مکمل بنزین
آموزشبرگزیده‌ها

۷ نکته ایی که برای خرید موتورسیکلت دسته دوم باید بدانیم!

معمولا رانندگان تازه کار برای راه افتادن و هزینه کمتر به سراغ موتورسیکلت‌های دسته دوم می‌روند؛ برای خرید موتورسیکلت دسته دوم همانند خرید خودرو دسته دوم باید محتاط بود زیرا می‌خواهیم با هزینه کمتر موتورسیکلت تر و تمیزی داشته باشیم. ۷ قدم برای بررسی این موضوع را باید طی کرد.

۱) موقعیت خود را ارزیابی کنید

yamaha-star-v-max-e1430843576296

اگر هر روز از موتورسیکلت و ساعت‌های طولانی می‌خواهید استفاده کنید، بهتر است به دنبال موتور با کارکرد کمتر و تولید جدید را بگیرید زیرا هزینه تعمیر موتور کارکرده و قدیمی زیاد خواهد بود و به قول معروف به دردسرهای بعدش نمی‌ارزد به دنبال موتورهای زیاد کار کرده بروید. پس قبل از خرید موتورسیکلت دسته دوم ببینید آن را برای چه کاریی می‌خواهید.

۲) درباره همه جوانب تحقیق کنید

2002_cbr954rr-e1433186531103

از قیمت‌ها و مدل‌های روز اطلاعات کامل کسب کنید، از دوستان یا هر فرد با تجربه در این موضوع سوالات خود را بپرسید مانند حدود قیمت مدل‌های مختلف موتورسیکلت‌های کار کرده و چه مشکلاتی موتورسیکلت‌های کار کرده خواهند داشت ولی زیاد ریز کار نشوید چون شما می‌خواهید موتورسیکلت دسته دوم بخرید و قطعا به اندازه موتورسیکلت صفر خرج نخواهید کرد.

۳) ارزیابی خرید از بنگاه یا از فرد ثالث

harley_davidson-windshield-e1431021462275

به طور کلی شما هزینه بیشتری برای خرید موتورسیکلت از بنگاه معاملاتی می‌پردازید اما ریسک این خرید کمتر از خرید از شخص است که در خیابان به شما موتورش را می‌فروشد. خیلی مهم است که بدانید وسیله نقلیه را از کجا خریداری می‌کنید.

قبل از مراجعه به بنگاه باید بدانید که چه مدلی را می‌خواهید و اگر ناشی باشید ممکن است سر شما کلاه برود پس نکته دوم را جدی بگیرید؛ وقتی قیمت را از بنگاه پرسیدید می‌دانید که آیا قیمت گفته شده برای مدل درخواستی از طرف بنگاهی منصفانه به نظر می‌رسد یا خیر.

۴) موتورسیکلت را بررسی و کنترل کنید

gettyimages-450270832-e1433187440535

قبل از خرید هر نوع وسیله نقلیه سوار آن شوید، اگر فروشنده به شما اجازه سوار شدن را نداد از خرید آن منصرف شوید. هنگامی که سوار موتورسیکلت می‌شوید اندازه و راحتی آن را چک کنید. اگر فرد آشنا به مکانیک موتورسیکلت دارید با خود همراه ببرید، اگر نتوانستید فردی را پیدا کنید از فروشنده بخواهید تا با هم به یک مکانیکی بروید و آن را کنترل کنید. شما باید در اینجا هزینه کنید تا با ضرر روبرو نشوید.

موارد مکانیکی مورد بحث برای موتورسیکلت‌های دسته دوم:

دقت کردن به شاسی که یکی از قطعات اصلی که غیر قابل تعویض هست، به سالم و تمیزی موتور نگاهی بیندازید مانند زنگ زدگی قطعات، سال تولید موتورهای تولید داخل را می‌توان روی شاسی دید، موقع رانندگی با موتورسیکلت به صدای موتور و گیربکس آن توجه کنید، لاستیک‌ها و در آخر باتری، هندل و کمک فنر را بررسی و کنترل کنید.

۵) درخواست مدارک مربوطه

victory-vegas-8-ball

قبل از خرید حتما سند‌های سه برگی موتورسیکلت را نگاه کنید، قبل از اینکه پولی بپردازید از بیمه موتورسیکلت مطمئن شوید و استعلام خلافی موتورسیکلت را کنترل کنید. و دقت داشته باشید برای خرید موتورسیکلت‌های ۱۰ سال به بالا برای تعویض به پلاک ملی هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.

۶) سر قیمت مذاکره کنید

harley-500-e1434394127837

فرقی نمی‌کند شما وسیله نقلیه را از فرد یا بنگاه خریداری کنید همیشه جا برای پایین آوردن قیمت هست. ممکن است در اول خرید یا آگهی قیمت مقطوع باشد ولی همیشه در موقع پرداخت می‌توان قیمت را پایین آورد. دلیل‌های مختلف خود را برای پایین آوردن قیمت بیان کنید و به جای اینکه سوال کنید آیا می‌شود این قیمت پرداخت کنم، قیمت خود را بگویید و سر آن بحث کنید. دانستن قیمت منصفانه برای خرید بسیار مهم است، اگر فروشنده سر قیمت با شما کنار نیامد از خرید آن صرفنظر کنید.

۷) از رانندگی با موتورسیکلت جدید لذت ببرید

harley-davidson-sportster-xl-1200-women-e1430744425162-2

تمام موارد بالا را درنظر بگیرید، وقتی سر قیمت به توافق رسیدید کلید موتورسیکلت را بگیرید و از داشتن وسیله نقلیه جدید خوشحال باشید و از راندن موتورسیکلت‌ خود لذت ببرید. از آن استفاده کنید تا موقعی که بخواهید موتورسیکلت جدید دیگری خریداری کنید.

سپیده رمضانی

تابستان سال ۹۵ به تیم نویسندگان چرخان ملحق شدم. طرفدار خودروهای سبز و برقی هستم. سعی می‌کنم خبرهای جذاب و جالب درباره وسایل نقلیه را برایتان بنویسم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا