مکمل بنزین
گوناگونخبر

تایرسازان ایرانی چه وضعیتی در لیست فروش تایر صنعت خودرو در جهان را دارند؟

این روزها که شاهد افزایش قیمت اجناس در هر بازاری و بخصوص قطعات و ملزومات خودرویی هستیم، برخی افراد با دامن زدن به این مسائل و احتکار محصولات تولیدی، سعی در افزایش بیشتر قیمت این کالاها را دارند. یکی از محصولات که بیشتر در خودروهای سواری مورد استفاده قرار گرفته، تایر خودرو است. تابستان امسال بود که این کالا نسبت به گذشته، افزایش قیمتی بیش از حدی را بخود دید و افرادی که خواهان تایر بودند، در بازار آزاد سرریز شدند. این مسئله باعث شد تا اکثر مردم به دریافت تایر ایرانی که دولت برای هر استان سهمیه بندی کرده بود، روی بیاوردند. البته این تایرهای دولتی بیشتر برای خودروهایی بودند که سایز کمتر از 205 داشتند، بود و تایرهای ایرانی سایز بزرگ بصورت آزاد در بازار در حال فروش بود.

تایربه هرحال با افزایش استفاده مردم از تایرهای ایرانی، شاید برخی افراد بخواهند بدانند که تایرسازان بزرگ کشورمان در سالهای اخیر، چقدر فروش داشتند؟!

اما در جدیدترین آمار منتشره توسط دو وبسایت ژورنال لاستیک اروپا و تایر بیزینس، نشان داده که شرکت میشلن فرانسه توانسته تا با ثبت 10 درصد رشد فروش خود را به صدر لیست برساند. اما سایر تایرسازان مطرح دنیا نتوانستند تا به اهداف مشخصه خود برسند.

البته بهتر است بدانید که همچنان برند کانتیننتال با ارزش ترین برند تایر بوده و بعد از آن برند بریجستون در جایگاه دوم این لیست قرار گرفته است.

طبق آمار منتشره، شرکت بارز در سال مالی 2019 توانسته است با فروش 541 میلیون و 200 هزار دلار، جایگاه 46 را در این لیست، کسب کرده است. شرکت آرتاویل تایر نیز با فروش حدود 286 میلیون دلاری در جایگاه 58 لیست مذکور، جای گرفته است.

از میان شرکت های چینی چهار برند در بین 20 برند اول قرار دارند. 28 شرکت لیست مذکور نیز، برندهای چینی و در واقع با افزایش تولید شرکت های تازه تاسیس موجب شده تایرسازهای ایرانی برای مدت طولانی در این لیست حضور نداشته باشند.

پس از آن، کشور هندوستان با شش شرکت، آمریکا با پنج شرکت، کشورهای ژاپن و کره جنوبی نیز هرکدام با چهار شرکت، ایتالیا و ترکیه با سه کمپانی و در آخر ایران، روسیه، تایلند و ویتنام با دو شرکت جزء کشورهایی هستند که بیش از یک شرکت را در این لیست 75 تایی دارند. بهتر است بدانید که آرژانتین، بلاروس، فنلاند، فرانسه، آلمان، اندونزی، هلند، پاکستان و سنگاپور فقط با یک شرکت موفق به حضور در این لیست شدند.

به طور کلی ارزش بازار تایر در 12 ماهه مالی سال 2019 که به آگوست سال 2020 منتهی شده است، 166 میلیارد و 600 میلیون دلار برآورده شده که نسبت به سال 2018 افت 1.3 درصدی را ثبت کرده است.

سیدعلی سیدهاشمی

سیدعلی سیدهاشمی - SEYYED ALI SEYYED HASHEMI - خبرنگار و فعال حوزه خودرو - Automotive industry journalist - Репортер автомобильной промышленности- 汽车行业记者

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا