Take a fresh look at your lifestyle.

5 روش ارزان قیمت برای بالا بردن قدرت موتور خودرو!

مطمئنا شما در اطراف خود افراد زیادی را دیده یا می‌شناسید که نسبت به نگهداری از خودروی شخصی وسواس زیادی به خرج می‌دهند. منظور از وسواس در اینجا کارکرد مثبت و مفید آن است که می‌توان آن را در مواردی همچون تمیز نگهداشتن خودرو، انجام دقیق و به موقع سرویس‌های دوره‌ای، تعمیر و نگهداری خوب و همینطور رسیدگی به ظاهر و باطن آن، مثل رینگ و لاستیک مناسب و یا حتی سیستم صوتی پیشرفته، خلاصه کرد. اما در این بین کمتر دیده شده که این افراد نسبت به کارکرد و عملکرد خودرو در حالت تقویت شده، فکر کنند. مثلا هنگام شروع به حرکت شتاب بیشتری را داشته باشند یا هنگام مسافرت، مخصوصا عبور از مناطق کوهستانی و سطوح شیب‌دار، نسبت به خودروهای دیگر پرتوان‌تر ظاهر شوند. شاید طرز فکر کلی درباره تقویت عملکرد خودرو به این سمت باشد که باید حتما از یکسری قطعات حرفه‌ای تیونینگ که هزینه‌های بسیار بالایی هم دارند برای ارتقاء عملکرد خودرو استفاده کرد. اما همیشه اینطور نیست. درواقع اگر هدف از ارتقاع عملکرد خودرو تبدیل آن به یک هیولا جهت شرکت در مسابقات باشد، بله این مورد نیاز به طی مراحل بسیار تخصصی و صرف هزینه‌های خیلی بالا دارد. اما نه اگر هدف صرفا ایجاد یک تغییر عملکردی معمولی ولی مثبت و قابل حس باشد، به راحتی و با یکسری روش‌های ارزان قیمت می‌توان به آن دست یافت که در ادامه می‌خواهیم به 5 نمونه آن اشاره کنیم.

1- فیلتر هوای مکش سرد

cold-air-intake2

زمانیکه در مورد ارتقاء عملکرد پیشرانه و بالا بردن میزان اسب بخار تولیدی آن صحبت می‌شود، معمولا اولین پیشنهادی که بسیار موثر هم هست، استفاده از فیلتر هوای مکش سرد یا به اصطلاح Cold-Air Intake است. تصور کنید بعد از کلی مشغله ذهنی و خستگی، از یک آدامس خنک با طعم نعنای تازه استفاده کردید. خنکی ایجاد شده در تنفس شما باعث یک انرژی مضاعف و رفرش شدن مغز می‌شود که این مورد برای خودرو هم با مکانیسمی مشابه اتفاق می‌افتد! ایده اصلی برای استفاده از هوای سرد، تراکم بیشتر آن در مقایسه با هوای گرم است که این باعث می‌شود هوای بیشتری به سیلندرها منتقل شده، با سوخت ترکیب و فرآیند احتراق بیشتری انجام شود. بنابراین هرچه میزان احتراق بالاتر رود، توان تولیدی هم به تناسب افزایش یافته به‌طوریکه در پیشرانه‌های عادی با چیزی در حدود 5 تا 7 اسب بخار بالاتر روبه‌رو می‌شویم. البته برخی خودروها به صورت پیش فرض سیستم دمش هوای سرد را دارند که در این صورت باید چهار مورد دیگر بررسی شوند.

2- اگزوز کت بک

5-cheap-ways-increase-horsepower-3

یکی از قسمت‌های مهم دیگر که می‌تواند با عملکرد بهتر، منجر به افزایش راندمان موتور خودرو شود، سیستم اگزوز است. به‌طورکلی این سیستم از اجزایی همچون منیفولد، کاتالیزور، لوله‌های میانی، لرزه‌گیر و منبع عقب تشکیل شده که هرچه فرآیند انتقال دود حاصله از احتراق موتور خودرو از این مجموعه بهتر، سریعتر و ‌تر صورت گیرد، به تناسب آن راندمان عملکردی نیز افزایش می‌یابد. در این بین طراحی و مهندسی‌های متفاوتی نیز برای سیستم اگزوز پیاده‌سازی شده‌اند که شاید یکی از بهترین‌ها برای دستیابی به قدرت بیشتر پیشرانه، سیستم اگزوز کت بک (Cat-back) باشد. در این حالت لوله‌های خارج شده از مبدل کاتالیست به صورت صاف تا منبع اگزوز امتداد پیدا کرده و از آنجا نیز به زیر سپر عقب می‌رسند. دهانه خروجی این اگزوزها معمولا بزرگتر بوده و مهندسی خروج گاز به گونه‌ای انجام شده که در مقایسه با مدل‌های معمولی، سریعتر و با فشار بیشتری صورت می‌گیرد. بنابراین فضای کافی برای ورود توده جدید سریعتر مهیا شده و  به همین ترتیب جریان احتراق نیز افزایش یافته و منجر به بالا رفتن توان موتور می‌شود. اما اگر در خودروی شما امکان استفاده از چنین سیستمی وجود ندارد، بهتر است مورد بعدی را امتحان کنید.

3- کاتالیزور با جریان عبوری بالا

5-cheap-ways-increase-horsepower-4

شرکت‌های خودروساز برای اینکه محصولاتی با حداقل آلایندگی مضر تولید کنند، موظف به استفاده از قطعه‌ای با عنوان کاتالیزور یا مبدل کاتالیست در سیستم اگزوز خودرو شدند. در واقع این وسیله با ایجاد یکسری واکنش‌های شیمیایی بین گازهای سمی حاصل از احتراق، منجر به کاهش ضرر آنها شده تا کمی محیط زیست از شدت این آسیب‌ها در امان باشد. در ابتدا اهمیت استفاده از آنها برای خودروسازان فقط در جهت کاهش آلودگی هوا بود اما رفته‌رفته محل قرارگیری و نوع کاتالیزور هم بهبودهای چشمگیری پیدا کرد به‌طوریکه امروزه نتایج مثبت مدل‌های سطح‌بالا و حرفه‌ای آن برروی عملکرد خودرو، برکسی پوشیده نیست. اگر خودروی شما مدل پایین است می‌توانید به راحتی مبدل کاتالیست آن را با نمونه‌های مدرن امروزی که معمولا جریان بالا هستند تعویض کنید و نتیجه آن را هم موقع گاز دادن و شتاب‌گیری مشاهده کنید. خیلی‌ها هم خودشان را راحت کرده و اقدام به حذف کاتالیزور از خودرو می‌کنند که اینکار اصلا قانونی نبوده و جریمه در بردارد. همچنین اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم که برای ارتقاء عملکرد خودرو، در مبدل کاتالیست آن، سوراخ‌هایی را ایجاد کنید!

4- ترفند لاستیک‌ها

m-cc-car-tires-1

لاستیک خودرو بعنوان یکی از اجزای اصلی در انتقال قدرت، نقش مهمی در عملکرد خودرو دارد. به‌طور حتم شماهم مواردی مثل فرمانپذیری خوب خودرو هنگام استفاده از لاستیک‌های پهن و یا کاهش شتاب و بالارفتن میزان مصرف سوخت بواسطه افزایش اصطکاک هنگام استفاده از این نوع لاستیک‌ها را شنیده‌اید. اما اینجا قرار نیست در این‌باره صحبت کنیم بلکه چیزیکه اینجا بیشتر اهمیت دارد، زاویه قرارگیری لاستیک‌ها است. هرخودرو قبل از اینکه از خط تولید خارج شود، با یکسری تنظیمات خاص از لحاظ قرارگیری زاویه لاستیک‌ها همراه می‌شود. یکی از این زاویه ها Toe in است که در این حالت اگر از بالا به خودرو نگاه کنیم، چرخ‌ها کمی به سمت هم متمایل شده‌اند.

toe-adjustment

حال اگر این زاویه از بین برود و لاستیک‌ها به صورت تقریبا موازی قرار بگیرند، کمی عملکرد خودرو بهبود می‌یابد. همچنین کاهش پهنای لاستیک نیز می‌تواند کمی راندمان شتاب‌گیری خودرو را بهبود دهد ولی درعین حال تاحدودی سیستم سرعت سنج خودرو را با خطا مواجه می‌کند. استفاده از رینگ‌های سبک هم راه‌حل خوبی محسوب می‌شود.

5- فلش‌کردن کامپیوتر خودرو

5-cheap-ways-increase-horsepower-6

کامپیوتر خودرو یا همان ECU قطعه‌ای الکترونیکی است که از پردازنده و حافظه تشکیل شده و همانند یک کنترلر دقیق و بواسطه اطلاعاتی که از سنسورهای خودرو دریافت می‌کند، برخی فرامین مهم از جمله زمان و مقدار پاشش سوخت و میزان ترکیب سوخت و هوا را که در مقدار احتراق و تولید اسب بخار نقش اساسی دارند، صادر می‌کند. حالا برای اینکه بتوان کمی این دستورات را دستکاری کرد و عملکرد مجموعه موتور را در راستای بالابردن قدرت تولیدی تغییر داد، می‌توان از تغییر برنامه مجدد یا به اصطلاح فلش کردن ECU کمک گرفت. انجام چنین فرآیندی مستلزم حضور یک متخصص در این زمینه است به‌طوریکه ایجاد اختلال و صدمه دیدن اجزای خودرو، باعث ابطال گارانتی و ایجاد هزینه‌های گزاف برای مالک آن می‌شود. بدنیست بدانید که تغییر برنامه مجدد کامپیوتر برروی مدل‌های مجهز به توربوشارژر و یا سوپرشارژر، در مقایسه با خودروهای تنفس طبیعی، نتیجه به مراتب بهتری دارد.

2 دیدگاه
  1. ناشناس می گوید

    سلام وخسته نباشید خوبه

  2. ناشناس می گوید

    خدا خیر تون بده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.