مکمل بنزین
گوناگونخبر

خودروی پرنده لیبرتی رسماً راهی خیابان‌های اروپا شد

PAL-V لیبرتی که خود را اولین خودروی پرنده جهان می‌داند، مجوز استفاده در جاده‌ها را دریافت کرده و اکنون می‌تواند به‌صورت قانونی در جاده‌های اروپا مورداستفاده قرار گیرد. لیبرتی آزمایش‌های دقیق برای حضور در جاده‌های اروپا را پشت سر گذاشته و حالا تردد آن با پلاک رسمی در جاده‌ها مجاز است. این یعنی برنامه‌های آزمایشی این خودروی پرنده که از اوایل امسال در پیست‌های آزمایشی آغاز شده بود هم‌اکنون به پایان رسیده است. لیبرتی پس از پشت سر گذاشتن آزمایش‌های حرکت با سرعت بالا، تست ترمز و آلایندگی و همین‌طور آزمایش آلودگی صوتی، هم‌اکنون آماده رانندگی در جاده‌های عمومی است. این پیشرفت بزرگی است که لیبرتی را یک گام دیگر به کسب گواهینامه پرواز نزدیک می‌کند.

از سال 2015 کارهای مربوط به صدور گواهینامه پرواز لیبرتی از سوی آژانس ایمنی هواپیمایی اروپا در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود در سال 2022 نهایی شود. پیش از اینکه 150 ساعت آزمایش پرواز نهایی این خودروی پرنده انجام شود، باید بیش از 1200 گزارش آزمایش آن تکمیل گردد. پس‌ازاین، شرکت می‌تواند خودروی پرنده خود را به خریداران تحویل دهد. طی ماه‌های آینده نیز لیبرتی در جاده‌های عمومی اروپا تحت آزمایش‌های استقامت قرار خواهد گرفت.

مدیر PAL-V درباره لیبرتی می‌گوید:

ما برای رسیدن به این نقطه عطف سال‌ها با مسئولین همکاری داشته‌ایم. هیجانی که در تیم ما وجود دارد بسیار زیاد است. بسیار دشوار بود که یک هواپیمای تاشو در تمام آزمایش‌های جاده‌ای موردپذیرش قرار گیرد. برای من، فوت کوزه‌گری ساخت موفقیت‌آمیز یک خودروی پرنده اطمینان از مطابقت طراحی آن با مقررات هوا و جاده است

راننده آزمایشی لیبرتی اولین تجربه رانندگی در جاده‌های عمومی با این خودروی پرنده را این‌گونه توصیف کرده است:

رانندگی با این وسیله نقلیه عالی بود. لیبرتی بسیار نرم است، به فرمان خیلی خوب پاسخ می‌دهد و با تنها 660 کیلوگرم وزن واقعاً خوب شتاب می‌گیرد. تجربه کلی آن مثل یک خودروی اسپرت است

به گفته PAL-V، با وجودی که قیمت نسخه پایه لیبرتی از 399 هزار دلار آغاز می‌شود، سفارش‌های خرید برای آن فراتر از انتظار در حال رشد است. حدود 80 درصد از خریداران این خودروی پرنده تازه به دنیای هوانوردی وارد شده‌اند و به همین دلیل برخی از آن‌ها آموزش‌های کسب مجوز پرواز با هواپیماهای سنگین را در آکادمی پرواز PAL-V آغاز کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا