Take a fresh look at your lifestyle.

کارهایی که قبل از سفر برای آماده‌سازی خودروی‌تان باید انجام بدهید

فصل تابستان، فصل رونق سفرهاست و بهترین زمان برای دور هم بودن و رفتن به خارج از شهر و سفر های طولانی! اما چیزی که می‌تواند تمام برنامه‌ریزی‌ها را خراب کند و سفری دردسر آور برای آدم بسازد، خرابی خودرو است. اما می‌توان تا حد زیادی از بروز خرابی ماشین‌تان جلوگیری کنید. آن‌ هم با چند راهکار ساده که علاوه بر تضمین سفر، می‌تواند سفری لذت‌ بخش‌تر برای شما به وجود بیاورد. پس با ما و این چند ترفند ساده همراه باشید.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-1

۱. مخزن‌های خودرو را چک کنید

چک‌ کردن مخزن روغن موتور، گاز کولر، روغن ترمز، آب رادیاتور و آب برف پاک‌کن می‌تواند از بروز حادثه‌های ناگهانی و توقف بیجای خودرو در هنگام سفر جلوگیری کند. چک کردن این موارد کار چندان سختی نیست و خودتان به‌راحتی می‌توانید انجامشان دهید.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-2

۲. میزان باد چرخ‌ها فراموش نشود!

زیر کاپوت یا در صندوق عقب با برچسب‌هایی که نصب شده، می‌توان میزان باد استاندارد هر چرخ را پیدا کرد. اگر روی ماشین نتوانستید این برچسب‌ها را پیدا کنید بهتر است سری به دفترچه‌ خودرو بزنید. البته اگر زیاد حوصله‌ این کارها را ندارید چک کردن باد لاستیک‌ها را به تعمیرکاران بسپارید که چندان هم وقت گیر نیست. درضمن چک کردن باد زاپاس نیز فراموش نشود که یک تایر زاپاس خالی، اوضاع را بد تر از بد می‌کند.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-3

۳. اگر زمان تعویض روغن رسیده است، قبل از سفر از شرش خلاص شوید

در غیر این صورت یک سفر طولانی می‌تواند فشار زیادی بر روی موتور خودرو وارد کند. درضمن خیال نکنید با اضافه کردن یک قوطی روغن، می‌توانید به نتیجه‌ تعویض روغن دست پیدا کنید؛ چرا که روغن سوخته و قدیمی هنوز در موتور جریان دارد و در کار موتور تاثیر منفی می‌گذارد. این واقعیت را هم مدنظر داشته باشید: هرچقدر که روغن تازه در موتور می‌ریزید، روغن موتور قدیمی از بین نمی‌رود! درضمن بهتر است هنگام تعویض روغن، فیلتر آن را هم در همان زمان عوض کنید.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-4

۴. میزان آج چرخ‌ها را با یک سکه چک کنید

مطمئن شوید که حداقل ۱.۶ میلی‌متر آج چرخ‌ها باقی مانده باشد. اگر هم قصد یک سفر طولانی مدت را دارید، فاصله‌‌ آج چرخ‌های‌تان باید حداقل ۲.۵ میلی‌متر باشد تا در ادامه‌ سفر به مشکل نخورید. از بین رفتن آج چرخ‌ها ممکن است منجر به ترکیدن آن‌ها و سرخوردن خودرو بشود.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-5

۵. فیلتر هوا هم باید بازرسی شود

هوای تمیز می‌تواند در کارایی و قدرت موتور شما تاثیر بگذارد. برای همین سعی کنید فیلتر هوای ماشین‌تان را در زمان‌های مشخص تعویض کنید. اگر خودروی شما به فیلتر هوای کابین نیز مجهز است بررسی وضعیت آن نیز چندان بی‌فایده نیست.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-6

۶. ماشین‌تان را بشویید!

اگر حال و حوصله تمیز کردن خودروی‌تان را ندارید حداقل با یک پارچه‌ مرطوب، شیشه‌های آن را تمیز کنید تا بتوانید از مناظر اطراف جاده لذت کاملی ببرید. درضمن تمیز کردن کابین خالی از لطف نیست و جمع کردن زباله‌ها و پاکیزگی خودرو می‌تواند آرامش بیش‌تری به سرنشینان بدهد. درضمن اگر تیغه‌های برف پاک‌کن خراب شده است، تعویض‌‌شان کنید.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-7

۷. حواستان به سیستم روشنایی خودرو باشد

برای تست چراغ‌های ماشین به دو نفر نیاز دارید. پشت صندلی‌ راننده بنشینید و هر چراغی که وجود دارد را روشن کنید و از دوست‌تان بپرسید که آن‌ها به درستی کار می‌کنند یا نه. سپس چراغ‌های فرسوده را تعویض کنید. برای اطمینان خاطر، یک لامپ یدکی برای قسمت‌های مختلف ماشین‌تان به همراه داشته باشید. تعویض چراغ‌های جلو به خصوص در خودرو‌های جدید امری وقت‌گیر است؛ پس تعویض لامپ‌های فرسوده را به دقیقه‌ ۹۰ وا نگذارید. درضمن این نکته را هم مدنظر داشته باشید که گاهی چراغ‌ها کار نمی‌کنند ولی علت‌شان خرابی فیوز‌های خودرو است و باید فیوزها تعویض بشوند. تراز بودن نور خودرو و تنظیم کردن درست زاویه‌ آن‌ها نیز فراموش نشود. گاهی یک سیستم‌ روشنایی تراز نشده می‌تواند در جاده‌های بدون روشنایی مشکل آفرین باشد.

Check-Your-Car-Before-a-Road-Trip-Step-8

۸. مطمئن شوید وسایل اضطراری در ماشین قرار دارند و به درستی کار می‌کنند

یک نقشه‌ به روز فراموش نشود. می‌توانید از نقشه‌های کاغذی یا نقشه‌های گوشی‌های هوشمند مانند سایجیک و گوگل مپ استفاده کنید. چرخ زاپاس به همراه وسایل تعویض چرخ، کپسول آتش‌نشانی، کیت کمک‌های اولیه (یا حداقل وسایلی برای پانسمان و جلوگیری از خونریزی) و مثلث هشداردهنده‌ خطر نیز حتما به همراه داشته باشید تا خدای نکرده درصورت بروز سانحه، آن‌ها کمک حال‌تان بشوند. درضمن خوراکی و آب کافی نیز برای سفرتان بردارید و هر از چندگاهی برای استراحت توقف کنید تا بتوانید بهترین لذت را از رانندگی و سفرتان ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.