Take a fresh look at your lifestyle.

ضعیف‌ترین خودروی داخلی از لحاظ سیستم ترمز را بشناسید!

پس از آشنایی با برخی خودروهای با کیفیت داخلی از نگاه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، دوست داریم تا این بار کمی فنی به این آزمایش‌ها نگاه کنیم.

یکی از بخش‌هایی که این شرکت در آزمایش‌های خود به بررسی آن می‌پردازد، سیستم ترمز خودروهای در اختیار است. قطعا تاکنون با شرایط رده بندی این شرکت آشنا شده‌اید. خودروهای داخلی که در اختیار شرکت بازرسی کیفیت قرار می‌گیرند در 5 دسته اصلی بر اساس قیمت طبقه بندی می‌شوند. در آزمایشگاه‌های 9 گانه، ترمز یکی از مهم‌ترین بخش‌هاست.

با هم به رده بندی این خودروها و امتیازات منفی که دریافت کرده‌اند نگاهی می‌اندازیم:

 • در رده اول که به خودروهای کمتر از 25 میلیون تومان تعلق دارد، 5 خودرو مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در این میان، خودروی MVM 110 با عدم دریافت نمره منفی دارای بهترین ترمز در این گروه قیمتی به شمار می‌رود که با توجه به دریافت امتیازات فراوان در قسمت‌های دیگر، این موضوع کمی شرایط این خودروی ارزان قیمت و البته بی‌کیفیت را بهبود می‌دهد.

 

mvm-110

بدترین خودرو در این قسمت از لحاظ سیستم ترمز، مربوط پراید 132 کمپانی سایپاست که برابر 6.8 نمره منفی است. البته ترمز پراید کلا نیاز به توضیح خاصی ندارد و شرایط آن و آمار تصادفات رخ داده کاملا گویای این موضوع است.

پراید-سایپا-131-141-132-111-Pride-saipa (3)

 • در دسته خودروهای قیمتی 25 تا 50 میلیون تومان، 18 خودرو مورد بررسی قرار گرفته است. در این قسمت چند خودرو با دریافت 0 امتیاز منفی توانستند نمره قابل قبولی در سیستم ترمز را دریافت کنند.

خودروهای تندر 90 دستی و اتوماتیک ایران خودرو و پارس خودرو، پژو 206 و رانا بهترین محصولات در این حوزه هستند.

runna

بدترین محصول این بازه قیمتی با اختلاف مربوط به پژو 405 تولید ایران خودرو خراسان است. امتیازات منفی این محصول برابر 6.1 است.

peugeot-405

 • در دسته سوم و خودروهای 50 تا 75 میلیون تومان 4 خودرو وجود دارد. هر چهار محصول این دسته، یعنی JAC J5 دستی و اتوماتیک، MVM X33 و لیفان X60 همگی بدون دریافت امتیاز منفی در قسمت ترمز، توانستند شرایط خوبی را در این لیست کسب کنند.

به طور کلی، ضعیف‌ترین خودروی داخلی از لحاظ سیستم ترمز، با افتخار و البته اختلاف، همان پراید 132 سایپاست!

6 دیدگاه
 1. ناشناس می گوید

  واقعا متاسفم که پرمصرف ترین خودرو در کشور دارای بدترین ترمز می باشد این مثال بارز بی ارزش بودن جان مردم است بازهم می خواهید وام بدهید تا مردم خودروی بدون ترمز بخرند آخه با چه منطقی همچین تصمیمی برای کشور گرفتین آدم گاهی اوقات به اینکه شماها واقعا سواد دارین یا نه شک میکنه

 2. حسین قراگوزلو می گوید

  با سلام
  هموطن ناشناس گرامی،
  مطمئنا برخی ازمسئولین که باعث ویرانی اقتصاد ، زیر خط فقر رفتن ملت شریف ایران و بسیاری فجایع و فسادها شده اند ، هنوز هم مورد اعتماد و تائید نظام هستند و با مقداری سواد غیر مرتبط ، با زورگویی و توهین به ملت ایران همچنان بر مسند مدیریتها در کشور تکیه زده و خواهند زند!
  اگر میزان دارایی بسیاری از مسئولین را بررسی کنند ، پی به ثروتهای نجومی خواهند برد که با رانت و … بدست آمده که اگر بمانند بسیاری از ملت ایران پاک زندگی می کردند ، صد در صد بجز یک دستگاه آپارتمان معمولی و یک دستگاه اتومبیل ساخت داخل و حقوق ماهیانه نمی بایست به ثروتهای صدها و یا هزار میلیارد تومانی دست پیدا کنند!
  مطمئنا اینان دلسوز ملت شریف ایران نیستند و بقولی شکم سیر از گرسنه خبر ندارد!
  اگر همه ملت ایران همکاری می کردند و حتی یکدستگاه اتومبیل بی کیفیت و گران را نمی خریدند ، می توانستیم امیدوار باشیم که با ورشکسته شدن این گران فروشان و … دیگر شاهد این مظالم در کشور نمیشویم.
  البته ، همچنان امیدواریم که اصلاحاتی انجام و نظام اقتصادی و قوانین مختلف بازنگری و سامان پیدا کنند و ملت ایران از نابسامانی ها و … نجات پیدا کنند. ( ناچاریم اینطور خوش خیال و امیدوار باشیم!)
  از دولت تدبیر و امید ، خواستاریم که جدا” دست به اصلاحات زده و مردم را از رنجها و ناامیدیها رها کند.
  رزمنده گمنام و برادر شهید

 3. وطن پرست می گوید

  امیدوارم به زودی شاهد افزایش کیفیت خودرو باشیم.. واقعا برام جالبه یه عده چطور بازیچه دست وارد کنندگان آشغال های چینی شدند..
  اگر شما واقعا قصد خیر داشتید اول خرید خودرو های چینی رو تحریم می کردید و بعد خرید خودرو ایرانی تا زمان افزایش کیفیت…
  خوبه که کمی فکر کنیم..

 4. محمد می گوید

  سلام
  من پراید ۱۳۲ دارم
  یک ماه پیش باسرعت ۸۰ کیلومتر تصادف کردم که منجر به جرح چند نفر شد
  بخاطر سیستم نادرست ترمز ماشین بود

 5. Alex می گوید

  تندر ٩٠ ترمزش عالیه بعد بعضیا میان با ۴۰۵ مقایسش مى کنن که بدترین ترمز رو تو این رنج داره واقعا یه ادم عاقل باید این این دو تارو کنار همدیگه قرار بده؟!!!! سعى کنیم واقع بین باشیم در مورد پراید هم نه فقط ١٣٢ بلکه تمام مدل هاى پراید ١١١،١٣١و… ترمزشون افتضاحه قصد توهین به اون کسایى که پراید دارن ندارم ولى هر کسى بخواد مزه خطر رو به زبون بچشه باید بره پراید بخره این اتفاقى هم که براى اقاى محمد افتاده همونطور که خودشون گفتن به علت سیستم تکنولوژى افتضاح پراید هست بعد بگین حمایت از کالاى ایرانى…!!!

 6. افشونی می گوید

  همه ماشینهای ایرانی سمند .پزو .پراید و… سیستم ترمز بسیار ضعیف وپر خطری دارند که در موقع نیاز بصورت ایست نقطه یی عمل نمی کنند وباعث سر خوردن ماشین ودر پی ان بیچاره شدن صاحب خودرو میشود حال اگر خدایی نکرده با عابر پیاده یا ماشینهای گران قیمت تصادف کند که بیچاره میشود که امروز این مشکل امروز برامن پیش اومد وبا سمند به یه سوناتا برخورد کردم وبااینکه ترمز کردم ماشین چند متر سور خورد وباعث تصادف شد در ضمن سرعتم هم در حد ۴۰تا بود ولی ماشین ایست کامل نکردحالا نمیدونم از کجا بیارم و خسارت دزدی و بیکیفایتی مسولین نالایق رو با تولید این ماشینهای بی کیفیت چطور بدم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.