مکمل بنزین
برگزیده‌هاتماشاخانهتازه‌هاخبر

تارا سال در تیپ‌های V3 و V4 به‌صورت رسمی توسط ایران خودرو معرفی شد؛ (ویدئو)

بیست و دوم بهمن‌ماه امسال بود که به مناسبت دهه فجر، مدیرعامل سابق گروه صنعتی ایران خودرو خبر از آغاز تولید انبوه تیپ‌های جدید تارا سال داد. اما امروز و حدوداً پس از یک ماه از آغاز تولید انبوه، به ایران خودرو دعوت شدیم تا از نزدیک نگاهی به تارا V3 و V4 بیندازیم. پس با ما همراه باشید…

تارا سال – IKCO TARA

تارا سال اتوماتیک V4

تارا سال اتوماتیک که با کد V4 شناخته می‌شود، فول‌ترین عضو خانواده تارا است. در تارا اتوماتیک V4، شاهد دو تغییر در نمای خارجی هستیم. اول، گرافیک چراغ‌های عقب که طراحی بهتری نسبت به قبل پیدا کرده است؛ دومی هم آنتن کوسه‌ای است.

اصلی‌ترین تغییرات تارا سال اتوماتیک V4 در امکانات رفاهی است. از جمله تغییرات جدید تارا اتوماتیک V4 نسبت به تیپ قبلی می‌توان به Kick Sensor یا سنسور پایی برای باز شدن در صندوق عقب، آینه فتو کرومیک، گرم‌کن صندلی‌های راننده و سرنشین جلو، اضافه شدن قابلیت حرکت به سمت جلو و عقب برقی به صندلی راننده، دوربین دنده عقب با خطوط راهنمای داینامیک، چراغ برای آفتاب گیر راننده، چراغ داخل محفظه داشبورد و چراغ خوشامدگویی زیر درهای جلو بوده که به محض باز شدن درهای جلو با روشن کردن فضای روی زمین به نوعی به سرنشین و راننده خوشامدگویی می‌کند، اشاره کرد.

یکی از نکات مهمی که ایران خودرو ماه‌ها در معرفی تارا V4 اشاره می‌کرد، تغییر محل کلیدهای بالابر شیشه‌ها و افزوده شدن به رودری‌ها بود. باتوجه به اینکه ایران خودرو از طراحی داشبورد سیتروئن الیزه، C3-XR و… در تارا استفاده کرده بود، این انتظار وجود داشت که کلیدهای بالابر شیشه‌ها نیز در تارا V4، همانند نسخه‌های فول‌تر خودروهای مذکور شود. اما ایران خودرو این کار را انجام نداده و در اقدامی اختصاصی، پنل دکمه‌های شیشه بالابر سورن پلاس را در رودری تارا سال نصب کرده است.

همچنین طراحی کنسول سقفی (پنل سانروف)، محل کلیدهای شیشه بالابر، طراحی کنسول جلو و افزوده شدن موبایل باکس، طراحی صندلی‌های عقب و افزوده شدن زیر آرنجی، و… تغییر کرده است.

تارا سال – IKCO TARA

تارا سال V4 با دارا بودن تجهیزات ایمنی و رفاهی مانند چهار کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم ضد سرقت، سنسور دنده عقب، سیستم پایش فشار باد تایرها، کروز کنترل، سنسور نور و باران، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، ایزوفیکس، فرمان برقی با کلیدهای کنترلی، شیشه بالابرهای برقی، آیینه‌های جانبی برقی، سیستم تهویه دستی با تنظیم دریچه‌ها به صورت الکترونیکی، دوربین دنده عقب داینامیک، آیینه میانی الکتروکرومیک، نمایشگر مالتی مدیای هفت اینچی با ورودی USB، بلوتوث و قابلیت نمایش اطلاعات تلفن همراه، آیینه‌های جانبی تاشو برقی، سانروف برقی، صندلی راننده با قابلیت تنظیم به صورت برقی، صندلی سرنشین با قابلیت تنظیم در دو جهت به صورت برقی و دو جهت دستی، گرم‌کن صندلی‌های جلو، چراغ خوشامدگویی و سنسور پا برای باز شدن صندوق عقب، فعلا پرآپشنترین سدان تولید داخلی محسوب می‌شود.

تارا سال دنده ای V3

در تارا دنده‌ای V3، همچنان خبری از نصب رینگ آلومینیومی و جلوپنجره طرح تاراهای اتوماتیک نیست. پس همچنان شاهد نصب رینگ فولادی و قالپاق ستاره‌ای هستیم. اما بالاخره سانروف به تارا دنده‌ای V3 افزوده شده و مانند تیپ V4، به آنتن کوسه‌ای نیز مجهز شده است. گرافیک چراغ‌های عقب نیز تغییر کرده است. البته ذکر این نکته مهم است با اینکه گرافیک چراغ‌های عقب تغییر کرده؛ اما بدلیل طراحی غیراستاندارد موقعیت و ارتفاع چراغ‌ها، همچنان نمای بغل تارا زشت است.

از تغییرات دیگر تارا دنده‌ای V3 همانند تیپ V4 می‌توان به تغییر محل کلیدهای بالابر شیشه‌ها و افزوده شدن به رودری‌ها اشاره کرد.. باتوجه به اینکه ایران خودرو از طراحی داشبورد سیتروئن الیزه، C3-XR و… در تارا استفاده کرده بود، این انتظار وجود داشت که کلیدهای بالابر شیشه‌ها نیز در تارا V3 و V4، همانند نسخه‌های فول‌تر خودروهای مذکور شود. اما ایران خودرو این کار را انجام نداده و در اقدامی اختصاصی، پنل دکمه‌های شیشه بالابر سورن پلاس را در رودری تارا سال نصب کرده است. چراغ ولکام که زیر درب‌های جلو نصب شده، از جدیدترین آپشن‌های افزوده شده به خانواده تارا سال است.

تارا سال – IKCO TARA

بالاخره ایران خودرو تصمیم گرفته تا برای اولین‌بار در بین خودروهای مجهز به گیربکس دستی خود، سامانه ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای را در تارا V3 نصب کند. اولین بار در یک خودرو داخلی مجهز به گیربکس دستی که سامانه ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای نصب شده، سایپا شاهین است. همانطور که از تصویر ذیل معلوم است، جایگاه دکمه استارت مانند تیپ اتوماتیک بوده و از این نظر تفاوتی ندارد.

همچنین باتوجه به نصب دسته برف پاک‌کن و دسته راهنماهای جدید، می.توان گفت که سنسورهای نور و باران به تارا سال دنده‌ای افزوده شده است. غربلیک فرمان پلاستیکی بوده و خبری از چرمی شدن نیست. یک نکته منفی در رابطه با تارا V3، می توان به عدم تاشو برقی بودن آینه های جانبی اشاره کرد.

تارا سال V3 مجهز به تجهیزات ایمنی و رفاهی مانند دو کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم ضد سرقت، سنسور دنده عقب، سیستم پایش فشار باد تایرها، کروز کنترل، سنسور نور و باران، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای، ایزوفیکس، فرمان برقی با کلیدهای کنترلی، شیشه بالابرهای برقی، تنظیم برقی زاویه آینه‌های جانبی، سیستم تهویه دستی با تنظیم دریچه‌ها به صورت الکترونیکی، دوربین دنده عقب داینامیک، نمایشگر مالتی مدیای هفت اینچی با ورودی USB، بلوتوث و قابلیت نمایش اطلاعات تلفن همراه، سانروف برقی، چراغ خوشامدگویی و… است.

مشخصات فنی V3 و V4

هردو تیپ جدید تارا سال، مجهز به پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی بوده که ایران خودرو آن را TU5 پلاس می‌نامد. این پیشرانه توانایی تولید 113 اسب بخار، قدرت و 144 نیوتن متر، گشتاور را دارد. سامانه زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌های ورودی، فناوری پمپ روغن متغیر، ساختار پاشش سوخت جدید و… در این پیشرانه دیده می‌شود.

در تارا اتوماتیک، گیربکس 6 سرعته AT نصب شده و هنوز مشخص نیست که این گیربکس مانند قبل ساخت DAE بوده یا همانند گیربکس پژو 207i های اتوماتیک جدید، ساخت LANDAI است؟!

اما در تارا سال دنده‌ای، تغییرات صرفاً محدود به امکانات رفاهی نبوده و شاهد آن هستیم که از نظر فنی هم نسبت به گذشته، تفاوت هایی دارد. این تفاوت که در 6 سرعته شدن گیربکس دستی تارا V3 خلاصه می‌شود، باعث خواهد شد تا مصرف سوخت خودرو تا حدی بهینه‌تر شود. برای اولین بار، رانا پلاس سقف شیشه‌ای مجهز به گیربکس 6 سرعته دستی شده و اکنون تارا دومین خودرویی است که موتور TU5 پلاس آن با گیربکس 6 سرعته دستی هماهنگ شده است. پژو 207i نیز بزودی مجهز به این گیربکس خواهد شد.

 

ویدئو

 

سیدعلی سیدهاشمی

سیدعلی سیدهاشمی - SEYYED ALI SEYYED HASHEMI - خبرنگار و فعال حوزه خودرو - Automotive industry journalist - Репортер автомобильной промышленности- 汽车行业记者

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. اقتصادی ترین و لوآپشن ترین محصول سدان کمپانی پژو که فقط هم مخصوص بازار چینه برای ما شده لوکس ترین محصول ملی!!!تو قرن ۲۱ هنوز ترمز دستی اهرمی اونم با اهرمی کپی ۲۰۶ واقعا نوبره!نداشتن صندوق برقی اتوهلد یه مدیای کارپلی یا اندروید اتو اینا تو ۲۰۲۳ غیرقابل پذیرشه

  1. عزبز تارا ایران خودرو با ۳۰۱ پژو زمین تا اسمون فرق داره و فقط پلتفرمش شبیه هم هست و بعضی چیزاشون هم شبیه اما دلیل نمیشه ماشین ایرانی رو با ماشین فرانسوی یکی کنید

  2. تارا حتی تو نسخه‌های دنده‌ای و اتوماتیک فعلی اندروید اتو و اپل کارپلی رو ساپورت می‌کنه…!

 2. خدا بهمون رحم کنه…
  اینا ۴۰۵ رو ۳۰ سال مونتاژ کردن!
  این مضحک بدقیافه و پر از عیب و ایراد رو حداقل ۲۵سال دیگه باید تحمل کنیم و هربار با یه گروه آپشن جدید به اسم خودروی جدید و گرونتر از قبل!

 3. بهترین ماشین و ایرانی و ایران خودرو هنوز ترمز دستی برقی و جک صندق برقی و سردکن صندلی و مانیتور بزرگتر و اتوهلد و ستسور جلو ندارد من موندم ایران خودرو چرا پول خرج نمیکته بابا حداقل ترمز دستی برقی و جک صندق برقی و سردکن صندلی و مانیتور ۱۰ اینچ و رادار نقطه کور و اتوهلد و سنسور جلو و ۸ ایربگ می زاشتین که حرقی برای گفتن داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا