مکمل بنزین
آموزشبرگزیده‌ها

سه توصیه ساده ولی مهم برای رانندگی در سطوح برفی و یخ زده

فصل تابستان روبه پایان است و باید آرام آرام خودمان را برای فصول سردتر و بارندگی‌ها آماده کنیم. همیشه شرایط رانندگی در هنگام بارندگی مخصوصا برف، کمی دشوارتر بوده و نیازمند ملاحظات و دقت بیشتری است. شاید زمانیکه سطوح خیابان و معابر از برف پوشیده شده و یا حتی یخ زده است، بهترین کار اجتناب از رانندگی باشد، اما در شرایطی شما مجبور به اینکار می‌شوید. بنابراین گاهی هیچ راهی جز اینکه پشت فرمان بنشینیم و در اینگونه شرایط، مخصوصا سطوح لغزنده، رانندگی کنیم وجود ندارد. اما می‌توان با لحاظ کردن چند نکته ساده ولی بسیار مهم، احتمال بروز مشکلات و حوادث را به حداقل برسانیم. در ادامه قصد داریم به سه مورد اشاره کنیم که رعایت آنها باعث می‌شوند صحیح و سلامت به مقصد برسید.

1- رانندگی با سرعت پایین

wp977502a6_06

برخی رانندگان از یک سبک رانندگی در تمامی شرایط جوی استفاده می‌کنند. به عقیده آنها همیشه یک راه حل برای فرار از حادثه وجود دارد؛ ترمز کردن و کاهش سرعت! در واقع این حرکت به یک روش غریزی در ذهن آنها تبدیل شده است. اما همین حرکت، رانندگی با سرعت بالا و سپس ترمز گرفتن در صورت دیدن یک مانع، بیشترین علت تصادفات در سطوح برفی و یخ زده را به خود اختصاص می‌دهد. بهترین و عاقلانه‌ترین کار این است که همیشه با سرعت پایین و مطمئن رانندگی کنید. در خودروهای دنده معمولی، می‌توان از کم کردن دنده‌ها به جای ترمز گیری ناگهانی، برای کاهش سرعت استفاده کرد. هیچگاه از ترمز دستی برای متوقف کردن خودرو استفاده نکنید چراکه امکان دارد باعث منحرف شدن خودرو به طرفین شود. بعد از اینکه شرایط جوی بهتر شد، سعی کنید همچنان با سرعت پایین حرکت کنید چراکه گاهی سطوح یخ زده از داخل خودرو قابل تشخیص نیستند.

2- اجتناب از تغییر مسیر ناگهانی

article-2548037-1B0EBDC800000578-114_964x589

زمانیکه در آب و هوای برفی و سطوح لغزنده رانندگی می‌کنید، به‌هیچ عنوان مسیر حرکت خودرو را به سرعت تغییر ندهید. اینکار چند مشکل را به همراه خواهد داشت، اولا خودروی شما آنطورکه در جاده خشک فرمانپذیری دارد و به فرمان شما عکس‌العمل نشان می‌دهد، در جاده لغزنده ندارد. یعنی گردش شما به چپ یا راست با تاخیر و به دور از پیش‌بینی شما اتفاق می‌افتد. ثانیا این تغییر مسیر ناگهانی احتمال سر خوردن و منحرف شدن را هم در پی خواهد داشت. در نهایت این کار ممکن است دیگر رانندگانی که در مجاورت یا پشت سر شما هستند را به عکس العمل وادارد و در نتیجه یک تصادف زنجیره‌ای حادث شود. پیشنهاد می‌شود از قبل مسیر خود را به درستی مشخص کنید و خروجی ورودی‌هایی که باید از آنها عبور کنید را از قبل به ذهن بسپارید تا موقع رسیدن به آنها مجبور به تغییر مسیر ناگهانی نباشید. اگر امکان استفاده از نقشه و سیستم مسیریابی را در خودرو دارید، حتما از آن استفاده کنید تا به خوبی از مسافت باقیمانده به محل پیچیدن و دور زدن مطلع شوید.

3- رانندگی در مسیرهای کم شیب

winter-driving-car-skid-ap114025539576

شاید مسیری که شما برای رسیدن به مقصد خود انتخاب کرده‌اید، در قسمت‌هایی دارای شیب تند باشد. اینگونه مسیرها در شرایط برف و یخ زدگی، معمولا بسیار خطرناک محسوب می‌شوند چراکه احتمال بیشتری برای از دست دادن کنترل خودرو در آنها وجود دارد. سعی کنید در صورت امکان از مسیرهای جایگزین کم شیب‌تر استفاده کنید، حتی اگر اینکار باعث می‌شود مسیر شما دورتر شود. اما درصورت عدم وجود مسیر جایگزین، هنگام رسیدن به سربالایی یا سرپایینی با شیب تند، خودروی خود را در کنار متوقف کرده و منتظر نیروهای جاده‌ای برای پاکسازی برف و یا پاشیدن شن و نمک باشید. کمی دیرتر رسیدن مطمئنا بهتر از بروز حوادث ناگوار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا