن بیشتر از اچ سی و یا خیلی های دیگه باید موتور حتما ۲۰۰۰ باشه تا بگیم خوبه یعنی الان لیفان ۲۴۰۰ سی سی خیلی خوبه . من با این ماشین تو پیست مسابقه نرفتم تا براتون از تجربم بگم ولی تو سربالایی مشکلی هم ندیدم به هرحال خیلی به دنبال سرعت هم نیستم این مجموعه امکانات با این قیمت که میشه باهاش پارس ال ایکس یا ای ال ایکس اگه گیرتون بیاد خرید با موتور قدیمی و پرمصرفش . نمی دونم ولی هرکس حق انتخاب داره با توجه به اینکه تجریه رانندگی با حدود ۷ الی ۸ تا ماشین ایرانی را داشتم و پولم به خارچی درجه یک نمیرسه به نظرم بهترین انتخابه. الان وضع مون اینه قیمت ماشین هم بالا بره کم نمیشه اچ سی کراس با توجه به قیمتش بی نظیره خواهشا سوء تفاهم درست نکنید تعریف از چینی ها یا ایران خودرو و یا هیچ چیز دیگه نیست موضوع مقدار پول و انتخاب است فقط به امکانات این ماشین دقت کنید اتومات/تهویه اتومات/سانروف/مانیتور لمسی/دوربین/رهیاب/۴ عدد ایربگ /ای بی اس / ۴ عدد ترمز دیسکی و … بله موضوع امکانات نیست فقط و کیفیت هم مهمه ولی من به عنوان مصرف کننده تا کنون بی کیفتی هم ندیدم لاید شما انتظار کیفیت بنز یا بی ام و رو از ماشین ۴۰ تومن یا ۵۰ تومنی دارید یا میگید حالا استفاده کن تا چند سال دیگه بد بهت میگم .ایران خوردو تا باطری این ماشین رو ۲ سال گارانتی کرده لاستیک ۲ سال گاز کوکر ۱ سال کاری که هیچ وقت اتفاق نیفتاده .
  هدف من گفتن چند واقعیت بود و نه طرف داری از گروه خاصی و یا محصول خاصی من خیلی تحقیق کرده و واقعا از انتخابم خوشحالم.

 45. با سلام خدمت همه عزیزان سایت چرخان و کاربران گرامی.بنده این ماشین رو تست کردم از جهات متفاوت… تکنولوژی کاربرده شده برمیگرده به خودروهای میان رده سال ۲۰۰۵تا۲۰۰۸..از لحاظ گیربکس و آپشن ها..پلت فرم خودرو هم از پلت فرم ۲۰۰۹ ۳۰۸ Sw استفاده شده که از نظر ابعاد و اندازه و حتی موتور برابرند دلیلش هم مشخصه دانگ فنگ شریک تجاری پژو و بنوعی سهام دار پژو فرانسه هست. من کارم ماشین هست و این خودرو رو همون ابتدای کار تست کردم.از نظر کیفیت واقع بینانه بگم از همه محصولات تولیدی ایران خودرو از سال ۹۳ ب بعد جایگاه بهتری داره..ابعاد ماشین سوای اینکه در چه سگمنتی قرار میگیره طوری هست که یه خانواده چهار نفره تو شهر تهران یا سایر شهرهای بزرگ و شلوغ کشور راحت میتونن باهاش تردد کنن و جاپارک پیدا کنن و اگه هوا تمیز بود سانروف رو باز کنن و یه لذتی هم ببرن..ایرادی که میشه به ماشین گرفت اینه که چهار دنده برای این ماشین کمه و تو سرعت های بالا متوجه این قضیه میشید اما در کل اگه بخواید با رقبایی در حد و اندازه خودش مثل لیفان و لادا ایکس ری روسی و ساندرو مقایسه کنید میبیند همچین گزینه بدی هم نیست.ظاهر ماشین کاملا سلیقه ای هست زمان تست من همزمان دو نظر شنیدم از مردم یکی از جذابیت چراغ جلوهاش میگفت و یکی از استفاده ی دستیگره به سبک خودرو های دهه نود !خلاصه بگم خرید ماشین از شرکت های ایرانی و چینی مثل خرید لُپ لُپ و تخم مرغ شانسیه…یکی بی عیب ده سال کار میکنه و یکی وقت تحویل گرفتن استارت نمیخوره.!!؟؟با توجه به قیمت بازار که پنجاه و یک میلیون میشه تحویل فوری خرید این ماشینو بنظرم برای قشر متوسط جامعه به عنوان گزینه بهتر از ۲۰۶ و سایر چینی های هم قیمت ، خودروی مناسبی هست اگر بخوان صفر سوار شن وگرنه بگردن دنبال یاریس ۲۰۰۷ ۲۰۰۸ تمیز ..
  موفق و پیروز باشید

 46. دوستان عزیز من این ماشین رو تحویل گرفتم و قبلش ۲۰۶ اس دی داشتم نه طرفداری میکنم و به عنوان کسی که استفاده کرده نظر میدم :
  اول اینه ربطی به شاسی بلند نداره و کسی هم نگفته شاسی باند یا کراس اوره و در اصل کراسه که یعنی یکم از هاچبک بزرگتره و به واسطه گارد دور ماشین و بزرگتر بودن لاستیکها نسبت به هاچبکها برای خارج از شهر و جاده های خاکی مناسب تره
  ضعف این ماشین ضعیف بودن موتورشه ولی در کل موتورو گیربکسش هماهنگه و خیلی راحت دنده عوض میکنه و معکوس میده و در حالت اسپورت شتابشم خوبه و دکمه اور درایو در داخل تعران خیلی مفیده که دنده چهارو حذف میکنه و گیربکس هی دنده کم و زیاد نمیکنه
  من خیلی تحقیق کردم مردم ما سلیقه ای نظر میدن و فقط صرف خوش اومدن یا نیومدن تعریف میکنن یا میکوبن نه اینکه بخوام چون خودم دارم تعرف کنم ولی خودتون برسی کنید این ماشین نسبت به ماشین های هم قیمت خودش می ارزه(با ماشینهای گرون قیمت مقایسه نکنید) شما با برلیانس یا لیفان ۵۰ اگه تو شهرستان بمونید هیچ تعمیرکاری نمیتونه درست کنه و قطعاتش کمه ولی این ماشین لاقل خیالت راحته که همه لوازمش موجوده و نسبت به آپشنایی که روشه ارزش داره .
  هر چی باشه موتور و گیربکسش چینی نیست
  در کل بگم نمیگم خیلی ماشین عالی و خوبیه ولی نسبت به ماشینای هم رنج قیمت اگه ظاهرش که سلیقه ای هست بپسندید ماشین معقولیه . من که راضیم ازش

 47. ممنون از مقالتون
  واسم جالب بود اکثر کامنتهایی که علیه ایران خودرو و محصولات چینی داده شده بیشترین امتیاز منفی رو گرفته
  کاملا اتفاقی!!

 48. دوستانی که از این ماشین تعریف می کنند یه نگاهی به امار فروش این خودرو در کشور چین بیاندازید ببینید کجاست حتی تو خود چین هم به راحتی برای این ماشین قطعه پیدا نمیشه

  1. چرا حرف الکی میزنی این ماشین موتورش تی یو ۵ هست هنوز نیومده به بازار همه لوازم موتوریش هست بدنه هم مثل همه ماشینهای دیگه دو سال دیگه برو زیرزمین کاشانی میبینی همه خودشون دارن تولید میکنن نه مثل لگنهای لیفان و ام وی ام که تیراژ سی هزارتا میدن بعدشم بدو دنبال لوازم

 49. دوستان سلام.
  من حدودا یک ماه هستش که این خودرو رو تحویل گرفتم این خودرو دراین رنج قیمت، وامکاناتی که شامل گیربکس مناسب و…. ماشین مناسبی است شما دوستان نسبت به پولی که بابت این خودرو میدهید باید انتظار داشته باشد من قبلا تندر وجک جی تری داشتم تنها عیب این خودروفعلا نسبت به دو خودرو قبلی من مصرف بالا بنزین خودرو می باشد.با تشکر از همه دوستان

 50. سلام هومن جان،عبدارضا هستم من هم یکماهی هستش که تحویل گرفتم کاملا با نظر شما موافقم.

 51. دوستان دقت کنید دلالهای خودرو این خدا نشناس ها اینقدر نسبت به خودرو اچ۳۰ بد گفتن که من و امسال من اشتباه کنیم من که کلاه سرم رفت و رفتیم حواله های اچ ۳۰ را فروختیم و رفتیم استپ وی خریدیم به خیال خودم که اچ ۳۰ موتورش ضعیف وو در صورتی که برعکس در امد موتورش اصلا قابل مقایسه با رنواستپ وی یا ام وی ام ایکس ۳۳ یا تیگو حتی رده قیمتی خودرو های ۸۰ میلیونی هم نیست بخدا کلک خوردم سوار شدم باور نمیکردم اینقدر اچ ۳۰ عالی باشدخدا نسازه برای اونهای که مردم منحرف کردن امروز سوار یکی از اونها شدم به جان خودم باور نمیکردم فرمان گیربکس ابشنها ووو خدا به زمین بزنه اونهای که مردم برای سود خودشان منحرف میکنن یک بار سوار شوید همان دنده عوض کردنش به صد تا ماشین چینی میارزد کلاه سرتان نره

 52. هر رهگذری که شد کارشناس خودرو این میشه نتیجه نقد اخه قیمت تیولی چنده رنو کپچر چنده ال ۹۰ اوتومات چنده؟ میدونین یا اصلا اونقدر بی خبرین خبر ندارین اچ سی ۴۵تحویل میدن برین تحقیق کنین و بدونین پلت فورم ۳۰۸ هست فقط تخریب کردین مزیتی ننوشین خوب طبیعیه چون سر شاخه تون خودرو نیست اصلا شما نمیدونین کلاس کراس کدوم کراسه و چه مشخصاتی داره خود سازنده کلمه ساشی بلند به هیچ وجه به کار نبرده کراس همون هاچبکه برید شما ال ۹۰ رو بخرین بعد به مدت افسرده شین با اون ساختار وحشت ناک و حوصله سر برش

 53. سلام دوستان به نظر من اگه میخواین با خیال راحت و بدون دغدغه ماشین بخرین که در آینده نگرانه خراب شدنش یا نبود ایمنی یا بقیه حاشیه ها نباشین ۲ تا ۳ تومن بیشتر هزینه کنید یه S500 بخرید جوابش پس داده

 54. واقعن ماشین خوبیه خیلی ترس داشتم از خریدش .ولی خدارو شکر اشتباه نکردم و موفق شدم بخرمش امکاناتش حرف نداره ومطمعن باشین قیمتش خیلی بیشتر خواهد شد چون توپه توپه یه ماهههرروز شگفت زدم میکنه …من تنها ایراى ماشینو تو صنىوقش میبینم که ااز سمند کمی کوچکتره.تازه از سمند تک سوزش..این شمارم .هر کی نظر خواست یا سوال در خدمتم…راستی عالیه برا خانوما

 55. سلام خدمت دوستان .
  به نظر بنده نقد به شدت تند و بر ضد ماشین بود.
  بنده حدود ۴ ماه هست که این ماشین رو دارم . قبل از اون هم سمند مالتی پلکس داشتم. انصافا نسبت به قیمتش بی رقیب هست . اون هم به خاطر این هست که ایران خودرو چون از امکانات دولتی برای واردات استفاده میکنه ، قیمت تمام شده این ماشین مناسب هست . شاید اگر این ماشین رو شرکت دیگری میخواست وارد کند حداقل ۱۰ میلیون گرانتر باید میخریدیم.
  مانند جک جی ۵ که بدون داشتن مانیتور، دوربین و نویگیشن با موتوری که ۱۸۰۰ هست ولی از h30 با ۱۶۰۰ سی سی خیلی ضعیف تر عمل میکنه و فضای اتاق تنگ تری نسبت به اچ سی داره اما ۶۴ میلیون قیمتش هست ، یعنی حدود ۱۸ میلیون تومان گرانتر از اچ سی. البته قبول دارم جی ۵ زیباتر هست .
  در کل با توجه به اینکه ۴ ماه هست استفاده میکنم ، به جرات عرض میکنم از خریدش پشیمان نمیشید.
  با تشکر از سایت شما

 56. واقعا نقد مسخره ای بود شما وقتی رنو کپچر رو میزارین و طولش رو با اچ سی مقایسه میکنید باید اینو بفهمین که اچ سی از کپچر طویلتر. تو این رنج قیمت اچ سی خیلی مناسبه

 57. ممنون از نظرات همگی میشه در محدوده قیمتی ۵۰ یه ماشین بهتر از h30 از همه لحاظ معرفی کنید ترجیحا کراس اور

دکمه بازگشت به بالا