نگاهی کوتاه به پیکاپ ایرانی ارس 2 به مناسبت روز ارتش

خودروهای نظامی بدلیل حساس بودن مسائل دفاعی و جنگی یک کشور، در سراسر دنیا مورد توجه کشورهای دیگر است. در ایران هم از سال 1387 این موضوع مورد توجه سران کشور قرار گرفته و اولین خودرو نظامی ایرانی با نام سفیر معرفی شد. سفیر بر پایه پلت فرم جیپ ساخته شد و از سامانه چهار چرخ متحرک بهره مند بود.
اما بحث اصلی ما خودروهای ارس در سری 1 و بخصوص سری 2 است.


ارس 1 که در سال 1391 بر پایه پلت فرم F4.5 تویوتا ساخته شده بود، از موتور بهینه شده نیسان وانت با کد Z24 بهره مند است.
این موتور 3153 سی سی حجم داشته و با اتصال به گیربکس 5 سرعته دستی، توانایی تولید 133 اسب بخار، قدرت و 313 نیوتن متر در دور 2000 را دارد.
این نسل از ارس که کپی ناشیانه از خودروهای هامر است، در نما جلو کمی زمخت به نظر رسیده و در ارس 2 با کمی تغییرات، زیباتر شده است.

اما ارس 2
ارس 2، نمونه ارتقا یافته ارس 1 بوده که هم از نظر فنی و هم از نظر ظاهری، از ارس 1 در سطح بالاتری قرار دارد. این خودرو با تلفیق رنگ کرمی و اصطلاحا رنگ نظامی، واقعا زیبا به نظر رسیده و تفاوت سایز گلگیرها و اسنورکل که در بغل شیشه خودرو نصب شده، باعث هیجانی و عضلانی تر شدن طراحی ارس 2 شده است.


در نما عقب خودرو هم شاهد افقی شدن چراغ ها نسبت به نسخه ارس 1 هستیم، که به مراتب از نسخه قبلی زیباتر شده است.
اما در بحث فنی، باز هم شاهد بهینه تر شدن موتور ارس 1 هستیم که حال، با همان موتور قادر به تولید 200 اسب بخار، قدرت و470 نیوتن موتور، گشتاور است. این گشتاور نشان دهنده عملکرد عالی این موتور است ولی با توجه به وزن 3.4 تنی ارس 2، مشخص نیست که شتاب و عملکرد این خودرو چگونه خواهد بود. آن طور که اعلام شده است، با افزایش تکنولوژی در ساخت این خودرو بخصوص موتور آن، ارس 2 مصرف سوخت و آلایندگی کمتری نسبت به ارس 1 دارد.
ارس 2 دارای ترمز ABS و EBD بوده و از تعلیق تویوتا هایلوکس در نسل های قبلی بهره مند است. همچنین این خودرو دو دیفرانسیل، قابلیت عبور از آب در عمق های بالا را دارد.
همن طور که اعلام شده بود، ارس 2 با تیراژ بالایی به تولید رسیده و در این ایام که ویروس کرونا (COVID-19) شیوع پیدا کرده است، ارتش با این خودرو تمامی شهرها را ضد عفونی کرده و به کمک دیگر ارگان ها آمده است.
ما هم در چرخان به مناسبت روز ارتش، اقدام به معرفی پیکاپ جدید ارس 2 پرداختیم تا یکی از عملکردهای بخش خودرویی این نیرو مسلح را به شما معرفی کنیم.

4 دیدگاه
 1. علی می گوید

  کاش صنایع خودروسازیمان دولتی ودر دست سپاه یا ارتش باشد تا خودروهای محکمی تولید وبدست مشتریان شخصی ..دهند وبهترین ماشین ها الا تولید شده وانصافا عالی هستند وکاش فروش ازاد باشند

   
  1. Genius می گوید

   علی جان آگاه باش و بدان منطبق بر تعاریف و قوانین نظامی،یک ارتش خود متشکل از ده ها سپاه است لذا اینکه شما میگی سپاه یا ارتش محلی از اعراب نداره و تنها ذکر نام ارتش خودش سپاه رو هم تو دلش داره

    
 2. اسی می گوید

  کاش میشد عموم مردم این ماشینو بخرن

   
 3. Hasan می گوید

  ای کاش با یه پیشرانه ۶سیلندر میساختنش نه ۴ سیلندر

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.