مکمل بنزین
نظامیگوناگونبرگزیده‌ها

حضور عجیب تویوتا تاندرا در ایران، غول ژاپنی برای حمل پهپادهای حمله به اسرائیل!

طی این روزها، اخبار حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل همه‌جا پیچیده و سوژه داغ محافل مختلف است ولی ما در چرخان از دل هر خبری موضوع ماشینی بیرون می‌کشیم!

در حمله صبحگاهی 26 فرودین سپاه پاسداران به رژیم صهیونیستی، از 170 فروند پهپاد شاهد 136 استفاده شد. این یک پهپاد انتحاری با موتور پیستونی است که در سال 1399 رونمایی شد. بااین‌حال، موضوع موردنظر ما پهپاد نیست بلکه خودرویی است که آن را حمل می‌کند!

برای نمایش و حمل پهپاد شاهد 136 و همین‌طور دیگر پهپادهای ساخت ایران در رزمایش‌ها و مراسم‌های مختلف از خودروی عجیبی استفاده شده است. این خودرو تویوتا تاندرا است، یک پیکاپ فول سایز غول‌پیکر که بازار اصلی آن آمریکا است.

بااین‌حال، در تصاویر می‌بینیم که تعداد زیادی از این پیکاپ ژاپنی در حال حمل پهپادهای ایرانی هستند. آخرین باری که تاندرا بدین منظور دیده شد، در حاشیه مراسم راهپیمایی 22 بهمن 1402 بود که آخرین دستاوردهای دفاعی کشورمان به نمایش درآمد و پهپادهای شاهد 136، شاهد 171 و شاهد 191 هم جزء آن بودند که بر دوش پیکاپ‌های تاندرا در مراسم دیده می‌شدند.

تویوتا تاندرا

تویوتا تاندرا هم‌اکنون در نسل سوم خود قرار دارد که در اواسط سال 2021 رونمایی شد اما پیکاپ‌هایی که در حال حمل پهپادهای ایرانی دیده می‌شوند، از نسل دوم تاندرا هستند. این نسل اولین بار در سال 2006 معرفی شد و در سال 2014 فیس‌لیفتی را تجربه کرد که نمونه‌های موجود در ایران از همین نسخه فیس‌لیفت هستند.

بااین‌حال، همان‌طور که اشاره شد، تاندرا برای بازار آمریکا در نظر گرفته شده و فقط در این کشور تولید می‌شود. حتی 75 درصد از قطعات این پیکاپ و همین‌طور پیشرانه‌ها و گیربکس‌های آن ساخت آمریکا هستند. تاندرا به‌جز آمریکا و کانادا به‌طور گسترده در هیچ کشور دیگری فروخته نمی‌شود و بنابراین مشخص نیست که نمونه‌های این پیکاپ چطور و از چه طریقی سر از ایران درآورده‌اند.

درهرحال، تویوتا تاندرا اولین بار در سال 1999 برای رقابت مستقیم با پیکاپ‌های فول سایز آمریکایی یعنی فورد سری F، شورلت سیلورادو و دوج رم معرفی شد. این خودرو در کنار نیسان تایتان، تنها پیکاپ فول سایز ژاپنی محسوب می‌شود.

هرچند تاندرا هیچ‌گاه نتوانست در آمار فروش به رقبای آمریکایی نزدیک شود اما با فروش سالانه بیش از 100 هزار دستگاه، بازار کوچکی برای خود دست‌وپا کرد. نسل دوم تاندرا، یعنی نمونه موجود در ایران، از سال 2015 به بعد فقط با دو پیشرانه V8 عرضه می‌شد که شامل 4.6 لیتری با 310 اسب بخار قدرت و 5.7 لیتری با 381 اسب بخار قدرت بود.

نسل دوم تاندرا در نسخه‌های تک کابین، دو کابین و CrewMax به فروش می‌رسید که آخری هم دو کابین است اما کابین عقب بزرگ‌تری دارد. نمونه‌هایی که در ایران دیده می‌شوند از نوع دو کابین با کابین عقبی کوچک‌تر هستند. این نسخه اتاق بار کشیده‌تری دارد و برای حمل پهپاد مناسب‌تر است.

این نسخه با دو طول مختلف اتاق بار شامل 2 متری و 2.4 متری عرضه می‌شد که به نظر می‌رسد نمونه‌های ایرانی از نوع کوتاه باشد. طول این نسخه 5,809 میلی‌متر است درحالی‌که برای مقایسه، بهمن G9 که یکی از بزرگ‌ترین پیکاپ‌های بازار ایران محسوب می‌شود، 5,393 میلی‌متر طول دارد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا