مکمل بنزین
گوناگونخبر

نخستین سوپر اتومبیل چاپ شده با پرینتر سه بعدی را ببینید!

xxl_BladeCar-970-80 (1)
پرینترهای سه بعدی بسیار جذابند و تاکنون چیزهای زیادی در مورد وسایل ساخته شده با پرینترهای سه‌بعدی شنیده‌ایم ولی این مورد یکی از جالب ترین آن‌ها است. می‌خواهیم Blade را به شما معرفی کنیم؛ نخستین سوپر اتومبیل چاپ شده با پرینتر سه بعدی! قطعات این اتومبیل به صورت جداگانه ساخته و درست مانند یک “لگو” به هم متصل می‌شوند در حالی که در مدت ۲ ثانیه می‌تواند از حالت سکون به سرعت ۶۰ مایل برساعت (در حدود ۹۶ کیلومتر بر ساعت) دست پیدا کند!

این اتومبیل در کارخانجات Divergent Microfactories سن فرانسیسکو تولید و به عنوان نخستین سوپر اتومبیل چاپ شده با پرینتر سه بعدی شناخته شده است.

طراحان این اتومبیل ترجیح داده‌اند به جای استفاده از شاسی یکپارچه، قطعات آن را به صورت مجزا تولید و توسط یک نوع میله‌های فیبر کربنی به هم متصل کنند. Divergent ادعا می‌کند که با این روش وزن شاسی اتومبیل در قیاس با روش‌های تولید معمول کارخانه‌ای، به میزان ۹۰ درصد کاهش پیدا می‌کند، هرچند استفاده از فیبر کربن به جای فولاد یا آلومینیم می‌تواند علت اصلی این موضوع باشد.

Blade با وزن کلی ۶۳۵ کیلوگرم، به یک موتور با نیروی ۷۰۰ اسب بخار با سیستم سوخت دوگانه بنزین و گاز طبیعی مجهز شده است و همانطور که گفتیم تا رسیدن به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت فقط به ۲ ثانیه زمان نیاز دارد که این ویژگی به تنهایی آن را برای مسابقات Drag در مسیرهای کوتاه، منحصر به فرد می‌کند!

کارخانه سازنده اعتقاد دارد که دسترسی به تکنولوژی پرینترهای سه بعدی برای ساخت اتومبیل، میزان آلودگی، مصرف مواد اولیه و هزینه‌های سرمایه‌گذاری را در مقایسه با روش‌های رایج ساخت، به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد.

Kevin Czinger مدیر‌عامل کارخانجات Divergent Microfactories می‌گوید: این شرکت گام‌های بلندی در راه ترویج استفاده از سوخت‌های پاک‌تر و سبز‌تر برداشته است ولی مشکل این است که هم‌اکنون این نوع اتومبیل‌ها زیاد نیستند و بیشتر کمپانی‌های سازنده به مسایل زیست‌ محیطی، آنطور که لازم است توجه نمی‌کنند. ما در کارخانه‌های خودمان به روشی رسیده‌ایم که آلودگی‌های ناشی از تولید را به میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

Divergent Microfactories در نظر دارد تعداد محدودی از این سوپر اتومبیل‌‌ها را به فروش برساند و سایر تولید کنندگان را هم به استفاده از پرینترهای سه بعدی به منظور کاهش آلودگی محیط زیست تشویق نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا