مکمل بنزین
گوناگونخبر

کمپانی خودروسازی کره‌ای سانگ یانگ مجدد اعلام ورشکستگی کرد

شرکت سانگ یانگ کره جنوبی که 75 درصد از سهام آن متعلق به غول خودروسازی هندوستان ماهیندرا است، با دشواری‌های مالی مواجه شده و از عهده بازپرداخت وام 60 میلیارد ون (معادل 54.5 میلیون دلار) برنمی‌آید. این کمپانی می‌گوید، به تأخیر افتادن بازپرداخت وام به خاطر وخامت شرایط کسب‌وکار در اوضاع همه‌گیری بیماری کرونا است و این‌که این شرکت نتوانسته است با سرمایه‌گذاران و اعطاکنندگان وام به توافق جدیدی برسد و کمی وقت بخواهد. این کمپانی حتی برای خرید زمان درخواست وام بازسازی کرده است که می‌تواند فرایندهای توان‌بخشی را سه ماه عقب بیندازد.

سخنگوی ماهیندرا گفته است: در طول دوره پشتیبانی بازسازی ساختار خودمختار Autonomous Restructuring Support، ماهیندار به‌عنوان سهامدار اصلی مسئولیت را بر عهده می‌گیرد و به‌طور فعال با سانگ یانگ کره جنوبی به همکاری و تعامل می‌پردازد تا مدیریت آن به وضعیت عادی بازگردد و با طرف‌های ذی‌نفع در مذاکرات به نتیجه برسد.

سانگ یانگ که تاریخ تأسیس آن به سال 1954 برمی‌گردد، در طی 2 دهه گذشته با تقلا و دشواری به فعالیت ادامه داد درحالی‌که دو شرکت دیگر خودروساز کره‌ای، کیا و هیوندایی در عرصه‌های جهانی به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کردند. البته سانگ یانگ در دهه 1990 در بخش خودروهای بلندقامت (SUV) موفقیت‌هایی را در بازار اروپا کسب کرد اما در بازار آمریکا هیچ‌وقت توفیقی به‌دست نیاورد حتی در مقایسه با کمپانی خودروسازی دوو.

یک دهه است که سهام اصلی این شرکت را ماهیندرا هندوستان خریداری کرده است که آن زمان هم یک شرکت ورشکسته به‌حساب می‌آمد اما در این ده سال گذشته هم موفقیتی به‌دست نیاورده است. الان هم همه باور دارند که ماهیندرا هم به دنبال یک خریدار می‌گردد اما بعید است که با این سابقه طولانی عدم موفقیت، کسی مشتاق به احیای این کپانی کره‌ای باشد.

بااینکه تعداد زیادی از خودروسازان دنیا به خاطر شیوع ویروس کرونا با کاهش فروش و سودآوری مواجه شده‌اند اما واقعیت این است که سانگ یانگ حتی پیش از شروع همه‌گیری کرونا هم وضعیت مطلوبی نداشت. این خودروساز بیشتر روی خودروهای شاسی‌بلند و وانت تمرکز داشته و در 20 سال گذشته،‌ تکیه خود را به بازارهای صادراتی کاملاً قرار داده بود که شاید به همین دلیل نتوانسته است پول کافی صرف مدل‌های جدید و به‌روزتر کند تا بتواند در مقابل رقبای سرسخت در دنیا دوام بیاورد.

سخنگوی سانگ یانگ گفته است: ما از وضعیت به وجود آمده که نتیجه‌ی شیوع جهانی کوید-19 است و موجب نگرانی شرکا و سهامدارانمان شده مخصوصاً کارکنان و شبکه فروش و نهادهای مالی سخت پشیمانیم. ما هر آنچه از دستمان برآید انجام می‌دهیم تا از این وضعیت بیرون بیاییم و کمپانی قدرتمند و رقابت‌پذیر برای آینده بسازیم.

شانس این‌که این خودروساز بتواند کمک‌های دولتی را جلب کند هم بسیار پایین است، درست برعکس خودروسازان اصلی دیگر در کره جنوبی که از حمایت دولت این کشور برخوردارند. باید منتظر ماند و دید که آیا این شرکت می‌تواند در این باتلاقی که خود آن را به وجود آورده است جان سالم به در میبرد یا نه ؟

علی اکبر گل‌محمدی

ایدی اینستاگرام برای ارتباط بامن: aliakbar.golmohamadi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا