مکمل بنزین
آموزشبرگزیده‌ها

در هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟!

حتما این روزها که در اتوبان و در ترافیک رانندگی می‌کنید، خودروهای زیادی را می‌بینید که در کنار خیابان متوقف شده‌اند و رانندگان در حال ریختن آب درون رادیات خودروی خود هستند و خطراتی از جمله سوختگی و هزینه‌های کلان تعمیر خودرو آن‌ها را تهدید می‌کند. طبیعی است که فصل تابستان شده و شما نیز نگران جوش آوردن خودروی خود هستید.

396

سیستم 98% خودروهای دنیا به وسیله آب خنک می‌شود و اصلی‌ترین رکن خودرو سیستم آب‌رسانی آن در موتور است‎. همان‌طور که انسان‌ها بدون آب خواهند مرد خودرو نیز به همین شکل است. در کشور ما معمولا اکثر اتومبیل‌هایی که با این مشکل مواجه می‌شوند پژو 206 و پراید هستند. این دو خودرو با توجه به عدم برخورداری از موتورهای قدرتمند، به راحتی با این مشکل مواجه می‌شوند. در اینجا سعی داریم تا شما را با مواردی که بیشتر باعث جوش آوردن خودرو می‌شود آشنا کرده و سپس جهت رفع مشکلات ناشی از آن، راه حل‌هایی را در اختیار شما قرار دهیم.

با چرخان باشید.

1- بیشتر اوقات در صورت روشن نمودن کولر این اتفاق می‌افتد که علت آن هم نبود رادیاتور دولول یا دو دهنه است. (چرخش آب در دو محور)

2- هواگیری رادیاتور (در هر خودرویی نوع هواگیری فرق می‌کند)

3- دور فن خودرو به دو صورت کار می‌کند: دور کند و دور تند. معمولا در زمان استفاده از کولر، از دور تند فن استفاده می‌شود که این رخداد از طریق فشنگی به رله فن‌ها دستور داده می‌شود.

4- تغییر فشنگی (خراب شدن فشنگی باعث از کار افتادن و درست کار نکردن فن‌ها می‌شود)

5- ترموستات خودرو (ترموستات خودرو را معمولا فصل به فصل باید تعویض کرد که در تابستان 75 درجه و در زمستان 90 درجه است)

6- درب رادیاتور

7- منبع انبساط (در پراید)

 اما در صورت بروز یکی از مشکلات فوق و جوش آوردن خودرو چه باید کرد؟!

در اینجا سعی می‌کنیم برخی از راه حل‌های موجود و ساده را برای شما بیان کنیم.

راه حل 1: همان‌طور که گفته شد معمولا موتور پراید و 206 بسیار قوی نیست و در زمان استفاده از کولر فشار به خودرو وارد می‌شود، مخصوصا در سر بالایی‌ها تا جایی که امکان دارد از دنده سبک استفاده شود و دور موتور از 3 هزار بالاتر نرود؛ در سر پایینی‌ها سریع دنده را از سنگین به سبک تغییر دهید، شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا دنده را خلاص نکنیم؟ خب چون در صورت استفاده از خودرو در حالت خلاص، آب در محور نچرخیده و معمولا ساکن می‌ماند؛ بنابراین در صورت استفاده از دنده سبک، هم دور موتور پایین بوده و هم آب به سرعت در رادیاتور می‌چرخد و نتیجه این اتفاقات پایین آمدن آمپر آب خودروی شماست.

آمپر

راه حل 2: توجه داشته باشید با هر بار باز کردن درب رادیاتور، (منبع آب آن و یا منبع بغل رادیاتور) درون رادیات شما هوا رفته و باید آن را هواگیری کنید. تنها در صورتی پس از باز کردن درب رادیاتور خودرو نیازی به هواگیری ندارد که ماشین شما 100 درصد خنک باشد؛ یعنی حتی المقدور 8 تا 9 ساعت ماشین خاموش باشد که در این صورت می‌توانید آب رادیاتور را چک کنید و نیازی به هواگیری هم نخواهید داشت.

راه حل 3: فن خودرو را نگاه کنید. معمولا آمپر آب در 75 درجه فن‌ها را به کار می‌اندازد (معمولا حالت وسط آمپر آب). شما می‌توانید با زدن کلید کولر یا AC از سالم بودن دور تند فن خود نیز مطمئن شوید.

475

راه حل 4: فشنگی در خودرو وظیفه مهمی را بر عهده دارد که شامل تعیین کردن درجه آب و دستور دادن به کامپیوتر خودرو و رله فن‌ها برای تعیین دور کند و دور تند فن است؛ بنابراین خراب شدن فشنگی، می‌تواند به راحتی باعث جوش آوردن خودروی شما شود. پس چک کردن این موضوع را به یک تعمیرکار بسپارید.

راه حل 5: ترموستات هم نقش موثری در جوش نیاوردن خودرو دارد. این وسیله کاملا مکانیکی و بدون دخالت برق کار می‌کند. آب خودرو قبل از اینکه به رادیاتور برود پشت ترموستات می‌ایستد تا درجه آن به 75 یا 90 درجه برسد، سپس ترموستات عمل کرده و راه را برای آب به سمت رادیاتور هموار می‌سازد؛ اما چه گونه می‌توان از صحت عملکرد این قطعه اطمینان حاصل کرد؟

500

نحوه تست ترموستات: اگر خودرو شما روشن است و آمپر هم بالا آمده است با یک راه حل کاملا ساده می‌توان فهمید که ترموستات سالم هست یا خیر. دست خود را با احتیاط به رادیاتور نزدیک کرده و آن را لمس نمایید. اگر رادیاتور داغ بود، پس ترموستات سالم است و عمل می‌کند، در غیر این صورت ترموستات خراب بوده و نیاز به تعویض دارد.

راه حل 6: درب رادیاتور به‌خصوص در خودرو پراید به مرور زمان خراب می‌شود و باید سعی در تعویض آن داشت. دانستن این موضوع مفید است که اگر به مقداری کم هوا از رادیاتور خارج شود خودروی شما به‌راحتی جوش می‌آورد.

409

راه حل 7: شاید برخی از افراد از عملکرد منبع انبساط اطلاعی نداشته و وجود آن را خیلی مهم ندانند؛ اما این قسمت به اندازه دیگر قسمت‌های خودروی شما مهم بوده و نقش به‌سزایی در کمک رسانی به رادیاتور دارد، عدم وجود این منبع در فشارهای بالا امکان انفجار رادیاتور را فراهم می‌سازد. در هنگام بررسی در پوش این قسمت را نیز به درستی چک نمایید.

در کل همان‌طور که در رانندگی بیشتر توجه‌مان به آمپر بنزین است، باید به همان میزان نیز به آمپر آب توجه نمود. به یاد داشته باشیم که در صورت تغییر غیر عادی آن، سریعا در حل مشکل بکوشیم. عدم بررسی و پیگیری این موضوع می‌تواند خسارت زیادی را به شما تحمیل نمایید.

امیدواریم که با رعایت این نکات، همیشه در صحت و سلامت باشید.

نوشته های مشابه

‫36 دیدگاه ها

  1. ممنونم، باعث افتخار ماست بیننده هایی چون شما داریم

 1. دم شما گرم عالی بود فقط یه سوال اگر دمای موتور پراید به قرمز برسد برای 3 دقیقه موتور آسیب میبیند نشانه آسیب چیست

 2. اب رادیاتور که روی چهار تا خونه بره اب ماشین من جوش میاره فن ها هم کار میکنن و مشکلی نداره

 3. درود به شما با این مطلب امروز نجاتم دادید خیلی متشکرم

 4. باسلام . ببخشید اگه ممکنه جواب سوال من بدید.ماشینم که پراید جوش آورد طوری بود که از منبع کناری آب جوش میخورد و سرازیر میشود تا اینکه با ریختن آب روی رادیاتور و کارکردن فن آمپر پایین آمد ماشین خاموش کردم عصر سراغ ماشین رفتم درب رادیاتور که باز کردم آب توش نبود رادیاتور پر آب کردم خواستم بپرسم که مشکلی برا ماشین پیش نیامده ؟ لازم نیست هوا گیری کنم؟

  1. هواگیری که صد در صدلازمه
   ولی ایراد اصلی رو پیدا کنید

 5. اگه ماشین به علت نقص فنی خاموش کنه ودیگه روشن نشه یا بنزین تموم کنه و همزمان جوش بیاره بهترینننن کار چیه؟
  چون وقتی ماشین جوش میاره نباید خاموشش کرد

 6. سلام دوست عزیز.ممنون میشم کمکم کنید.به خدا سر این مورد پیر شدم تو‌ جوونی .پراید دارم مدل 84 خیلی جوش میاره ولی آب اصلا کم‌ نمیکنه .واشر سرسیلندر عوض کردم . ترموستات ۸۲ و فشنگی آب و فشنگی فن رو ۳ بار عوض کردم .واتر پمپ اصل، نو گذاشتم . باتری نو و تسمه ها هم نو گذاشتم .رادیاتور (سیخ ) زدم .
  درب رادیاتور عوض کردم . فن خیلی تند تند به کار میوفته . تمام اتصالات فن و اتصال بدنه چک شد . سر صبح با تک استارت روشن میشه ولی دقیقا بعد ۲ کیلومتر آمپر آب به وسط میرسه و حتی بالاتر.کولر میگیرم آمپر میچسبونه .تمام قطعات مربوط به کولر سالم و تازگی بازدید شده اند.بیش ازچنننند تا مکانیک‌ و باطری ساز بردم ولی سر در نیاوردن ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر.

  1. من هم همین مشکل راداشتم با باعوض کردن درب رادیاتور و کامل نبستن ان مشکل برطرف شد یعنی درب رادیات روبجای دوپله یک پله بستم تا نصف

  2. سلام داداش دقیقا مشکل ماشین من همین بود شاید بدتر ترموستات در آوردم درست شد.۲۰۰خرجش کردم با یه ترموستات در اوردن درست شد تازه اونم نو گرفته بودم.

  3. سلام داداش دقیقا مشکل ماشین منم همین بود شاید بیشتر.با در اوردن ترموستات درست شد حدود ۲۰۰ هزار تومان خرجش کردم با در اوردن ترموستات درست شد.تازه اونم نو بود خراب شده بود.

  4. سلام
   منم مشکل شما را داشتم وقتی کولر ماشین روشن میکردم امپر از وسط هم رد میکرد رادیات نو گذاشتم .ترموسات ۷۵ گذاشتم رله فن عوض کردم درست نشد
   اخرش یه میکانیک یه اتصال بدنه قوی نصب کرد عالی شد

  5. فشنگی فن رو در بیارید ماشین بعداز ۱۵ ثانیه از روشن شدن فنش شروع ب کار کردن میوفته چون فن یکسره کار میکنه دگه امپر به وسط نمیرسه حتی با کولر گرفتن اینجوری شاید مجبور بشین مثلا بجای ۴ سال یکبار ۳ سال یکبار باطری بخرید ولی دیگه خیالتون راحته ک جوش نمیاره و باعث سوختن واشر سر سلندر یا سوختن موتور نمیشه

 7. سلام من یه پراید مدل 91 132 دارم امشب خواستم ببینم ضد یخ داخل رادیاتور هست یانه ماشینو 2دیقه بود خاموش کرده بودم که دوستم درب رادیاتورو باز کرد مقداری اب ریخت زمین منم سریع درب رادیاتور رو بستم و یه لیوان اب داخل رادیاتور ریختم دوباره خواستم بینم احتیاج به هوا گیری هست یا نه ممنونم اگ راهنمایی کنید

  1. اصولا هواگیری خیلی کاره سختی نیست، ضرری نداره

 8. سعید
  سلام دوستان گل خسته نباشین
  تشکر اقا سعید بهمنی ازمطالب آموزنده ای که گذاشتین انشاالله که همیشه سلامت باشین

 9. سلام بنده بیش از 10 ساله 206 دارم یک بار هم جوش نیاورده عوضش وانتم دارم که تو تابستون زیاد تجربه کردم که جوش بیاره

 10. سلام بنده پراید مدل ۸۵ دارم به دلیل نشتی رادیاتور میخوام یه رادیاتور نو بخرم آیا رادیاتور نو نیاز به هواگیری دارد یا نه لطفا من رو راهنمایی کنید

 11. قابل توجه دارددگان پژو 405 :
  جهت کاهش دما موتور تا 40%
  با 3 هزار تومان … یک قاب پلاک پراید بخرید
  پلاک جلو در بیارید …
  (پلاک 5 سم بالاتر ببرید) براي اين كار قاب پلاک درست در وسط سپر تنظیم وپرچ نمایید
  دریچه هوا زیر سپر جلو باز میشود
  امتحان شده است …
  100% جواب داد … بسیار عالی
  ایمیل بدید برایتان تصاویر میفرستم

 12. ولی از حق نگذریم 206 و پراید به مراتب کمتر از 405 جوش می آورند به قدرت کم خودرو هیچ ربطی ندار.

 13. الان فن ماشین ما کار نمی کن میخواهیم یکسر ه کنیم باید چیکار کنیم

 14. سلام وانت نیسان دارم وقتی در رادیاتو سفت میبندم وچند کیلومتری میرم اونوقت در رادیاتو میخام باز کنم اب پست میزنه ولی اگه در رادیاتو شل ببندم پست نمیزنه یا جوش نمیاره ولی در هردو مورد امپر بالا نمیره

 15. با سلام
  من برای باز کردن درب رادیاتور ماشین «درب بازکن درب رادیاتور خودرو» در سال 1397 اختراع کرده ام
  با تشکر

 16. مطلبی که زحمت کشیدین برای تعمیر و عیب یابی بعد از جوش آوردن کاری که هنگام جوش آوردن باید کرد ۱- به هیچ وجه ماشین رو خاموش نکنید۲- بخاری ماشین روشن کنید و فن رو روی حداکثر بزارید ۳- کاپوت رو بزنید بالا و آب رو به آرومی روی بدنه رادیاتور بریزید تا آمپر بتدریج بیاد پایین۴- با دور موتور پایین حرکت کنید تا به اولین تعمیرگاه برسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا