هرآن‌چیزی که باید از روش‌های نگهداری و آماده سازی کولر برای گرمای سال 98 بدانید!

با نزدیک شدن به شروع سال 98 و همچنین گرم شدن هوا یکی از نیازهایی که در خودرو احساس می‌شود، نیاز به کولر خودرو است که طبیعتا حدود 4-5 ماهی است که قطعا خاموش بوده و از آن استفاده‌ای نشده است که همین اتفاق باعث می‌شود تا روش‌های نگهداری و همچنین آماده سازی آن برای بهار و تابستان سال 98 بیش از پیش مهم باشد که در ادامه به نکات مهم این موضوع اشاره می‌کنیم.

همان‌طور که بسیاری از نکات آموزشی را برای آماده سازی بخاری خودرو برای فصل زمستان گفتیم و البته بسیاری از افراد نیز به دنبال این موضوع بودند باید توجه شود که کولر خودرو نیز به این کارها نیاز داشته و اگر بخواهید بدون انجام کارهایی مستقیما به سراغ استفاده از کولر خودرو بروید قطعا اگر در همان موقع دچار مشکل نشوید و متحمل ضرر نگردید، یقینا در عمر مفید کولر شاهد کاهش خواهید بود و از خودروی خود در ادامه به همان کیفیت قبلی استفاده نخواهید کرد.

کولر خودرواز دیگر نکات اولیه و مقدماتی که باید در مورد کولر خودرو بدانید این است که اگر جز افرادی هستید که بیشترین استفاده را از آن دارید و ساعت‌های زیادی را در خودرو به سر می‌برید و برای در امان ماندن از گرمای طاقت فرسای تابستان به کولر ماشینتان پناه می‌برید، توجه شما به نکات نگهداری و آماده سازی کولر بسیار مهم‌تر بوده و از اهمیت بالاتری برخوردار است.

آماده سازی و نگهداری درست از کولر خودرو باعث می‌شود تا شما در مجموع هزینه کمتری را برای خودرو بپردازید و همچنین از تهویه هوای بهتری بهره‌مند شوید و سالیان سال بتوانید در داخل خودرو خنکای خوبی داشته باشید و از گرمای تابستان و البته در حال حاضر نیمه دوم بهار در امان باشید ولی این هزینه‌ها در بلندمدت به اندازه ایست که قطعا نظر شما را برای این کار جلب می‌کند.

کولر خودروشاید برایتان عجیب باشد بدانید که بزرگترین اشتباهی که تابه‌حال انجام می‌دادید این بود که پس از ورود به فصول سرد سال عملا کولر خودرو را خاموش کردید و هیچ گونه استفاده‌ای از آن نداشتید ولی این عملکرد درستی نیست و نباید از به کار گیری هر چند وقت یکبار آن غافل بمانید. کارشناسان خودرو می‌گویند که بایستی هر یکماه یکبار از کولر خودرو استفاده شده تا گاز و روغن آن مخلوط شده و به کار بیفتد تا از فاسد شدن و خرابی جلوگیری شود. بدیهی است که این پیشنهاد در هر زمانی که عملیاتی شود خوب بوده و اگر تابحال نیز اقدام به فعال کردن کولر نکرده‌اید همین حالا آن را انجام دهید و تا زمانی که استفاده از کولر به صورت مداوم انجام شود، هر دو یا سه هفته یکبار تکرار کنید.

نکته مهمی که بایستی تکرار کنیم این است که حتی اگر در سردترین نقطه ایران هستید و تا ماه‌های بعد نیز نیازی به کولر نخواهید داشت بایستی این اقدام را انجام دهید و از فساد روغن و خرابی کولر جلوگیری کنید چرا که به هر حال این یک امکان از خودروی شماست که در صورت فروش قطعا توسط مشتری پرسیده شده و پیگیری می‌گردد و هر گونه نقصی از این جانب می‌تواند برای شما زیان ساز باشد. در حقیقت با روشن کردن کولر به صورت ماهی یکبار شما واشرها، لوله‌ها و ‏قطعات سیستم را روغن کاری می‌کنید و از خرابی آنها جلوگیری می‌کنید.

نکته بعدی که باید قبل از استفاده از کولر خودرو در فصول گرم سال بدانید این است که حتما از سلامت کامل خودرو و وجود گاز اطمینان حاصل کنید و از استفاده مدام و بدون توجه به سلامت آن پرهیز کنید. در صورتی که محفظه گاز دچار مشکل شده باشد عملا ذرات گرد و غبار، آلاینده‌ها و مواد اسیدی وارد مدار شده و مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد.

از دیگر نکاتی که توسط کارشناسان توصیه می‌شود این است که همه قطعات خودرو بایستی توسط یک کارشناس خبره مورد شست و شو قرار گیرد و البته فیلتر هوا نیز تعویض شود چرا که محیط کولر خودرو از جمله محیط‌هایی است که به شدت مستعد رشد و نمود باکتری و قارچ بوده و در صورت عدم رسیدگی به این موضوع ایجاد مشکلات ریوی دور از ذهن نخواهد بود و عملا متحمل ضررهای جانی و مالی بعدی خواهید شد. البته این شست و شو منجر به بهره‌مندی از سرما و خنکای بهتری از کولر خواهد شد و در عملکرد آن نیز تغییر را شاهد خواهید بود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که نگهداری از کولر خودرو مهم‌تر از استفاده آن است و صاحبان خودرو برای عدم کاهش قیمت خودرو و یا متحمل شدن هزینه‌های بعدی بایستی به این موضوع توجه کنند. البته توصیه‌هایی نیز در حین استفاده از کولر وجود دارد که باید به دقت به آن توجه شود.

به طور مثال استفاده از کولر خودرو در ترافیک سنگین و یا سربالایی‌هایی که به خودرو فشار می‌آورد، اشتباهی است که بعضا در بین رانندگان مشاهده می‌شود. در این شرایط می‌توان گفت که خودرو تحت فشار قرار داشته و با اضافه شدن بار کولر به موتور عملا در ریسک بزرگی قرار می‌گیرید که باید هزینه فایده‌ای برای این موضوع داشته باشید چرا که در حال خنک شدن پرهزینه‌ای هستید!

این موضوع در خودروهای زیر 2000 سی سی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در مورد ماشین‌هایی مثل پراید، تیبا، سمند، پژو و … که خودروهای معمول بسیاری از مردم ایران است که عملا نباید در ترافیک کولر را روشن کرد و یا در مسیرهای شیب‌دار به سمت بالا از این قابلیت چشم پوشی کنید چرا که احتمال متضرر شدن شما بیش از سایر خودروهاست.

کولر خودرواز دیگر معایب استفاده از کولر در سراشیبی و یا ترافیک‌های سنگین، افزایش مصرف سوخت است که طبیعتا در کنار سایر زیان‌های این اتفاق قرار خواهد گرفت. از دیگر مواردی که باید در مورد کولر خودرو بدانید این است که گاز مربوط به آن از نوع گازی است که در یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرد و طبیعتا اثرات مخربی برای انسان دارد و از شارژ خودسرانه آن بپرهیزید و شارژ گاز را به یک کارشناس بسپارید و با هزینه کرد اندکی از سلامت خود حفاظت کنید.

نکته آخر در مورد استفاده از کولر خودرو این است که از باز و بسته کردن پنجره‌های خودرو بپرهیزید و بهتر آن است که آن را بالا ببرید و هیچ منفذی را باز نگذارید و از هوای خنک داخل خودرو لذت ببرید. حتی یک منفذ کوچک می‌تواند عملکرد کولر را تحت تاثیر قرار دهد.

1 نظر
  1. هخامنش سعیدی می گوید

    هنگامی ک من کولر روشن می کنم هوای داخل اتاق نمناک و شرجی می شه! دلیلش چیه؟

     

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.