فروش خودرو هم زوج و فرد شد! چه بر سر ما می‌آید؟

امروز ایران خودرو در اطلاعیه‌ای که در یک صفحه سفید رنگ، با کم‌ترین جزئیات لازم منتشر کرد، شرایط فروش محصول جدید خودش با نام پژو 2008 را اعلام نمود! البته اینکه نام اصلی خودرو پژو است و ما آن را محصول ایران خودرو می‌دانیم، خودش یکی از پاردوکس‌های خنده‌دار روزگار ماست!

وقتی به این صفحه سفید می‌نگریستم، واقعا دلم بر حال خودمان سوخت! این شرکت در اطلاعیه فروش خودش، در ستون بزرگ شرح خودرو، فقط نوشته پژو 2008 و کمی جلوتر و در عنوان کلاس، عدد غریب 30001 را درج کرده و دیگر هیچ توضیح اضافه نداده که یا ایها الناس، ای شمایی که فقط برای پیش پرداخت این ماشین بسیار معمولی از یک برند معمولی ۶۰ میلیون تومان، چیزی بیشتر از ۵ سال حقوق کامل یک کارگر را پرداخت می‌کنید، حتی من به خودم زحمت نمی‌دهم که بگویم این خودرویی که دارید از الان تا یک سال و اندی دیگر پیش خرید می‌کنید، حتی چه مشخصاتی دارد! رنگش چیست، آپشن‌هایش کدام است، اصلا چه تیپ و کلاسی دارد!

ایران خودرو با خودش می‌گوید: من انقدر از فروش این ماشین مطمئن هستم که حتی اگر جای این اعلامیه بی رنگ و رو، فقط بنویسم که بیایید ۶۰ میلیون تومان بدهید و سپس منتظر تماسم بمانید شاید که این بهار بیاید، باز تمام ظرفیت در کسری از ثانیه پر خواهد شد و چه دلیلی دارد که به خودم زحمت توضیح اضافه بدهم؟ اصلا برای چه شما چنین انتظار بیجایی را از من دارید؟ همین که از نعمت محصول جدید برخوردارتان کردم، کافی نیست؟

جالب‌تر اینجاست که این شرکت در یک حرکت حماسی، پیش فروش این خودرو را به صورت زوج و فرد در آورده است! یعنی اگر رقم کارت ملی شما زوج بود، روز پنجشنبه بیایید تا شاید ماشینی نصیب‌تان شد و اگر عددش فرد است، پس شنبه بیایید؛ زیرا ممکن است حضور هم‌زمان شما این بار نه سبب آلودگی هوا، بلکه سبب آلودگی و سنگینی سایت ما گردد و از آنجایی که زیرساخت لازم را نداریم و البته دلیل و نیازی هم ندارد که داشته باشیم، خاطرمان کمی آزرده گردد!

ikco-2008

پس از دیدن این طرح عجیب، به یاد فیلم مکس دیوانه (Mad Max) افتادم که در آنجا حاکم ظالم که اختیار آب آشامیدنی را در دست داشت، تنها در یک ساعت مقرر آب را بر روی ملت باز می‌کرد و تشنگان با ضجه و ناله آن آب را به هر مشقت و حتی کثیفی که بود، می‌خوردند و فردایش باز منتظر که شاید کَرَم حاکم، شامل حال‌شان شود! صاحب آب هم چون می‌دانست که همیشه تعداد تشنگان بیشتر از حجم آبش است و انحصار و قدرت باعث شده تا فقط رودخانه در دست خودش باشد، هر رفتاری که دوست داشت بر سر تشنگان می‌آورد و کسی هم اگر اعتراض می‌کرد، فقط تشنه‌تر می‌ماند!

به‌راستی روزگار عجیبی شده است، خودرویی که لقب اولین محصول پسابرجامی را به آن داده‌اند، چنان در بوق و کرنا کرده‌اند که انگار قرار است لامبورگینی آوانتادور را با قیمت سمند به ملت بدهند! زهی خیال باطل که داستان برعکس است و آن‌ها می‌خواهند خودرویی که بهایش کم‌تر است را بسیار گران‌تر بفروشند و علاوه بر آن، فخری نیز بر این ملت ارزانی دارند که ما بر سر شما منت گذاشته و محصولی را می‌دهیم که هنوز در خیابان‌های سایر کشورها وجود دارد. این بار قرار نیست محصول رده‌خارجی چون رنو ساندرو که هیچ کجا تولید نمی‌شود تحت ماشین نو عرضه کنیم. نمی‌خواهیم با افزودن یک پسوند پلاس، به شما القا نماییم که صاحب خودرویی تازه شده‌اید، باور کنید که پژو 2008 هنوز تولید می‌شود، پس اشک شوق بریزید که اگر مجبور هستید حداقل ۴۰ میلیون تومان ناقابل پول اضافه هم بدهید و ماه‌ها و بلکه سال‌ها در انتظار بمانید، به جایش حس سوار شدن بر یک خودروی به‌روز را خواهید داشت.

از آنجا هم که ایران خودرو نیک می‌داند که این استقبال بسیار گسترده خواهد بود، در کمال مردانگی، سود مشارکت این محصولش را تا پایین‌ترین حد ممکن کاهش داده و به عدد 15 درصد رسانده و شاید اگر فشارهای جانبی و یا شاید هم باقی مانده وجدانی نبود، همین 15 را هم 0 در نظر می‌گرفت، چرا که به‌درستی می‌دانست باز هم هرچه دارد را می‌خرند و این تشنگان به بهای آب نمی‌نگرند، بلکه دنبال سیرابی خویش هستند.

اما همیشه ما آموخته‌ایم که اگر ظلم هست نه به‌خاطر وجود ظالم بلکه به دلیل وجود کسانی است که این ظلم را پذیرفته و نقش مظلوم را بازی می‌کنند. باید این را بپذیریم که اگر این تشنگان خودشان را با آبی دیگر، ولو بی‌کیفیت‌تر، مانده‌تر و یا از رودخانه‌ای دیگر سیراب می‌کردند، امروز کار به جایی نمی‌کشید که برای داشتن چیزی که حق طبیعی آن‌هاست، ماه‌ها انتظار بکشند؛ آن هم برای آبی که کیفیت معمولی دارد و در آخر بفهمند برایش بهایی پرداخته‌اند که هزینه یک شربت گوارا بوده است!

به‌راستی ما را چه شده که ایران خودرو به خودش اجازه می‌دهد این چنین و با یک برگه سفید، تحقیرمان کند و از یاد ببریم که ایستادگی فقط در برابر دشمن خارجی و زورگویی بیگانگان یک اصل مهم نیست، بلکه باید همه چیز را اول از درون ساخت تا بتوانیم در مقابل هجمه‌های دیگر نیز ایستادگی کنیم. ای‌کاش همتی برای نرفتن بود، ای‌کاش اتحادی برای نخریدن بود، ای‌کاش اراده‌ای برای نه گفتن به این طرح زوج و فرد وجود داشت و ای‌کاش با رفتار صحیح خودمان به ظالم می‌فهماندیم که اخلاقی بس غلط دارد و اگر او را عزمی برای تغییر نیست، ما وی را مجبور به عوض شدن خواهیم کرد.

ای‌کاش که نخرم، ای‌کاش که نخری، ای‌کاش که نخرند…

40 دیدگاه
 1. ناشناس می گوید

  خواهشا کسی نخره تا التماس کنن وقیمتش رو هم منصفانه بدن

   
  1. Hossein می گوید

   طبق قانون حداکثر ۵۰ درصد قیمت خودرو برای پیش خرید
   پس حتما قیمتش حداقل ۱۲۰ میلیونه

    
 2. امیرخان می گوید

  جان گر به لب ما رسد، از غیر ننالیم
  با کس نسگالیم
  از خویش بنالیم که جان سخن اینجاست
  ازماست که‌برماست…

   
 3. سعید می گوید

  متاسفانه این نحوه فروش و قیمت گذاری تابع شرایطی ااست که دولتها برای خودرو درست کرده اند:
  انحصار بازار خودرو
  فرض کنید الان واردات موبایل ممنوع بود! ولله قیمت گوشی سامسونگ به ۱۰ میلیون تومان هم میرسید!
  اقای روحانی اگر واقعا دغدغه ملت ایران را دارند باید یک فکری هم به حال شکستن انحصار بازار خودرو بکنند

   
 4. ناشناس می گوید

  این ماشین معرکست

   
  1. ali می گوید

   بله در برابر پراید معرکه است و البته قیمتش معرکه تر

    
  2. جعفر می گوید

   جالبه خخخخ
   شرط و شروط ایران خودرو رو عاشقشم
   ۶۰ میگیره قیمت خودرو رو هم در لحظه تحویل بالاتر تر میبره میگه ۱۴۰

   پژو بدنام ترین برند اروپاس مارو اسکول گیر اورنده الان رنو تو اروپا جولان میده تو رده میانی
   پژو به لطف ایران هنوز زنده است مثل چری بلطف مدیران خودرو

    
 5. امينن می گوید

  الحق ولانصاف که گل کاشتید،زبانم مو در اورد توی بعضی سایت های دروغین که حتما از راه تبلیغ از این خودرو ارتزاق میشوند حرف زدم و از چنانی که بر سرمان میاید و خود مقصر هستیم گفتم
  باز هم تشکر میکنم بابت هوشیار کردن ما مردم
  ادامه دارد این داستان عذاب دهنده ی از ماست که بر ماست
  ای کاش که بفهمم،ای کاش که بفهمی ای کاش که بفهمند…

   
 6. علی می گوید

  احسنت به آقای گلکار با این متن زیباشون
  تا وقتی دولت از صنعت رانتی خودروسازی حمایت مطلق میکنه وضعمون همینه.
  شاید اگر همین نویسنده منتقد رو به عنوان مدیرعامل ایران خودرو منصوب کنند، ایشون هم همین راه رو ادامه بدهند.

   
 7. ناشناس می گوید

  دمت گرم

   
 8. مهرزاد می گوید

  ایران خودرو داره بازار گرمی مینکه این خودرو رو دارن بیشتر از ارزشش بزرگ میکنن آپشن های با ارزشی چون سقف پاناروما و دکمه استارت و … ازش حذف کردن

   
 9. نریمان می گوید

  من که میگم کل نویسنده های چرخان دسته جمعی یه کارخونه بزنن و خودرو تولید کنن بدن دست مردم. من خودم مشتری اولتونم!! اسمشم بزارید چرخان موتور!!

   
 10. اشکان می گوید

  آقا تورو خدا نخرید! ای داد ازین مردم! امان ازین مردم! ای هوار ازین مردم! آخه تا کی این جهل خودمونو قبول کنیم؟

   
 11. امین قاف می گوید

  وای بر ملت همیشه در صحنه…وای بر دلواپسان دروغین…وای بر دلالان بی انصاف
  کمپین نخریدن خودرو صفر همچنان پابرجست

   
 12. برسام می گوید

  نکته جالبش اینجاست که کلاسهای مختلف پژو ۲۰۰۸ خیلی با هم فرق دارن از ۳ سیلندر دستی با موتور ۱۲۰۰ بگیر تا چهار سیلندر اتوماتیک ۱۶۰۰ که توان خروجیشون هم از ۱۱۰ تا ۱۶۵ متغیره . حالا کلاس ۳۰۰۰۱ ایران خودرو کدومه اله اعلم! چون قطعا این عدد ۳۰۰۰۱ یه چیز من درآوردیه که از ذهن خلاق مدیران ایران خودرو تراوش کرده و معنی و مفهومش به من و شما ربطی نداره! درکل خواهشن کسی بدش نیاد ولی تقصیر خودمونه دیگه مردمی که هر آشغالی رو به دو یا سه برابر قیمت میخرن چرا باید براشون چیزی رو توضیح داد؟ یارو رفته ۴۰۵ صفر خریده وقتی ازش میپرسم ماشین چطوره میگه این ۴۰۵ جدید خیلی مزخرفن ! خوب لامصب تو که خودت به ماشینی که تازه خریدی میگی مزخرف خوب چرا میخری؟؟؟!!!! به خدا سرم درد میگیره وقتی رفتارای مردم رو میبینم آخه کجای دنیا کسایی که به بیکیفیت بودن محصولی ایمان دارن همون محصول رو به چند برابر قیمت میخرن؟؟!!! والله جای دیگه ای همچین اعجازی قابل مشاهده نیست

   
 13. bijan می گوید

  این شرکتها همین طوری هستند به حقوق مشتری احترام نمیگذارند و ارزشی هم برای مردم قاعل نیستند

   
 14. عباس می گوید

  این یعنی چه ؟
  چرا مشخصات را کامل اعلام نمی کنند؟
  وزارت صنایع چرا اقدامی برای این ابهام کاری نمی کند؟
  کسی که متقاضی خرید است نباید بداند که ماشین چه رنگی می خرد؟نباید بداند که چند سیلندر است ؟ نباید بداند که قیمت نهایی چقدر است؟نباید مشخصات فنی خودرو را بداند و مثلاً بداند که ۳۰۰۰۱ یعنی چه ؟ چرا با خودتان و مردم اینگونه رفتار می کنید؟
  به نظر اینجانب وزارت صنایع بایستی اخطار لازم را به ایران خودرو بدهد و ایشان را مجبور نماید پس از درج مشخصات کامل دعوت به ثبت نامه نماید.

   
 15. صابر می گوید

  ممنون از پیمان گلکار عزیز ، گل کاشتید
  دوتا مقاله قبلی هم “چرا ما بایستی خودروی تولید داخل را گران‌تر بخریم” و “چرا ایران تبدیل به گورستان خودروهای دنیا شده است” جای تامل داره.
  از دولت انتظاری نداشته باشید. در هر شرایطی و با هر تغییر وضعیتی در مدیران و سلسله مراتب ، صنعت خودرو در ایران بهبود پیدا نمیکنه ، همه هم میدونید مشکل از کجاست.
  اما منم نظری دارم که فقط بازگو حقیقت هستش.
  بنزین با کیفیت بالا و قیمت واقعی عرضه بشه. قیمت خودرو واقعی میشه، آلودگی هوا کاهش پیدا میکنه. مردم عزیز کشورمون به جای پراید کرولا سوار میشن ، که دراینصورت سبک رانندگی تغییر پیدا میکنه و ترافیک روان میشه. درنهایت مشکلات عصبی و روانی جامعه کاهش پیدا میکنه.

   
 16. سیاوش می گوید

  احسنت و هزار آفرین و رحمت به شیری که خوردی
  زیبا بود و در یک جمله
  جانا سخن از زبان ما میگوئی

   
 17. یکی از میلیون ها ایرانی بی فرهنگ می گوید

  من از آقای ایران خودرو بسیار متشکرم برای آدمهای بی فرهنگ و دروغگو و خیانت کار و زیراب زن ایرانی که فقط بلدن قیافه منتقدان رو بگیرن و حرف بزنن و در عمل کار دیگه ای انجام بدن متشکرم که این امکان رو فراهم کرده تا بتونیم حداقل این ماشین رو ثبت نام کنیم. چرا نمیخواهیم قبول کنیم لیاقت ما همینه، ماجرای کمپینگ نخریدن خودرو به همین زودی فراموش شد؟ کی این کمپینگ رو از بین برد؟ ایران خودرو؟ یا همین مردم دروغگو بی فرهنگ

   
 18. iman می گوید

  کشوری که فرهیخته هایش را فراری بدهند وضعیتش این میشه

   
 19. ///mahdispd می گوید

  فقط فریاد همین که داد میزنم و می خونم سکوتمو دار میزنم …
  منم تا حالا خیلی جاها و در حد خودم ازین شرایط انتقاد کردم متاسفانه باید گفت که هیچ کاری جز همین فریاد نمیتونیم بکنیم

   
 20. جسی می گوید

  به همون خدا قسم که دنبال خرید ماشینم ولی میشینم ۵۰ تومن جور میکنم رو پولم میذارم یه وارداتی میخرم خدایش خواستم این پژو بخرم ۶ ماه سوار شم تا هم پولم جور بشه هم ماشینو بفروشم برم وارداتی بگیرم ولی الان با این شرایط متنفر شدم از ایران خودرو. ولی تا خودم و بچه هام هر کسی ک دیدم دیگه نمیذارم از ایران خودرو ماشین بخرن انشالله که همه یه صدا بشیم

   
 21. سامان می گوید

  این برخورد هایی که با ملت میشه بازخورد رفتار خود مردم هست.اگه ی مدت مردم دندون رو جیگر میزاشتن و از محصولاتشون خرید نمیکردن الان وضع ما این نمیشد

   
 22. سامان می گوید

  واقعا جای تاسف داره که ی عده ای میان تو سایت های مختلف و ی جوری تعریف ماشین ۵۰ تومنی چینی رو میدن و میکن به صرفه هست که آدم تعجب میکنه. زمانی که نام نویسی ماشینی مثل h30 میشه در کمتر از دوساعت ظرفیتش تمام میشه انتظار چه شگفتی از خودروسازی کشورتون دارید؟دوستان شما تشریف بیارید خوزستان و ماشینهایی چون هیوندا سوناتا، الانترا،ولاستر و اکسنت، نیسان سانی، سنترا و کیا ریو و……با قیمت ی پژوپارس یا MVM315 تهیه کنید. اگر مدتی از همچین گاری هایی استفاده نکنید چه اتفاقی واستون رخ میده؟

   
 23. مسافر می گوید

  خود کرده را تدبیر نیست

   
 24. Reza می گوید

  ازماست که برماست قیمت اروجینال و فول اپشن این خودرو در امارات حدود ۶۰میلیونه ایران لگن به چه حقی میخواد این خودرو مونتاژی کم اپشن رو ۱۰۰میلیون به مردم مظلوم بده مردم اگاه باشید از ایران لگن گران فروش و کم فروش نخرید تا ادب بشه بخدا من خودم میخواستم یکی رو ثبت نام کنم ولی این قراداد یکطرفه ترکمانچایه نه قیمت نهایی خودرو مشخصه نا مشخصات فنی و اپشن هش از طرف دیگه سود ودیعه و سود انصراف را کمتر درنظر گرفتن که هر وقت دلشان بخواهد لگن را تحویل بدن اگاه باشید و نخرید

   
 25. ناشناس می گوید

  من میخواستم بخرم ولی خوب که فکر کردم دیدم واقعا درست میگید،پس نمیخرم.

   
 26. ناشناس می گوید

  من که منصرف شدم

   
 27. ناشناس می گوید

  من نمیخواااام این ماشین رومامان بابام نمیدونم چرا گیر دادن اینو بخرن.الان کل این مطلبم بخونم براشون باز میگن نه خیلی خوبه این ماشین،کاشکى بدونم کى مغزشونو شست و شو داده

   
 28. ناشناس می گوید

  من هم میخواستم ثبت‌نام کنم
  ولی این نوع پیش فروش روتوهین به شعورخود
  وهموطنانم میدونم وبه همین دلیل منصرف شدم.

   
 29. ناشناس می گوید

  لعنت خدا بر ایران خودرو با کلاهبرداری آشکار در فروش ٢٠٠٨ که باعث بدبینی مردم میشه مسولین لطفا جلوی زیاده خواهی و بی انصافی این غول تو خالی رو بگیرید

   
 30. ناشناس می گوید

  #چهاردرصدی_ها
  بابا دولتو به یکی بدید که بتونه با این انحصارطلب ها بجنگه

   
 31. هموطن می گوید

  من با نظر جمع موافقم ولی اگر کسی واقعا نیاز ضروری داشته باشد وتوان خرید ماشین واراداتی هم نداشته باشد ایا چاره ای دیگر هم دارد/

   
 32. اشکان می گوید

  سلام من که میگم اصلا پژو ۲۰۰۸خوب نیست چون هم گران است و نیمه شاستی است و والا اقلا ۱۲۰میلیون نمی ارزد اخه کی براش ۱۲۰میلیون میدهد با اینکه اقلا نمیشه خرید

   
 33. مسعود می گوید

  نگران نباشید تااقای نعمت زاده داریم غم نداریم مثل شیر بیداره ونمی گذاره حق مردم پایمال بشه /وباتوجه به تک نرخی شدن تورم حتما قیمتش سقوط خواهد کرد وبه مبلغ واقعی هفتاد میلیون می رسه

   
 34. امید می گوید

  واقعا هم خوشحالم که دارین حرف دل مردم رو میزنید و هم ناراحتم به خاطر اینکه باز هم جماعت دلال و نمایشگاه دار و نون به نرخ روز خور واسه اینکه چند تومن گیرشون بیاد با ولع سیری ناپذیری طبق معمول تو همون چند ساعت اول ثبت نام میکنند و مردم هاج و واج و بهت زده باید تماشا کنن و به فکر برن که مگه میشه یک چنین موجودات چهارپایی وجود داشته باشن که حاضرن ۶۰ میلیون بریزن به حساب خودروساز واسه ماشینی که اصلا نمیدونن چی هست.برای خودم متاسفم……

   
 35. سیدحسین رضویان می گوید

  سلام عالی بود

   
 36. علی می گوید

  در کشور ما بعد از نفت جایی که بیشترین پول رد و بدل میشود خودروسازها هستند اینها بخاطر قدرت پولی که دارند زور هیچکس نه تنها که به اینها نمی رسد بلکه انقدر قدرت دارند که بتوانند وزیر و …. عوض کنند حتی کل مجلس نیز در مقابل اینها سر تعظیم دارند شما اگر به تحقیق و تفحص هر دوره مجلس از خودروسازها را نگاه کنید می بینید که نتیجه این تحقیق زمانی به صحن مجلس میرود که تنها چند ماه به اتمام دوره مجلس مانده تازه انهم گزیده های از این تحقیق و تفحص خوانده میشود البته مفسدان همه این فسادها را تحت لوای حمایت از صنایع داخلی و اشتغال زایی انجام میدهند و نتیجه این همه حمایت هم باعث شده این صنعت بکلی نابود شود اینها حتی وقاهت را بجایی رساندندکه در رسانه ها کشته و زخمی های جاده ای را که بیشتر از زمان جنگ است را به خطای انسانی ربط میدهند جالبتر اینکه در همین رسانه ها کسی نیست که بگوید فرض صد درصد سوانح هم اگر خطای انسانی باشد بایستی ایمنی خودرو در حدی باشد که کمترین اسیب به انسانها برساند دلیل اینکه در کشور ما مبارزه با فساد بجایی نمیرسد و هر روز بیشتر از دیروز بخاطر اینست که مبارزه را از پایین دست شروع میکنیم نه از بالا دست.مثل اینکه شما بخواهید رودخانه الوده را از پایین ان تمیز کنید این کار اب در هاونگ کوبیدن است برای رفع الودگی رودخانه بایستی سراغ سرچشمه رفت نه ته رودخانه .مبارزه با فساد را بایستی از خود مجلس و نماینده هاشروع کرد مبارزه با فساد را از …. شروع کرد
  مردم ما انقلاب کردند و چگر گوشه هایشان را در راه انقلاب و کشور ودین تقدیم کردند ولی سر انجام یکسری مفسد این دست اوردها را زایل میکنند وقتی ادم کلفتی گردن این مفسدان را می بیند متوجه میشود که هیچ شمشیری توانایی قطع این سران را ندارد جز ذلفقار حضرت علی(ع)

   
 37. ناشناس می گوید

  اکثر اوناییکه خریدن برای فروش تو بازار بوده و دلال هستن
  چون حاشیه سودشون تو بازار حداقل ۲۰ میلیون تومان هستش
  حالا اوناییکه نتونستن یا نخواستن که ثبت نام کنن ؛ از این سود ۲۰ درصدی محروم شدن.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.