گیربکس اتوماتیک شاهین و آریا قطعی شد؛ نگاهی به پیشرانه خوش خط و خال‌های سایپا!

شاهین

حتما در رابطه با حواشی خودرو شاهین، تاکنون چیزهایی به گوشتان برخورد کرده است. حواشی که گویا شاهین و تارا پا به پای هم پیش می‌روند و هردو با اینکه قوای فنی و… متفاوتی دارند، اما اکثر حواشی‌هایشان در موضوعات مشترک است. از تعلیق عقب گرفته، تا گیربکس!

البته که سایپا مدعیست اشکالات پیش آمده برای گیربکس شاهین، تنها با ریگلاژ آن توسط نمایندگی ها حل می‌شود؛ اما این‌گونه که در خودرویی چون تارا شایعه شده، گویا ایران خودرو قصد دارد تا فراخوانی در جهت تعویض کل سیستم گیربکس آن دهد!

اما قصد ما از نگاشتن این مطلب، نگاهی به حواشی شاهین و تارا نیست؛ زیرا حواشی صرفا به یکی دو خبر ختم نمی‌شود. بلکه قصد داریم تا باتوجه به اسنادی که بدستمان رسیده، نگاهی به قوای فنی نسخه اتوماتیک شاهین و آریا بیاندازیم.

گیربکس CVT

سال 96 بود که در اوج شکوفایی صنعت خودرو ایران، گروه خودروسازی سایپا از نسخه تجاری سازی شده خودرو کوییک پرده برداشت. خودرویی که در ابتدا با دو تیپ اتوماتیک و اتوماتیک پلاس و با قیمتی در حدود 36 الی 42 میلیون تومان، به فروش رسید. تفاوت این دو تیپ، علاوه بر امکانات رفاهی، در گیربکس آنها نیز خلاصه می‌شد. چرا که نسخه اتوماتیک با گیربکس 4 سرعته مصنوعی CVT و نسخه اتوماتیک پلاس با گیربکس 6 سرعته مصنوعی CVT شرکت پانچ بلژیک تولید می‌گردید.

CVT PUNCH
CVT PUNCH

اما جدا از حوادثی چون تحریم که باعث شد تا یکی دو سالی نسخه اتوماتیک کوییک تولید نشود؛ اما به هرحال، سایپا در اواخر سال 1399 از توانایی تامین گیربکس CVT 6 سرعته پانچ و آغاز تولید کوییک اتوماتیک پلاس و کوییک آر اتوماتیک خبر داد. خبری که روزنه امیدی بود تا حداقل افرادی که با بودجه حدود 200 الی 250 میلیون تومان به دنبال خرید اتومبیلی اتوماتیک و صفر کیلومتر بودند، بتوانند کوییک را به عنوان ارزان‌ترین اتوماتیک بازار تهیه و خریداری کنند. (لازم به ذکر است که روزگاری در حدود 4 الی 5 سال پیش، با 200 میلیون تومان می‌شد خودروهایی چون رنو کولئوس، میتسوبیشی اوتلندر و… را خرید؛ افسوس).

اما در همان زمانی که مدیران سایپا از آغاز دوباره تولید کوییک اتوماتیک خبر دادند، نسخه دنده ای خودرو شاهین در حال آماده سازی در جهت تحویل به اولین مشتریان خود بود. خودرویی که بدلیل تحریم های ظالمانه آمریکا، باعث شد تا با حدود 3 سال تاخیر، بالاخره روی تولید تجاری را به خود ببیند. همین تحریم ها باعث شد که تا سایپا و مگا موتور، به فکر این بیفتند تا همان پیشرانه M15 ساینا و کوییک را با تغییراتی و همچنین افزودن سامانه توربوشارژ، برروی خودرو شاهین نصب کنند. در نهایت مگا موتور موفق شد تا پیشرانه M15 TC را با 178 نیوتن متر گشتاور، به نوعی متولد کند. اما همان‌طور که از تیتر این بند، مشخص بوده، قصد داریم تا فعلا نگاهی به گیربکس انداخته و در بندی جداگانه در طی این مطلب، به پیشرانه خانواده SP100 هم بپردازیم.

چندی پیش بود که شایعه ای در فضای مجازی، مبنی بر نصب همان گیربکس 6 سرعته CVT برروی خودرو شاهین منتشر شد. اما اکنون براساس اسنادی که بدست خبرنگار پایگاه خبر چرخان رسیده، می‌توان فهمید که شایعه مذکور درست بوده و سایپا برنامه دارد تا گیربکس 6 سرعته مصنوعی CVT را هم برروی شاهین و هم برروی آریا (هاچ‌بک کراس) نصب نماید.

باتوجه به تصویر فوق می‌توان به‌طور قاطعانه گفت که پس شاهین و آریا مجهز به گیربکس CVT هستند. این نتیجه را هم می‌توان گرفت تا همان‌طور که مدیرعامل پیشین سایپا بیان نموده بود، پس سایپا آریا در همین ابتدا با گیربکس دنده ای عرضه نخواهد شد. اما شاید برایتان سوالی مبنی بر اینکه از کجا فهمیدید تا گیربکس سی وی تی آریا، همان گیربکس کوییک است، پیش بیاید. با نگاهی به سایت شرکت مگا موتور، با اینکه اطلاعات این سایت بروز نیست، اما می توان فهمید که گیربکس هردو خودرو یکسان است. لازم به ذکر بوده که جعبه دنده شش سرعته CVT شاهین و آریا که توان پیشرانه را به چرخ های جلو منتقل می کند، امکان تعویض دستی دنده را داشته و دو حالت رانندگی نرمال و اسنو (برفی) را فراهم می‌سازد.

نکته ای که در این میان وجود دارد، این است که مگا موتور حداکثر توان انتقال قدرت این گیربکس را 175 نیوتن متر ذکر کرده است؛ اما حداکثر توان تولیدی پیشرانه شاهین 178 نیوتن متر است! پس علی‌الظاهر، این گیربکس شش سرعته مصنوعی CVT، برای تحمل و انتقال قدرت مناسب، یک دنده به صورت پیش فرض کم داشته و قطع به یقین نمی‌تواند تا کشش بسیار خوب موتور شاهین را در مقایسه با نسخه دستی (منوآل) داشته باشد. حال باید صبر کرد و دید که مهندسان سایپا و مگا موتور چه روندی را برای این موضوع در پیش خواهند گرفت. در رابطه با عملکرد این گیربکس، تنها می‌توان گفت که عملکرد مناسبی را در خودرو کوییک داشته است. تنها ایرادی که در کوییک اتوماتیک پلاس از نظر قوای حرکتی مشاهده می‌شد، بدلیل 8 سوپاپه بودن موتور، آغاز حرکت و شتاب‌گیری مناسبی نداشت. وگرنه عملکرد و تعویض دنده‌ها گرچه که به صورت مصنوعی انجام می‌شود، اما عملکرد خوبی داشت.

پیشرانه M15 TC

همان‌طور که گفته شد، سایپا و مگا موتور زحمت کشیدند تا همان پیشرانه M15 ساینا و کوییک را با تغییراتی و همچنین افزودن سامانه توربوشارژ، برروی شاهین دنده ای نصب نمودند. این پیشرانه شاهین که به M15 TC مشهور است، توانایی تولید 111 اسب بخار، قدرت و 178 نیوتن متر، گشتاور را دارد.

شاهین

علی‌رغم انتقادات و بعضا تخریب هایی که در راستای توانایی حرکتی و کشش موتور شاهین انجام می‌شود، اما براساس تست های صورت گرفته توسط خبرنگار پایگاه خبری چرخان، می‌توان گفت که تخریب های صورت گرفته تنها در پشت آن، نیت های منفی و مغرضانه وجود داشته و اتفاقا باتوجه به گشتاور 178 نیوتن متری، کشش موتور بسیار خوب است!

باتوجه به اینکه گیربکس CVT نصب شده برروی شاهین و آریا یکسان بوده و همچنین براساس صحبت های تیموری، مدیرعامل جدید سایپا مبنی بر یکسان سازی بیشتر قطعات و هرچه اقتصادی شدن محصولات، می توان نتیجه گرفت که پیشرانه آریا همان پیشرانه هشت سوپاپه 178 نیوتن متری شاهین است. همان طور که در گذشته گفته شده بود، کشش موتور در نسخه دنده ای شاهین بسیار خوب است. اما در نسخه اتوماتیک چه بر سر این موتور و درنهایت شتاب آن بیاید، خدا داند.

لازم به ذکر بوده که براساس مصاحبه های صورت گرفته با مدیرعامل مگا موتور، این شرکت برنامه دارد تا در سال آینده، پیشرانه M16 که دارای مشخصاتی چون 16 سوپاپه و حجم 1600 سی سی می‌باشد را به تولید برساند. این پیشرانه که گویا جزئیاتی مشابه با پیشرانه EC5 دارد، به نوعی می توان گفت میوه نارس برجام و حاصل همکاری سایپا و سیتروئن بود که با خروج آمریکا از آن قرارداد، عملا ناقص ماند. این‌طور که شایعاتی وجود داشت، گویا سایپا قبل از اینکه پیشرانه برلیانس را برای شاهین (رهام سابق) انتخاب کند، قرار بود تا پیشرانه سیتروئن را در آن نصب نماید. به نوعی قرار بود تا رهام و سیتروئن الیزه که قرار بود دومین محصول سیتروئن در ایام برجام در ایران باشد، درون سایپا به رقابت به هم بپردازند!

شاهین
شاهین
7 دیدگاه
 1. اکبری می گوید

  خدایی ماشین خوبیه.من سه ماهه دارم عالیه نسبت به قیمتش

   
 2. ناشناس می گوید

  پانچ برای بلژیکه؟

   
 3. ناشناس می گوید

  سلام من شاهین ۳ ماهه خریدم با این که ۷ هزار کیلومتر رانندگی کردم هم جاده هم شهر ماشین نصبتا خوبی هست بین ماشین های ایرانی .

   
 4. شهرام می گوید

  من حدود ده ماهه که شاهین دارم، قبلش برلیانس داشتم. خیلی از شاهین راضی ام. قدرت، راحتی، کشش و امکانات خوبی داره و در دو تصادف نسبتا کوچکی هم که داشتم، فوق العاده مقاوم و محکم طاهر شد.

   
 5. رضا کریمی می گوید

  شاهین تو ماشین های ایرانی واقعا سر هست. ۳ ماهه که دارم. کم صدا ، نرم ، شیک.
  ظاهرش شیک و جذاب. امکانات بیشتر نسبت به بقیه ماشین های ایرانی.
  امنیت و بدنه بینظیره. عکسهای تصادف هاش رو ببینید.

   
 6. ناشناس می گوید

  ماشین خوب ندیدید به این آشغالها میگید ماشین

   
 7. genius می گوید

  سایپا موتور میخواد.کاش بره تو کار شراکت و ec5 ایرانخودرو رو شریک بشه حالا که برلیانس موتور ۱.۶۵ رو نداد و سایپا رو انداخت تو هچل!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.