مکمل بنزین
مقایسهبرگزیده‌ها

مقایسه جک S5 و هایما S7:‌ سربازان چینی!

بازار شاسی‌بلندها به‌دلیل پاسخگویی بیشتر به نیاز خانواده‌ها، در دنیا بسیار پر طرفدار است. در کشور ما نیز چند سالی هست که خودروهای مختلف شاسی‌بلند در ابعاد مختلف وارد بازار شده‌اند که بخش عمده‌ای از آنها را خودروهای چینی تشکیل می‌دهند. نام‌های مختلف با چهره‌ها و امکانات متفاوت باعث شده‌اند تا مردم در انتخاب کمی دچار سردرگمی شوند و بهترین انتخاب زمانی میسر می‌شود که خریداران خودروهای هم‌کلاس را با یکدیگر مقایسه کنند.

برای آنکه خریداران بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند، امروز ما در سایت چرخان به‌سراغ ۲ خودروی شاسی‌بلند چینی موجود در بازار رفته‌ایم تا مشخصات این محصولات را با هم بررسی کنیم. جک اس ۵ یکی از این محصولات است که حدود ۲ سال است که به وسیله کرمان‌خودرو به بازار معرفی شده است. استقبال از مدل دنده دستی این خودرو بسیار خوب بوده است و حتی به عنوان برترین شاسی‌بلند سال ۹۴ در برخی از رسانه‌ها مطرح شد. هایما اس ۷ نام یک خودرو شاسی‌بلند چینی دیگر در این مقایسه است که به وسیله یک خودروسازی بزرگ دولتی در کشورمان به بازار معرفی شد. ایران خودرو مدتی است که این خودرو را با سطح تجهیزات قابل قبولی راهی بازار کرده است. با بررسی دقیق مشخصات این ۲ محصول با ما همراه باشید…

طراحی خارجی

36mwalmie4

نمای ظاهری هایما اس ۷ به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود که هیچ ربطی به هم ندارند. در نمای روبرویی یک خودروی رسمی را مشاهده می‌کنید که در آن شباهت‌هایی با محصول لیفان X60 وجود دارد حتی فرم بدنه نیز شما را یاد خودروهایی مانند لندمارک و X60 خواهد انداخت. چراغ‌های جلو در کنار جلوپنجره مشبک طراحی هماهنگی دارند اما همانطور که گفته شد این طراحی برای ما ایرانی ها کمی تکراری است. در بخش عقب خودرو بسیار تلاش شده که هایما به خودروهای بی‌ام‌و و میتسوبیشی ASX شباهت پیدا کند که البته کمی هم موفق شده‌اند. نمای عقبی خودرو چهره اسپرتی دارد و به‌همین دلیل با نمای روبرویی بسیار ناهماهنگ است. نمای جانبی خودرو با خطوط برجسته از جلو و عقب خودرو بهتر طراحی شده اما سایز لاستیک‌ها کوچک در محصولات چینی در اس ۷ هم دیده می‌شود که از جذابیت آن کاسته است. در کل ناهماهنگی در کل طراحی خارجی هایما اس ۷ دیده می‌شود و ضعف طراحی در آن مشهود است که به‌عنوان یک نکته منفی در کارنامه آن تیک می‌خورد.

اوج هنر طراحی هایما اس ۷ به طراحی اگزوز بر می‌گردد! اگر به قسمت اگزوزها کمی دقت کنید متوجه فضای در نظر گرفته شده در دو طرف سپر می‌شوید، اما جالب اینجاست که این دو سوراخ تعبیه شده کاملا بی دلیل بوده و خروجی اگزوز از زیر سوراخ سمت راستی بیرون زده است!

این مطلب بخوانید تا بیشتر متوجه عمق فاجعه شوید:

ملاقات با هایما در خیابان

jacs5_review01

جک اس ۵ در نمای ظاهری بسیار منطقی‌تر از هایما ظاهر شده است. تناسب ابعادی و ظاهری در این خودرو کاملا قابل تشخیص است. طراحی ظاهری مدرن اس ۵ شاید شبیه به خودروهای برندهای کره‌ای و اروپایی باشد اما چهره اسپرت و جذاب آن در نمای جلو و عقب، بی‌شک بهترین طراحی را در بازار خودروهای چینی مونتاژ داخل دارد. زمانی که این دو خودرو را در کنار هم مشاهده کنید، اس ۵ نظر شما را بیشتر جلب خواهد کرد و نتیجه همکاری جک با خودروسازان کره‌ای، ترکیب خوشایندی را پدید آورده است. بدون شک در این بخش با اختلاف زیادی جک اس ۵ در جایگاه نخست قرار خواهد گرفت.

برنده بخش طراحی خارجی: جک اس ۵

طراحی داخلی

haima-s7-02

هایما اس ۷ از لحاظ طراحی داخلی بهتر از قسمت خارجی است و از لحاظ ظاهری نمی‌توان ایرادات چندانی در آن پیدا کرد. مهمترین ایراد بخش داخلی پلاستیک خشک است که در تمام خودروهای چینی وجود دارد و برای ما نیز عادی شده است. دکمه‌های روی فرمان نیز مشابه خودروی دنا هستند و غربیلک فرمان نیز چندان خوش‌دست نیست. کلیدهای کنترلی سیستم سرگرمی هایما نیز اگر بجای طراحی سخت افزاری، به صورت نرم‌افزاری بودند فضای بیشتری برای زیباسازی کنسول وسط در اختیار طراحان قرار می‌گرفت. مثلا قراردادن کلید قطع و وصل تماس در زیر صفحه نمایش، چندان ضروری نیست.

jacs5_review01_inside

طراحی دخلی جک اس ۵ به عنوان یک کپی از محصولات هیوندایی بهتر از هایما اس ۷ است. تریم ۲ رنگ در داشبورد به زیبایی خودرو اضافه کرده است و در آن خبری از کلیدهای اضافی نیست. طراحی کیلومتر شمار این خودرو جلوه‌ای اسپرت دارد و غربیلک فرمان نیز بسیار زیباتر از هایما اس ۷ است. پوشش چرمی صندلی ها نیز در هر ۲ خودرو وجود دارد و از لحاظ کیفیت متریال داخلی در یک سطح هستند. در کل شما در کابین جک اس ۵ ارتباط بهتری می‌توانید با آن نسبت به هایما اس ۷ برقرار کنید.

برنده بخش طراحی داخلی: تقریبا برابر هستند!

پیشرانه و شتاب و گیربکس

ecu7f40rc6

هایما اس ۷ به موتور دو لیتری مجهز است که ۱۴۸ اسب بخار قدرت و ۱۸۰ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند. ۱۴۸ اسب‌بخار قدرت برای خودروهای شاسی‌بلند خانوادگی مناسب است اما نباید از آن انتظار شتاب فوق العاده و قدرت خارق‌العاده داشت. هایما اس ۷ با سیستم انتقال قدرت دستی و اتومات به بازار عرضه شده است. گیربکس این خودرو با فناوری کشور کره‌جنوبی راهی بازار شده و این گیربکس کیفیت خوب و دقت تعویض‌دنده بالایی دارد.

jac-refine-s5-suv-009

جک اس ۵ با موتور ۱۹۹۷ سی‌سی یا همان ۲.۰ لیتری مجهز به سیستم پرخوران از نوع توربو شارژر توانایی تولید ۱۷۴ اسب بخار در دور موتور 5200 دور در دقیقه را دارد. این موتور قدرتمندترین پیشرانه ۲ لیتری موجود در خودروهای شاسی‌بلند چینی مونتاژی در بازار ایران است که با برچسب میتسوبیشی بر روی این خودرو قرار داده شده است. این موتور به‌همراه ۲ گیربکس دستی و اتومات عرضه شده شتاب جک اس ۵ به لطف توربوشارژر خود، بسیار عالی و فراتر از انتظار است که لذت رانندگی با یک خودرو شاسی بلند قوی را حس خواهید کرد. بنابراین رانندگی با جک اس ۵ نسبت به هایما اس ۷ قدرتمندانه‌تر خواهد بود.

برنده بخش پیشرانه و شتاب و گیربکس: جک اس ۵

هندلینگ و کیفیت سواری

haimas7_04

به لطف سیستم مک‌فرسون در جلو و اکسل چند اتصالی در عقب، کیفیت سواری نرمی را در هایما اس ۷ می‌توان تجربه کرد و در پیچ‌های جاده‌ها چسبندگی خوبی به زمین دارد، البته در شرایط گشتاور جهش‌دار بخش عقب هایما کمی خنگ عمل می‌کند و این تقریبا محسوس است. در اکثر خودروهای چینی موجود در کشور زمانی که خودرو وارد ناهمواریها و دست‌اندازها می‌شود، کمی با ضربه همراه است. در هایما اس ۷ نیز شرایط به همین گونه است.

jacs5_review06

زمانی که استارت در جک اس ۵ زده می شود به لطف کیلومتر شمار این خودرو حس رقابت در مسابقات را خواهید داشت اما اینجا ما می‌خواهیم از کیفیت سواری خودرو صحبت کنیم. کیفیت سواری در جک اس ۵ نیز از استاندارد خوبی برخوردار است و شما سواری نرمی را به واسطه سیستم تعلیق فنرهای حلقوی با ستون مک فرسون در جلو و سیستم تعلیق مستقل در عقب تجربه خواهید کرد. البته ضربات وارد به کابین همانند هایما اس ۷ کمی زیاد است اما ضربات همراه با صدا نخواهند بود. در کل کیفیت سواری این ۲ خودرو نزدیک به هم است اما در بعضی بخش‌ها مانند جاده، هایما نظر ما را بیشتر به خود جلب کرد.

برنده در بخش هندلینگ و کیفیت سواری: هایما اس ۷

 

تجهیزات و ایمنی

snb03250qw

هایما اس ۷ از لحاظ سطح تجهیزات نسبت به بسیاری از رقبای خود برتری دارد. شما در جدول زیر لیست مشخصات مدل فول آپشن این خودرو را مشاهده می‌کنید.

استاندارد آلایندگی يورو4
ترمز ترمز ديسكي جلو و عقب،سامانه پايداري الكترونيكي (ESP)، ترمز ضدقفل (ABS+ EBD)، سامانه كمك ترمز (BAS) ، سيستم كنترل كشش (TCS)
کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشين و جانبي(4عدد)
فرمان برقي با امكان تنظيم ستون فرمان در 4 جهت
سیستم تهویه اتوماتيك
سیستم صوتی مانيتور مالتي مديا تصويري لمسي 7 اينچي
چراغها چراغ هاي LED روز روشن ، مه شكن هاي جلو و عقب
آیینه‌ها آيينه هاي جانبي برقي تاشونده گرمكن دار
شیشه ها شيشه بالابر برقي جلو وعقب
تزئینات غربيلك فرمان چرمي ، تودوزي چرم 2 رنگ و تريم داخلي مشكي
تجهیزات ایمنی سنسور دنده عقب،دوربين ديده عقب ، قفل خودكار حساس به سرعت، قفل كودك درب هاي عقب، بازشدن خودكار درب ها در هنگام تصادف، ايموبلايزر، سامانه كنترل بادلاستيك ، چراغ ترمز سوم بالا
رینگ و لاستیک 17 اينچ آلومينيومي
صندلی صندلي راننده 8 حركته برقي و صندلي شاگرد 4 حركته دستي
سایر تجهیزات سيستم ضد سرقت (ايموبلايزر) ،كروز كنترل ، تنظيم ستون فرمان در4جهت، ايزوفيكس، قطع صداي سيستم صوتي بهنگام دنده عقب، سان روف برقي،آنتن مخفي، اسپويلر،جلو آمپر با تنظيم خودكار نور، قابليت تنظيم نور پس زمينه جلو آمپر،كليد هوشمند، آيينه برقي وسط ضد نور، آيينه وسط با قابليت نمايش فاصله عقب تا مانع،آيينه وسط با قابليت نمايش ميزان باد لاستيك،قفل مركزي با كنترل از راه دور ، كامپيوتر سفري، گرمكن و كمر پركن صندلي راننده، صندلي هاي عقب تاشو دو تكه، سيستم خاموش – روشن موتور با ورود بدون كليد

jacs5_review03

 

جک اس ۵ نیز از لحاظ تجهیزات ایمنی و رفاهی شرایط خوبی دارد. شما می‌توانید در جدول زیر مشخصات این خودرو را مشاهده کنید

استاندارد آلایندگی
یورو ۵
ترمز تچهار چرخ دیسک و مجهز به سیستم ضد قفل برای هر چهار چرخ(ABS چهار کاناله)،سامانه پايداري الكترونيكي (ESP)، ترمز ضدقفل (ABS+ EBD)، سيستم كنترل كشش (TCS)
کیسه هوای ایمنی

کیسه هوا راننده و سرنشین جلو+ كيسه هواي جانبي جلو (۴عدد)

فرمان

فرمان برقي + Servomotor

سیستم تهویه دستی
سیستم صوتی مانيتور مالتي مديا تصويري
چراغها چراغ هاي LED روز روشن ، مه شكن هاي جلو و عقب
آیینه‌ها آيينه هاي جانبي برقي تاشونده گرمكن دار
شیشه ها شيشه بالابر برقي جلو وعقب
تزئینات غربيلك فرمان چرمي
تجهیزات ایمنی سنسور دنده عقب،دوربين ديده عقب ، قفل كودك درب هاي عقب، بازشدن خودكار درب ها در هنگام تصادف، ايموبلايزر، سامانه كنترل بادلاستيك
رینگ و لاستیک 1۸ اينچ آلومينيومي
صندلی

تظیم برقي صندلی راننده. مموري صندلي راننده

سایر تجهیزات سان روف, آینه های جانبی برقی همراه با گرمکن, آینه های جانبی تا شونده برقی, روشن شدن اتوماتیک چراغ های جلو, چراغ های مه شکن جلو و عقب, چراغ های عقب LED , تنظیم ارتفاع نور چراغ های جلو, چراغ راهنما روی آینه, دارای دیمر (تنظیم کننده نور صفحه کیلومتر), کامپیوتر سفری, صندلی چرمی, پوشش چرمی فرمان, تنظیم ارتفاع صندلی راننده, تظیم برقی صندلی راننده, مموری صندلی راننده, مجهز به گرمکن صندلی های جلو, قفل ایمنی کودک, مجهز به سیستم ISOFIX, سیستم ضد سرقت, سیستم ترمز ضد قفل ABS, سیستم ترمز کمکی هیدرولیک HBA, سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD, سیستم پایداری الکترونیکی ESC, سیستم کنترل سرعت خودرو در سر پایینی HDC, سیستم کنترل ایستایی در سر بالایی HAC, ترمز پارک برقی EPB, کیسه هوا راننده و سرنشین جلو+ کیسه هوای جانبی جلو (4عدد) ,اخطاردهنده فشار باد چرخ ها , فرمان برقی + Servomotor , قابلیت تنظیم غربیلک فرمان در 2 جهت , تهویه مطبوع , سنسور پارک جلو و عقب , دوربین دنده عقب , سیستم پخش MP5 با خروجی USB-IPod-AUX , بلوتوث , دارای 6 بلندگو , کلیدهای مولتی مدیا روی فرمان , خروجی پاور 12ولت , آنتن شیشه ای , کنسول جلو و عقب , شیشه Reflex , چراغ های جلو مجهز به سیستم مشایعت تا درب منزل , سنسور باران , شیشه های جلو و عقب برقی , گرمکن شیشه جلو , استارت دکمه ای , سیستم ورود بدون کلید

همانطور که مشاهده می کنید هر ۲ خودرو از لحاظ سطح تجهیزات تقریبا با هم برابر هستند.

برنده بخش تجهیزات و ایمنی: هایما اس ۷ و جک اس ۵

قیمت

هایما اس ۷ با دنده دستی در بازار قیمتی در حدود ۷۵ میلیون تومان و مدل اتومات فول آپشن ۸۵ میلیون تومان دارد. این درحالیست که جک اس ۵ برای مدل دنده دستی در حدود ۸۴ میلیون تومان و دنده اتومات ۹۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. اختلاف قیمت این خودروها با یکدیگر چیزی در حدود ۱۰ میلیون تومان است. اگر چه جک در بسیاری از بخش ها بهتر از هایما است اما ۱۰ میلیون تومان اختلاف زیادی محسوب می‌شود که ارزش خرید هایما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کلام آخر

jacs5_review01_safety

در نگارش این مطلب خودروها از لحاظ بخش‌های اصلی با هم مقایسه شدند که شما می‌توانید تفاوت بین این دو را مشاهده کنید. جک اس ۵ اگر جه از لحاظ طراحی خارجی، طراحی داخلی، پیشرانه و شتاب از هایما بهتر است اما اختلاف قیمت ۱۰ میلیون تومانی نیز مبلغ کمی نیست و خریداران ممکن است تمایل بیشتری نسبت به هایما پیدا کنند.

به گروه تلگرام هایما S7 ملحق شوید

علی شیرعلی بیک

مهندس مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد تهران‌جنوب. علاقه مند به طراحی صنعتی مخصوصا خودرو. مترجم و نویسنده درحوزه خودرو، تکنولوژي و صنایع مرتبط

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

 1. عالی بود از زحماتتون ممنون برادرم حدود ۱ ماه پیش جک نوشته وبه نظر من هم این اختلاف قیمت منطقی نیست. به نظر من هایما ارزش بیشتری واسه خرید داره.

 2. خدمات پس از فروش بهتر کیفیت رنگ ونگه داری موتور توربو هم باید مورد توجه قرار گیرد

 3. من هایما دارم و دو ماهه قصد فروش دارم . ولی نمیتونم بفروشمش ! به قیمت نمیشه فروختش مشتریش کمه . به اگر بخوام بفروشمش فقط دلال میخره اونم با 10 میلیون زیر قیمتی که ارزش ماشینم هست !!!

  من داییم جک داشت تا هفته گذشته و بخاطر خرید خونه فروختش و تا توی سایت باما قرارش داد دو روز بعدش به قیمتی که میخواست فروختش تازه سال گذشته به صورت کارتکسی خریده بود 76/900/000 تومن با اینکه یکسال ازش استفاده کرد و 14000 کارکرد داشت فروختش 77/500/000 تومن . خدایی از نظر کیفیت و شتاب و خدمات هم به هایما سره !!
  هایما خدماتش با ایرانخودرو هست ولی بیشتر نمایندگی ها پشتیبانیش نمیکنن

 4. درسته که ایران‌خودرو نمایندگی زیاد داره ولی برای هایما و سایر خودروهای جدید، حتی اریسان در هرشهری فقط نمایندگی خاصی را اختصاص داده، خصوصاً برای ماشین های چینی، در مراکز استانها و بعضی از شهر های بزرگ

 5. مهمترین بخش مقاله
  اوج هنر طراحی هایما اس ۷ به طراحی اگزوز بر می‌گردد! اگر به قسمت اگزوزها کمی دقت کنید متوجه فضای در نظر گرفته شده در دو طرف سپر می‌شوید، اما جالب اینجاست که این دو سوراخ تعبیه شده کاملا بی دلیل بوده و خروجی اگزوز از زیر سوراخ سمت راستی بیرون زده است!
  خوش باشید

 6. با درود….جک به تازه گی150هزار کیلومتر گرانتی داده…..اگر رو قولشون باشن موفق میشن…..تا الان هم جک اس 5 نسبت به هایما امتیاز خوبی داشته….هم از لحاظ کیفیت وخدامات پس از فروش هم از لحاط بازار دست دوم

 7. جک از نظر کیفیت رنگ بسیار پایینه اما هایما بسیار کیفت رنگش بالاست جدیدا توربو شده که به نظرم خیلی خوبه

 8. داداش این مقایسه بود یا تعریف جک؟
  درسته هیچکدومو ندارم و به هیچ کدوم تعصبیهم ندارم ولی خب از این مقایسه فقط فهمیدیم جک خیلی خوبه هایما به جز دو مورد هیچی نیس در کنارش!
  بهتر بود اینو هم ذکر میکردی که جک واسه تک تک آپشن هاش مبلغ اضافی میگیره ولی هایما همشونو داره با همون قیمت ثابتش که این خودش یه ویژگی منحصر به فرده

 9. من هایما دارم اخرین سرعت ۱۵۰رفتم اگرتوربوش بیاد ماشین عالیه هایما سوارریش نرم وکم صداست

 10. سلام و عرض تشکر از راهنمایی شما
  نظر به وجود افراد با تجربه و مهندسین طراح و مکانیک که در ایران وجود دارد چرا نباید خودمان کاری مختص ایرانمان تحویل ایرانیانمان بدهیم و با قدرت بگوییم ماشین خودمان…
  و وقت گرانبهایمان را صرف مونتاژ یک ماشین که طراح و ساخت کشوری دیگر است و خواندن تفاوت ۲دستگاه ماشین چینی که هر سال بایستی ضرر زیادی را از نظر قیمت خرید متحمل شویم را صرف کنیم..(دلم خوشه با استعداد ایرانیم، ماشین سوارم )
  والا اگر بتوانیم دست به دست دهیم (ایران خودرو و سایپا و ..)ماشینی با طراحی و قدرت بالاتر و و همچنین اصطحلاکی کمتر از انچه که هست و با قیمتی ارزانتر دست هموطنانمان میرسانیم…ما ایرانی زاده ایم(رقابت با خودمان بی ارزش است بیایید با کشورهای سازنده رقابت کنیم)

 11. من 9 ماهه هایما دارم وکاملا درخصوص ارزش خرید موافقم وگرنه ماشین زیاده با قیمتهای مختلف راجع به طراحی هم سلیقه ایست وگرنه طراحی هایما بروز تر از جک است جک درسته اسپرت تره ولی طراحیش قدیمی تره این مقاله هم بیشتر جهت دار بود تا مقایسه

 12. جک اس 5 اتومات الان قیمت 130 تا 180 میلیونی داره و لی هرچی باشه از هایما بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا