اگر خودرو می‌خواهید باید آن را با قیمت نجومی بخرید!

چند روزی هست که قیمت جدید محصولات صفر کمپانی‌ها پشت سرهم اعلام می‌شود و هر که هر چقدر دوست دارد بر روی خودروهای خود قیمت می‌گذارد و دریغ از یک نهاد حمایت کننده از مردمی که باید بدترین خودروهای جهان را با قیمت بهترین خودروهای جهان بخرند.

شاید بحث انتقام مطرح است؛ انتقام خودروسازان از ملت! روزی بحث تحریم در میان است و قیمت خودرو را افزایش می‌دهند، روزی بحث حقوق نجومی مطرح می‌شود و خودرو گران می‌شود، روزی ترامپ رئیس جمهور می‌شود و باز خودرو گران می‌شود و با تهدید برجام، باز هم دوباره خودرو گران می‌شود. نمی‌دانم تا کی می‌خواهند هر چه را به گرانی خودرو ربط دهند اما شرایط اسفناک است، چرا که با این شرایط اگر در تعطیلات ماه ژانویه به خانواده رییس جمهور بورکینافاسو خوش نگذرد، باید باز هم منتظر گرانی خودرو باشیم!

افزایش قیمت خودرو به نوعی با سخنان مدیرکل صنایع خودرو و نیروی محرکه در تاریخ 26 شهریور ماه کلید خورد و این مدیر با اعلام افزایش قیمت‌ از عدم عرضه خودروهای ارزان قیمت خبر داد و گفت به‌زودی دیگر خودروی کم‌تر از 30 میلیون تومان نخواهیم داشت. با این شرایط احتمالا حقوق قشر کارمند و کارگر جامعه رشد داشته است که می‌توانند پول بیشتری پرداخت کنند.

بنابر آمار اعلام شده، حقوق کارمندان 10 درصد افزایش یافته و خودروسازان احتمالا این عدد را با یک صفر بیشتر خوانده‌اند که در این صورت باید وسیله‌ای به نام عینک را به آن‌ها معرفی کرد. خودروسازان و قیمت‌گذاران این محصولات در کشور ما علاوه بر اینکه قانون منطق را به‌طور کلی زیر پا گذاشته‌اند، در مصاحبه‌های خود به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که خواننده تصور می‌کند مرسدس بنز میباخ را با قیمت 26 میلیون تومان به آنها عرضه می‌کنند و مردم قدر آنها را نمی‌دانند.

این رو هم بخون:

دیگر باید با این موضوع کنار آمد که هرگاه مسئولین از عدم افزایش قیمت یک کالا و محصول صحبت می‌کند، باید منتظر  افزایش قیمت آن در کمترین زمان ممکن باشیم! در حال حاضر برخی از مدیران افزایش قیمت‌ها را به موسسه استاندارد ربط داده‌اند و می‌گویند رشد کیفیت خودروها هزینه بر است ولی آیا افزایش کیفیت پراید، تیبا، پژو و … امکان‌پذیر است؟ و افزایش کیفیت اگر دلیل منطقی برای افزایش قیمت باشد، قیمت خودروی کمپانی‌های خارجی باید سر به آسمان بکشد (البته در کشور خودشان).

هر چه گشتیم و گشتیم تا دلیلی منطقی برای افزایش قیمت خودرو پیدا کنیم، چیزی حاصل نشد جز اینکه قدرت دست خودروسازان بوده و هر طور که بخواهند اسب خود را ‌می‌تازانند و مردم هم راه دیگری ندارند جز اینکه خودروهای بی‌کیفیت را با قیمت نجومی بخرند و آن را به‌وسیله‌ای برای رسیدن به خدا تبدیل کنند و آن دنیا را زودتر ببینند.

حال در ارتباط با گرانی خودرو چند موضوع مطرح می‌شود. آیا تغییری در کیفیت‌خودروها حاصل شده که با چنین افزایش قیمتی روبرو شده‌اند؟ آیا تحریم تازه‌ای اعمال شده یا تورم رشد داشته که باعث افزایش قیمت مواد اولیه شده باشد؟

ما بارها در سایت چرخان از قیمت‌گذاری غیرمنطقی برخی از خودروها انتقاد کرده‌ایم ولی در حال حاضر کار به‌جایی رسیده است که همان خودروها مجدد دچار افزایش قیمت شده‌اند. حال باید از مسئولان برای این افزایش قیمت پاسخ خواست تا شاید پاسخ آنها بتواند مرهمی بر دل مردم باشد، اما گذشته نشان داده که مسئولان مرتبط با خودرو چندان مایل به پاسخ درست و مناسب در ارتباط با گرانی خودرو نیستند. شما می‌توانید با شرکت در نظرسنجی این مطلب، علت گرانی خودرو از دیدگاه خود را اعلام کنید.

بنظر شما علت گرانی خودرو چیست؟

11 دیدگاه
 1. علی اکبر رفیعی می گوید

  اگه خودروسازی انحصاری نباشه سگ هم به ماشینای اینا نگاه نمیکنه

   
 2. جعفر.د می گوید

  باسلام ,دوستان روزی درکشور عربستان مرغ گران شد فهداحمد دستور داد آنقدر نخرید تابگندد خواهش میکنم وقتی جنسی در ایران گران میشود درصف نایستیدوآدم کشی نکنید…

   
 3. الیاس می گوید

  به نظر من هیچکدوم یک از این موارد نیست
  علت اصلی خودمون هستیم
  تا که یه ماشین بی کیفیت با قیمت نجومی میاد
  دلال بازی گل میکنه و تو یه روز همه فروش میره
  و با قیمت گرونتر به دست مصرف کننده میرسه
  اگه ما نخریم قطعا اونم ارزون میشه

   
 4. 2295mojtaba@gmail.com می گوید

  از ماست که بر مانست

   
 5. 2295mojtaba@gmail.com می گوید

  نخرید نخرید نخرید . . .

   
 6. محمد می گوید

  تقاضای خرید خودرو زیاد شده
  همین

   
 7. رضا می گوید

  تنها راه کنترل قیمت و حتی کاهش اون نخریدن هست بابا نخرید نخرید نخرید

   
 8. آرش می گوید

  ای کاش میشد یک گزارش هم از
  The Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT)
  تهیه می شد تا مسوولین بی سواد بخونن و ببینن که انگلستان چطوری با واگذاری امتیاز خودروسازی و در نهایت مونتاژ و تولید خودرو در انگلستان توسط کمپانی های معتبر دنیا تونسته در گزارش ۲۰۱۷ تونسته گردش مالی ۷۷.۵ بیلیون یورویی و اشتغال زایی حرفه ای ۱ میلیون نفری داشته باشه.

  https://www.smmt.co.uk/wp-content/uploads/sites/2/SMMT-Motor-Industry-Facts-2017_2-online.pdf

   
 9. آرش می گوید

  دوست دارم اون کسی که به افزایش کیفیت خودرو رای داده رو آویزون کنم با چوب بزنم.

   
 10. ایرانی می گوید

  ممنون از مقالهی بسیار خوبتان که با واقعیت های صنعت بیمار خودرو انطباق دارد

   
 11. یه انسان بدون اتومبیل بی کیفیت می گوید

  نخرید ، نخرید ، نخرید … همین و بس

  اگرم واجبه و احتیاج دارید دسته دوم بخرید ،

  با تشکر از فهم و درک شما.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.