روغن ریزی‌های ماشین خود را بدون مکانیک کشف کنید

روغن ریزی از خودرو موضوعی است که حتما هر راننده‌ای پس از چند وقت با آن آشنا می‌شود. اگر خودروی کار کرده می‌خرید که خب قطعا این موضوع ممکن است زودتر به سراغ شما بیاید!

این مطلب کوتاه بیشتر مخصوص رانندگانی است که از خودروهای پر فروش فرانسوی استفاده می‌کنند از جمله زانتیا،‌ 206 ،405 یا مدل‌های قدیمی این شرکت! خب چون که موتور 1800 سی سی 405 بر روی 2 ماشین دیگر ایران خودرو یعنی سمند و پرشیا هم نصب شده است، پس اگر یکی از این خودروها را دارید می‌توانید این مطلب را دنبال کنید.

-413

در این مقاله کوتاه چند روش ساده برای کشف روغن ریزی خودرو شما بیان می‌شود تا بعد از کارشناسی نه‌چندان خوب مکانیک‌های سطح شهر هزینه اضافی بر شما تحمیل نشود و بعد افسوس نخورید. در جریان باشید ماشین‌های زانتیا و 206 به علت استهلاک بالا هم در پارکینگ دچار روغن ریزی سیستم هیدرولیک می‌شوند. در واقع این محصولات حتی اگر کم کارکرد هم باشند، باز بروز این مشکل برای آن‌ها اتفاقی طبیعی است. در واقع چون بیشتر سیستم انتقال روغن این خودروها با لوله‌های پلاستیکی و فشار بالا اتفاق می‌افتد، پس از بالا رفتن عمر ماشین این قطعات دچار پوسیدگی، ترک و نهایتا نشتی روغن می‌شوند. به همین دلیل همیشه ماشین‌های بالای 5 سال فرانسوی دچار روغن ریزی هستند.

نشتی روغن دلایل زیادی دارد و در اکثر اوقات تشخیص و رفع مشکل باید به سرعت صورت پذیرد. به طور مثال نشتی روغن هیدرولیک می‌تواند باعث آتش سوزی موتور خودروی شما شود!

پیش از شروع بحث باید بگوییم که:

به طور کلی در سیستم خودرو چهار نوع روغن وجود دارد:

1.روغن موتور

2. روغن ترمز

3. روغن هیدرولیک (فرمان)

4. روغن گیربکس

 

oil_change_02409

روغن ریزی ممکن است از لوله‌های انتقال، واشرها و مخزن‌های موجود اتفاق بی‌افتد. توجه کنید که ابتدا باید نوع روغن نشتی را پیدا کرده و سپس جهت تعمیر و تعویض قطعه اقدام نمایید.

خوب است بدانیم که:

روغن ترمز خاصیت بالای خورندگی دارد! اگر قطره‌ای از آن روی رنگ خودرو ریخته شود، به‌راحتی و به سرعت آن را از بین می‌برد.

روغن موتور معمولا تیره بوده و بوی بنزین سوخته می‌دهد!

روغن هیدرولیک اکثرا روشن‌تر بوده و بوی احتراق و سوختگی نمی‌دهد!

حال به چند روش ساده کشف روغن ریزی خودرو اشاره می‌کنیم:

1- قطعا ساده‌ترین راه کشف این روغن ریزی، رویت و مشاهده زیر خودرو پس از چند ساعت توقف آن است. اگر ماشین خودرو را در پارکینگ می‌گذارید کف پارکینگ یا محل پارک ماشین را تمیز کنید و پس از چند ساعت توقف، مثلا اول صبح و پیش از روشن کردن خودرو، آنجا را بازدید کنید. اگر خودروی خود را در خیابان پارک می‌کنید، می‌توانید از یک قطعه کارتن برای زیر سینی خودرو بهره گیرید!

2 – ماشین را کارواش برده و بعد با چند بار توضیح کامل به شاگردان کارواش که در هنگام موتور شویی لوله آب را داخل دینام و یا شمع ماشین نکنند اقدام به شستشوی موتور کنید. پس از این عمل، با خودروی خود 100 الی 200 کیلومتر که به صورت میانگین 2 الی 3 روز است رانندگی کنید. در بیشتر مواقع بعد از شستشوی موتور خودرو محل روغن ریزی مشهود است. دیگر نیاز به کارشناسی چند مکانیک ندارید و می‌توانید به راحتی با تعویض قطعه معیوب مشکل را حل نمایید.

3 – اگر خودروی شما بالای 80 هزار کیلومتر کارکرده است، منبع ذخیره روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید. 60 الی 70 درصد روغن ریزی دارد. این نشتی می‌تواند از مخزن، از پینیون فرمان ماشین، از فشنگی هیدرولیک و یا شیلنگ فشار قوی هیدرولیک (به دلیل پوسیدگی) اتفاق بی‌افتد!

4 – دقت کنید روغن ریزی از کدام طرف خودرو هست. چپ یا راست کاملا شرایطش فرق می‌کند. در بیشتر مواقع که نیاز به تعمیر زیادی نیست کاسه نمدهای پلوس یا پشت میل‌لنگ خراب شده و با هزینه‌ای نزدیک به 100 هزار تومان قابل رفع است. پس حتما حواس خود را جمع کنید که با فاکتورهای سنگین روبه‌رو نشوید!

5- در بعضی مواقع که بیشتر برای همه ماشین‌ها اتفاق می‌افتد، واشر درب سوپاپ خودرو به علت گرما و فشار بالا بعد از 40 هزار کیلومتر خراب می‌شود و روغن از بالای موتور به پایین سرازیر شده و همه جا را کثیف می‌کند!

6 – در مواقع نادر شاید واشر درب کارتل ماشین نیز خراب شده باشد!

7 – سینی زیر موتور خودرو را برای کسانی که خود می‌خواهند روغن ریزی را ببینند باید باز شود. (این کار به راحتی قابل انجام نیست و باید آن را به یک مکانیک بسپارید)

8- لازم به ذکر است که برای دارندگان خودرو زانتیا، زیاد مطالبی برای عرضه وجود ندارد. چون کل این خودرو با سیستم هیدرولیک کار کرده و نمی‌توان جای خاصی را دلیل روغن ریزی دانست! البته این خودرو عمرش به سر آمده و خرید آن زیاد به صرفه و منطقی نیست.

olajcsere2

لازم به ذکر است که کم کردن روغن خودرو، همیشه به دلیل روغن ریزی نبوده و دلایل دیگری نظیر روغن سوزی و کیفیت نا مطلوب روغن انتخاب شده برای خودرو نیز می‌تواند این امر را تسریع کند.

این مطالب فقط در چند سطر به شما عرضه شد چون در بیشتر مواقع مکانیک‌های سطح شهر به دلیل تجربه پایین و دست‌های زیاد هزینه‌های اضافی را برای تعویض یک کاسه نمد یا واشر بر روی دست رانندگان می‌گذراند! اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، در قسمت نظرات حتما در اختیار سایرین و ما قرار دهید.

134 دیدگاه
 1. سعید می گوید

  سلام دوستان..بنده مدتی پیش یک خودرو پارس tu5اتومات گرفتم بعد از چند روز متوجه روغن ریزی شدم ک دقیقا بعلت وجود سینی مشخص نبود روغن چیه ومحل نشت هم معلوم نبود ..رفتم سینی وباز کردم ودادم کارواش حسابی زیر موتورراشست بعداز یک روز رانندگی باز رو گود بازدید کردم ک متوجه شدم از دوناحیه روغن نشتی داره یکی بین گیربکس وموتور ک مکانیک گفت کاسنمده اگه زیادنباشه فعلا خیالی نیس ولی اون نشت دیگه روغن قرمز تیره از زیر موتور کولر بودک مسیرش وپیدا کردم دیدم از پمپ هیدرولیکه ک مکانیک گفت ۸۰ تومنی اب میخوره پمپ تعمیر بشه بی خیال شدم گفتم اگه پمپ خراب باشه باید روعملکرد فرمون تاثیر بزاره درحالی ک فرمون مشکلی نداشت باز پمپ وچک کردم دیدم از محل شیلنگ فشار ضعیف ک ب پمپ وارد شده روغن نشت میکنه میریزه روموتورکولر ک اگه تابستون بود حتما روغن هیدرولیک باعث اتش سوزی میشدخلاصه شلینگ وعوض کردم مشکل حل شد امیدوارم این تجربه بکاردوستان بیاد

   
  1. جعفر می گوید

   سلام.ایرانخودرو برای شیلنگ فشار قوی هیدرولیک فراخوان داده بود.

    
  2. محمد می گوید

   آتیش میگرفت ؟ این که خیلی خطرناک بود :/

    
  3. ناشناس می گوید

   سلام داداش منم الان به همین مشکل خوردم از سمت راننده روی گیربکس میریزه دوتالوله هم هس روش .البته برا من ۲۰۶sd.میشه راهنمایی کنید

    
   1. میثم می گوید

    سلام آقا
    اگه روغن ریزی از سمت راننده ست و رنگش تیره ست اشکال از کاسه نمده اگر رنگ روغن به قرمز میزنه اشکال از سیستم جعبه فرمانه و اونم روغن هیدرولیکه

     
    1. ناشناس می گوید

     سلام خوب این مشکل رو چطور حل کنم ؟؟

      
   2. مهدی می گوید

    سلام دوستان یک مشکلی دارم کلا موتور پراید روعن ریخته ریختته ایا خطرناک که اتش بگیره

     
  4. سام می گوید

   در اکثر موارد نشتس روغن هیدرولیک مشگل از شانگ و محل بستهای پایین آن تست و به حرف مکانیک نابلد گوش نکنید.

    
   1. هم وطن می گوید

    احسنت به شما باقران همین مکانیک ها که بعضی شون جانماز از آب میکشن بیچارم کردن،دزدی قطعه،روغن هیدرولیک نشت داشت منو فرستاد واس ال۹۰ گردگیر پولس خریدم بعد دستمزد حل نشد رفتم جاش گذاشتم روز بعد گفت بیا درست کردم دوباره جنس خوب گردگیر خریده و الآن دستمزد دوباره گرفت و روغن ریزی بند نیومد گفتم این‌که روغن ریزی داره میگه اون روغن هیدرولیک تازه خودم فهمیدم گردگیر سالم و از اول روریزی مال هیدرولیکه،امروز میخوام برم شکایت کنم

     
  5. حمید می گوید

   سلام ماشین من سمنده تازه تعمیر کردم ولی از سمت راننده دو قطره روغن میده موردی داره یا نه تابستون مزخوام درستش کنم

    
 2. میقانی می گوید

  با سلام ماشین بنده پژو ۴۰۵ مدل ۱۳۸۸ از قسمت وسط موتور روغن میریزه و نکته اینجاست که بعد رانندگی توی جاده وقتی ماشین رو پارک میکنم مقدار بیشتری روغن میریزه
  دوستان در این مورد میتونن راهنمایی کنند
  با تشکر آرزوی سال خوبی برای هموطنانم دارم

   
  1. ناشناس می گوید

   سلام ماشین من هم همین مشکلو دارە ،فکر کنم کاسە نمد تە میل لنگ باشە

    
  2. ناشناس می گوید

   از کاسه نمد قیفه عوض کن

    
  3. سام می گوید

   هنگام حرکت به علت سرعت و فشار باد روغن به زیر و اطراف پخش میشود و وقتی سرعت پائین است و یا توقف کامل کردی روغن به زیر ماشین میریزد و فرقی ندارند. ابتدا باید ببینی نشتی از کجاست ، شاید از محل فیلتر روغن و به علت خراب بودن فیلتر یا بد بسته شدن باشد یا ازز پبچ کارتر باشد. در هر صورت باید ابتدا به تعویض روغنت بروی و اگر نتوانستند مشگل را حل کنند به مکانیک مراجعه کنی و در این مدت حواست به گیچ روغن باشد و هر میزان کم شده را سر ریز کنی.

    
  4. ناشناس می گوید

   کارتل

    
  5. احسان می گوید

   پیچای محفظه کارتر شله یا شکستگی داره یا از آببندی در اومده موقع توقف کامل، روغن میریزه بعد قطع میشه ولی موقع حرکت از بالا که با فشار روغن واردش میشه روغن ریزیش زیاد میشه

    
 3. ناشناس می گوید

  احتمالا مربوط به کاسه نمد سر میل لنگه که بعد از رانندگی تو جاده روغن داغ میشه و روغن ریزی بیشتر میشه

   
 4. عادل می گوید

  سلام. ممنون از مطالب آموزندتون، میخواستم بدونم خودروی پارسی که ۶۰۰۰ تا بیشتر کار نکرده و ماشین خواب بوده مدل ۹۰ دلیل کثیفی موتور و اثر روغن روی موتور و سینی برای چیست؟

   
 5. pezhman می گوید

  ازراهنمایی های ارزنده ونکات کلیدی شما سپاسگزاریم …….پیروز وسربلند باشید

   
 6. امیر می گوید

  با سلام.امروز پژو پارس سال مدل ۹۵ از نمایندگی خریدم .بعد از طی مسافتی ۴ کیلومتری از محاذات سمت چپ سپر دچار روغن ریزی قهوه ایی شکلاتی بود در حد ۱۰ سی سی.موندم علتش چی میتونه باشه؟

   
 7. ناشناس می گوید

  واقعا دستتون دردنکنه با این راهنمایی های خوبتون

   
 8. ایوب می گوید

  سلام سمند۸۲ دارم جعبه فرمونش روغن میداد یک روز روش کار کرد مکانیک و باز و بسته ش کرد و کاسه نمد هاشو عوض کرد ولی تغییری نکرده . دقیقا روغن از داخل اون میل فرمون وسط سمت راننده روغن نشت میکنه . به نظر شما چشه. من که دو تا کاسه نمد ش رو عوض کردم. لطفا راهنماییم کنید.لطفا اگه نتونستید اینجا جواب بدید به ایمیلم جواب بدید چون من آدرس اینجا رو گم میکنم.

   
  1. محسن می گوید

   سلام باید جک هیدرولیک فرمون عپض شه منم همین مشکلو داشتم کاسه نمد هم عپض کنی بازم نشت میده

    
  2. ناشناس می گوید

   سلام
   تعویض کاسه نمد تأثیر چندانی روی نشتی روغن هیدرولیک نداره

    
  3. بهمن غلامرضایی می گوید

   با سلام دوستان من پژو ۴۰۵ مدل ۸۹ دارم تا حالا روغن ریزی نداشت ولی دیشب طی مسافت ۱۰ کیلومتری کل ۴ لیتر روغنش رفته بود زمین چراغ روغن روشن شد بردم مکانیکی با ۱۵ تومن دس وزد کاسه نمد سوپاپ رو عوض کرد درست شد .

    
 9. حامد می گوید

  باسلام و عرض خسته نباشید ماشین من سمند است مدلش ۸۹ است تازه خریدمش بعد از یک هفته دیدم که از سمت راست و چپ رو غن میریزه از سمت راست روغن قرمز وباز هم از سمت راست یعنی نزدیک چرخ روغن قهواه ی میریزه خواهش میکنم اگه کسی میدونه جواب بده باتشکر

   
  1. بینام می گوید

   ماشین ایرانی همینه دیگه عزیزم.
   کاسه نمد جعبه فرمان راست.

    
 10. محمد می گوید

  ممنون از سایت خوبتون

   
  1. محمد سعید بهمنی می گوید

   مرسی از حضور شما

    
   1. ناشناس می گوید

    سلام من به تازگی یه ۲۰۶تیپ دو خریدم و و به تازگی متوجه شدم از قسمت سمت راننده قسمت جلو روغن ریزی سیاهی داره به تعمیرگاه بردم و مکانیک گفت از فشنگی
    هیدرولیک فرمان است اگر فشنگی رو عوض کنم چقدر احتمال داره دیگه روغن ریزی نداشته باشد
    احتمال داره از فشنگی باشه؟؟؟

     
 11. رضا می گوید

  با تشکر فراوان از دوستان عزیز مطالب وبی به اشتراک گذاشتید رضا از مشهد

   
 12. علی می گوید

  سلام و عرض ادب
  من یک ۴۰۵ دوگانه سوز ۸۹ دارم که خوب باهاش تند هم رانندگی می کنم و واقعا بهش می رسم. یک مدتی است از درب روغن موتور ( سیاهه که عکس روغن دان داره) روغن بیرون میریزه. یک بار داشتم آب پاش آب می کردم آب ریخت رو این دربه. بعدش اینجوری شد. اصلا درب روغن موتور واشر داره. چون مال من نداره. ممنونم راهنمایی کنید.

   
  1. ناشناس می گوید

   واشر نداره.با یه تیکه تیوپ کهنه خودت واشر درست کن.خوب میشه

    
  2. ناشناس می گوید

   دوست عزیز ماله اورنگی درب محل روغن خودروست برو لوازم یدکی بگو اورنگی نرم درب روغن بهت بده
   دقت کنید جنس نرمش که زرد رنگ بگیرین

    
  3. محمد می گوید

   دوست عزیز میتونی از واشر کاربراتور پیکان به عنوان واشر دور درب استفاده کنی .هم ارزونه و هم خیلی مناسبه برای این کار

    
  4. ناشناس می گوید

   بله دوست عزیز هم اورنگ داره هم درب کامل
   حتما عوضش کن عوضی

    
 13. احسان می گوید

  سلام دوستان؛
  کمتر از یکماه هست که رانا صفر تحویل گرفتم.حالا بعضی اوقات داخل پارکینگ زیر قسمت جلوی چرخ عقب سمت چپ لکه ای از مایع که نمیدونم چیه بوجود میاد.لطفا راهنمایی بفرمایید.

   
  1. ناشناس می گوید

   به تخم چپم

    
   1. ناشناس می گوید

    احتمالا اب رادیاته

     
  2. ناشناس می گوید

   بنزین

    
  3. وای می گوید

   بنزین

    
   1. ناشناس می گوید

    نمیدونم

     
  4. َnaderi می گوید

   درود بر شما دوست عزیز
   قطعا نشت بنزین داره و اون لکه هم داغ بنزینه .
   لوله انتقال سوخت از باک , از داخل گلگیر رد میشه .
   اصولا شما باید بعضی اوقات داخل ماشین بوی بنزین احساس کنید

    
 14. علی دولتیان می گوید

  اشکال بسیار کوچکی پیدا کرده به اسونی رفع می شه یه دون سر سوپاپ یعنی همان در روغن عوض کنید خوب می شه قیمتی هم نداره سه چار هزار تومنه معمولا ماشینی که سی چل تا به بالا کار کرده باشه چنین مشکلی پیش می اد

   
  1. احسان می گوید

   لطف کردی علی آقا.اگه میشه بیشتر توضیح بدی ممنون میشم.چه روغنی هست؟

    
 15. علی دولتیان می گوید

  سلام احسان
  البته من مطلب فوق را در پاسخ علی ۲۸ مردادنوشتم در پاسخ شما احتمال دارد رانای شما در رادیاتور و کورکن ان مشکل داشته باشد و اصلا مربوط به چکه کردن روغن نباشه شما کاپوت را بالا بزنین و شلنگها را بررسی کنید مخزن ترمز فرمون رادیاتور همه ی اینا می تونه محل نشت باشه

   
  1. ناشناس می گوید

   ممنونم علی جان.

    
  2. احسان می گوید

   ممنونم علی جان.

    
 16. محتبی می گوید

  با سلام
  علت روغن سوزی سمند ef7 از چی میتونه باشه؟
  به استکان تایپیت ربط میتونه داشته باشه؟
  ممنون میشم راهنمایم کنید

   
 17. برهان می گوید

  سلام دوستان. خودروی ۴۰۵ دارم مدل ۹۰. بعد از تعویض شیر هیدرولیک که روغن ریزی داشت و از قطع روغن ریزی مطمئن شده بودم اما امروز بعد از ۴۰۰ کیلومتر رانندگی و پارک کردن ۱۲ ساعتی متوجه شدم سمت راست خودرو روی زمین زیر موتور روغن ریخته شده.جای روغن ریزی را کارتن گذاشتم بعد چند ساعت دوباره بررسی کردم دیدم حتی قطره ای هم نریخته است. راهنمایی کنید. آیا میتونه از روغن روی سطح سینی که قبلا کثیف بوده باشه. در ضمن موتور و زیر موتور کاملا شسته شده بغیر از سینی که باز شده بود و نشستم

   
  1. محمد می گوید

   دوست عزیز اگر در حد دو سه قطره بوده و روغن قرمز رنگ باشه میتونه از کاسه نمد بازوی هیدرولیک سمت راست باشه.امتحانشم سادس هرچی فرمون رو بیشتر بچرخونید سیستم هیدرولیک فشار بیشتری به کاسه نمدها میاره.پس فرمون رو تا انتها بچرخونید و به ماشین گاز بدین سپس مجددا روغن ریزی رو بررسی کنید.اگر هم از روغن هیدرولیک نباشه و مربوط به روغن موتور باشه از کاسه نمدهای ابتدا و انتهای میللنگ و واشر در سوپاپ میتونه باشه.و در موارد دیگه روغن گیربکس که سه تا کاسه نمد روی گیربکس اونو نگه میدارن.

    
  2. ناشناس می گوید

   سلام
   من یه ماشین پراید دارم مدتی ازقسمت زیر فیلتر روغن نشتی داره ولی مشکل از فیلتر روغن نیست لطفا اگه میدونید راهنمایی کنید

    
   1. ایوب مظفری می گوید

    فشنگی روغن

     
 18. اسماعیل جعفرابادی می گوید

  سلام دوستان.خودرو سمند ef7 دارم که پس ازطی حدود دوهزارکیلومترفیلترروغن به خودش می پیچه وفشارروغن پایین میاد .لطفامراراهنمایی بفرماییدباتشکر

   
  1. فری می گوید

   واشر سر سیلندر سوخته

    
 19. ناشناس می گوید

  کوتاه بود ومفید ام در بار ه سمند ای اف ۷ موتر ملی مطلبی نبود

   
 20. ازاده می گوید

  سلام
  سمند من یک هفته ای هست تو پارکینگ میبینم از سمت چپ خیلی زیاااد روغتگن ریزی داره که تیره رنگ نیست روشنه… امروز استارت میخورد و روشن نمیشد…. از چیه
  خرجش بالاس؟ ؟؟؟

   
 21. ازاده می گوید

  سلام
  سمند من یک هفته ای هست تو پارکینگ میبینم از سمت چپ خیلی زیاااد روغتگن ریزی داره که تیره رنگ نیست روشنه… امروز استارت میخورد و روشن نمیشد…. از چیه
  خرجش بالاس؟ ؟؟؟

   
 22. ازاده می گوید

  سلام… سمنندی دارم که در پارکینگ از سمتت چپ خودرو روغن ریزی شدید داره که تیره رنگ نیست…. مشکل چیه

  خیلی خرج داره؟؟

   
  1. ناشناس می گوید

   سلام احتمالن کاسه نمد ته میلنگ یا میل سوپاپشه..خرجشم ۲۰۰تومنه

    
 23. ناشناس می گوید

  سلام پراید ۹۳ دارم از مخزن هیدرولیکش روغن میده؛چکار کنم؟باتشکر

   
 24. ناشناس می گوید

  سلام خدمت دوستان علت روغنـریزی اززیر پولکی زانتیا میشه موتور کمپرس داشته باشه کهـاز اونجا میزنه بیرون

   
 25. محسن می گوید

  سلام دوستان
  ماشین بنده ۲۰۶ تیپ پنج هست و از سمت چپ کارتل (شاگرد)روغن میده ،اول فک کردم کاسه نمد ته میلنگه که بعد از باز کرد محفظه تسمه تایم دیدم که کاملا خشکه ،دوم رسیدم به کارتل که بعد از عوض کردن واشر کارتل و پایه فیلتر و همه این موارد بازهم روغن میداد ، موتورو شستم و روشن کردم دیدم روغن از پشت محفظه پلاستیکی تسمه تایم از بالا میاد و از سمت چپ کارتل چکه میکنه . بنظر شما واشر درب سوپاپ هست ؟
  ممنونم

   
  1. م می گوید

   احتمالا واشر سر میل سوپاپته

    
  2. محمود می گوید

   کاسه نمد میل سوپاپ

    
 26. سعید می گوید

  محل روغن ریزی با زیر شویی زیر ماشین مشخص میشود

   
 27. آرمان می گوید

  دوستان عزیز من پژو پارس دارم اما بدون اینکه ریزش روغن داشته باشه خیلی زود روغن موتور کم میکنه و هر ۴۰۰ یا ۵۰۰ کیلومتر ۱ لیتر سر ریز میکنم . به من بگید آیا طبیعیه یا مشکلی داره ماشینم. با تشکر

   
  1. ناشناس می گوید

   روغن توتال امارات ۵۰۰۰ بریز شاید مشکلت حل بشه

    
  2. احسان می گوید

   شمعاتو باز کن وضعشو بیین اگه روغن زده باشه احتمالا بوش پیستون لازمی اگه نه روغنت کیفیتش پایینه

    
 28. ناشناس می گوید

  سلام دوستان ٢٠۶ مدل ٩٠دارم روغن ریزی سمت چپ داشت مکانیک واشر سرسیلندرو عوض کرد بازهم روغن ریزی داره ولی چون مقدارش کمه روغن کم نمی کنه از دوستان کسی میتونه واهنمایی کنه

   
 29. ناشناس می گوید

  دوستان عزیز ماشین من ۲۰۶ مدل ۸۲ هستش زیر ماشینم روغن میده واشر وسر سیلند عوض کردم بازم روغن میده کسی میتونه راهنماییم کنه ممنون

   
 30. ناشناس می گوید

  سلام من ال۹۰مدل ۸۸ دارم سینی زیر ماسینو باز کردم لکه روعن دیده میشد ریر ماشینو وارسی کردم محل نشتی رو پیدا نکردم مقدار روغن ناچیز رنگش قهوه یه

   
 31. ناشناس می گوید

  سلام دوستان زانتیا ۸۸ سفید دارم درحد یه لیتر روغن کم‌میکنه .ازاین روغن تا روغن بعدی .میتونین راهنمایب کنین

   
  1. ناشناس می گوید

   رنگ ماشینت را عوض کن زانتیا های سفید مدل ۸۸ همه این مشکل را دارند

    
  2. عادل می گوید

   طبیعی

    
 32. . می گوید

  .سمند ۹۰ دارم. یه مدت بود از سمت راننده روغن میداد… دادم واشر درب سوپاپ ر و عوض کرد. پیچ واسگازین رو هم سفت کردم درست شد.
  واشر درب سوپاپ ۱۲ هزار تومن. اجرت ۲۰ تومن.

   
 33. ناشناس می گوید

  ایا لاسنیک پنیوم هیدرولیک فرمان کریسیدا را میشود تعویض کرد

   
 34. امین می گوید

  باسلام خدمت دوستان.قبل ازهراقدامی ابتدا به کارواش مراجعه کنیدو سینی و زیرموتور رو خوب بشورید.بعدبه مکانیک مراجعه کنید.اینطوری تشخیص راحتترو هزینه کمتر میشه….

   
 35. 09377499976 می گوید

  سلام دوستان آیا میشه بدون اینکه گیربکس کاملا همه چیش بازبشه کاسه نمد سرمیلنگ ازپشت ورودی گیربکس جهت تعویض دنده که میلنگ رفت و بذگشت میکنه رو تعویض کرد که هزینه سیصد تا چهارصدتومن نداشته باشه سپاسگزارم از راهنمایتون

   
 36. 09377499976 می گوید

  سلام دوستان آیا میشه بدون بازکردن کامل گیربگس پراید کاسه نمد سرمیلنگ جهت تعویض دنده ورودی رفت و برگشت میلنگ در داخل با بدون پرداخت هزینه ای که نزدیک به چهارصدتومن رو تعویض کرد ممنون از راهنماییتون

   
 37. حمید می گوید

  من سمند ۸۸ دارم روغن نشت میاد بررسی کردم مال شیلنگ بخار روغن بود تعویض کردم درست شد

   
 38. مهدیه می گوید

  سلام..ببخشید من ماشینم رنولد ۲۰۰۱ است البته من یک.ماهب میشه حریدمش.
  اما امروز متوجه شدم که زیر لاستیک ماشین عقب سمت راست روغن میچکد.ایا این روغن ریزی خطرناک است و باید سریع به مکانیک مراجعه کنیم یا میتوان خودمان ان را تعمیر کنیم??
  متشکرم
  بیات

   
  1. رسول می گوید

   از چرخ عقبه ابزار ترمز رو بده عوض کنن

    
 39. ناشناس می گوید

  باسلام بنده بعد از تعویض روغن وتسمه تایم صبح متوجه شدم از زیر ماشین روغن نشت مکنه البته طرف راست طرف شاگرد روغن هم رنگش روشن وتمیز لطفا راهنمایی فرمایید علت چیه

   
  1. عادل می گوید

   تعویض تسمه تایم ربطی به روغن ریزی ندارد احتمالا از فیلتر روغن یا پیچ تخلیه روغن نشتی دارد

    
  2. ناشناس می گوید

   سلام . احتمالا از شلنگ پمپ هیرولیک هست.

    
  3. محمود می گوید

   بعد از تعویض روغن اگر فیلتر روغن عوض بشه یه خورده روغن می ریزه رو سینی که مهم نیست بعد از چند روز رفع میشه

    
 40. سیف اله می گوید

  یادم رفت بگم ماشینم ۲۰۶ v8بود

   
 41. مرتضی می گوید

  سلام ماشینم ۴۰۵ هست و واشر سر سیلندر و واشر سر سوپاپ رو عوض کردم و کارتل رو با چسب مزدا چسب مالی کردم و دوباره بستیم ولی باز هم دو جا از سمت چپ ماشین روغن کمی ریزش می کنه به نظرت علت چیه؟

   
  1. علی می گوید

   کاسه نمد میل سوپاپ

    
  2. محمود می گوید

   کاسه نمد سر میلنگ

    
 42. هادی می گوید

  سلام . دوستان من سمند LX.EF7 دارم چند وقت پیشدرهمدان تعمیرکلکردهام الان که به شهرستان برگشته ام بعد یه ماه روغن ریزی پیدا کرده و بردم پیش چند مکانیک و گفتند آب بندی خوب انجام نشده و باید دوباره آچار کشی و روی واشر چسب کاری شود الان آن هم کهپیش یکی از مکانیکهااست باز کرده و از گیربکس گرفته تا بقیه موتور شروع کرده به تعویض قطعات آن…وهزینه را بالای ۶۰۰۰۰۰تومان برآورد کرده .آیا این اصولی است …

   
 43. هادی می گوید

  سلام . دوستان من سمند LX.EF7 دارم چند وقت پیش درهمدان تعمیرکل کرده ام الان که به شهرستان برگشته ام بعد یه ماه روغن ریزی پیدا کرده و بردم پیش چند مکانیک و گفتند آب بندی خوب انجام نشده بعضی پیچها را نبسته اند و باید دوباره آچار کشی و روی واشر چسب کاری شود الان آن هم که پیش یکی از مکانیک ها خودرو گذاشتم باز کرده و از گیربکس گرفته تا بقیه موتور شروع کرده به تعویض قطعات آن…وهزینه را بالای ۶۰۰۰۰۰تومان برآورد کرده .آیا این اصولی است .نه روغن سوزی دارد نه بخار .دنده هم از نظر خلاصی مشکلی نداشته حتی ماهک دنده را عوض کرده اند آیاربطی به روغن ریزی دارد روغن مال موتور می باشد نه هیدرولیک نه روغن ترمز ،از زیر هم روغن می پاشند الان به نظرشماچه کار کنم و راه منطقی به من بگویید به مکانیک هم گفتم فعلا تو تعویضها دست نگه دارد ممنون میشم اگر کار بلدی هست کمک کند

   
  1. ناشناس می گوید

   داداش کاسه نمد نه میلنگت خرابه برا این گیربکسو وا کرده حتما ماهک دنده ام شکسته مه گفته بخر منطقیه

    
 44. هادی می گوید

  روغن ریزی تقزیباً از چهار طرف سیلندر .ممنون میشم کسی قیمت یه موتو کامل سمند ef7 را می داند

   
 45. behrooz می گوید

  سلام .من پژو ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم که روغن ریزی داشت که بردم مکانیکی نگاه کرد گفت چون مدت زیادی هست که ماشین رو استفاده نکردی واشر سر سیلندر خراب شده باید هر ۵ روز بهش استارت بزنی

   
 46. سید می گوید

  سلام من تیبا ۹۳ دوگانه فابیک دارم چند ماهیه گرفتم الان فهمیدم روغن کم میکنه هر ۱۰۰۰ تا نیم لیتر موندم چرا از زیر ماشینم روغن چکه نمیکنه فقط درب سوپاپ کمی روغنیه احتمال داره از واشر باشه یا روغن تبخیر بشه خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون

   
 47. Keyvan می گوید

  اقای هادی مکانیک را اشتباه انتخاب کردید

   
 48. Keyvan می گوید

  اقای سید روغن سوزی شروع شده فعلا بصورت بخار
  کم کم به دود کردن خواهد افتاد

   
 49. محمد می گوید

  سلام دوستان من امروز متوجه شدم که کل اب و رو غن موتور ماشینم خالی شده کسی میتونه راهنمایی کنه چرا؟۲۰۶ تیپ ۲مدل ۸۴

   
  1. سام می گوید

   کل آب و روغن با هم تبخیر شده و علتش حرارت بالای موتور و قاطی شدن آب و روغن است که واشر سر سیلندر سوخته و آب و روغن با هم مخلوط شده و وارد بخش سرسیلندر و پیستونها میشود و به علت دمای بسیار بالا در جا تبخیر بخار حاصله وارد سیستم اگزوز میشود که باید سریعا مقداری روغن در موتور بریزی و رتدیاتور را پر کنی و به نزدیکترین مکانیک آشنا و وارد مراجعه کنی و در صورت امکان ماشین را بکسل کنی.
   با تعویض واشر سر سیلندر و سر سوپاپ و تراشکاری ماشین را تعمیر کنی. به هیچ وجه نباید مسیر طولانی را طی کنی چون حرارت بالا و نبود روغن به قسمتهای دیگر مثل سوپاپها و یاتاقان و حتی میل لنگها و در نهایت همه اجزا موتور از سر سیلندر تا شاتون آسیب میرساند.احتمالا ماشین کم آب بوده و حواست به آمپر نبوده. یا واشر سر سیلندر مشگل داشت و متوجه نشده بودی.

    
 50. ر ج می گوید

  از ایران خر رو ماشین بگیری باید نصف وقتت رو بذاری برای تعمیرگاه ها و تعویض و پول هدر دادن و وقت تلف کردن و اذیت شدن

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.