مکمل بنزین
خبرداخلی

رونمایی از اولین سیستم عامل بومی مولتی مدیای خودرو بر مبنای لینوکس AGL

همزمان با برپایی نمایشگاه قطعات خودرو، امسال و در جریان این نمایشگاه بین المللی، شرکت دانش بنیان فرادید پایش سیستم، اقدام به رونمایی از اولین سیستم عامل بومی سیستم مالتی مدیای خودرو کرد.

این مجموعه که سابقه‌ای 15 ساله در بازار خودرو و حوزه نصب و پشتیبانی سیستم‌های مولتی مدیا برای مجموعه‌های بزرگی چون ایران خودرو دارد، پس از بررسی شرایط بازار، اقدام به طراحی و معرفی سیستم عاملی بومی بر پایه لینوکس AGL برای مالتی مدیای خودروهای داخلی نموده است.

بر اساس گفته‌های آقای قاسمی مدیر عامل شرکت، دلیل اصلی حرکت به سمت تولید و توسعه این سیستم‌عامل، تجربه سال‌ها همکاری مشترک با خودروسازان و تامین‌کنندگان‌ داخلی در پروژه‌های مختلف و مشاهده موارد بسیاری از عدم همکاری مناسب تامین‌کنندگان خارجی (چینی، کره‌ای و …) در اعمال کوچک‌ترین تغییرات در ظاهر و یا عملکرد سیستم‌های مالتی مدیای خودرویی بوده است که بعضا منجر به تعویق اجرای پروژه و یا نادیده گرفتن نیازها از طرف تامین‌کنندگان خارجی شده است.

تمامی این مشکلات سبب شده تا تیم فنی این شرکت با تکیه بر سال‌ها تجربه و توانایی‌های فنی اقدام به بومی‌سازی سیستم‌عامل لینوکس مختص به سیستم‌های صوتی خودرویی (AGL) در تمامی لایه‌ها و سطوح مختلف سیستم‌عامل نموده و بستر مناسبی را از نظر امنیتی، ارتباطی، توسعه و سازگاری با توجه به نمونه‌های موجود در بازار داخل فرآهم آورد.

از ‌جمله اهداف بومی‌سازی این سیستم‌عامل در حوزه خودرویی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی بستر (Platform) مناسب، قابل اعتماد و امن با امکان توسعه زیرساخت‌های لازم برای فن‌آوری‌های روز و آینده خودرویی (خودروهای متصل و خودروهای خودران و …) در صنعت خودروسازی داخلی

تضمین امنیت محصولات و حفظ حریم خصوصی مشتریان

عدم وابستگی به پلتفرم و حفظ ماژولاریتی و ایجاد بستر مناسب در جهت سهولت ارائه سرویس به مشتریان

ارتباط امن و کامل با شبکه داخلی خودرو و مدیریت ارتباط با سایر قسمت‌ها

فراهم‌سازی بستری مناسب در جهت نصب و اجرای نرم‌افزار‌های مختلف (غیرسیستمی) و تولید شده بر پایه سیستم‌عامل لینوکس توسط سایر تولیدکنندگان

اطمینان از عدم وجود بدافزارها در هسته اصلی سیستم‌عامل و جلوگیری از سرقت اطلاعات و آسیب‌های احتمالی

همچنین این شرکت امید دارد تا با همکاری و همیاری دو خودروساز ملی کشور، یعنی ایران خودرو و سایپا، بتواند این سیستم عامل بومی را به صورت دمو بر روی یکی از محصولات این دو کمپانی تست و اجرا نموده و سپس برای تولید انبوه با خودروسازان داخلی به توافق برسد. طبیعی است که در شرایط فعلی کشور، استفاده از سیستم های بومی که دیگر برای نصب، تعمیر و خدمات پس از فروش نیاز به نمایندگی های خارجی نداشته باشند، در این برهه زمانی می‌تواند باعث حفظ منافع کشور شده و از خروج بی رویه ارز جلوگیری نماید.

لازم به توضیح است شرکت فرادید پایش سیستم، در کنار محصول بومی خود، اقدام به معرفی سیستم‌های دیگری نظیر فناوری تشخیص عابر پیاده، طراحی سیستم تشخیص خواب آلودگی راننده و سیستم میرورینگ کرده که در نوع خود جدید و برای اولین بار است.

محمد سعید بهمنی

از سال 88 کار خبری رو شروع کردم و از سال 89 در حوزه IT مشغول بودم! چرخان، فرزند اول من و متولد 1394 هست! من فارغ التحصیل روابط بین الملل؛ عاشق ماشین، سرعت و سفر! هر سوالی بودم؛ با افتخاردر خدمتم Email: Saeid.bahmani@gmail.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا