مقایسه موتور EF7 با XU7؛ کدام یک بهترین عملکرد را دارد؟

 در این مقایسه قرار است دو پیشرانه XU7 و EF7 را ازنظر توان خروجی، استهلاک، عملکرد و هزینه‌های جاری با یکدیگر مقایسه کنیم. بنابراین اگر سردرگم هستید که کدام‌یک از محصولات ایران‌خودرو را انتخاب کنید و دوست دارید اطلاعات بیشتری از مشخصات فنی موتور EF7 و موتور XU7 به‌دست بیاورید با ما همراه باشید تا به مقایسه این دو پیشرانه استراتژیک و مهم ایران‌خودرو بپردازیم.

موتور XU7

>> توان خروجی

XU7 یکی از محبوب‌ترین پیشرانه‌های خودروسازی پژو سیتروئن (PSA) بود که در بسیاری از محصولات این شرکت ازجمله پژو 405 و زانتیا مورداستفاده قرارگرفته بود. ایران‌خودرو با مونتاژ پژو 405 در ایران با داخلی سازی سطح بالا توانست فناوری ساخت این موتور را کاملاً به‌دست آورد و بدون حضور شریک تجاری خود به تولید نمونه داخلی آن بپردازد؛ حتی نمونه ارتقا یافته این موتور که XU7 پلاس نام دارد قرار است در ماه‌های آتی رونمایی گردد و بر روی محصولاتی نظیر سمند، سورن و پژو پارس مورداستفاده قرار گیرد. اما XU7 با 8 سوپاپ و حجم دقیق 1761 سی‌سی خود قادر به تولید 100 اسب بخار قدرت در دور موتور 600 دور در دقیقه و 153 نیوتن‌متر گشتاور در دور موتور 3000 دور در دقیقه است. این موتور بر روی محصولات پرتیراژ و اقتصادی ایران‌خودرو حتی سمند قرارگرفته شده است که به همین دلیل پیشرانه بسیار مهم و استراتژیک برای ایران‌خودرو محسوب می‌شود. این پیشرانه بر روی محصولاتی نظیر:

نصب‌شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید این پیشرانه علیرغم حجم موتور بالایی که دارد قدرت اسب بخار بسیارکمی تولید می‌کند و اصلاً برای شتاب گیری روی محصولات سنگین همانند پژو پارس و سمند مناسب نیست؛ اما این موتور به علت حداکثر گشتاوری که در دور موتور پایین تولید می‌کند، باعث شده کشش خوبی داشته باشد و در سربالایی‌ها با دنده‌های سبک‌تر راحت‌تر حرکت کند.

موتور EF7

اما در طرف دیگر این مقایسه پیشرانه تماماً ایرانی EF7 قرار دارد که با مشاوره مهندسین آلمانی طراحی‌شده است و تا قبل از آن بر روی هیچ خودرویی در جهان قرار نگرفته بود. این پروژه از سال 1383 استارت طراحی آن زده شد و تا سال 1386 ادامه پیدا کرد که ماحصل این همکاری و تحقیقات پیشرانه 16 سوپاپ با حجم دقیق 1646 سی‌سی شد که توان تولید آن 115 اسب بخار قدرت در دور موتور 6000 دور در دقیقه و 157 نیوتن‌متر گشتاور در دور موتور 4500 دور در دقیقه است. این پیشرانه به چند زیرشاخه تبدیل شد و موتورهایی نظیر: EF7 دوگانه‌سوز، EF7 توربوشارژ، EF7 توربوشارژ پلاس از هم‌خانواده های این موتور ملی هستند.

اما این موتور بر روی محصولات تماما ایرانی نظیر:

قرارگرفته است که به نسبت موتورهای قبلی مثل XU7 و TU5 برو روی این محصولات عملکرد بهتری از خود نشان میدهد.

اما در بخش اول این بررسی که توان خروجی موتورها مدنظر است پیروزی قطعی با پیشرانه ایرانی EF7 است چون 15 اسب بخار و 4 نیوتن متر گشتاور بیشتر از موتور XU7 تولید می‌کند که خود در عملکرد و کشش ماشین تأثیر بسزایی دارد. اما این را هم فراموش نکنیم که موتور XU7 تمام قدرت و گشتاور خود را در دور موتور پایین‌تری تحویل می‌دهد که این نکته در کشش خودرو با دنده‌های سبک‌تر بسیار تأثیرگذار است.

>> استهلاک و عملکرد

خب به بخش مهم این مقایسه می‌رسیم جایی که یک پیشرانه ایرانیزه فرانسوی و یک پیشرانه تماماً ایرانی EF7 قرار دارد. پیشرانه XU7 به علت قدرت و کشش مناسب، استهلاک بسیارکم، شتاب نسبتا خوب، قدرت مناسب، آشنایی گسترده تعمیرکاران با تعمیرات این موتور، فراوانی و قیمت مناسب قطعات و … بسیار پرطرفدار است و از مزایای این موتور شمرده می‌شود اما این پیشرانه معایبی مثل: صداهای نامعمول موتور در دورهای بالا، عملکرد ناپایدار و ثابت، سیستم توزیع سوخت ضعیف، سوختن واشر سرسیلندر و مصرف سوخت بالا را دارد که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید.

اما پیشرانه EF7 دارای ویژگی‌هایی نظیر:پ ایه گازسوز بودن، مصرف سوخت مناسب، توان و گشتاور خوب، قابلیت روشن شدن با سوخت گاز، صدای کم و استاندارد آلایندگی بالا است که باعث شده بسیاری ترغیب به خرید محصولات با نشان ملی شوند.

اما این پیشرانه معایبی هم دارد که عبارت‌اند از:

هزینه نسبتاً بالای تعمیرات و نگه‌داری از موتور نسب به XU7، مشکل روغن‌ریزی از اویل ماژول که تقریباً در سری‌های جدید حل‌شده است، کیفیت پائین دسته‌موتورها و قیمت بالای آن، قطعات فنی نسبتاً گران‌قیمت در مقایسه با XU7 و … اشاره کرد. درسال‌های اول عرضه خودروهایی با پیشرانه EF7،عده‌ای از مشتریان از بروز مشکلاتی در سیستم برق و روغن‌ریزی ماژول و بخش‌های دیگر شاکی بوده‌اند اما رفته‌رفته ایران‌خودرو با رفع ایرادات این موتور مثل تقویت بلوک سر سیلندر و … تمام این مشکلات را رفع کرد و می‌توان گفت که در سری‌های جدید این موتور تمام این مشکلات حل‌شده است. (محصولات از سال 1394 به بعد)

اما نکته بسیار مهم دیگر این است که EF7 بسیار پیشرفته‌تر و به‌روزتر از موتور XU7 است؛ برای مثال پیشرانه EF7 از سیستم C.V.V.T یا زمان‌بندی سوپاپ‌های متغیری بهره می‌برد که این مورد حتی در پیشرانه XU7 دیده نشده است.

>> در انتها

در انتهای این مقاله باید بگوییم که در این بخش نمی‌توان گفت که کدام پیشرانه با قاطعیت پیروز این رقابت است چون هردوی این پیشرانه‌ها در یک سطح کیفیتی قرار دارند و انتخاب بین این دو پیشرانه بسیار به ملاک‌های شما در خرید بستگی دارد. اگر موتوری پیشرفته با مصرف سوخت پایین‌تر را می‌خواهید پیشرانه EF7 بهترین انتخاب برای شماست و در صورت رسیدگی کمترین دردسر را برای شما به وجود می‌آورد اما اگر قدرت و کشش موتور و کم بودن استهلاک برای شما مهم است بدون شک انتخاب شما XU7 خواهد بود.

2 دیدگاه
 1. ناشناس می گوید

  والا من یه پارس سال دارم موتورش xu7 که ۶ ساله سوارم ازشم راضیم

   
  1. علی اکبر گل‌محمدی می گوید

   بله درسته کسی نگفت توی این مقاله موتور XU7 موتور بدی هست هر چند از EF7 کم خرج تر هم شاید باشه اما خب EF7 هم بروزتر هست هم مصرف سوخت کم تری دارد.

    

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.