مکمل بنزین
گوناگونخبر

تاکید بهارستان نشینان بر تداوم عرضه خودرو در بورس کالا

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد دارند به شکل کلی اصل عرضه خودرو در بورس مشکلی ندارد اما مجلس به دنبال آن است که خودرو در فضای شفاف عرضه و تقاضا به دست مصرف کننده واقعی برسد و مسیر رقابتی شدن را به درستی طی کند.
نمایندگان خانه ملت تاکید دارند عرضه موفق خودرو در بورس کالا موجب خواهد شد که خودروسازان خودروهای با کیفیت را به بازار ارائه کنند.

درآمد حاصل از فروش خودرو در بورس کالا، صرف کیفیت شود
مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با سیاست روز با اشاره به نقد مجلس از ارائه خودرو در بورس کالا و نامه‌ای که از سوی یازده نفر از نمایندگان در این باره منتشر شده است، گفت: من نیز یکی از کسانی بودم که این نامه را امضاه کرده است، البته در این نامه انتقاد به عرضه خودرو در بورس کالا مطرح نشده است بلکه بحث مابه التفاوت قیمت خودرو مطرح است. در این شرایط یک مابه تفاوتی در بحث قیمت گذاری به دلیل شرایط ملتهب بازار ایجاد می‌شود و عملاً مانند رانتی است که به جیب خودرو ساز می‌رود.
وی با بیان اینکه قبلاً توزیع خودروها با سیستم قرعه کشی انجام می‌شد، افزود: عرضه خودرو در بورس قطعا از قرعه کشی و بخت آزمایی بهتر است و موافقیم درآمد حاصل از فروش خودرو در بورس کالا هزینه ناکارایی‌های خودرو سازان نشود .
نماینده مردم اصفهان مجلس در خصوص اینکه چرا مجلس این تفاوت قیمت را سود نمی‌شناسد بلکه آن را رانت می‌داند، اظهار داشت: این سود نیست، سود در بازاری عادلانه ایجاد می‌شود، در این شرایط قیمت بازار عادلانه است و نیز سودی که نصیب خودرو ساز می‌شود یعنی تفاوتی بین فروش و هزینه‌ای که خودرو ساز صرف کرده و می‌توان آن را سود خودروساز دانست اما اکنون به دلیل شرایط ملتهب بازار این مابه التفاوت عدد غیر معقولی است که نباید به این شکل ایجاد شود .
وی تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی هزینه تولید یک خودرو 250 میلیون تومان می‌شود و در بازار5۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد این دیگر سود نیست بلکه التهاب بازار است .
طغیانی گفت: نگاه مجلس این است که این مابه التفاوت نباید خرج ناکارآمدی‌های خودروسازی شود بلکه باید صرف بهبود کیفیت خودرو سازی شده یا در صندوق توسعه صنعت خودرو واریز شود و این پیشنهادی که کمیسیون صنایع آن را مطرح کرده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مخالفت با عرضه خودرو در بورس کالا به معنای بازگشت شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو است؟ یادآور شد: خیر، بحث اصلا بحث قیمت گذاری نیست، شورای رقابت در بازار انحصاری خودرو وظایف مشخصی دارد که این موضوع در قانون آمده و در سیاست های اصل ۴۴ کاملاً مشخص است.
این نماینده مجلس افزود: زمانی که بازار خودرو بازاری کاملاً انحصاری است، تعیین قیمت پایه بورس در شورای رقابت مشخص می‌شود و ربطی به قیمت گذاری خودرو ندارد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: قیمت پایه بر اساس هزینه‌های تمام شده و سود معقول مشخص می‌شود و قیمت بازار نیز بعد از اینکه فروش خودرو در بورس کالا انجام شد تعیین می‌گردد. در حال حاضر این مابه التفاوت موضوعی است که مجلس بر روی آن بحث دارد.
وی اضافه کرد: اگر تفاوت قیمت پایه و نرخ قیمت گذاری در بورس به یکدیگر نزدیک باشد جای بحثی نیست اما مشکل این است که گاهی به اعداد عجیب و غریب می‌رسیم که معقول هم نیست .
طغیانی درباره حمایت دولت از عرضه خودرو در بورس کالا گفت: مجلس معتقد است در کنونی شرایط عرضه خودرو در بورس کالا بهترین روش است و رقم حاصل از فروش آن باید صرف بهبود کیفیت خودرو سازی کشور شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس خاطرنشان کرد: اگر خودروساز با نظارت وزارت صمت برنامه روشن و مشخصی بر کسب درآمد حاصل از فروش خودرو در بورس کالا داشته و آن درآمد را صرف بهبود کیفیت کند، مجلس به روشنی از این اقدامات حمایت و آن را می پذیرد اما اگر قرار باشد هزار هزینه عجیب و غریب و ریز و درشت را تحمیل خریدار خودرو شود و خودرو ساز همچنان خودروی ناکارآمد تولید و از این راه برای پر کردن چاله و چوله هایش بهره ببرد، مجلس آن را روشی درست نمی‌داند.

عرضه خودرو در بورس کالا منتج به کنترل قیمت در بازار می‌شود
انور حبیب زاده دبیر کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در این باره تاکید کرد: اگر عرضه خودرو بورس کالا در روال خوبی قرار گیرد، می‌تواند کنترل دقیق قیمتها را به دست گیرد.
نماینده مردم بوکاندر مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر فاصله قیمتها از قیمت کارخانه بسیار زیاد است،گفت: این فاصله قیمت‌ها نارضایتی مردم را به دنبال دارد.
حبیب زاده با تاکید بر اینکه در بورس کالا سود حاصل از معاملات نصیب خودروساز و دلال‌ها و واسطه گرها حذف می‌شوند، اظهارداشت: البته باید مواردی را نیز در نظر داشت برخی که از سرمایه برخودار هستند پول خود را وارد بورس می‌کنند، بعد از چند ماه خودرو را به قیمت بالاتر می‌فروشن و این امر به گونه‌ای دلالی محسوب می‌شود.
وی یادآور شد؛ اگر کنترل و نظارت دقیق وجود داشته باشد، ضمن عرضه و معامله خودروی داخلی و خارجی می‌توان به تعادل قیمت ها در بازار خودرو نیز امیدوار بود.
حبیب زاده ضمن حمایت مجلس از عرضه خودرو در بورس کالا خاطرنشان کرد: البته این حمایت باید با شرط نظارت دقیق همراه باشد و امیدواریم به زودی شاهد تعادل قیمت‌ها و کم شدن فاصله بین قیمت کارخانه و بازار در خودرو باشیم.

عرضه خودرو در بورس کالا بهترین روش است

همچنین سید کاظم موسوی عضو دیگر کمیسیون اقتصادی نیز عرضه خودرو در بورس کالا را اقدام مثبتی دانست و گفت: وقتی خودرو از این طریق در اختیار مردم قرار بگیرد، تبعیض، مافیا و رویکردهای ناعادلانه از بین رفته و موجب سلامت در فضای خرید و فروش خودرو خواهد شد.
نماینده مردم اردبیل در مجلس در مورد سیاست وزارت صمت بر تداوم قرعه کشی بیان داشت: قرعه کشی زمانی مناسب است که به بن بست برسیم اما اکنون در مورد عرضه خودرو در بورس کالا مشکل و بن بستی وجود ندارد و از این رو عرضه خودرو در بورس بهترین روش است.

محمد سعید بهمنی

از سال 88 کار خبری رو شروع کردم و از سال 89 در حوزه IT مشغول بودم! چرخان، فرزند اول من و متولد 1394 هست! من فارغ التحصیل روابط بین الملل؛ عاشق ماشین، سرعت و سفر! هر سوالی بودم؛ با افتخاردر خدمتم Email: Saeid.bahmani@gmail.com

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. یک سال اینجوری خودرو تو بورس عرضه کنند قیمت کارخانه با بازار یکی میشه حتی شاید پایینتر هم بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا