مکمل بنزین
گوناگونخبرداخلی

خلاصه صحبت‌های مدیرعامل ایران‌خودرو در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه 2

دو شب پیش بود که مدیرعاملان دو خودروسازی بزرگ کشورمان در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حاضر شدند. فرشاد مقیمی به عنوان مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این برنامه از یکی از اهداف اجرای طرح اصلاح قیمت را عدم زیان‌دهی خودروسازان عنوان کرد و گفت: این‌که مردم گران نخرند یکی از اهداف دیگر است. منفعت شرایطی که وجود داشت، نه برای خودروساز و نه برای مردم بود.وی درخصوص نحوه تاثیر اصلاح قیمت ها در بازار خودرو گفت: اتفاقات مثبتی رقم خواهد خورد و نخستین آن افزایش تیراژ تولید و عرضه به بازار است؛ براساس تعهدی که ایجاد کرده‌ایم با افزایش عرضه، بازار خودرو به سمت تعادل حرکت خواهد کرد. مقیمی تصریح کرد: با توجه به تعهدی که به وزارت صمت داده‌ایم با هماهنگی با انجمن‌های قطعه‌ساز توانسته‌ایم تولید را به 2 هزار و 300 دستگاه برسانیم که این تعداد در هفته آینده به 2 هزار و 500 دستگاه خواهد رسید. وی از افزایش تیراژ تولید خودروهای مردمی مانند پارس و 206 خبر داد و گفت: محصول پرطرفدار 206 به روزانه 350 دستگاه و محصول پارس به 950 دستگاه خواهد رسید.

مقیمی افزایش کیفیت را از دیگر نتایج مورد انتظار اصلاح قیمت‌ها دانست و گفت که موضوع اشتغال نیز از نتایج مهم این اقدام است، در سال 98 با رونقی که در تولید ایجاد شد، به گفته انجمن های قطعه سازی، 100 هزار نفر که بیکار شده بودند به شغل خود بازگشته‌اند.
وی انتفاع مجموعه ذی‌نفعان از جمله مشتریان و سهام‌داران را از نتایج این اقدام دانست و با بیان این که اصلاح قیمت‌ها سبب تسریع در اجرای پروژه‌های توسعه‌ای خواهد شد، گفت: 8 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های مختلف توسعه‌ای انجام شده که بخش زیادی از آن امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مقیمی تصریح کرد: از مردم عزیز خواهش می‌کنیم برای خرید شتاب‌زده عمل نکنند؛ برنامه‌های فروش فوق‌العاده از امروز شروع شده و به صورت هفتگی ادامه خواهد داشت.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اظهار کرد: موتور سه استوانه با مصرف سوخت کم‌تر از 5 لیتر در هر 100 کیلومتر پیمایش در دستور کار قرار دارد که در سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید. گیربکس شش سرعته را سال گذشته به تولید رساندیم و گیربکس نیمه اتوماتیک هم به زودی به تولید خواهد رسید که در خودروی رانا پلاس با سقف شیشه‌ای نصب خواهد شد. دناپلاس توربوشارژ را نیز به گیربکس شش سرعته مجهز خواهیم کرد که مصرف سوخت را کاهش داده و در اقتصاد خانواده موثر خواهد بود.

وی افزود: محصول تارا دستی را وارد بازار کرده‌ایم و مدل اتوماتیک نیز در روزهای آینده عرضه خواهد شد. در سال جاری محصول تارا را با چهار ستاره وارد بازار کردیم که تا پایان سال، تارا اتوماتیک را به پنج ستاره کیفی ارتقا خواهد یافت؛ طبق تکلیف وزارت صمت، خودروی زیر سه ستاره تولید و عرضه نخواهد شد. محصول نیم‌شاسی مدرن و به روز ایران خودرو نیز در سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید.

مقیمی توسعه داخلی سازی و کاهش وابستگی را نیز از دیگر نتایج اصلاح قیمت‌ها و خروج از زیان برشمرد و گفت: با سرمایه‌گذاری‌های مناسب در این بخش می توانیم از صنعت داخلی کشور حمایت کنیم. وی افزود: علاوه بر افزایش تولید، عرضه خودروهایی که به دلیل رهن سند در پارکینگ های مشتریان مانده بود نیز به بازار سرازیر خواهد شد که قطعا این تصمیم در افزایش عرضه و تامین تقاضای بازار تاثیر خواهد گذاشت.

مقیمی، درباره ادامه قرعه کشی در طرح‌های فروش گفت: قیمتی که کارخانه محصولات را عرضه می‌کند، نسبت به بازار اختلاف قابل توجهی دارد؛ انتظار این است که با افزایش عرضه و خروج از شرایط زیان، توان بیش‌تری برای رشد تولید ایجاد شود.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، یکی از ارکان اصلی تولید خودرو را قطعه سازان دانست و گفت: اگر بتوانیم منابع مالی مورد نیاز قطعه‌سازان را تامین کنیم، شرایط استفاده از ظرفیت های این بخش نیز فراهم خواهد شد.

مقیمی گفت: ایجاد جریان نقدینگی با واگذاری دارایی‌های غیرمولد و تبدیل به دارایی مولد نیز دنبال می‌شود و از جمله سیاست‌های کلان ایران خودرو است که در راستا راهبردهای وزیر محترم صمت در حال اجرا است. حدود 16 شرکت تا سه ماهه اول سال آینده تعیین تکلیف خواهند شد.
وی تصریح کرد: روانه شدن خودروها در پارکینگ‌ها و افزایش عرضه که نتیجه فک رهن اسناد خودروها است از عوامل دیگر در افزایش عرضه خواهد بود. امروز 1200 خودرو را از رهن خارج کرده‌ایم؛ تا امروز 65 هزار پیامک برای فک رهن به مشتریان ارسال شده است. مقیمی گفت: ایران خودرو هر هفته عرضه فوری خواهد داشت، عرضه خودرو براساس برنامه زمان‌بندی و متناسب با رشد تیراژ تولید افزایش خواهد یافت.

سیدعلی سیدهاشمی

سیدعلی سیدهاشمی - SEYYED ALI SEYYED HASHEMI - خبرنگار و فعال حوزه خودرو - Automotive industry journalist - Репортер автомобильной промышленности- 汽车行业记者

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا