۸ خودروی کپی چینی، که خشم خودروسازان بزرگ را بر‌انگیخت!

با رشد اقتصادی چند دهه اخیر چین، این کشور محصولات زیادی را تولید و به بازار جهان عرضه کرده است. مشخصه بارز اکثر این تولیدات، قیمت مناسب آن‌هاست و به‌همین دلیل هم توانسته‌اند مخاطبان خاصی را به‌خصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته، برای خود دست‌و‌پا کنند.

اما همه‌چیز در این کشور، اصطلاحا گل‌و‌بلبل نیست. برخی از کارخانجات این کشور، به‌دلیل رعایت نکردن و یا ناقص رعایت کردن حق کپی‌رایت و عدم احترام به حق مالکیت معنوی، در دنیا شناخته شده‌اند. این قضیه، در صنعت خودرو‌سازی، برجسته‌تر شده است و منجر به تولید خودروهای کپی شده که ارزش برجسته کردن و بیشتر شناخته‌شدن را دارد.

اما بگذارید به خودروهایی نام ببریم که در نهایت کپی کاری در کشور چین تولید شده اند:

۱-گریت‌وال ORA Punk Cat

 گریت‌وال در سال ۱۹۸۴ به‌عنوان یک تولید‌کننده خودرو با مالکیت خصوصی که دفتر آن در بائودینگ قرار دارد تاسیس شد. این شرکت در‌حال‌حاضر، هشتمین تولید کننده بزرگ خودرو در چین است و ORA زیر‌مجموعه خودروهای الکتریکی آن است. این‌که این شرکت، فکر نمی‌کرده است با تولید خودرویی که در تصویر می‌بینید از طرف فولکس‌واگن واکنشی نشان داده نشود کمی دور از ذهن است مگر این‌که انتظار داشت تولید یک خودروی برقی با شباهت زیاد به بیتل کلاسیک قدیمی، برای فولکس اهمیتی نداشته باشد.

۲-Hengtian L4600

تویوتا لند‌کروز یک خودروی با کیفیت و گران‌قیمت است. خودروی Hengtian L4600 ممکن است از نظر ظاهری، شباهت زیادی به لند‌کروز داشته باشد، اما این خودرو یک کپی ارزان‌قیمت‌تر از لند‌کروز است. جالب‌ این‌ جاست که Hengtian L4600 دارای طراحی داخلی لوکس و با روکشی چرم است که حتی از نمونه اصلی نیز، داخلی بزرگ‌تر دارد. همچنین این محصول،‌ در زیر کاپوت خود از یک موتور ۸ سیلندر ۴.۶ لیتری بهره می‌برد. اما اگر خریداران این خودرو صرفا از روی ظاهر، به‌خرید آن بپردازند از لحاظ مشخصات فنی و در مقایسه با لندکروز نا امید خواهند شد و چیزی بیشتر از نمای ظاهری، نصیبشان نخواهد شد.

 

۳-Hunkt Canticie

از آوریل ۲۰۲۰ بود که شهروندان چینی می‌توانستند یک کپی از رنجروور را خریداری کنند. قسمت جالب ماجرا، عرضه این خودرو با امضا‌ و نشان‌های منحصر‌به‌فرد رنجروور بود. طراحان این خودرو سعی کرده‌اند کمی در نمای پشتی تغییراتی را اعمال کنند شاید به امید این‌که نمای  Hunkt Canticie به‌حدی از رنجروور دور شود که لندروور از آن‌ها شکایت نکند. اما باید گفت که در نمای داخلی، شرایط کاملا متفاوت است و طراحی جذاب، فرمان‌سه‌پره، تو‌دوزی و نمایشگرهای ال‌سی‌دی، باعث جلوه زیبایی شده است.

۴-Beijing BJ80

Beijing BJ80 کپی مرسدس‌بنز معروف G-Wagen است، البته یک کپی دوست‌داشتنی. مرسدس‌بنز کلاس G اخیرا با بک مجموعه ابزار دیجیتال، یک سیستم اطلاعات سرگرمی صفحه‌لمسی بزرگ و ناوبری ماهواره‌ای به‌روز‌رسانی شده است. مرسدس‌بنز با یک موتور ۶ سیلندر توربو در ایالات‌متحده با قیمتی حدود ۵۰۰۰۰ دلار عرضه می‌شود. اما این کپی چینی، با قیمتی به‌مراتب پایین‌تر و البته مشخصات فنی متفاوت، به‌دست خریداران می‌رسد.

۵- Beijing Auto BJ80 SUV

مرسدس‌بنز G AMG 6*6 یک خودروی گران‌قیمت بود که با موتور ۸ سیلندر توئین‌توربو توان تولید ۵۳۶ اسب‌بخار قدرت را داشت. اما شاسی‌بلند چینی BJ80 دارای یک موتور ۲.۳ لیتری ۴ سیلندر توربو شارژ ارزان‌قیمت‌تر است که شرکت سایک، امتیاز آن‌را در سال ۲۰۰۹ از جنرال‌موتورز خرید. در‌هر‌صورت، به‌نظر می‌آید بیجینگ‌موتور در کپی این خودرو، مسیر درستی را انتخاب کرده است و یک کپی کاملا زیبا و تقریبا بی‌نقص از آب در‌آمده است.

 

۶- Songsan Dolphin

زمانی‌که شرکت Songsan خودروی دلفین خود را در نمایشگاه خودروی چین در سال ۲۰۲۰ رونمایی کرد خریداران آمریکایی، مجبور بودند نسخه اصلی این خودرو( کوروت C1) را با قیمتی در حدود ۱۶۰۰۰۰ دلار خریداری کنند. البته از زمان رونمائی این خودرو در چین،‌ تا کنون خبری از آن نشده است و این احتمال وجود دارد که شورلت، در‌زمینه مسایل حقوقی، دست به اقداماتی زده باشد. زیرا چه‌کسی حاضر نیست که نمادی‌ترین کوروت را با موتور هیبریدی و قیمت بسیار مناسب‌تر،‌نداشته باشد؟

۷-Huansu C60

اگر خیلی‌ها به‌دلیل قیمت بالا نمی‌توانند خودروهایی چون لامبورگینی اوروس یا پورشه کاین را بخرند و مسایلی چون راحتی، عملکرد یا ایمنی، برای آن‌ها اهمیتی ندارد می‌توانند به Huansu C60 فکر کنند. این‌که می‌گوییم اوروس یا کاین، به‌ این دلیل است که طراحان، نتوانسته‌اند تصمیم بگیرند که کدام خودرو را کپی کنند بنابراین، المان‌هایی از هر دو خودرو را در‌نظر گرفته‌اند تا قیمت نهایی نهایی این محصول، حدود ۱۵۰۰۰ دلار تعیین شود. این کپی چینی به‌جای یک موتور ۸ سیلندر توئین‌توربو از یک موتور ۲ لیتری توربو استفاده کرده است که اسب‌بخار و گشتاور به‌مراتب، کمتری را تولید می‌کند.

۸-Zotye SR8

کاملا مشخص است که این محصول زوتی به‌چه میزان تحت تاثیر پورشه‌ماکان قرار دارد به‌طوری‌که شاید برای بسیاری از افراد عادی داخل خیابان، این خودرو از ماکان اصلی، قابل تشخیص نباشد. بر‌خلاف ماکان، SR8 در‌مدل پایه با دنده دستی، عرضه می‌شود. همچنین بر‌خلاف ماکان، مدل پایه این کپی چینی با موتور ۲ لیتری توربو به‌فروش می‌رسد که توان تولید ۱۹۰ اسب‌بخار قدرت را دارد. همچنین برای این محصول زوتی، گزینه‌های دو لیتری توربوی ۲۵۲ اسب‌بخاری، یا ۳ لیتری و ۳.۶ لیتری ۶ سیلندر، یا ۳ لیتری ۶ سیلندر توربو دیزل،‌در‌دسترس خواهد بود. Zotye  SR8 برای کسانی که در چین زندگی می‌کنند و توان خرید نسخه اصلی پورشه‌ماکان را ندارند گزینه خوبی خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.