مکمل بنزین
رپورتاژ

معرفی سه کتاب رمان با دیدگاه روانشناسی و خودشناسی

در عصر حاضر بیش از هر زمان دیگری توجه به روانشناسی و خودشناسی ضروری احساس می‌شود. روز به روز افراد بیشتری متوجه اهمیت شناخت خودشان برای رسیدن به یک زندگی بهتر می‌شوند و این کار را به واسطه آموزش انجام می‌دهند؛ آموزش از طریق دیدن مستندها، شرکت در همایش‌های روانشناسی، کمک گرفتن از مشاور و یا خواندن انواع کتاب‌ها مرتبط.

در این مقاله به شما سه کتاب معرفی می‌کنیم که مسیر شما را برای شناخت درونیات‌تان باز می‌کنند و در عین حال آموزش‌های بسیار جالبی به شما خواهند داد؛ آموزش‌هایی که ممکن است برای همیشه مسیر تفکر شما را تغییر دهند و راه‌های تازه‌ای پیش روی شما باز کنند. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این سه کتاب را به تاخیر نیندازید.

  1. شرمنده نباش دختر

درون هر انسانی مجموعه‌ای از باورها و دیدگاه‌ها وجود دارد که از بدو کودکی به صورت ناخوآگاه شکل گرفته‌اند و بر روی رفتارهای او در بزرگسالی هم تاثیرگذار خواهند بود. این مورد درباره دختران و زنان جوامع بیشتر از بقیه صدق می‌کند. بسیاری مواقع باورهایی که به دختران یک جامعه دیکته می‌شود، عقایدی غلط است که نه تنها آن‌ها را بلکه در نهایت جامعه را در مسیر پسرفت خواهد انداخت. کتاب «شرمنده نباش دختر» اثری است نوشته ریچل هالیس، نویسنده جوان آمریکایی که تلاش می‌کند در ابتدا این باورهای اشتباه را برای زنان بر ملا کند و سپس به ارائه راهکارهایی برای کنترل و از بین بردن‌شان می‌پردازد.

هالیس متولد 1983 در آمریکاست و نه تنها به عنوان یک نویسنده؛ بلکه به عنوان یک سخنران انگیزشی هم شناخته می‌شود و کتاب‌هایی را که منتشر می‌کند، اغلب می‌توان در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز پیدا کرد.

کتاب شرمنده نباش دختر، همان طور که از اسمش پیداست به زنان آموزش می‌دهد که برای تلاش کردن و جاه طلب بودن در مسیر خواسته‌هایشان نیازی به عذرخواهی و احساس ناراحتی ندارند و این باور اشتباهی است که جامعه به آن‌ها آموزش داده است. به همین علت این نویسنده طی سه فصل تلاش می‌کند رویکرد زنان را تغییر دهد. در فصل اول با آموزش خودشناسی آن‌ها را نسبت به باورهای اشتباهی که منجر به بهانه تراشی می‌شوند، آشنا می‌کند. فصل دوم کتاب شرمنده نباش دختر به آموزش رفتارهایی می‌پردازد که رفته رفته می‌توانند منجر به تغییر دیدگاه‌های فصل اول شوند و در نهایت در فصل سوم، ریچل هالیس به خوانندگانش مهارت‌هایی را آموزش می‌دهد که باید در مسیر رشد شخصی‌شان یاد بگیرند و از آن‌ها بدون احساس شرمندگی استفاده کنند. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این کتاب جامع و پرفروش را که به فارسی هم ترجمه شده است، به هیچ وجه از دست ندهید و با خرید کتاب شرمنده نباش دختر مسیر موفقیت‌تان را روشن کنید.

  1. عقاید یک دلقک

برای بسیاری از افراد متفکر پیش می‌آید که گاهی فکرهای عجیبی به سرشان می‌زند که باعث می‌شود از خودشان بپرسند؛ آیا این فکر تنها به ذهن من خطور کرده یا کسان دیگری هم هستند که متوجه این نکته شده باشند؟ کتاب «عقاید یک دلقک» کتابی است که می‌تواند به این افراد ثابت کند تنها نیستند و نویسنده‌ای وجود دارد که با نوشتن عقاید درخشانش در قالب یک کتاب نه تنها جایزه نوبل را از آن خودش کرد؛ بلکه نامش را در زمره برترین نویسندگان جهان به ثبت رساند و با نکته‌های درخشانی که در کتابش آورد، راهی جدید برای علاقمندان به خودشناسی باز کرد.

عقاید یک دلقک داستان دلقکی است در دوران پس از هیتلر با عقاید خاص خودش. عقایدی درباره هنر، جامعه، مذهب و حتی پول که با بقیه افراد جامعه متفاوت است؛ به ویژه که جامعه روز آن دوران تمایل زیادی به دو رویی داشته و افراد با صداقت را به حاشیه می‌رانده است. به همین دلیل دلقک رمان هاینریش بل از خانواده طرد می‌شود و سپس زنی را که دوستش دارد، از دست می‌‎دهد. عقاید یک دلقکِ رمان این نویسنده آلمانی به قدری درخشان است که هنوز هم با وجود گذشت بیش از نیم قرن تازگی دارد و در محافل روشنفکری از جملاتش وام گرفته می‌شود. به شدت پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را تهیه کنید و با مطالعه آن یا گوش دادن به کتاب صوتی عقاید یک دلقک با صدای مهبد قناعت پیشه وارد دنیایی شوید که هاینریش بل فراموش کردنش را برایتان دشوار خواهد کرد.

  1. کیمیاگر

سال‌های متمادی از انتشار معروف‌ترین اثر پائولو کوئلیو به نام کیمیاگر می‌گذرد و این کتاب همچنان در زمره کتاب‌های پرفروش قرار دارد. این اتفاق شاید بیش از هر چیزی مدیون مضمون این کتاب باشد که به نوعی با ماهیت انسان گره خورده است و حرف‌هایی برای گفتن دارد که هر نسل جدیدی به شنیدن آن نیاز پیدا خواهد کرد.

کیمیاگر پائولو کوئلیو کتابی است تمثیلی درباره چوپانی جوان به نام سانتیاگو که خوابی تکرار شونده می‌بیند. او خواب می‌بیند در میان گوسفندانش است که ناگهان کودکی به او ظاهر می‌شود و او را به جایی می‌برد و با دست به اهرام ثلاثه اشاره می‌کند. سانتیاگو وقتی برای بار دوم این خواب را می‌بیند، تصمیم می‌گیرد نزد یک کولی برود تا از تعبیر خوابش مطلع شود. کولی به او می‌گوید باید به اهرام ثلاثه برود؛ چون آنجا گنجی در انتظار اوست. در قبال این پیشگویی هم پولی از او نمی‌گیرد و در عوض از گنجش سهم می‌خواهد. چوپان که قرار بوده برای تجارت پشم گوسفندانش به شهر دیگری برود و دختر مورد علاقه‌اش را ببیند، خوشحال از اینکه پولی به کولی نپرداخته او را ترک می‌کند؛ غافل از اینکه رویاها قرار است مسیر زندگی او را برای همیشه تغییر دهند.

کیمیاگر پائولو کوئلیو کتابی است درباره رویاها، نشانه‌ها و درس‌های معنوی بزرگی که می‌توانند حال و هوایی عرفانی را به خواننده انتقال دهند و او را نسبت به آنچه که در دنیای درون و بیرونش می‌گذرد، حساس کنند. این رمان بسیار خوش‌خوان و روان است و به سه صورت نسخه فیزیکی، صوتی و الکترونیکی در دسترس علاقمندانی است که به خودشناسی و فهمیدن اسرار جهان علاقه دارند. بنابراین اگر جزو این گروه هستید و هنوز کیمیاگر را نخوانده‌اید، آن را از دست ندهید و اگر هم در گذشته این کتاب را خوانده‌اید با دانلود کتاب صوتی این اثر با صدای محسن نامجو مروری دوباره و شیرین بر دنیای جذاب این کتاب داشته باشید. اگر میخواهید درباره این کتاب بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

این مطلب یک رپورتاژ آگهی بوده و چرخان در تهیه آن نقشی نداشته است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا