Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه متوجه کثیف شدن انژکتورها در خودرو شویم؟

یکی از مواردی که معمولا در بسیاری از مواقعی که خودرو دچار مشکل می‌شود، مورد بحث صاحبان خودرو قرار می‌گیرد، کثیف شدن انژکتورها هستند. اولین پیشنهاد برای بهبود عملکرد خودرو توسط کارشناسان خودرو، تمیز کردن آن است ولی سوال اینجاست که چگونه متوجه کثیف شدن انژکتورها شویم و اقدام به پاک‌سازی این سوخت پاش‌ها کنیم؟ قطعا برای این کار راه‌های زیادی وجود دارد که پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را به دقت بخوانید.

آیا نشانه‌های کثیف شدن انژکتورها قطعی است؟

البته شاید خبر ناگواری برای شما باشد که همه نشانه‌هایی که در ادامه می‌گوییم صرفا از روی تجربه بوده و هیچ راه دقیق و قطعی برای این کار وجود ندارد چرا که تنها راه تشخیص کثیف شدن انژکتورها باز کردن و چک کردن آن با دستگاه‌های مخصوص است تا وضعیت آنها را بررسی و در صورت نیاز اقدام به پاک‌سازی آن کرد. پس مطالبی که در ادامه تقدیم نگاهتان می‌شود صرفا برای این است که بتوانید تخمین دقیق‌تری داشته باشید و البته باید بدانید که نشانه‌های مذکور در اغلب موارد نتیجه‌ای نزدیک به واقعیت دارند و درصد خطای آنها اندک است.

آیا کثیف شدن انژکتورها عجیب است؟

در مورد انژکتور خودرو باید بدانید که کثیف شدنشان اتفاقی عجیب نیست و به زودی این اتفاق گریبان شما را خواهد گرفت و از آن ناگزیر هستید. این اتفاق معمولا در خودروهایی که بیشتر در داخل شهر حرکت می‌کنند درصد رخداد بسیار بالاتری دارد چرا که روشن و خاموش کردن خودرو به صورت مکرر و در زمان کوتاه باعث گرفتگی انژکتورها می‌شود و زمان پاک‌سازی را از خودروهایی که در خارج از شهر استفاده می‌شوند، جلوتر می‌اندازد. البته قابل ذکر است که اگر بتوانید از خودروی خود به خوبی نگهداری کنید به راحتی می‌توانید زمان این اقدام را به تاخیر بیندازید.

کثیف شدن انژکتورها
کثیف شدن انژکتورها

وظیفه انژکتورها چیست؟

وظیفه اصلی انژکتورها این است که در زاویه مناسب و با قدرت بهینه، سوخت را به موتور برساند تا عملکرد خودرو به طور کلی تنظیم شود و هر گونه اختلال در این کار باعث مشکلاتی می‌شود که از جمله آن اختلالاتی است که در عملکرد خودروها مشاهده می‌شود و رانندگان از آن گلایه می‌کنند.

آیا می‌توان فقط یک سوزن انژکتور را تعویض کرد؟

کارشناسان خودرو می‌گویند که اگر یک انژکتور خودرو دچار مشکل شد، ترجیحا اقدام به تعویض همان قطعه نکنید چرا که عملکرد انژکتورها هماهنگ بوده و قطعا هماهنگی قطعه نو و جدید با قطعات قبلی سخت خواهد بود و به ندرت این هماهنگی به صورت کامل رخ می‌دهد. آنها پیشنهاد می‌کنند در صورتی که انژکتوری نیاز به تعویض پیدا کرد، تمام انژکتورها را تعویض کنید تا دوباره به مشکل نخورید و نیاز به مراجعه دوباره نداشته باشید.

کثیف شدن انژکتورها
کثیف شدن انژکتورها

آیا می‌توان مشکل انژکتور را از همان ابتدا تشخیص داد؟

یکی دیگر از سوالات مهم تشخیص اولیه مشکل انژکتور است که در صورت توانایی انجام این کار، قطعا به رفع بهتر مشکل کمک می‌کند ولی معمولا در خودروهای جدید که دارای سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته هستند تشخیص این مشکل سخت است چرا که این سیستم‌ها به صورت خودکار مشکلات اندک سوخت رسانی را تشخیص و رفع می‌کنند و راننده مشکلات ناشی از این اختلالات اندک را متوجه نمی‌شود و زمانی راننده متوجه مشکل انژکتور می‌شود که اختلال عمیق‌تر شده است.

زمانی که ECU ناتوان از رفع مشکلات و اختلالات ناشی از سوخت‌رسانی نامناسب باشد معمولا مشکلات زیر به وجود می‌آید که راننده آنها را احساس کرده و می‌بایست سریعا به تعمیرکار مراجعه کرده و نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

کثیف شدن انژکتورها
کثیف شدن انژکتورها

1- خودرو در هنگام دور گرفتن ریپ می‌زند و مکث‌هایی دارد

قطعا برای بسیاری از راننده‌ها پیش آمده است که خودرو در هنگام حرکت و وقتی که قصد شتاب‌گیری دارد دچار اختلال شده و مکث می‌کند. این نشان می‌دهد که انژکتور شما دچار مشکل شده و هر چه سریع‌تر می‌بایست اقدام متناسب را انجام دهید.

2- احتراق نامنظم

البته این مورد از تشخیص راننده خارج است ولی معمولا رانندگان حرفه‌ای از صدای تولیدی موتور متوجه این مشکل می‌شوند. این اختلال زمانی است که هوای زیاد و سوخت کم مخلوط می‌شوند و احتراق به درستی انجام نمی‌شود. همچنین در صورتی‌که مراحل احتراق به درستی و کامل انجام شود نیز صدای مذکور ایجاد می‌شود که یکی از نشانه‌های همین موضوع است و نشان می‌دهد که انژکتور خودروی شما احتمالا دچار گرفتگی است.

3- خودرو شتاب قبلی خود را از دست می‌دهد

از دیگر نشانه‌های مشکل‌دار بودن انژکتور خودرو کاهش شتاب خودرو است که معمولا راننده‌ها در دو بازه زمانی متوجه آن می‌شوند. به معنای دیگر بسیاری از راننده‌ها با این شکایت به کارشناس خودرو مراجعه می‌کنند که خودروی من قبلا شتاب خوبی داشت ولی در حال حاضر اصلا شتاب گیری خوبی ندارد. کثیف شدن انژکتورها قطعا یکی از دلایل این اتفاق است و می‌بایست برای رفع مشکل شتاب کم، اقدام به پاگ‌سازی آن شود.

کثیف شدن انژکتورها

4- دور موتور خودرو در سرعت پایین کاهش می‌یابد

یکی دیگر از نشانه‌های کثیف شدن انژکتورها این است که راننده هنگام که خودروی خود را متوقف کرده است و خودرو نیز در حال فعالیت است، دور موتور به صورت خودجوش! کاهش می‌یابد و به اعداد یک و پایین‌تر از آن نزول می‌یابد و گویی انگار ماشین در حال خاموش شدن است. این موضوع نیز یکی از نشانه‌های مهم کثیف شدن انژکتورها در خودرو است.

5- در معاینه فنی خودرو رد می‌شوید!

یکی دیگر از نشانه‌های کثیف شدن انژکتورها رد شدن خودرو در آزمون آلایندگی خودرو در معاینه فنی است. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که احتراق به درستی انجام نمی‌شود و اختلالات عملکردی انژکتور باعث سوختن بد بنزین شده و عملا پاسخ آزمایش آلایندگی خودرو نتیجه نامناسبی پیدا می‌کند.

6- مصرف بنزین شما به شدت افزایش پیدا می‌کند

یکی دیگر از نشانه‌ها و علائم مربوط به کثیف شدن انژکتورها افزایش شدید مصرف سوخت است که معمولا انژکتورها نقش بسزایی در آن دارند. بدیهی است که سوخت پاش‌های موتور اگر تنظیم نباشند و بیش از حد بنزین را به موتور وارد کنند، مصرف آن افزایش پیدا کرده و بدون آنکه تاثیری در عملکرد خودرو داشته باشد( به دلیل نامنظم بودن عملکرد انژکتورها) صرفا هزینه سوخت خودرو را افزایش می‌دهد.

اگر نشانه‌های بالا را در مورد کثیف شدن انژکتورها مشاهده کردیم چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده نشانه‌های بالا و اگر از دانش فنی حداقلی برخوردار نیستید و یا به کلی اهل دست زدن به خودرو نیستید به کارشناس مراجعه کنید تا راهکار مناسب را عملی کند. اما پیشنهاد می‌کنیم قبل از حاد شدن اوضاع از مایع انژکتورشور و یا کیت‌های دستی برای این کار استفاده کنید تا اوضاع به تعمیر اساسی نرسد.

البته توجه کنید لزوما نشانه‌های بالا به معنای کثیف شدن انژکتورها نیست و صرفا به عنوان یک نشانه باید استفاده کنید.

13 دیدگاه
 1. حیدرنیسی می گوید

  احسنت بابت توضیح دادن

 2. ناشناس می گوید

  سلام
  آقا دست گلتون درد نکنه ولی لااقل نحوه شستشو با انژکتورشور و یا کیت‌های دستی رو هم میزاشتین تا استفاده می بردیم.
  به هرحال سپاس بسیار

 3. محمد می گوید

  ماشین من تمام این علایم داره هم مصرف سوخت بالا هم شتاب اویل هم گپ ب اصتلاح تغییر در دور موتور من احساس میکنمهر از گاهی که اینحوری میشه مث اسن میمونه وقتی دست رو شلنگ اب گذاشتی اب نره و یه هوی انگشتت بر میداری اب به شدت از شلنگ بیرون میاد ماشین من همین حالتا رو داره وقتی چراغ بنزین روشن میشه یا بنزین خوب نباشه اینطوری میشه ٣سالی میشه انزکتوراش شستشو ندادم ٢٠۶ تیپ ۵

  1. علی می گوید

   دوست عزیزفیلترداخل باک وعوض کن کیپ شده

  2. ناشناس می گوید

   سلام وقت بخیر ماشینم ۲۰۶ هست چندباری هست وقتی روشنش میکنم و میخوام دنده عقب بگیرم انگار یهو خفه میشه و خاموش میکنه مگه اینکه گاز بدم که اوکی بشه و بره. ممنون میشم راهنماییم کنین

 4. ناشناس می گوید

  متشکرم

 5. ناشناس می گوید

  با سلام.ماشینم ریو هستش تو دنده دو که به مانعی یا سر پیچ که پامو از رو گاز بر میدارم و درباره بخوام گاز بدم ماشین دل میزنه که مجبور میشم یا کلاچو بگیرم یا معکوس بگیرم….مشکلش از کثیفی انژکتوره؟

  1. علی می گوید

   فیلترداخل بکت کثیفه روی پمپ وصله

 6. ناشناس می گوید

  با سلام.ماشینم ریو هستش تو دنده دو که به مانعی یا سر پیچ که پامو از رو گاز بر میدارم و درباره بخوام گاز بدم ماشین دل میزنه که مجبور میشم یا کلاچو بگیرم یا معکوس بگیرم….مشکلش از کثیفی انژکتوره؟

 7. ناشناس می گوید

  سلام از شمع و وایر

 8. نوشا می گوید

  ممنون از راهنمایی شما

 9. میلاد می گوید

  سلام ماشینم پارس مدل ۸۵زمانی که ماشینو روشن میکنم ماشین ریپ میزنه و تو دنده یک و دو دل میزنه ممنون میشم راهنمایی کنیم صافی بنزین پمپ بنزین شمع وایر و سنسور مپ اینارو عوض کردم اما حل نشد

 10. برزویدی می گوید

  سلام ببخشیدمن ماشینم پرایدمدل۸۴ تازه انژکتورش کردم نیمه بود همه چیزش خوبه فقط بعدازچندسال خاموش بودن روشنش میکنم درحالت اولیه حرکت نکردم روبه خاموشی میره وبازگازمیخوره به خودی خود درست میشه علتش چه باشه؟ منون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.