Take a fresh look at your lifestyle.

توافق هسته‌ای و تاثیر آن بر بازار خودرو ایران!

توافق هسته‌ای، موضوعی جذاب، حیاتی و تاثیر گذار که این روز‌ها رسانه‌های بسیاری را درگیر خود ساخته است و شاید بتوان گفت با انجام این توافق مسیر شهروندان ایرانی تاحدودی تغییر خواهد کرد و البته این موضوع همه جوانب را تحت تاثیر قرار خواهد داد که بحث خودرو نیز در این میان توجهات ویژه‌ای را به خود جلب خواهد کرد. چند سالی است که خودرو سازان خارجی با نگاهی پر از حسرت به بازار ایران می‌نگرند و البته دیواری فولادی با نام تحریم را در مقابل خود می‌بینند که هیچ سوراخی از طریق آن برای ورود به بازار ایران نمی‌یابند مگر با پرداخت حق گمرک‌های بسیار بالا.

iran-talks

در طول چند سال گذشته خودرو سازان ایرانی نیز محصولات بسیاری را عرضه کردند و در واقع ایران خودرو توانست یکی از بزرگترین تولید کننده‌های صنعت خودرو در جهان باشد. اما شاید این لقب تنها از لحاظ عددی بود. زیرا به هیچ وجه یک خودرو ساخت داخل از لحاظ کیفیت توان رقابت با محصولات خارجی را ندارد. (البته منظورمان از تولید داخل خودرو‌هایی نظیر تینا که در پارس خودرو تولید می‌شود نیست) در این مدت خودرو سازان برای اینکه قیمت‌ها را زیاد بالا نبرند کیفیت را کاهش دادند (شاید منطقی بوده باشد!) و در این مدت نیز همچنان افراد بسیار زیادی چنین خودرو‌هایی را خریداری کردند اما باید رو راست باشیم و بدانیم که همه این افراد نیز دوست داشتند که یک خودرو با کیفیت‌تر که توان رقابت با خودرو‌های خارجی را داشته باشد خریداری کنند اما به دلیل تنوع کم به سمت چنین محصولاتی روی آورند تا دست کم از گزند محصولات چینی در امان باشند. (خودتان که می‌دانید چه می‌گویم؟)

Samsung-Galaxy-J5-01-360x256

اما اکنون خبر‌های خوشی به گوش می‌رسد. توافق هسته‌ای به امید خدا نزدیک است و با امضا شدن این توافق صنعت خودرو ایران نیز در طول هفته و ماه‌های آتی تغییراتی را به خود خواهد دید. تغییراتی از آن جنس که مردم ایران چندین سال است دنبال آن هستند.

در شرایط فعلی بازار خودرو ایران، اگرچه تنوع به لطف محصولات چینی افزایش پیدا کرده است اما چینی است دیگر! کیفیت پایین، امنیت به نسبت کم، در برخی اوقات قیمت بالا باعث شده که چندان که باید دلنشین نباشند. اما شاید توافق هسته‌ای می‌آید تا جمله “دایما یکسان نباشد حال دوران، غم مخور” را تحقق بخشد. گمانه‌زنی‌هایی در خصوص ورود خودرو سازان مطرح خارجی به گوش می‌رسد و اخبار حاکی از آن هستند که رنو، پژو، هیوندای و حتی چند کمپانی آمریکایی تصمیم ورود به بازار ایران را دارند.

HYUNDAI-Elantra-GT-4515_7

بگوییم: چینی جون بای بای؟ شاید برای گفتن این جمله کمی زود باشد اما با ورود محصولاتی از کمپانی‌های رنو، هیوندای و… بدون شک عرصه برای خودرو‌های چینی تنگ‌تر خواهد شد و البته قیمت‌های رقابتی‌تری را نیز شاهد خواهیم بود که تمام این اتفاقات برای مردم این سرزمین دوست داشتنی هستند.

البته کارشناسان بر این باورند که نباید چندان هم منتظر کاهش قیمت در زمینه خودرو باشیم. نظر شما در این خصوص چیست؟

2 دیدگاه
 1. محمد سعید بهمنی می گوید

  خیلی زوده ! خیلی زود!
  هنوز خبری نیست بابا!
  تصویبم نشده حتی !
  از دی به بعد تازه منتظر باشید

 2. سارا صریحی می گوید

  هیچ اتفاق مثبتی نمیفته. خواهید دید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.