مکمل بنزین
گوناگونخبر

کمیسیون اصل 90 مجلس: شورای رقابت چرا قیمت‌ها را هر 3 ماه یک‌بار تغییر می‌دهد؟ وقتی ارز ثبات دارد افزایش قیمت‌ها معنا ندارد

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: امروز قیمت و نرخ ارز و دلار تقریباً ثابت است، بنابراین افزایش قیمت خودرو معنی ندارد و باید این مورد به‌طور سریع و فوری مورد پیگیری قرار گیرد.

علیرضا سلیمی درباره افزایش قیمت خودرو که مجدداً در طی چند روز اخیر اتفاق افتاده است و اقدامات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برای کنترل این بازار گفت: اصل نفس وجود شورای رقابت برای ایجاد آرامش در بازار است، اگر قرار است خود این شورا بازار را تحریک کند و به‌اصطلاح به سمت و سویی برود که تعادلی در قیمت‌ها ایجاد نکند پس چرا وجود دارد؟ گویا مدیران این بخش با وظایف خود آشنا نیستند و حتماً حتماً به این مورد با قاطعیت برخورد می‌کنیم.

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که رفتار شورای رقابت مورد سؤال است، بیان کرد: آقایان عنوان می‌کنند ما چندین هزار کارگر اضافه‌داریم که علت افزایش قیمت‌ها برای این است که حقوق و دستمزد آنان را پرداخت کنیم! سؤال اینجاست چرا باید مردم که مصرف‌کننده نهایی هستند باید هزینه سو مدیریت ها را بدهند؟ چرا باید فشار افزایش قیمت‌ها بر دوش آنان باشد؟

وی یادآور شد: زمانی که در بازار ارز ثبات نداشتیم قیمت خودرو هم به طور سریع تغییر می‌کرد چون گفته می‌شد قیمت ارز در حال افزایش است؛ امروز که تقریباً ثبات نسبی در بازار وجود دارد و نرخ ارز مانند گذشته بالا و پائین نمی‌شود آقایان چه توجیهی برای این افزایش قیمت‌ها دارند؟ تازه اگر ندید بگیریم که نرخ ارز کاهش پیداکرده است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در کنار مابقی سوالاتی که وجود  دارد این سؤال هم پیش می‌آید چرا شورای رقابت هر 3 ماه یک‌بار قیمت‌ها را تغییر می‌دهد؟ کاری که با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست.

وی افزود: تصمیم باید پاسخ دهند، کدام عقل و منطق می‌پذیرد که هر 3 ماه یک‌بار بدون دلیل در مورد قیمت‌ها تصمیم‌گیری شود؟ درحالی‌که همین اقدامات باعث لرزان شدن بازار و افزایش قیمت خودروها و حتی نیازهای اولیه مردم می‌شود و ایجاد تورم می‌کند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که امروز در بازار قیمت ارز تقریباً ثبات پیداکرده است، گفت: امروز قیمت ارز ثابت است و سایر بازارها یک آرامشی را تجربه می‌کنند، البته به‌استثناء بازار مواد خوراکی که جای سؤال دارد چرا اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد که توجیهی ندارد اما مابقی ثبات دارند و به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست بدون دلیل قانع‌کننده‌ای افزایش قیمت داشته باشند.

وی تأکید کرد: واقعاً بعضی از افزایش قیمت‌ها شبه برانگیز است و ایجاد سؤال می‌کند که باید آن را به‌طور جد پیگیری شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ما به‌عنوان مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از بازار خودرو را ارائه دادیم اما با توجه به افزایش قیمت‌های اخیر باید پیگیری ویژه‌ای صورت گیرد و با هرکسی که در این زمینه کوتاهی کرده است برخورد کنیم.

سلیمی در پایان گفت: اعتقادم بر این است که تحقیق و تفحص با سرعت بیشتری باید از طریق کمیسیون اصل 90 صورت گیرد و شخصاً این موضوع را پیگیری خواهم کرد تا ذهن و روان مردم بیشتر از این مورد آشفتگی قرار نگیرد.

حال باید منتظر ماند و دید آیا با مخالفت مجلس و بازرسی کل کشور، شورای رقابت که هدف تأسیس آن رعایت حقوق مصرف‌کننده و تولیدکننده است از تصمیم یک طرفه خود به نفع خودروسازان عقب‌نشینی می‌کند؟ و این سؤال ایجاد می‌شود که چه طور ممکن است، رضا شیوا مدیر شورای رقابت که در فروردین‌ماه مخالف گران شدن خودرو بود حال گردش 180 درجه‌ای نسبت به افزایش قیمت خودروها داشته و موافق افزایش قیمت خودروها، آن‌هم در بازاری که قیمت نرخ ارز با کاهش تقریباً 10 هزارتومانی مواجه شده است.

علی اکبر گل‌محمدی

ایدی اینستاگرام برای ارتباط بامن: aliakbar.golmohamadi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا