مکمل بنزین
تحلیلیخبرداخلی

میزان تولید خودرو در چهارماهه ابتدائی امسال

باتوجه به مهم بودن بحث تولید، مخصوصا امسال که سال جهش تولید نامگرفته است، در گزارشی کوتاه مدیرکل صنایع نقلیه وزارت صمت بیان کرد: در بازه زمانی ۴ ماهه ابتدایی امسال یعنی تا پایان تیرماه، ۳۲۳ هزار و ۶۶۳ دستگاه انواع خودرو تولید شده که با احتساب ۲۶۸ هزار و ۹۶۶ دستگاه خودروی تولیدی که در تیرماه سال گذشته تولید شده بود، افزایش ۲۰/۳ درصدی نشان داده است.

سهیل معمارباشی با بیان اینکه در تیرماه امسال نیز 106 هزار و 18 دستگاه خودرو تولید شده بود که با احتساب 69 هزار و 402 دستگاه انواع خودرو در تیرماه سال گذشته (1398)، افزایش 52/8 درصدی را در تولید تیرماه شاهد بودیم.

میزان تولید خودرو سواری

وی با اعلام افزایش 19/4 درصدی تولید خودرو سواری از ابتدای امسال تا پایان تیرماه، تصریح کرد: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه 296 هزار و 328 دستگاه سواری تولید شد در حالیکه میزان تولید سواری در مدت مشابه پارسال 248 هزار و 184 دستگاه یوده است.

میزان تولید محصول ون 

ایشان اضافه کرد: در حوزه تولید ون نیز در این بازه زمانی 4 ماهه با افزایش تولید 15/9 درصدی مواجه بودیم، چرا که در این مدت 80 دستگاه ون تولید شد و میزان تولید در مدت مشابه پارسال 69 دستگاه بوده است.

میزان تولید محصول وانت و اتوبوس

معمارباشی در خصوص تولید وانت نیز گفت: تولید وانت نیز افزایش 32/9 درصدی داشت و در 4 ماهه اول امسال 25 هزار و 281 دستگاه تولید شد که این رقم در مدت مشابه پارسال 19 هزار و 20 دستگاه بوده است.

وی ادامه داد: در بخش تولید اتوبوس در 4 ماهه امسال 263 دستگاه تولید شد و با احتساب تولید 110 دستگاه در مدت مشابه پارسال، افزایش بیش از 139 درصدی داشته است.

میزان تولید کامیون و کامیونت

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت همچنین افزود: در حوزه تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز در 4 ماهه امسال یک هزار و 453 دستگاه تولید شد که با در نظرگرفتن رقم تولید یک هزار و 290 دستگاه در مدت مشابه پارسال افزایش 12.6 درصدی داشت.

میزان افزایش تولید دو خودروساز بزرگ کشور

معمارباشی در خصوص تولید در سایپا و ایران خودرو نیز گفت: تولید ایران خودرو در 4 ماهه امسال افزایش 33/6 درصدی و تولید سایپا افزایش 7 درصدی داشته است. وی اضافه کرد: در این مدت ایران خودرو 160 هزار و 72 دستگاه انواع خودرو تولید کرد و میزان تولید سایپا 144 هزار و 990 دستگاه بوده است.

ایشان در آخر نیز بیان کرد که ایران خودرو و سایپا در مدت مشابه پارسال به ترتیب 119 هزار و 845 دستگاه و 135 هزار و 515 دستگاه انواع خودرو تولید کرده بودند.

سیدعلی سیدهاشمی

سیدعلی سیدهاشمی - SEYYED ALI SEYYED HASHEMI - خبرنگار و فعال حوزه خودرو - Automotive industry journalist - Репортер автомобильной промышленности- 汽车行业记者

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا