هر آن چیزی که بایستی درباره پراید ۱۱۱ بدانید را از چرخان بپرسید!

بی‌شک، خانواده پراید را می‌توان پرفروش‌ترین خودرو بازار داخلی نامید. اما در دو سال گذشته، این خودرو نوستالژیک در انواع مدل‌ها، با سخت گیری‌های سازمان استاندارد و پلیس راهور ناجا، به اجبار می‌بایست خط تولید گروه صنعتی سایپا را ترک کند.

نخستین مدل این خودرو که خط تولید سایپا را برای همیشه ترک خواهد کرد، ۱۱۱ نام دارد.

پیرامون همین موضوع، طبق سرویس جدیدی که از سوی وب سایت تحیلی خبری چرخان با عنوان مشاوره و راهنمایی در زمینه خرید خودروهای بازار داخلی کشور تهیه و تدارک دیده شده است، حال به سراغ بررسی پراید ۱۱۱ می‌رویم و با نگاهی دقیق‌تر به این مدل، نکات مهم در رابطه با خرید این خودرو را عنوان خواهیم کرد.

هدف از ساخت این خودرو چه بود ؟

در واقع پراید ۱۱۱ نمونه هاچ‌بک پراید صندوقدار است که این مدل برای نخستین بار در اوایل دهه ۷۰ شمسی توسط کمپانی کیا موتور کره جنوبی وارد بازار خودرویی کشور شد و پراید ۱۱۱ امروزی حدود ۷ سال قبل به‌عنوان فیس لیفت پراید هاچ‌بک به بازار داخلی کشور عرضه شد. لازم به ذکر است که پراید ۱۱۱ در اصل مدل هاچ‌بک ۱۳۲ (صندوق دار) است.

مشخصات فنی پراید ۱۱۱ چگونه است ؟

در واقع پراید ۱۱۱ هاچ‌بک تفاوتی را در بخش فنی و عملکردر با نمونه صندوقدار خود یعنی ۱۳۲ دارا نبوده و و این خودرو از همان پیشرانه چار سیلندر ۸ سوپاپ با حجمی برابر با ۱۳۲۳ سی‌سی بهره می‌برد که این موتور قادر است قدرتی برابر با ۶۵ اسب بخار در ۵۳۰۰ دور در دقیقه و گشتاوری برابر ۱۰۳ نیوتن متر را در ۲۸۰۰ دور در دقیقه تولید کند.

همچنین، این نکته را نیز می‌بایست یادآور شد که پیشرانه این خودرو قدیمی بوده و منسوخ شده است و به‌جرات می‌توان گفت که این موتور از استانداردهای لازم برای تولید برخوردار نیست! در همین رابطه، شتاب صفر تا صد این خودرو برابر با ۱۴.۱ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن حدودا برابر با ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است.

در رابطه با مصرف سوخت این خودرو نیز می‌توان این‌گونه گفت که پراید۱۱۱ هاچ‌بک با توجه به پیشرانه ضعیف خود، از مصرف سوخت نسبتا بالایی برخوردار بوده که طبق نمودار، مصرف بنزین این خودرو در مسیرهای شهری برابر با ۸.۹ لیتر و در مسیرهای خارج شهری و اتوبان برابر با ۶.۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بوده و میانگین مصرف پراید ۱۱۱ در سیکل ترکیبی برابر با ۷.۳ لیتر است که این اعداد و ارقام برای چنین پیشرانه ضعیف و کم حجمی در حال حاضر عددی بسیار بد قلمداد می‌شود. (لازم به یاداوریست که در حال حاضر ۱۱۱ با کد اتاق SE همانند برادر صندوق دار خود تولید می‌شود)

قیمت پراید ۱۱۱ هاچ‌بک در بازار چقدر است ؟

در حال حاضر پراید ۱۱۱ هاچ‌بک همان‌گونه که گفته شد، با مدل ساختاری ۱۳۹۷ و کد اتاق SE عرضه می‌شود و قیمت آن تا بدین لحظه در بازار خودرویی کشور در نمونه صفر کیلومتر برابر با ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده است (در رنگ سفید)

این رو هم بخون:

اما اگر بخواهیم با بودجه ای کمتر از ۱۹ میلیون تومان بر فرض مثال، یک پراید ۱۱۱ هاچبک را خریداری کنیم، می‌بایست به سراغ کدام یک از مدل‌های این خودرو برویم؟ در پاسخ به این سوال باید این‌گونه گفت که با این بودجه در حال حاضر می‌توان مدل ۱۳۹۴ این خودرو را با کد اتاق فعلی یعنی همان SE تهیه نمود.

البته مدل عنوان شده می‌بایست دارای کارکردی کمتر از ۶۰ هزار کیلومتر بوده و در سلامت کامل ظاهری و موتوری قرار داشته باشد. (منظور از سلامت ظاهری تصادف، رنگ شدنی و ضربه و منظور از سلامت موتوری کارکرد خودرو به صورت منظم و بدون کوچک ترین ایران است) البته این نکته نیز لازم به یاداوریست که در خرید خودروهای دسته دوم این چنینی، حتما بیمه نامه بلند مدت خودرو (دارای اعتباری بیش از ۷ ماه از تاریخ صدور) را نیز در نظر بگیرید، زیرا این امر موجب صرفه جویی در هزینه‌های جانبی در چندین ماه نخست می‌شود.

اما حال اگر شخصی بخواهد این خودرو را با شرایط اقساطی و کوتاه مدت تهیه نمایید به چه صورت میبایست عمل کند؟ در پاسخ به این سوال، گفتی است که خریدار می‌بایست طبق اعلام شرکت سازنده (گروه خودروسازی سایپا و دفاتر فروش مجاز این شرکت)، مبلغی را به‌ عنوان نیمی از ارزش خودرو نزد شرکت پرداخت نماید و اقساط مورد نظر را بسته به نوع پرداخت، از سه گزینه ۹ ماهه، ۱۲ ماهه و ۲۴ ماهه با سودهایی به ترتیب ۱۸، ۲۰ و ۲۲ درصد انتخاب نماید که شیوه پرداخت اقساط در گزینه‌ای همچون ۲۴ ماهه یا همان دو ساله، به‌صورت ۴ چک با موعد پردخت ۶ ماهه خواهد بود. (لازم به یاداوریست که در حال حاضر امکان فروش اقساطی برای پراید ۱۱۱ هاچ‌بک وجود ندارد و خریداران تنها می‌توانند این خودرو با با موعد تحویل ۳ الی ۶ ماهه خریداری نمایند)

هزینه نگهداری پراید۱۱۱ هاچ‌بک به چه صورت است ؟

در رابطه با هزینه‌های نگهداری این خودرو می‌توان این‌گونه گفت که همانند مدل‌های ۱۳۱ و ۱۳۲، هزینه نگهداری پراید ۱۱۱ هاچ‌بک نیز بسیار ارزان بوده و مبلغی که مالک این خودرو برای سرویس‌های دوره‌ای خودرو خود مابین ۴۹۵۰ الی ۵۷۰۰ هزار کیلومتر می‌بایست پرداخت نماید، حدودا برابر با ۵۵ الی ۷۰ هزار تومان خواهد بود. (لازم به ذکر است که سرویس‌های دوره‌ای این خودرو شامل تعویض روغن موتور، تعویض فیلتر روغن، تعویض فیلتر هوا و…. بوده و بررسی های قطعات مصرفی آن نیز شامل لنت ترمز، صفحه کلاچ، تسمه و .. می‌شود) در رابطه با هزینه تعویض لاستیک این خودرو در صورت نیاز و یا ترکیدگی نیز می‌بایست این‌گونه گفت که سایز استاندارد تایرهای پراید ۱۱۱ هاچبک برابر با ۱۶۵ بوده و قیمت هر جفت از لاستیک های این خودرو برابر با ۲۹۵ الی ۳۲۰ هزار تومان اعلام شده است (قیمت اعلامی مربوط به برندهای تایر سایز ایرانی همچون کویر، بارز، یزد و … است)

در رابطه با دیگر هزینه‌های پراید ۱۱۱ هاچ‌بک همچون بیمه‌نامه نیز می‌توان این‌گونه گفت که در صورت خرید این خودرو به‌صورت صفرکیلومتر و فاقد بیمه شخص ثالت (شرکتهای بیمه‌ای همچون ایران، دانا، معلم، آسیا، البرز و…)، خریدار می‌بایست مبلغی برابر با ۱ میلیون و ۱۱۲ الی ۱۱۶ هزار تومان را برای بیمه کردن اتومبیل خود به‌مدت یکسال پرداخت نماید.

معایب پراید ۱۱۱ هاچبک به چه صورت است ؟

در رابطه با ایرادات این خودرو نیز می‌توان این‌گونه گفت که با توجه به یکسان بوده تمامی قطعات این خودرو با دیگر مدل‌های پراید، معایبی همچون جلوبندی ضعیف، بی‌کیفیت بودن اتاق داخلی، کیفیت پایین ساخت قطعات و ایمنی پایین همواره به همراه پراید ۱۱۱ هاچ‌بک خواهد بود.

لازم به ذکر است که در صورت به‌وجود آمدن هرگونه سوال در بخش‌های مختلف سرویس بررسی و مشاوره خرید خوردو، می‌توانید نظرات و سوالات خود را در انتهای هر مطلب مطرح و جواب کارشناس مورد نظر را دریافت نمایید.

7 دیدگاه
 1. پوکه معدنی می گوید

  سلام
  پراید ۱۱۱ چه تفاوتی با دیگر پرایدها دارد ؟
  پوکه معدنی

   
  1. امین ایرجی می گوید

   بغیر از کلاس خودرویی مثل سدا و هاچبک. دیگه تفاوتی ندارن

    
 2. ناشناس می گوید

  اگه قطعات کره ای پراید رو تو ایران مونتاژ میکردن این ماشین خیلی ماشین خوبی میشد

   
 3. Borzoo می گوید

  نظرتون در مورد خودرو ساینا چیست ممنون میشم مثل ۱۱۱ توضیح بدید معایب خودرو ۱۱۱ توندم و تفسیرتون لذت رخش بود در مورد ۱۱۱ اگه در مورد ۱۱۱ هم همینطور بگید ممنون گیشم

   
  1. امین ایرجی می گوید

   سلام داداش. چند روز دیگ راجبش یه مطلب مثل همین مینویسم

    
 4. سمند سوار می گوید

  کولر ضعیفش رو تویه لیست ایراداتش بزار دما که از ۴۵ بگذره کولرش از مدار جارج میشه و اف میکنه مدلهای قدیمی تر بهتر بودن اونا کمپرسورشون پاناسونیک بود اما ساندن تحمل گرمای خوزستان رو نداره از ساعت ۱۱ ظهر تا ۷ بعد از ظهر کولر کار نمیکنه
  یعنی میشه پیکان

   
 5. پراید سوار می گوید

  سلام دوستان نظرتون در مورد پراید ۱۱۱ هاچبک چب

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.