آمار فروش و تحویل خودروسازان چینی در آگوست ۲۰۲۶ نشان میدهد که BYD همچنان پیشتاز حجم فروش است و همزمان فاصله صادرات خود را با چِری کاهش داده است؛ در این ماه BYD مجموعاً 433,384 دستگاه خودرو سواری فروخت که از این میان 188,746 دستگاه به بازارهای خارجی صادر شد.
نتایج کلی فروش گروهی در آگوست ۲۰۲۶
نگاهی کلان به ارقام منتشرشده نشان میدهد BYD در جایگاه نخست فروش قرار دارد و رشد سالانه 16.7 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده است. در نیمه اول ۲۰۲۶ بیش از نیمی از درآمدهای این شرکت — معادل 53 درصد — از بازارهای خارج از چین حاصل شده است که نشاندهنده تمرکز رو به رشد BYD بر بازارهای بینالمللی است.
در بین دیگر گروههای بزرگ، شرکتهای قدیمی و شناختهشده نیز رشد قابل ملاحظهای را تجربه کردند؛ بهعنوان مثال SAIC گزارش داد فروش خودروهای جدید انرژیمحور (NEV) آن به 187,037 دستگاه رسید که نسبت به سال گذشته 44.1 درصد افزایش داشته است. 吉利 (Geely) هم 175,877 دستگاه NEV در آگوست فروخت که 9.4 درصد رشد سالانه نشان میدهد.
از منظر صادرات، چِری در صدر صادرکنندگان قرار دارد و در آگوست 196,984 دستگاه صادر کرده که معادل 70.3 درصد از کل فروش 280,128 دستگاهی این شرکت در همان ماه است. بخش خودروهای NEV چِری نیز 120,909 دستگاه تحویل داده است که رشد سالانه 69.8 درصدی را نشان میدهد.
تجزیه و تحلیل عملکرد BYD و جزئیات مجموعه مدلها
BYD در آگوست 433,384 دستگاه خودرو سواری فروخته که افزایش 16.7 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان میدهد. در بررسی سبد محصولی این شرکت، سریهای Dynasty و Ocean مجموعاً 375,373 دستگاه فروش داشتند، که به وضوح بخش اعظم حجم فروش BYD را تشکیل میدهند.
برندهای زیرمجموعه BYD نیز رشدهای چشمگیری داشتند: فَنگچِنگبائو (Fang Cheng Bao) با تحویل 41,568 دستگاه رشد سالانه 155.6 درصدی ثبت کرد؛ دنزا (Denza) 16,001 دستگاه فروخت که رشد 33.4 درصدی را نشان میدهد؛ و یانگوانگ (Yangwang) با 442 دستگاه افزایش 9.1 درصدی نسبت به سال قبل داشته است.
در کنار حجمهای بالا، تمرکز BYD بر بازارهای خارجی نیز برجسته است؛ صادر شدن 188,746 دستگاه در یک ماه معادل نزدیک به 44 درصد از کل فروش ماهانه این شرکت است و حاکی از استراتژی افزایش سهم خارج از چین است که در نیمه اول ۲۰۲۶ نیز به 53 درصد درآمدهای خارجی ترجمه شده بود.
چری در مقابل BYD: رقابت بر سر بازارهای صادراتی
چِری در ماه آگوست 196,984 دستگاه به خارج صادر کرد که 70.3 درصد از فروش کل 280,128 دستگاهی این شرکت را تشکیل میدهد؛ این سهم صادراتی بالا نشاندهنده تکیه قوی چِری بر بازارهای برونمرزی است. اگرچه چِری در صادرات جلوتر است، اما فاصله آن با BYD در حال کاهش است و BYD با 188,746 دستگاه صادرات در آستانه catch-up قرار دارد.
بخش NEV چِری 120,909 دستگاه تحویل داده که رشد 69.8 درصدی را نسبت به سال قبل نشان میدهد و ترکیب قوی محصولات برقی چِری در بازارهای خارجی را تقویت میکند. در مقابل، BYD با تنوع برند و رشد سریع زیرمجموعهها تلاش میکند سهم صادراتی خود را افزایش دهد و رقابت در بازارهای جهانی فشردهتر شده است.
عملکرد خودروسازان سنتی و برندهای گروهی
گروههای سنتی نیز در فضای NEV عملکرد قابل توجهی داشتند؛ SAIC با فروش 187,037 دستگاه NEV رشد 44.1 درصدی ثبت کرد. 吉利 نیز 175,877 دستگاه NEV فروخت و در بخش برندهای داخلی، زیکر (Zeekr) به رکورد تاریخی 36,981 تحویل رسید که بهطور شگفتآور 109.8 درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان میدهد.
سری Galaxy متعلق به یکی از زیرمجموعههای جیلی نیز 119,115 دستگاه فروخت که رشد 7.6 درصدی را تجربه کرده است. این آمارها نشان میدهد خودروسازان بزرگ سنتی در کنار تولید انبوه، تلاش برای تقویت سبد NEV خود و ایجاد برندهای تخصصی را در پیش گرفتهاند تا در مقابل نفوذ برندهای نوپا از خود دفاع کنند.
چانگان نیز در بخش NEV توانسته 105,000 دستگاه بفروشد؛ که این رقم شامل 45,885 دستگاه از برند Qiyuan (که سری AQ آن رشد 103.1 درصدی داشته)، 28,659 دستگاه از دیپال (Deepal) و 8,082 دستگاه از آواتر (Avatr) است. این تنوع برند و رشد مدلهای تخصصی بیانگر رقابت فزاینده در بازار داخلی است.
استارتاپها و پویایی بازار نوظهورها
در میان استارتاپهای NEV، لیپموتور (Leapmotor) بیشترین تحویل را در آگوست داشت و با 103,129 دستگاه رشد سالانه 80.7 درصد را ثبت کرد؛ این شرکت تنها استارتاپی است که برای دومین ماه پیاپی از مرز 100,000 دستگاه فروش ماهانه عبور کرده است و این موفقیت پیام روشنی از مقبولیت گسترده محصولاتش دارد.
در نقطه مقابل، اتحاد هوشمند هارمونی (HIMA یا Harmony Intelligent Mobility Alliance) برای نخستین بار کاهش فروش سالانه را تجربه کرد و 42,101 دستگاه تحویل داد که 5.6 درصد کمتر از سال گذشته است. از این مقدار تقریباً نصف آن یعنی حدود 20,652 دستگاه متعلق به برند Aito بود که نشان میدهد سهم هر برند داخل ائتلاف میتواند تفاوتهای زیادی ایجاد کند.
دیگر استارتاپها نیز نتایج متنوعی داشتند: شیائومی برای پنجمین ماه متوالی بیش از 30,000 دستگاه فروخت و نشان داد ورودش به بازار خودرو با ثبات دنبال میشود؛ شیائومى در این بازه همچنان عملکردی پایدار ثبت کرد. زِدپنگ (Xpeng) 39,107 دستگاه تحویل داد که رشد سالانه 4 درصدی دارد؛ از این میان مدل پرچمدار GX، 7,338 دستگاه فروش داشت، و سری MONA نیز مجموعاً بیش از 310,000 دستگاه تحویل تجمعی را پشت سر گذاشته است.
لی اوتو (Li Auto) نیز 37,679 دستگاه فروخت که این رقم رشد سالانه 32.1 درصد و رشد ماهانه 23.67 درصد را نشان میدهد. این شرکت چشم به ماه سپتامبر دوخته است و عرضه مدلهای MEGA و i9 را عامل کلیدی تقویت فروش آتی خود میداند.
نیو (Nio) در آگوست 35,836 دستگاه تحویل داد که افزایش 14.5 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان میدهد؛ در ترکیب برندهای نئو، برند اصلی Nio با 21,174 دستگاه رشد 101.2 درصدی داشته، برند Onvo 8,810 دستگاه و برند فایرفلای (Firefly) 5,852 دستگاه تحویل داده که در مورد آخر رشد سالانه 34.7 درصد گزارش شده است.
پیامدها و چشمانداز بازار جهانی
ترکیب آمارها نشان میدهد صنعت خودروی چین نهتنها در بازار داخلی بلکه در بازارهای بینالمللی نیز به بلوغ رسیده و بازیگران بزرگی مانند BYD و چِری در حال رقابت برای سهم صادراتی بیشتر هستند. سیاستهای قیمتگذاری، کیفیت تولید و شبکه خدمات پس از فروش در بازارهای هدف خارجی تعیینکننده خواهند بود.
رشد قابلتوجه NEVها در میان تولیدکنندگان سنتی و موفقیت استارتاپها نشان میدهد مدلهای تجاری متنوع — از تولید انبوه گرفته تا برندهای تخصصی و اتحادهای تکنولوژیک — همگی میتوانند سهم بازار را تغییر دهند. به ویژه عبور پیوسته برخی استارتاپها از مرز 100,000 دستگاه در ماه، نشاندهنده پذیرش سریع کاربران و بهبود زنجیره تأمین و تولید در این شرکتهاست.
از منظر رقابت بینالمللی، نزدیک شدن صادرات BYD به سطح چِری میتواند به تغییر توازن صادراتی چین منجر شود؛ اگر BYD بتواند روند رشد صادرات خود را حفظ کند، در ماههای آتی احتمال جا به جایی مقام صادرکننده ارشد وجود دارد. در عین حال چِری با اتکا به سهم بالای صادرات از فروش کل، موقعیت قویای در بازارهای خارجی دارد.
نتیجهگیری و انتظارات برای ماههای آتی
آمار آگوست ۲۰۲۶ گویای پویایی شدید بازار خودروی برقی چین است؛ BYD همچنان در صدر قرار دارد اما کشمکش برای رهبری صادراتی با چِری بهوضوح شدت یافته است. رشد استارتاپها مانند Leapmotor و عملکرد پایدار شیائومی، Xpeng، Li Auto و Nio نشان میدهد که رقابت نه تنها در حجم بلکه در تنوع محصولات هم جریان دارد.
انتظار میرود عرضه مدلهای جدید مانند MEGA و i9 از سوی Li Auto و گسترش شبکههای بینالمللی BYD و چِری، نقشی تعیینکننده در شکلگیری روند فروش در ماههای پیش رو داشته باشد. نظارت بر آمارهای ماهانه و استراتژیهای صادراتی شرکتها معیارهای کلیدی برای دنبال کردن جهتگیری بازار جهانی خودروهای الکتریکی خواهند بود.
در مجموع، گزارش آگوست یک پیام روشن دارد: بازار NEV چین همزمان با افزایش توان تولید و تنوع محصول، به سمت رقابتیتر شدن در عرصه جهانی حرکت میکند و بازیگران بزرگ و نوپا هر یک با استراتژیهای متفاوت در حال تصاحب سهمی از این بازار رو به رشد هستند.






