مکمل بنزین
خبر

طرح ساخت و توسعه پروژه تیوان در دنیا بی‌نظیر است

ایران همواره در ساخت موتور خودرو دچار مشکل بوده و در این زمینه رشد چندانی نداشته اما مدتی هست که پروژه تیوان شروع به کار کرده تا شاهد یک موتور داخلی جدید در این حوزه باشیم. بر همین اساس به گزارش چرخان و به نقل از خبرگزاری تسنیم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور صبح امروز از شرکت توسعه قوای محرکه تیوان در شهرک کاسپین بازدید کرد. معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان وجود چشم انداز روشن برای پروژه تیوان گفت: ﻃﺮح ﮐﻼن ملی ﻓﻨﺎوری و ﻧﻮآوری ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳﺎﺧﺖ ﺧﺎﻧﻮاده ﻣﻮﺗﻮر ﭘﺮﻗﺪرت، ﮐﻢ ﻣﺼﺮف و ﯾﻮرو 6 تیوان پروژه بی نظیری است.

سید مجتبی میرسهیل مدیرعامل شرکت توسعه قوای محرکه تیوان در خصوص زمان راه اندازی پروژه تیوان گفت: ﻃﺮح ﮐﻼن ملی ﻓﻨﺎوری و ﻧﻮآوری ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳﺎﺧﺖ ﺧﺎﻧﻮاده ﻣﻮﺗﻮر ﭘﺮﻗﺪرت، ﮐﻢ ﻣﺼﺮف و ﯾﻮرو 6 در راستای منویات مقام معظم رهبری که بارها به طور مستقیم به نیاز چنین محصولی اشاره کردند و در بیانات خود بهره مندی از ظرفیت های داخلی برای ارتقای بازدهی و راندمان خودروهای تولید داخل با مصرف 5 لیتر سوخت در هر 100 را اعلام فرمودند، این پروژه تعریف شد و دولت هم پای کار آمد تا مشکلات و موانع طرح رفع شود.

میرسهیل با اشاره به اینکه در مرحله نصب و راه اندازی ماشین آلات فاز نخست پروژه هستیم، تصریح کرد: برنامه ما این است که تا پایان سال به طور کامل فاز نخست تکمیل و راه اندازی شود و ضمن دستور معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در خصوص ساخت و اجرای فاز دوم پروژه، سال آینده به بهره برداری می رسد. حمیدرضا منجی رییس هیات مدیره شرکت توسعه قوای محرکه تیوان با اشاره به اینکه پروژه تیوان سبب اشتغال پایدار برای 600 نفر  به طور مستقیم می شود، بیان کرد: علاوه بر آن با شروع کار به طور غیر مستقیم اشتغالزایی برای 4000 نفر از تولیدکنندگان قطعات که زنجیره تامین محسوب می شوند، فراهم می گردد.

منجی در خصوص میزان اعتبار در نظر گرفته شده اظهار کرد: این طرح بزرگترین سرمایه گذاری صنعت خودرو برای ارتقاء فناوری آن در 10 سال گذشته بوده که بخش خصوصی و منابع ملی را محسوب می شود و حدود 500میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده است. گفتنی است شرکت توسعه قوای محرکه تیوان فعالیت خود را در زمینه طراحی و تولید موتور خودرو با استفاده از توانمندی ها و عمق داخلی سازی آغاز کرده است. این شرکت موتورهای پرقدرت، کم مصرف و یورو 6 تولید می کند که در آینده ای نزدیک تامین کننده اصلی نیاز خودروسازان می شود. با ایجاد این خط تولید پیشرفته که از تکنولوژی روز دنیا بهره می برد خودروسازان داخلی عملاً جهت تولید و طراحی خودروهای جدید مشکلی در تهیه موتور کم مصرف و پوشش دهنده استاندارد یورو 5 و حتی یورو 6 نخواهند داشت.

 

اگر چه ساخت موتور خودرو زمان‌بر و هزینه بر است اما بعد از گذشت چندسال و ارتقاء دانش در تمام بخش‌ها بی‌شک این هزینه کاملا باز خواهد گشت. بنابراین چنین پروژه‌هایی به‌جای رو آوردن به چینی‌ها برای تسخیر بازار ایران، بسیار تاثیرگذار تر و بهتر خواهد بود.

علی شیرعلی بیک

مهندس مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد تهران‌جنوب. علاقه مند به طراحی صنعتی مخصوصا خودرو. مترجم و نویسنده درحوزه خودرو، تکنولوژي و صنایع مرتبط

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بسیار جالبه، الان یک آمار واقعی و مستند داریم. تولید یک موتور عالی در کشور به شکل مستقیم برای 600 و غیر مستقیم 4000 نفر اشتغال ایجاد می کند. خوب پس جطور خودروسازان محترم به مجرد اینکه پای واردات و تعطیلی واحدهای بقول خودشان ضررده مطرح می شوند پشت سر نیروی انسانی جبهه می گیرند و شروع به دادن آمارهای عجیب و غریب از میزان اشتغالزایی این صنعت می کنند. بعضی وقتا می گویند 100 هزار، بعضی وقتا 600 هزار و خلاصه اینقدر این آمار وابستگان صنعت خودروسازی را بالا می برند که گاهی من حتی خودم هم فکر می کنم جزیی از این صنعت بودم و خبر ندارم!!! اینها رویهم یعنی اینکه، ما در صنعت خودروسازی تعداد محدودی (شاید نهایتا حدود 20 هزار نفر) مشغول کار باشند ولی از طرفی کل مردم یک کشور را به گروگان این 20 هزار نفر گرفته اند که سودهای کلانی که به جیب می زنند از دستشان نرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا