il

مقایسه سایپا کوییک و اچ‌۳۰‌ کراس: کراس‌های بامزه!

بازار خودرو در ایران با سایر کشورها تفاوت زیادی دارد. در کشور ما در هر کلاس از خودروها، انتخاب محدود است و خریداران چند گزینه نزدیک، در مقابل خود خواهند دید. سیاست حوزه خودرو چه خوب و چه بد، در حال حاضر چندان مطابق میل خریداران نیست. چرا که خریداران در گذشته با مبالغ کم چند انتخاب خوب خارجی مانند محصولات هیوندایی و کیا داشتند.

در زمان‌های نه‌چندان دور که شاید به دهه نیز نرسد، خودروهایی مانند سوناتا، آزرا، اوپتیما قیمتی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشتند و لندکروزر به‌عنوان یک خودروی اشرافی کمتر از ۲۰۰ میلیون قیمت داشت. سیاست اشتباه باعث شد تا خودروسازی ایران به اینجا کشیده شود که مردم با ۱۰۰ میلیون تومان وجه نقد هم فقط چند گزینه چینی پیش رو دارند. در حال حاضر اگر مردم بخواهند با ۴۰ الی ۵۰ میلیون تومان خودروی صفر بخرند باید به چند گزینه ضعیف داخلی و چینی فکر کنند. البته خودروهای از رده خارج فرانسوی نیز در حال حاضر بر روی خط تولید کمپانی‌های ایرانی حضور دارند و مردم نیز مجبور به انتخاب آنها شده‌اند.

7ynniu4uj1

حال در این شرایط نامناسب خودرویی، برندهای داخلی به فکر تولید ملی افتاده‌اند. ایران خودرو و سایپا پیش قدم در تولید محصولات ملی هستند. ایران خودرو در گذشته سمند را معرفی کرد و حالا محصولی با نام دنا پلاس را عرضه کرده که انتقادات زیادی را به خود اختصاص داده است. سایپا اخیرا با رونمایی از یک محصول جدید، درب خودروسازان بزرگ خارجی را تخته کرد.

این خودروساز ایرانی، کوییک را در حالی به‌نمایش گذاشت، که بسیاری از کارشناسان، نمایشگاه ژنو را که همزمان برگزار می‌شد، رها کردند و چشم به این خودرو دوختند. کوییک در حالی عنوان ارزان‌ترین خودروی دنده اتومات ایران را به خود اختصاص داده که بیش از این اچ۳۰کراس این لقب را با خود یدک می‌کشید. امروز قصد داریم تا مشخصات کوییک ایرانی و اچ۳۰ کراس چینی را، کنار هم قرار دهیم، تا ببینیم کدام یک از این خودروها ارزش پرداخت مبلغ تعیین شده را دارند. بد نیست در ابتدای این مقاله به سراغ سایت شرکت ارائه کننده این خودروها برویم تا با نظرات آنها در ارتباط با خودرویی که ارائه می‌کنند بیشتر آشنا شویم:

ایران خودرو سایپا
خودروی H30 Cross از مجموعه محصولات روز دنیا است که با رعایت استاندارد‌های مختلف طراحی ،ایمنی و تجهیزات رفاهی مناسب،گزینه‌ای قابل توجه و مناسب برای انتخاب جوانان و خانواده ایرانی خواهد بود.
این خودرو بر مبنای پلتفرم پژو ۳۰۸ ساخته شده و از موتور شناخته شده TU5 و گیربکس اتوماتیک کمپانی AISIN بهره مند است .
در مدل H30 Cross به خوبی می توان طرح زیبا و خصوصیات اسپرتی را مشاهده کرد و باید گفت سواری با H30 Cross حس رانندگی با یک خودروی اسپرت را به راننده منتقل می نماید .
این خودرو که حاصل چندین سال تجربه و تبحر در دانش طراحی و ساخت خودرو است، به طور کامل توسط مهندسین ایرانی طراحی گردیده و محصول جدید گروه خودروسازی سایپا می‌باشد. این محصول در کنار داشتن امکانات و تجهیزات رفاهی مدرن با استانداردهای جهانی تولید می‌گردد.

اضافه شدن امکاناتی همچون سیستم استارت دکمه ای، نمایشگر لمسی ۷ اینچی، کروز کنترل، بلوتوث، صندلی برقی چند حالته برای راننده، گیربکس اتوماتیک و آپشن های متعدد دیگر باعث شده است که بازار خودرو از هم اکنون برای ورود خودرو کوییک و ارایه به مشتریان لحظه شماری نماید.

باید از خودروسازان عزیز به ویژه سایپا نهایت تشکر را داشته باشیم که خنده را بر روی لب خوانندگان می‌آورند. اگر در این توضیحات نام خودروها ذکر نمی‌شد، بدون شک بازدیدکنندگان تصور می‌کردند، در ارتباط با فورد GT یا بی‌ام‌و i8 صحبت می‌شود. خب بهتر است مقایسه این ۲ محصول را آغاز کنیم.

طراحی ظاهری

x5a62nqdez

برای انتخاب یک خودرو بر اساس ظاهر، فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت که بیشتر در آن بحث سلیقه شخصی مطرح خواهد بود اما در این مقایسه شرایط کمی متفاوت است چرا که خودروها از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی با هم دارند. اچ۳۰کراس از لحاظ طراحی، پختگی بیشتری نسبت به کوییک دارد و تناسب در بخش‌های مختلف آن، دیده می‌شود. طراحی چراغ‌های جلو و نوع لامپ‌های بکارگرفته شده در آن باعث زیبا شدن خودرو شده و فناوری آن بیشتر به محصولات روز شباهت دارد.

جلو پنجره ساده و کرومی در نمای جلویی با سپر مشکی بزرگ، طراحی ساده‌ای دارند که با توجه به قیمت خودرو، می‌توان آن را پذیرفت. چشم‌بادامی‌ها تمام تلاش خود را بکار برده‌اند که شما با یک خودروی اسپورت روبرو باشید که به‌نظر نمی‌رسد چندان محصول اسپورتی از آب در آمده باشد. در نمای جانبی چیزی که بیش از حد وجود دارد، عدم زیبایی و تناسب خودرو است. ارتفاع بخش عقبی خودرو نسبت به جلو بسیار بیشتر به نظر می‌رسد و کشیدگی بیش از حد بدنه و دماغه اچ ۳۰ کراس به نوعی ذوق تماشاچی را کور می‌کند.

همچنین استفاده از زه‌های پلاستیکی پهن در این نما باعث افت زیبایی شده است. ما همیشه از سایز کوچک چرخ‌ها در خودروهای چینی ابراز نارضایتی می‌کنیم و این مسئله برای اچ۳۰ کراس نیز صدق می‌کند. در نمای عقب اچ۳۰ کراس، چندان زیبا نیست و بخشی از چراغ‌ها که تا بالا کشیده شده، اگر وجود نداشت، کمی قابل تحمل‌تر می‌شد.

34-600

کوییک به‌نوعی حاصل ترکیب و تغییر تیبا۲ و ساینا است. در نمای جلویی کوییک، بخش های خوبی وجود دارد اما نه به‌اندازه اچ۳۰کراس. چراغ‌های این خودرو از طراحی کشیده و خوبی برخوردارند اما عدم وجود نسل جدید لامپ‌های LED در این چراغ‌ها واقعا به چشم می‌آید. جلوپنجره کوچک این خودرو از فرمی عضلانی‌ قابل قبولی برخوردار بوده که بخش کرومی اندکی در آن بکار گرفته شده است. در نمای جانبی کوییک دقیقا تیبا ۲ است که جذابیت زیادی ندارد و خریداران نمی‌توانند ارتباط خوبی با این بخش برقرار کنند. حتی ریل‌های سقفی کوچک نیز، نتوانستند به این بخش، جذابیت ببخشند. در نمای پشتی اگر چه کوییک یک کپی ناشیانه از محصولات بی‌ام‌و بخصوص X1 است اما چندان هم بد از آب در نیامده و می‌توان کمی به آن دل بست. نمای پشتی تا بخش سپر و چراغ‌های اصلی خوب طراحی شده اما بخش زیری سپر، کمی ساده طراحی شده است.

خودروی برتر: اچ۳۰کراس

بخش داخلی

tfbwvpp2t5

طراحی داخلی اچ‌۳۰ کراس به عنوان یک خودروی ارزان قیمت از استاندارد بالایی پیروی می‌کند و زیبایی کابین، قابل قبول است. بخش وسط داشبورد با یک نمایشگر بزرگ و دکمه‌های سخت‌اقزاری علاوه بر زیبایی از چیدمان خوبی نیز برخوردار بوده و راننده به راحتی به بخش های مختلف دسترسی خواهد داشت. کیلومترشمار نیز طراحی اسپورت دارد و در مجموع دانگ‌فنگ تمام تلاش خود را نموده تا به یک کابین اسپورت دست‌یابد و باید گفت که موفق نیز بوده است.

اگرچه متریال داخلی اچ۳۰کراس کیفیت خوبی نداشته اما در بخش‌هایی از چرم استفاده نموده که این باعث برتری کابین در مقایسه با رقبا شده است. به شما پیشنهاد می‌شود که روکش‌های پارچه‌ای این خودرو را با روکش چرمی عوض کنید تا کیفیت و زیبایی کابین بیشتر شود. با توجه به ابعاد این خودرو بدون شک فضای که در اختیار شما قرار می‌دهد بسیار بیشتر از کوییک است. صندوق عقب نیز فضای مفید خوبی دارد و حدودا ۴۲۰ لیتر فضا در اختیار شما قرار می‌دهد.

2-600(1)

راجع به فضای داخی کوییک، نکته مثبتی نمی‌توان نسبت به اچ۳۰کراس پیدا کرد. غربیلک فرمان، تنها تغییری بوده که نسبت به کابین ساینا می‌توان به‌طور واضح دید. باتوجه به متریال بکار رفته در ساینا و تیبا ۲ و شباهت کوییک با این محصولات، نمی‌توان انتظار جنس داخلی بهتری از این خودرو داشت، بنابراین جنس داخلی این خودرو نیز چنگی به‌دل نخواهد زد.

خودروی برتر: اچ۳۰کراس

پیشرانه و گیربکس

21etkmqzvv

اچ۳۰ کراس با وزن ۱۲۳۰ کیلوگرمی خود مجهز به پیشرانه TU5 با ۱۰۵اسب بخار در ۵۷۵۰ دور در دقیقه و ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه است. از لحاظ قدرت بدون شک این خودرو بهتر از کوییک عمل خواهد کرد. گیربکس اچ۳۰کراس از نوع ۴ سرعته اتومات بوده و بنابر ادعای شرکت ساخت آیسین ژاپن است و از گیربکس بی نام و نشان کوییک نیز بنظر بهتر می‌آید. پیشرانه ۱۵۰۳  سی سی کوییک توانایی تولید ۸۷ اسب‌بخار قدرت را دارد و زمانی که بحث گیربکس اتومات نیز مطرح می‌شود اصلا نمی‌توان به عملکرد این خودرو امیدوار بود. بنابراین اچ۳۰کراس با موتور قدرتمند، کم‌هزینه و بروزتر، عملکرد بهتری خواهد داشت.

خودروی برتر: اچ۳۰کراس

هندلینگ

cemgqien3r

قبل از اینکه ما با اچ۳۰کراس روبرو شویم توقع زیادی از آن نداشتیم ولی باید اعتراف کنیم که، این خودرو عملکرد خوبی دارد و زمانیکه پشت فرمان مستقر می‌شوید، خوش دستی خودرو شما را غافلگیر می‌کند. عملکرد گیربکس با توجه به اینکه اچ۳۰کراس در رده خودروهای ارزان قیمت است، بسیار خوب و دقیق خواهد بود. زمان جابه‌جایی دنده کمی لقی وجود دارد که در همه محصولات بوده و مربوط به خرابی خودرو نمی‌شود. صدای وارد شده به کابین کمی زیاد بوده و همین یک نمره منفی برای اچ۳۰کراس خواهد بود. از لحاظ عملکرد فنی، نباید انتظار بهتر بودن از کوییک داشت چرا که مشابه محصولات قبلی سایپا بوده و در بخش فنی تغییرات زیادی نداشته. بنابراین بدون شک بازهم اچ۳۰ کراس برتر خواهد بود.

خودروی برتر: اچ۳۰ کراس

تجهیزات

pxgk6v77fz

لیست تجهیزات اچ۳۰کراس با توجه به رنج قیمتی آن، بسیار پر بار است. لیست تجهیزات این خودرو به شرح ذیل است:

 • سیستم ترمز ضد قفل با سیستم توزیع الکترونیکی نیرو(ABS+EBD)
 • کیسه هوای راننده , سرنشین جلو و جانبی
 • سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
 • صفحه نمایشی لمسی (۶.۵ اینچی) با قابلیت پخش فایل های تصویری و سیستم رهیاب
 • چراغ های عقب LED دار و چراغ های جلو ال ای دی کریستالی
 • آیینه های جانبی راهنمادار و دارای سیستم گرمایشی
 • سیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)
 • قفل میکرو سوییچی درب ها
 • سنسور پارک،چراغ مه شکن جلو و عقب و دوربین دید عقب،ایزوفیکس
 • سانروف برقی

35-600

درباره تجهیزات کوییک حرف و حدیث فراوان بوده و هنوز مشخص نیست که آیا به تجهیزاتی که ادعا شده، مجهز خواهد بود و یا خیر اما بنابر گفته‌های سایپا مدل فول کوییک امکاناتی به شرح ذیل خواهد داشت.

 • کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
 • مجهز به سیستم ترمز ABS + EBD
 • سیستم کمکی ترمز (BA)
 • سیستم کنترل پایداری خودرو (ESC)
 • سیستم پایش فشار باد تایرها (TPMS)
 • سیستم استارت دکمه ای
 • نمایشگر لمسی ۷ اینچی
 • دوربین دید عقب
 • کروز کنترل و محدود کننده سرعت
 • سیستم تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک

خودروی برتر: اچ۳۰ کراس

کلام آخر

Dongfeng_Fengshen_H30_Cross_facelift_Auto_China_2014-04-23

اچ۳۰ کراس تقریبا در تمام موارد برتر از کوییک خواهد بود، این درحالیست که قیمت این خودرو در بازار در حدود ۵۰ الی ۵۴ میلیون تومان است و نمایندگی نیز با قیمت ۴۵ میلیون تومان و بصورت محدود این خودرو را هر چند ماه یکبار عرضه می‌کند. کوییک نیز بنابر اعلام مسئولان در حدود ۴۰ میلیون تومان قیمت خواهد داشت و پرداخت ۵ میلیون تومان وجه بیشتر کاملا برای خرید اچ۳۰کراس طبیعی بوده و ارزش پرداخت را دارد. اگر چه این ارقام در کشور ما باز هم بالا محسوب می‌شوند اما نمی‌توان با شرایط فعلی توقع قیمت کمتری از این خودروها داشت چرا که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که خودروهای از رده خارج پژو با قیمت نجومی و بیش از ۳۰ میلیون تومان در آن عرضه می‌شوند.

به گروه تلگرامی اچ۳۰ کراس ملحق شوید!

Telegram-Group-H30-Cross

به سوپر گروه کوییک در تلگرام ملحق شوید

درباره نویسنده

مهندس مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد تهران‌جنوب. مترجم و نویسنده درحوزه خودرو، تکنولوژي و صنایع مرتبط

مطالب مرتبط

25 نظر

 1. مهرداد قربانی

  یک نکته مهم که باید اشاره میشد بازار دست دوم این این خودروها بود، معمولا خودروهای داخلی بازار دست دوم بهتری نسبت به چینی ها دارند.
  خودروهای چینی در سال دوم افت قیمت عجیبی پیدا میکنند حال انکه این افت قیمت در خودروهای داخلی کمتر است

   
  پاسخ
 2. مهرداد قربانی

  من میخواستم کوییک ثبت نام کنم اما وقتی فهمیدم کمپین #نه_به_خودروهای_داخلی داره دوباره فعالیت میکنه منصرف شدم تا خدمتی هرچند کوچک به آیندگان کشورم کرده باشم.
  نسل بعد از ما راضی نخواهند بود اگر جلوی خودرو سازهای داخلی نایستیم….

   
  پاسخ
 3. نریمان

  این رو باید در نظر داشت که موتور کوییک همون موتور ساینا و تیبا هستش، و این موتور هم همون موتور پراید خودمونه، که مربوط به سال های پیش است ، پس کوییک ماشینی با موتور بسیار قدیمی است ولی H30 کراس از موتور tu5 بهره منده که هم بازده بهتری داره هم مصرف سوختش کمتره هم اینکه جدیدتره (هم سن پژو ۲۰۶ ) و همچیش با هم جور در میاد.
  با سپاس

   
  پاسخ
 4. آقاجانی

  متن از نظر نگارشی یه خورده خنگ هستش و خیلی روان و ساده نیست. در واقع با بازی با کلمات متن پیچیده, خنگ و خسته کننده شده است.

   
  پاسخ
 5. ناشناس

  خودرو سازان گرامی خواهشمند است یک خودرو جدید با یک موتور قوی طراحی کنید.دست بردارید از تغییر پراید و تیبا و…. . تا کی…. اگه میخواین پیشرفت کنید واقعا از یکجا شروع کنید.این دغل بازیارو بزارید کنار.

   
  پاسخ
  1. ناشناس

   من خیلی درباره ی این دو ماشین تحقیق کردم به نظر من کوییک بهتر است کوییک اپشن هایش بالاتر از اچ ۳۰ است شاید از نظر کارشناس ها اچ ۳۰ کراس از نظر قیافه بهتر باشدولی از نظر اپشن ها وفضای داخلی به نظر من بهتر است

    
   پاسخ
 6. کاوه

  من با اچ ۳۰ کراس رانندگی کردم. اینو قبول دارم که فضای داخل بزرگ و از نظر امکانات هم تو سطح خوبیه، ولی باید بگم که نکات مثبت همین جا تموم میشه. صندلی های فوق العاده سفت و صدای موتور که بسیار آزار دهنده است، باز اگر مشکلات همینا بودن میشد ازشون گذشت ولی بزرگترین عیب این ماشین موتور و گیربکس اونه. موتور این خودرو اصلا توانایی کشش این بدنه را ندارد، به حدی که در سربالایی های یک مقدار زیاد شما کاملا کمبود قدرت را حس میکنید، قشنگ مثل یک خودرو بار بری، احساس سنگینی به شما دست میده، در خیابان های مسطح و سر بالایی هم که جای خودش و داره. بریم سراق گیربکس؛ دنده ها خوب تنظیم نشدن و بی جهت گیربکس دنده عوض میکند، من توقع گیربکس بی ام و را ندارم، ولی این از ۲۰۶ تیپ ۶ هم خنگ تر دنده عوض میکنه، در یک کلام مثل بقیه هموطنان چینیش تو بازاره، منهای آپشن تیپ ترونیک که نبودش تو این خودرو کاملا حس میشه، چون حداقل با تیپ ترونیک کمی میشه گیج بودن دنده رو جبران کرد. در آخر باید بگم که این ماشین بیش از اون چیزی که میگن چینیه، این خودش یه هشدار میتونه باشه چه از نظر کیفیتی چه از نظر ارزشی !

   
  پاسخ
  1. Ilia

   این گیربکس آیسین درسته که خیلی معروفه
   ام مثل اینه که من بیام از بهترین کمپانی گوشی سازی که اپل را در نظر میگیریم آیفون سال ۲۰۰۷ بگیرم
   خوبه ولی قدیمیه و جوابگوی نیازم نیست
   این گیربکس هم دقیقا همین وضع رو داره
   موتورش هم که قبلا روی ۲۰۶ نیپ ۵ استفاده شده اما این ماشین بیش از ۲۳۰ کیلو از ۲۰۶ سنگین تره

    
   پاسخ
 7. ناشناس

  سلام ، شکی نیست که هر دو خودرو معرفی شده ضعیف است . اما به نظر می رسه نویسنده این مقاله کلا به نفع خودروی چینی غش کرده بود و بدون اینکه نوشته های خودش رو خوب بررسی کنه در آخر رای رو تو هر زمینه ای به خودروی چینی داد. به نظر من کوییک برای داخل شهر خوبه و خدمات بعد از فروشش بهتر از چینی خواهد بود . جعبه دنده cvt هم که براش در نظر گرفته شده امتیاز مثبتی محسوب میشه که نباید ماشین دارای لرزش بشه. البته بهتره کارشناسان برن و هر دو ماشین رو تست کنن.

   
  پاسخ
  1. علی شیرعلی

   سلام، خیلی ممنون از نظرتون. امیدوارم کمی منطقی‌تر به قضیه نگاه کنید، ما جزئیات هر ۲ خودرو را منتشر کردیم و با هم بررسی کردیم، هر ۲ محصول از ۲ خودروساز بزرگ دولتی هستند و همه از شرایط پس از فروش خودروهای این شرکت‌ها آگاهی دارند. امیدوارم شما اطلاعات کافی از خودرو داشته باشید و جزء اون دسته از افرادی که فقط دوست دارند در هر مطلبی که اطلاعی از آن دارند اظهار نظر کنند نباشید.

    
   پاسخ
  2. امیر سالار

   اتفاقا دندهcvtخوب نیست واین خودش عیبه چون بسیار مستعد خراب شدن هست کمپانی ها بزرگ هم از این نوع دنده خیلی کم استفاده میکنند حالا این که معلوم نیست کجا درست شده

    
   پاسخ
 8. امیر سالار

  بدبختی ما اینه که مثلا طرف رفته یه اچ سی کراس یا ال نود خریده بعد میاد میگه من فلان مدته دارم راضیم یا خیلی خوبه آخه عزیز من شما باید یه مدت سوار یه ماشین در حد سوناتا یا اپتیما بشی تا بفهمی ماشین چیه و رضایت تو چیه چیکار کنیم عادت کردیم تا حالا ماشین خوب سوار نشدیم که لذت ماشین خوب را بدانیم معلومه وقتی پراید را بفروشیم مثلا اچ سی یا کوییک بخریم میگیم خوب ماشین هست راضی هستم

   
  پاسخ
 9. جلیل

  اتفاقا یکی از نقاط قوت اچ ۳۰ گیربکس فوقالعاده خوب و هوشمند است که دنده رو به موقع و بدون کوچکترین ضربه ای تغییر میدهد قدرت موتور و کشش در حد مطلوبی است من ده هزار کیلومتر با اون رانندگی کردم و خیلی راضی هستم

   
  پاسخ
 10. علی

  یه ساله H30 دارم راسیتش خیلی دوسش ندارم ولی مجبور به خریدش شدم
  معایب : صدای موتور زیاد میاد داخل – سواریش خشکه – مصرفش بیشتر از ۲۰۶
  مزایا : گیربکس فوق العاده – آپشنهای مفید – فضای داخلی راحت و شیک

   
  پاسخ
 11. سعید

  به نظر من اچ۳۰کراس خودروییه که خیلی هم از خودرو های هم قیمتش ازهرنظربهتره چون از قدیمم میگن که هر چقدر پول بدی همون قدر آش میخوری.

   
  پاسخ
 12. فرزین

  به نظر من کلا ماشین زیر ۷۰ ملیون ارزش خرید نداره انگار پولت رو میریزی دور
  اما درکل اگر بخواهیم منطقی باشیم اگر قصد خریدن خودرو ۴۰ الی ۵۰ ملیونی رو دارید
  بهترین گزینه ها رنو ساندرو و ام وی ام ۳۱۵ هستند چون در این دو درصد کیفیت بالاست و مقدار داخلی سازی شدنشون خیلی کمتر هستن

   
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.