داچیا داستر به‌صورت ون باری به بازار عرضه می‌شود!

وقتی از خودروهای باری صحبت می‌شود، یک وانت یا ون تجاری به ذهن می‌آید و هیچ‌کس به فکر یک کراس‌اوور ساب‌کامپکت نمی‌افتد اما در اروپا، خودروهای باری در هر شکل و اندازه‌ای تولید می‌شوند و این شامل هاچ‌بک‌های کوچک و حتی کراس‌اوورها هم می‌شود. جدیدترین کراس‌اووری که به ون باری تبدیل شده، داچیا داستر است. این خودرو که داستر کامرشال (Commercial) نام گرفته، خبر خوبی برای مشاغل کوچک خواهد بود؛ اما داستر کامرشال چه ویژگی‌هایی دارد؟

در ابتدا، داچیا صندلی‌های عقب این کراس‌اوور ساب‌کامپکت را حذف کرده تا ظرفیت بار آن‌را افزایش دهد. این یعنی داستر حالا به کراس‌اووری دونفره تبدیل شده است. با حذف صندلی‌های عقب، فضای بار این خودرو به 1620 لیتر رسیده است. این در حالی است که فضای صندوق بار داستر معمولی تنها 445 لیتر است و با خواباندن صندلی‌های عقب این رقم به 1180 لیتر افزایش پیدا می‌کند که بازهم از نسخه کامرشال کمتر است.

هرچند داستر کامرشال یک خودروی کاری و تجاری است اما در داخل نسبتاً مجهز است و حتی در تیپ پایه که اسنشال (Essential) نام دارد هم به‌صورت استاندارد از کروز کنترل، بلوتوث، پورت USB و حتی کنترل سیستم صوتی از روی غربیلک فرمان بهره می‌برد. در تیپ بالاتر بنام کامفورت (Comfort) نمایشگر هشت اینچی با اندروید اتو و اپل کارپلی هم ارائه می‌شود. همچنین هردو تیپ به‌صورت استاندارد از ویژگی‌های ایمنی مختلفی مثل ترمز اضطراری خودکار، کنترل پایداری و نوربالای اتوماتیک برخوردار هستند.

داستر کامرشال در ظاهر تفاوت چندانی با نسخه‌های معمولی خود ندارد و به‌سختی می‌توان آن‌را از داسترهای معمولی تشخیص داد. تنها ویژگی ظاهری این نسخه باری پنجره‌ها و شیشه عقب تیره است. تیپ اسنشال این کراس‌اوور باری با رینگ‌های فولادی، ریل‌های روی سقف، برخی قطعات بدون رنگ و دی‌لایت ارائه می‌شود درحالی‌که تیپ کامفورت از قطعات همرنگ بدنه بیشتر، رینگ‌های آلیاژی و چراغ‌های مه شکن بهره می‌برد.

موتور داستر

برای داستر کامرشال چهار پیشرانه مختلف قابل انتخاب خواهد بود. لیست موتورها با یک 1 لیتری سه سیلندر توربو شروع می‌شود که 90 اسب بخار قدرت و 160 نیوتن متر گشتاور دارد. موتور بعدی از نوع 1.3 لیتری چهار سیلندر توربو با 130 اسب بخار قدرت و 240 نیوتن متر گشتاور است. برای کسانی که قدرت بیشتری می‌خواهند، نسخه قوی‌تری از همین موتور 1.3 لیتری هم با 150 اسب بخار قدرت و 250 نیوتن متر گشتاور ارائه می‌شود. آخرین گزینه هم یک موتور 1.5 لیتری توربودیزل است که 115 اسب بخار قدرت و 260 نیوتن متر گشتاور دارد. برای داستر کامرشال سامانه چهارچرخ محرک هم قابل سفارش خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.