Take a fresh look at your lifestyle.

با سیستم تعلیق و انواع آن بیشتر آشنا شوید

امروزه راحتی سرنشینان و سواری نرم خودرو از جایگاه والایی در میان کمپانی‌های خودروسازی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو که رابطه مستقیم با جاده، خودرو و نیز به موازات آن با راحتی سرنشینان داشته سیستم تعلیق است.
این سیستم باعث می‌شود ارتعاشات و نوسانات حاصل از حرکت خودرو بر روی سطوح ناهموار به کابین و متعلقات وارد نشود. گفتنی است تماس مؤثر (چسبندگی) چرخ‌ها با سطح جاده از دیگر وظایف کلیدی سیستم تعلیق بشمار می‌رود.

سیستم تعلیق
البته همان‌طور که خودتان آگاهید کیفیت سواری و فرمان پذیری مرتبا در تضاد با یکدیگر قرار دارند و به عبارت دیگر بهبود یکی باعث کاهش کیفیت دیگری خواهد شد. بر همین اساس برخی از مدل‌های مختلف سیستم تعلیق را نام برده و به شرح مختصری از این سیستم‌‌های تعلیق می‌پردازیم.

سیستم تعلیق مستقل

در مدل مستقل سیستم تعلیق هر چرخ جداگانه عمل می‌کند و به‌هنگام وارد شدن ضربه به یکی از چرخ‌ها تنها همان چرخ عکس‌العمل نشان داده و دچار نوسان و ارتعاش می‌شود. این سیستم تعلیق به واسطه ایجاد چسبندگی مناسب با سطوح جاده‌ای، هندسه فرمان بهتر واکنش نشان داده و کیفیت فرمان‌پذیری افزایش می‌یابد.

سیستم تعلیق مک‌فرسون

این سیستم تعلیق توسط Earle S. MacPherson در سال ۱۹۴۰ اختراع شد و تاکنون به‌دلیل حجم‌ کم و قیمت مقرون به صرفه به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. در مک‌فرسون یک تعدیل کننده تلسکوپی موقعیت چرخ‌ها را کنترل کرده و فنر به طور مستقیم به کابین اتصال می‌یابد. لازم به ذکر است این سیستم تعلیق مناسب‌ترین گزینه برای خودرو‌های دیفرانسیل جلو به شمار رفته و فرمان‌پذیری در سطح متوسطی قرار دارد.
مک فرسون

سیستم تعلیق طبق‌دار دوبل A-ARM

در این سیستم تعلیق، دو طبق* یکسان و A شکل موازی یکی در قسمت تحتانی و دیگری در قسمت فوقانی قرار می‌گیرد و در میان آن‌ها فنر و سگ‌دست قرار دارد. این سیستم نیز همانند سیستم تعلیق مستقل سواری نرم و فرمان‌پذیری مطمئنی را فراهم می‌کند.

سیتم تعلیق دو جناغی طبق دار

*طبق قطعه‌ای است که از یک سمت به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از سمت دیگر به شاسی خودرو متصل می‌گردد.

3 دیدگاه
 1. amir می گوید

  لطفن یه مطلب جامع درمورد انواع سیستم های تعلق بنویسید

 2. مهران می گوید

  من ساندرو خریدم و صد هفتادتا روندم.واقعا عالیه وکم خطر

  1. امیر می گوید

   اگه تواون سرعت تصادف کردی وسالم ازش دراومدی اون موقع ایمن هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.