مکمل بنزین
گوناگونخبر

تویوتا یاریس پروتوتایپ با پیشرانه درون‌سوز هیدروژنی معرفی شد

هرچند این روزها تعداد خودروهای الکتریکی در جهان بیشتر و بیشتر می‌شود و به نظر می‌رسد تا چند دهه دیگر خودروهای الکتریکی به شیوه استاندارد حمل‌ونقل در بسیاری از کشورها تبدیل شوند اما هنوز هم شرکت‌هایی هستند که روی خودروهای هیدروژنی کار می‌کنند که یکی از آن‌ها تویوتا است. این شرکت که هم‌اکنون مدل هیدروژنی میرای را به بازار عرضه می‌کند، در حال توسعه یک پیشرانه درون‌سوز با سوخت هیدروژن هم هست.

این پیشرانه چند ماه پیش در یک کرولا در مسابقه 24 ساعته سوپر تایکیو آزمایش شد و حالا همان موتور روی یک GR یاریس آزمایشی پروتوتایپ قرار داده شده است تا پتانسیل استفاده از هیدروژن به‌عنوان یک سوخت نشان داده شود. برخلاف خودروهای هیدروژنی پیل سوختی مثل میرای، این نوع قوای محرکه که در GR یاریس آزمایشی نشان داده شده است، یک پیشرانه درون‌سوز معمولی است که بجای بنزین یا گازوئیل از هیدروژن استفاده می‌کند.

این همان موتور 1.6 لیتری سه سیلندر بنزینی GR یاریس تولیدی است که سیستم سوخت‌رسانی و تزریق سوخت آن برای سوزاندن هیدروژن اصلاح شده‌اند. همچنین برای تأمین هیدروژن موردنیاز موتور نیز از مخازن هیدروژن میرای استفاده شده است. همان‌طور که گفته شد، این پیشرانه در ابتدا چند ماه پیش در یک کرولای مسابقه‌ای آزمایش شد. هرچند این خودرو زمان زیادی را برای سوخت‌گیری و مسائل دیگری صرف کرد اما مسابقه 24 ساعته را به موفقیت به پایان رساند.

تولید دی‌اکسید این پیشرانه عمدتاً صفر خواهد بود هرچند که ممکن است در طول کارکرد عادی موتور مقداری روغن هم سوخته شود. بااین‌حال، آلایندگی موتور در مقایسه با نمونه‌های بنزینی بسیار کمتر خواهد بود. علاوه بر حذف اکثر آلاینده‌های ناشی از بنزین، هیدروژن با سرعت بیشتری می‌سوزد و پاسخگویی پیشرانه را افزایش می‌دهد. مزیت دیگر این موتور نیز حفظ یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های پیشرانه‌های درون‌سوز یعنی صدا است.

 

تویوتا توسعه پیشرانه‌های درون‌سوز هیدروژنی را در سال 2017 آغاز کرد اما این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار داشته و فاصله زیادی با تجاری‌سازی دارد. بااین‌حال، آزمایش این موتور روی خودروهای مختلف نشان می‌دهد که تویوتا به‌طورجدی قصد دارد این تکنولوژی را به تولید انبوه برساند. طبق شایعات، تویوتا در نسل بعدی پریوس که قرار است در سال 2025 وارد بازار شود یک پیشرانه درون‌سوز هیدروژنی را ارائه خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا