مکمل بنزین
گوناگونخبرداخلی

بیانیه شورای‌رقابت در رابطه با مخالفت به افزایش قیمت خودروهای داخلی در کارخانه!

صبح امروز بود که پس از اعلام افزایش قیمت محصولات سایپا، شورای به اصطلاح ملی رقابت در واکنشی جدید اقدام به انتشار متنی نمود. پس از انتشار این بیانیه، نه تنها شرکت سایپا از اقدام خود، عقب‌نشینی نکرد؛ بلکه دقایقی بعد گروه صنعتی ایران خودرو علاوه بر افزایش قیمت اکثر محصولات خود، اقدام به اعلام شرایط فروش فوق العاده نمود!

بیانیه شورای رقابت در رابطه با افزایش قیمت خودروهای داخلی

از آنجایی‌که هرگونه اظهار نظر اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصا در رابطه با وضعیت بازار خودرو و نحوه قیمت‌گذاری و فروش خودروهای داخلی و انحصاری، لزوما ‌بایستی منطبق بر قوانین مصوب و با تاکید بر ملاحظات مربوط به حفظ آرامش در بازار و توجه به شرایط خاص کشور و پرهیز از آثار و تبعات منفی آن صورت گیرد، قطعا طرح مباحث غیر مصوب و یا اظهارات غیر مسئولانه می‌تواند موجب بروز تبعات سوء در بازار خودرو و نهایتاً منجر به تلاطم در بازار و تشدید برخی عدم تعادل‌ها گردد. متاسفانه اظهارنظر برخی اشخاص حقیقی و حقوقی، موجب ایجاد تلاطم در بازار و بعضاً افزایش قیمت انواع خودرو در کشور گردیده است. لذا به اطلاع هم‌میهنان عزیز می‌رساند که خودروسازان کماکان موظف هستند که خودروهای مورد تعهد را براساس جدول و زمان‌بندی تعهد شده و با قیمت‌های مصوب شورای رقابت تحویل خریداران نمایند و کلیه مصوبات شورا بایستی توسط خودروسازان اجرا گردد و هرگونه اظهار نظرِ معطوف به افزایش قیمت خودروهای انحصاری طبق قانون، منوط به مصوب شدن آن در شورای رقابت خواهد بود. لازم به ذکر است که آخرین تغییرات قیمتی شورا در چارچوب دستورالعمل تنظیمی مصوب شورای رقابت در نیمه اول سال ۱۴۰۰ بوده است.

لذا با توجه به اینکه براساس ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، تشخیص انحصاری بودن بازار صرفا و صراحتا جزو اختیارات شورای رقابت است، مادامیکه شرایط انحصاری در بازار خودروهای مشمول دستورالعمل‌های شورای رقابت تداوم داشته باشد و امکان تعیین قیمت‌ و تحمیل شرایط قراردادی غیر‌منصفانه از سوی انحصارگر وجود داشته باشد، کماکان کلیه دستورالعمل‌های مصوب “شورای رقابت” برای بنگاه‌های ذی‌ربط و خودروهای مشمول دستورالعمل، لازم‌الاجرا خواهد بود. بدیهی است عدم رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط قیمت‌گذاری و فروش مصوب شورای رقابت توسط واحدهای تولیدی، تخطی از اجرای قوانین مصوب تلقی شده و پس از رسیدگی نسبت به احقاق حقوق مصرف‌کنندگان اقدام خواهد شد.

سیدعلی سیدهاشمی

سیدعلی سیدهاشمی - SEYYED ALI SEYYED HASHEMI - خبرنگار و فعال حوزه خودرو - Automotive industry journalist - Репортер автомобильной промышленности- 汽车行业记者

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. آقا نتایج اختلاف سازمان ها و شرکت ها رو باید رو سر ما مشتریان پیاده کنن؟
    مملکت به خودت بیا

  2. این از بی عرضگی ماست که دو تا فروغون ساز ماشین های مال دهه بوغ را با قیمت بنز به مردم می فروشند . واقعا خجالت دارد . آرزوی همه ما ورشکستگی کامل دو خودروساز ظالم و پایمال کننده حق و حقوق مردم است . ضمنا متاسفم واسه این مردم که می روند واسه این آشغال ها تو صف خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا