مکمل بنزین
مشاوره خریدگوناگونبرگزیده‌ها

اتومبیل دنده اتوماتیک بخریم یا دستی؟!

20120709115537_BMW-3_ActiveHybrid_2013_800x600_wallpaper_2d
ابداع کارخانه کرایسلر در سال 1938 برای تولید کلاچ هیدرولیکی زمینه ساز ارایه اولین جعبه دنده اتوماتیک دنیا در سال 1940 میلادی توسط جنرال موتور شد. بعد از آن دیگر شرکت‌های معتبر و بزرگ خودروسازی به استفاده از جعبه دنده اتوماتیک روی آوردند و از این امکان برای راحتی رانندگان استفاده کردند.

از آن سال تا به امروز (به ویژه در 10 سال اخیر) توسط شرکت‌های مختلف خودروساز در دنیا، بسیاری از ایرادات سیستم گیربکس اتوماتیک برطرف شده است اما هنوز دردسرهایی در دنده‌‌های اتوماتیک خودروهای تولید شده وجود دارد.

تولید خودروهای دنده اتوماتیک روز به روز در حال افزایش است و شاید گمان می‌رود که گیربکس دستی در حال فراموشی است. تجهیزات سیستم انتقال قدرت دایما در حال پیشرفت هستند و از آن جمله می‌توان به سیستم‌های CVT، سیستم دو کلاچه، تیپ ترونیک و … اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم با مقایسه این دو سیستم، انتخاب بین گیربکس دستی و اتوماتیک را برای خریداران ساده‌تر کنیم.

2011-audi-r8-42-spyder-shifter-photo-416617-s-1280x782-600x367

برتری‌های سیستم انتقال قدرت دستی نسبت به سیستم اتوماتیک

خودروهای دنده دستی دارای قیمت کمتری بوده و نسبت به خودروهای دنده اتوماتیک مقرون به صرفه‌تر هستند و همیشه قیمت خودروهای اتوماتیک بیشتر است. شاید این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که هنوز استفاده از خودروهای دستی بسیار زیادتر است و کسانی که برای نخستین بار اقدام به خرید خودرو می‌کنند معمولا اتومبیل دستی را ترجیح می‌دهند.

علاوه بر این هزینه تعمیر و نگه‌داری گیربکس‌های دستی نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک بسیار کم‌تر بوده و مکانیک آن نیز ساده‌تر است. تعمیر یا تعویض یک گیربکس دستی هزینه‌ چندان بالایی را بر مالک خودرو تحمیل نمی‌کند. برای تعمیر گیربکس دستی معمولا نیاز به تعویض صفحه کلاچ است و معمولا با همان صفحه کلاچ معیوب هم مدت‌ها می‌توان رانندگی کرد که شما این امکان را در گیربکس‌های اتوماتیک نخواهید داشت. هزینه نگهداری و تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک نسبت به گیربکس‌های دستی بسیار بالاتر است.

آمارها نشان می‌دهد که مصرف سوخت خودروهای اتوماتیک در مقایسه با خودروهای دستی حدود 16 درصد بیش‌تر است. البته ناگفته نماند که این رقم در خودروهای روز و مدرن بسیار کاهش یافته است و این دو نوع، سیستم مصرف سوخت تقریبا نزدیکی را ارایه می‌دهند.

یکی از ویژگی‌های برجسته گیربکس‌های دستی تعامل بیشتر راننده با خودرو است، این ویژگی باعث شده که رانندگان حرفه‌ای گیربکس دستی را انتخاب کنند. همچنین در اتومبیل‌های مسابقه نیز به همین منظور از سیستم انتقال قدرت دستی استفاده می‌شود.

نکته دیگر این است که اگر قصد داشته باشید خودروی خود را بعد از مدتی به فروش برسانید، قطعا خودروی دنده دستی شما مشتری بیشتری دارد و خودروی دنده اتوماتیک در موقع فروش احتمالا برای شما دردسر ایجاد خواهد کرد.

BMW-M5-Shifter

برتری‌های گیربکس اتوماتیک نسبت به گیربکس دستی

گیربکس‌های اتوماتیک بهترین گزینه برای برای رانندگی در شهرهای بزرگ و پر ترافیک هستند، شاید برای شما پیش آمده که در ترافیک سنگین از گرفتن مکرر کلاچ و تعویض متعدد دنده‌های خودرو به ستوه آمده باشید، اما با داشتن یک خودروی دنده اتوماتیک این زحمت را هیچ‌گاه حس نخواهید کرد.

علم پزشکی ثابت کرده است که رانندگی زیاد و حرکت مداوم پا بر روی پدال‌ها در طولانی مدت، می‌تواند باعث آسیب رسیدن به ماهیچه‌های پا و ستون مهره‌ها شود. مطالعات و تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه MIT ایالات متحده نشان می‌دهد که در این زمینه بین مدت زمان و مقدار رانندگی و مشکلات مجموعه ساختاری بدن (به ویژه بخش‌هایی از بدن که هنگام رانندگی واکنش بیشتری نشان می‌دهند) رابطه مستقیمی وجود دارد. به این ترتیب که هرچه مدت زمان رانندگی با خودروهای گیربکس معمولی بیشتر باشد، به مرور زمان موجب افزایش عوارض گرفتگی عضلات و ماهیچه‌های پا و ستون فقرات می‌شود زیرا استفاده زیاد از پدال گاز و کلاچ نیازمند حرکت زیاد ماهیچه‌های پا و نیز کف پاها است، به طوری که با حرکت دادن پدال‌ها تمام عضلات پا وارد عمل شده و ایفای نقش می‌کنند و مفصل مچ پا نیز به همین صورت درگیر می‌شود. در نتیجه فشاری که به عضلات پا وارد می‌شود بر بقیه قسمت‌های بدن هم تاثیرگذار بوده و حتی به ماهیچه‌های ناحیه کمر و ستون فقرات نیز فشار وارد می‌شود که به مرور زمان علاوه بر خستگی زیاد در رانندگی به ابتلا به بیماری‌های عضلانی نیز کمک می‌کند. به ویژه این‌که فشار زیادی هم به زانو وارد شده و به مرور بیماری‌های مفصلی هم برای راننده ایجاد می‌شود.

در سال 1980 در کشور سوئیس تحقیقی در مورد استفاده از گیربکس‌های معمولی و اتوماتیک در مسیری به طول 14 کیلومتر انجام شد. پس از اینکه رانندگان مسافت تعیین شده را طی کردند، تحت یک سری آزمایش‌های فیزیولوژیکی قرار گرفتند و مشخص شد که بین رانندگان حاضر در این آزمایش تفاوت‌های زیادی از لحاظ فعالیت تحرکی پوست، تعداد ضربان قلب و میزان ترشح هورمون‌های مختلف وجود دارد به طوری که رانندگانی که در این آزمایش از خودروهای دنده معمولی استفاده می‌کردند، فعالیت‌های زیادی در سیستم عصبی‌شان وجود داشت و قدرت تمرکز بالایی نداشتند. ضمن این‌که به دلیل فشارهایی که به عضلات پای آن‌ها وارد شده بود، پس از رانندگی قدرت پیاده روی زیادی هم نداشتند؛ در حالی که رانندگان خودروهای دنده اتوماتیک دارای تمرکز بیشتری بوده، ضربان قلب آن‌ها متوسط و از رانندگی هم لذت می‌بردند.

در حال حاضر با افزایش شدت ترافیک در شهرهای بزرگ، استفاده از خودروهای گیربکس اتوماتیک ضروری شده است به طوری که در بسیاری از کشورها همچون استرالیا فقط خودروهای گیربکس اتوماتیک مجوز تردد در شهر را دارند. جالب این‌که در بسیاری از آمارهای تهیه شده در این مورد مشخص شده است که خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک در کاهش تصادفات هم نقش داشته‌اند.

از طرف دیگر گیربکس اتوماتیک باعث استهلاک کم‌تر موتور خودرو خواهد شد، این موضوع مخصوصا در مواردی که راننده از مهارت بالایی برخوردار نباشد بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.

همچنین معمولا شرکت‌های خودروسازی در مدل‌های اتوماتیک خود امکانات و آپشن‌های بیشتری را نسبت به مدل دستی درنظر می‌گیرند که این موضوع در خودروهای موجود در کشور نیز به وضوح دیده می‌شود. پس شما با خرید نوع اتوماتیک خودروی مورد نظر خود می‌توانید از امکانات بیش‌تری برخوردار شوید.

2014-bmw-m6-gran-coupe-shift-lever

جمع بندی

به‌طور کلی اگر در شهرهای پر ترافیک زندگی می‌کنید و مجبورید مدت طولانی پشت فرمان باشید و اگر طالب امکانات بیش‌تری بر روی خودروی خود هستید و یک رانندگی نرم را می‌پسندید؛ ما به شما خرید یک خودروی اتوماتیک را پیشنهاد می‌کنیم.

اما اگر خواهان تعامل بیشتر با خودرو هستید و یا می‌خواهید هزینه کمتری را موقع خرید و تعمیرات بپردازید و یا  از حس لامسه عوض کردن دنده لذت می‌برید ما به شما خرید یک خودروی دستی را پیشنهاد می‌کنیم.

علی اسدی

دانشجوی رشته مهندسی برق، نویسنده و مترجم در حوزه خودرو

نوشته های مشابه

‫17 دیدگاه ها

 1. اتوموبیل ها با دنده اتوماتیک در کشورهای صنعتی طرفدار زیادی ندارند، دلیل اصلی بالا رفتن مصرف سوخت ، به ویژه داخل شهر هست، (گریبوکس های اتوماتیک خیلی دیر دنده عوض میکنند). ولی در ایران به دلیل قیمت مناسب سوخت (نسبت به دیگر نقاط دنیا) قابل استفاده هستند، به علاوه بر این همانطور فرمودید باید هزینه خرید و تعمیرات را هم به آن اضافه کرد.

  1. اتفاقا برعكس در كشورهاي صنعتي تقريبا هر مدا اتوموبيل حتي مدلهاي كوچك و ارزان در هر دو نوع دستي و اتوماتيك موجود و رايج است.

  2. پس به چه دلیل بیشتر از 90 درصد خودروهای آمریکا اتوماتیک هست؟

 2. خودروهای جدید معمولا هر دو گیربکس دستی و هم اتوماتیک را باهم دارند

  1. البته راست میگه ولی بازم به مدل اتومات دنده عوض می شه و کلاچ درگیری نداره پس همون اتومات با شمایل دستی

 3. این مقاله احتمالاً نظرات برخی رو منعکس می کنه که طرفدار دنده اتومات هستند. در زیر دلایلی رو می یارم که ترجمه شده از یه مقاله خارجی است و استفاده از دنده ی دستی رو توصیه می کنه. امیدوارم در کنار مقاله خوب بالا بتونه امکان مقایسه و تصمیم درست تر رو به شما بده. مزایای دنده دستی در مقایسه با اتومات عبارتند از:
  ۱. مصرف سوخت کمتر
  ۲. خود استارت کننده بودن (ماشین باطری تموم کرده تو دنده بزارید و هلش بدین روشن میشه! کاری که با ماشین اتومات نمی تونین انجام بدین)
  ۳. از مرگ نجاتتون میده. (بله ماشین دنده ای باعث میشه توجه خودتون رو بیشتر به رانندگی معطوف کنین تا تلگرام و واتس آپ و خوردن و …)
  ۴. ارزونتره
  ۵. هزینه نگهداری کمتری داره.
  ۶. هزینه تعمیر کمتری داره.
  ۷.قدرت و شتاب بیشتری داره.
  ۸. دنده ها عالین! رانندگی با ماشین دنهده ای حال بیشتری میده. شما احساس میکنین کنترل بیشتری رو ماشین دارین.
  ۹. ترمز موتوری. (بله اگه می خواید سرعت ماشین کم شه دنده معکوس بدین و ترمز کنین. تو اتومات دنده معکوسم کجا بود!)
  ۱۰. عمر بیشتر سیستم انتقال.
  ۱۱. رانندگی در کوهستان امن تر و کم استرس تر.
  برای دیدن متن کامل مقاله که یه آمریکایی برای هم وطناش نوشته عنوان زیر رو در گوگل سرچ کنین. مطالب بالا بخش هایی از همین مقاله هستند.
  Reasons We Should All Drive Manual Cars

 4. من لذت عوض کردن دنده دستی رو به دنده اتوماتیک ترجیح میدم. دنده اتوماتیک بیشتر برای افرادی خوبه که حرفه شون تو رانندگی کمه مخصوصا واسه خانما خوبه. کلا عوض کردن دنده بصورت دستی خودش کلی لذت میده تو رانندگی.

   1. اصلا دلش مي خواد با پرايد لذت دنده عوض كردن رو حس كنه نمكدون، نظرش رو گفته ديگه! اگه الان بعد از ٦ سال خودت سوار پرايد ميشي بگو كه همه به برگشت تمسخر به مسخره كننده بيشتر درس بگيريم

 5. سمند صفر خریدم. کمتر از ۲۰هزار وسط جاده صفحه کلاچ خراب شد، با این همه سابقه تعویض ماشین به چنین موردی بر نخوردم،،.و بماند چه خرجهای کلانی واسه این ماشین صفر صرف نکردم الهی اسم ایران خودرو از صحنه روزگار محو بشه،،حالا موندم به فرض mwmx22 دنده اتومات بخرم.. از شر دیسک و صفحه وبلبرینگ کلاچ با تنظیماتش راحت میشم یا بدتر ازقبل میشم؟؟؟؟

 6. سلام، دوستان برای منطقه ای که نیمه کوهستانی و جاده پر پیچ و گردنه دارد ماشین اتومات بخرم یا نه؟ ممنون میشم جواب بدهید .

 7. سلام، دوستان برای منطقه ای که نیمه کوهستانی و جاده پر پیچ و گردنه دارد ماشین اتومات بخرم یا نه؟ ممنون میشم جواب بدهید .

 8. به نظر من دوستانی نظر بدن که حداقل یک بار تجربه رانندگی با دنده اتومات داشتن

 9. سلام من هم اتومات روندم هم دستی . اتومات خوبیش راحتیشه . ینی خیلی خیلی راحت . مثل بازی میمونه. دستی هم بدک نیس . اینجور که دوستان میگن زیاد لذتی نداره ولی بلد بودن دستی روندن خیلی کلاس داره . اتوماتو همه بلدن برونن ولی دستی اگه بتونی خوب برونی بنظرم کلاسش بیشتره . ولی سعی کنید به اتومات عادت نکنید . من یه مدت مجبور بودم بخاطر خرابی ماشینم یه ماشین دستی برونم پای چپم خیلی درد میگرفت . دنده دستی موقعی حال میده که هم دنده هم کلاچ نرم باشه . من هایلوکس میروندم بدک نبود . ولی اون موقع ک ماشینم خراب شد 405 میروندم هم کلاچ و هم دنده خیلی سفت بود اصلا خوب نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا