مکمل بنزین
خبر

خودرو‌های لوکس از قیمت گذاری دستوری خارج شدند؛حرکت غیرثبات کننده دیگر از دولت

سید مصطفی صفاری مشاور شورای رقابت در خصوص خارج شدن قیمت برخی از خودروها از قیمت‌گذاری دستوری، گفت: خودروها برای قیمت‌گذاری به 2 دسته تبدیل‌شده‌اند که شامل خودروهای اقتصادی یا همان پرتیراژ و خودروهای لوکس می‌شود.

مشاور شورای رقابت گفت: خودروهای لوکس به خودروهایی گفته می‌شود که رشد تولید بیش از 50 درصدی دارند. در شورای رقابت تصمیم گرفته شد که خودروهای لوکس با رشد تولید 50 درصد از قیمت‌گذاری دستوری خارج شوند، به‌طور مثال اگر دنا پلاس توربو رشد بالای 50 درصد داشته باشد، از قیمت‌گذاری دستوری خارج خواهد شد.

صفاری همچنین تشریح کرد: خودروی تارا نیز جزء خودروهای لوکس به شمار می‌آید، این بدان معناست که قیمت این خودرو را خودروساز مشخص خواهد کرد و از قیمت‌گذاری دستوری از طرف شورای رقابت خارج خواهد شد.

مشاور شورای رقابت در خصوص قیمت‌گذاری خودرو در بورس کالا، گفت: باید بستری را فراهم کنیم که قیمت خودرو به‌صورت شفاف تعیین شود و میزان عرضه و تقاضا برابر باشد، با توجه به اینکه بورس، بازاری شفاف است، درنتیجه رانت و فساد در آن وجود ندارد.

صفاری با تأکید بر اینکه بورس کالا محلی برای کشف قیمت برندهای پرتیراژ تولیدکننده خودرو است، گفت: این کشف قیمت باقیمت‌های منصفانه شورای رقابت یکسان نیست. تا زمانی که تولید افزایش پیدا نکند، این اختلاف قیمت وجود دارد.

مشاور شورای رقابت بابیان اینکه برای حل این مسئله می‌توانیم جلوی واردات خودرو را باز بگذاریم یا کیفیت تولید داخلی را افزایش دهیم، ادامه داد: با بستن سایت‌هایی که در قیمت‌گذاری نادرست دخالت دارند، می‌توانیم ترمز افزایش قیمت خودرو را بکشیم. ما باید خودروساز را موظف کنیم حدود 30 تا 40 درصد تولید هفتگی خود را در بازار بورس کالا عرضه کنند.

اما علیرغم صحبت‌های صفری مشاور شورای رقابت، امروز استارت افزایش قیمت خودروها در بازار آزاد زده‌شده است و از رکود و کاهش قیمت‌ها که در هفته‌های گذشته شاهد آن بودیم خارج شدیم. انتظار می‌رفت که دولت‌مردان کمی عقل خود را به‌کار می‌گرفتند و در برهه‌ای که هرروز کاهش قیمت خودروها را شاهد بودیم این حرکت غیر ثبات کننده را انجام نمی‌داند و کمی صبوری می‌کردند تا قیمت خودروها بیش از آن چیزی که در روزهای گذشته بوده است کاهش‌یافته بود کاهش یابد.

البته انگار دولت و حامیانشان بدشان نمی‌آید که بازار دلال پرور و غیر ثبات کننده بماند تا از پول‌های که به قیمت خون مردم هستند تغذیه کنند و این را در این 4 سال به خوبی به مردم نشان دادند.

علی اکبر گل‌محمدی

ایدی اینستاگرام برای ارتباط بامن: aliakbar.golmohamadi

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. ممنون از سایت خوب چرخان ، دولت و خودروساز دوست ندارن قیمت بیاد پایین و کلا سر بزنگاه کارهای عمدی که باعث نارضایتی مردم میشود انجام میدن و قیمت میره بالا هر جور شده میخوان رنج قیمت قابل دسترسی برای اکثر قشر ضعیف و متوسط دست خودشان با تولیدات عصر آهن شون باشه

    1. سلام خواهش میکنم رسالت چرخان و ما خبرنگارا این است که حقایق را بیان کنیم. امیدواریم دولت در این برهه زمانی از تصمیم خودش دست پس بکشه و عقب نشینی کنه و گرنه بازهم تورم های عجیب غریبی را میبینیم

  2. با درود خدمت شما
    واقعیت صنعت خودروسازی ما افتادن حق الناس به گردن تمامی تصمیم گیرندگان این صنعت است. حق الناسی که روز قیامت باعث عذابشون خواهد شد. صنعت خودرو سازی انحصاری کشور ما همچون زالویی از خون مردم ما تغذیه می‌کنه. با حمایت‌هایی که از این نهاد فربه و بی بازده شده و با سیاسی کاری حاکم بر این صنعت، مردم مظلوم ما مجبورند هر آشغالی را که عرضه بشه را بخرند. از سال ۷۰ تاکنون نزدیک سی سال است که این صنعت فعال است ولی دریغ از تکریم مشتری. به تنها چیزی که فکر کردند حفظ انحصار به هر روشی بود که توانش را داشتند. عرضه خودرو در بورس فقط فریب مردم است. بورس به ذات خود محلی برای دلالی است. همانگونه که قیمت حاشیه بازار رانت ایجاد کرد، بورس هم همینطور خواهد شد. تنها و تنها راه حل آزاد شدن واردات خودرو بدون حق گمرکی است.

  3. دقیقا درست میگید متاسفانه اگر جزییات واردات خودرو رو هم ببینید واردات خودرو را هم دست این دو شرکت بنجل ساز میدهند و واردات را هم دارند انحصاری میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا