مکمل بنزین
گوناگونآموزشبرگزیده‌ها

خروج رنگ‌های مختلف دود از اگزوز به چه معناست؟

اگر دود اگزوز ماشین شما رنگ دیگر و متفاوتی به خود گرفته، بهتر است که توجه خود را به اتوموبیل‌تان جلب کنید و این توجه حتی در صورتی که هیچ هشداری در داشبورد نمایش داده نشود نیز می‌بایست صورت گیرد. دودی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود بدین معنی است که یک چیز در ماشین به خوبی کار نمی‌کند.

Diesel-Exhaust

دود آبی رنگ در اگزوز به چه معناست؟

اگر دودی که از خودروی شما خارج می‌شود آبی رنگ است، این بدان معناست که موتور ماشین شما روغن سوزی دارد. این اتفاق زمانی می‌افتد که مهر و موم سوپاپ و یا رینگ پیستون فرسوده شده باشد و روغن و سایر روان کننده‌ها از این محل به بخش احتراق نشت کنند و در این صورت اصطلاحا گفته می‌شود خودرو روغن سوزی دارد.

اگر شما چنین دودی را در خودروی خود مشاهده کردید، روغن خودرو را به صورت منظم بازدید کنید و عملکرد مصرفی آن را مشاهده نمایید. البته باید بدین نکته نیز توجه داشته باشید که می‌بایست هرچه سریع‌تر جهت حل این مشکل دست به کار شوید و البته هزینه‌های نسبتا سنگینی را نیز بابت آن بپردازید. زیرا در این صورت می‌بایست تعدادی از قطعات داخلی خودرو تعویض شوند. پس با این اوصاف اگر اتوموبیل شما قدیمی است و عملا عمر خود را کرده، در این صورت بهتر است که با افزودن روغن به محفظه روغن خودرو این مشکل را هدایت کنید.

blue-smoke-exhaust

همچنین این مشکل می‌تواند در استارت خوردن خودرو نیز تاثیر گذار باشد و باعث تضعیف شمع‌ و افزایش فشار وارده بر آن شود. البته یک دلیل دیگر نیز برای آبی رنگ بودن دود خودرو وجود دارد و آن نیز توربو شارژر بودن اتومبیل است که در این صورت نیاز به تعویض دمنده در اتوموبیل احساس می‌شود.

خروج دود خاکستری از اگزوز به چه معناست؟

تشخیص دلیل خروج دود خاکستری از اگزوز کار نسبتا دشواری است. همانند دود آبی در دود خاکستری نیز احتمال مشکل روغن سوزی و یا ایرادی در توربو شارژر وجود دارد و می‌بایست اقدامات مورد نیاز برای دود آبی را در این صورت نیز انجام دهید و به طور مداوم مصرف روغن خودرو را کنترل کنید. دلیل دود خاکستری می‌تواند در روغن اتوماتیک خودرو نیز باشد که به احتمال زیاد درون موتور می‌سوزد و در این صورت بخش انتقال خلا دارای ایراداتی است که منجر می‌شود روغن انتقال به درون موتور مکیده و می‌بایست آن را تعمیر یا تعویض کنید.

Smoke11

علاوه بر این وجود دود خاکستری در اگزوز می‌تواند از سیستم PCV یا همان تهویه کارتر نشات بگیرد که وظیفه آن تعدیل گاز‌های گلخانه‌ای تولید شده توسط موتور است و برای بازیافت، آن‌ها را به سمت محفظه احتراق باز می‌گرداند. البته باید بدین نکته نیز توجه کنید که وجود مشکل در PCV ممکن است باعث ایجاد نشت روغن در موتور و در نتیجه روغن سوزی شود. خوشبختانه PCV گران قیمت نیست و در زمان اندکی می‌توانید آن را تعویض کنید (حتی خودتان نیز قادر به انجام چنین کاری هستید).

خروج دود سفید از اگزوز به چه معناست؟

خروج دود سفید از اگزوز خودرو اگر کم و شبیه به بخار باشد اصلا مهم نیست و جای نگرانی ندارد و در واقع دلیل آن تجمع مواد درون اگزوز است که خیلی سریع نیز از بین می‌رود (در زمستان نیز به دلیل اختلاف دمای محیط و موتور شاهد خروج بخار سفید رنگی از اگزوز هستیم که آن نیز هیچ مشکلی ندارد). البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که وجود دود سفید با حجم زیاد خبر از یک مشکل بزرگ در سیستم خودروی شما دارد و می‌تواند باعث سوزاندن خنک کننده توسط موتور شود. این موضوع یک مشکل مهم به حساب می‌آید و دلیل آن را می‌توان سوزاندن واشر سر سیلندر و یا ترک خوردن بلوک موتور دانست که تمام آن‌ها نیز هزینه تعمیرات بالایی دارند.

10-black-or-white-smoke-comes-out-of-the-tailpipe_4306

البته نباید از این مشکل چشم پوشی کنید، زیرا می‌تواند بسیار بدتر شود. برای مثال نشت مختصری از مایع خنک کننده در موتور می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود. علاوه بر این، نشت مایع خنک کننده و ترکیب آن با روغن باعث می‌شود که سردرد شدیدی را احساس کنید.

خروج دود سیاه از اگزوز به چه معناست؟

دود سیاهی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود، می‌تواند نشان دهنده این باشد که اتومبیل سوخت زیادی می‌سوزاند. در این صورت اولین چیزی که می‌بایست چک کنید فیلتر هواست و سپس نیز می‌بایست به بررسی سایر بخش‌های تاثیر گذار در مصرف سوخت نظیر سنسور‌ها، انژکتور و تنظیم کننده فشار سوخت بپردازید. دلیل دیگر این موضوع می‌تواند مسدود شدن مسیر برگشت سوخت باشد. گفتنی است که تشخیص و رفع مشکل دود سیاه در خودرو‌ها نسبت به سایر دود‌ها بسیار ساده‌تر است. البته باید بدین نکته نیز توجه کنید که سوزاندن نامناسب سوخت باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شما خواهد شد. پس با بی‌توجهی به آن پول‌های خود را هدر ندهید.

black-smoke-exhaust

توجه داشته باشید که خروج هر نوع دود از اگزوز اتومبیل نشان از احوال پریشان آن دارد که می‌بایست بدان توجه کنید و سریعا مشکلش را برطرف سازید.

سعید میرزاپور

عشق به آی‌تی و خودرو باعث شده که بتوانم با تغییرات سریع دنیا همگام باشم؛ امیدوارم در کنار یکدیگر تجربه خوبی از نرمی تکنولوژی و غرش خودرو داشته باشیم!

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. دلایل را بصورت ابتدایى تر و جزء به جز ء که براى همگان قابل فهم باشد بنویسید در مجموع بسیار راهگشا هستید، (مرتضى عرب) از پیشوا.

  2. من يه ماشين ٢٠٦ تيپ٥ دنده اتومات دارم كه گاهي با گازدادن همراه دود كمي آب و روغن از اگزوز به بيرون تف ميشه روغن ماشين رو چك كردم سفيدك نداره وآمپر اون هم خوبه و مشكلي نداره ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا