چرا پراید خودروی ایمنی نیست؟

پراید یا ارابه مرگ خودرویی است که نام آن برای همه شما آشناست و همیشه صحبت‌های زیادی در مورد ایمنی این خودرو شنیده‌اید و دیده‌اید که در طی این سال‌ها این قوطی حلبی چه تعدادی از مردم را به کام مرگ برده است. پراید همان مزدا ۱۲۱ است که ابتدا در ژاپن تولید شد. ارتباط کاری این شرکت با فورد باعث شد طی چند ماه مزدا ۱۲۱ با نام فورد فستیوا در آمریکای شمالی تولید شود و فروش خوبی را تجربه کند زیرا آن زمان پراید به عنوان یک خودروی دانشجویی طرفداران زیادی داشت ولی به زودی به دلیل ایراد سازمان امنیت بزرگراه های آمریکا، جلوی تولید خودرو گرفته شد. در آن سال این خودرو ناامن ترین خودرو آمریکا نام گرفت. تولید پراید از 1987 در کره ادامه یافت و تا سال 2002 تولید شد اما با خریداری این خودرو توسط سایپا پراید از کره به ایران آمد و از آن زمان قتل ایرانیان توسط پراید شروع شد.

پراید خودرویی است که در سال 1986 به عنوان ناایمن‌ترین خودرو امریکا شناخته شد و تولید آن در سال 2019 توسط سایپا مایه شرمساری خودروسازی کشورمان است.

سایپا ادعا می‌کند :

X۱۰۰ محصولی است که توانسته علاوه بر اخذ استانداردهای ۵۱ گانه اروپا ،تائیدیه استاندارد تصادفات از مراکز معتبر اروپائی را نیز اخذ نماید و با مقاوم سازی و استحکام در نقاط اصلی آن در کنار اقتصادی بودن، خودرویی ایمن برای مصرف کنندگان محسوب شود.

اما آن چیزی که مشخص است نشان می‌دهد که پراید هیچ تطابقی با معیارهای امروزی نداشته و حتی پروژه X100 هم ایمنی پراید را افزایش چشمگیری نداده و فقط راه مقابله با این موضوع توقف تولید پراید است. اما چرا تولید این خودرو پایان نمی‌یابد؟چرا پراید خودروی ایمنی نیست ؟دلایلی بسیاری وجود دارند که باعث استمرار تولید این خودرو می‌شوند. سود بالای فروش پراید، تیراژ بالا و عدم پیچیدگی فنی و ساختاری تولید این اتومبیل را راحت و پرسود نموده و بعید به نظر می‌رسد که افراد پشت پرده مانع از توقف تولید این خودرو شوند و با شعار تولید ملی سالانه هزاران نفر را به کام مرگ برند.چرا پراید خودروی ایمنی نیست ؟مهم‌ترین دلایل ایمنی کم پراید

1 – بدنه قدیمی : همانطور که اشاره شد طراحی بدنه این خودرو به سال‌ها پیش باز می‌گردد و این مشکل با اضافه کردن ورق‌های بیش‌تر به خودرو بهتر نمی‌شود. طراحی بدنه و پلتفرم مسئله‌ای است که خودروسازان جهانی همواره بر روی آن کار می‌کنند و کارکرد آن‌ها در اضافه کردن ورق‌های فلزی به اتومبیل ختم نمی‌شود.قیمت پراید چرا پراید خودروی ایمنی نیست ؟

2 – ضعف ستون‌ها

ستونهای پراید بسیار ضعیف و سست بوده و در تصادف‌ها به طور وحشتناکی شکسته می‌شوند به طوری که خودرو در یک تصادف به طور کامل مچاله شده و چیزی از سرنشینان باقی نمی‌ماند!چرا پراید خودروی ایمنی نیست ؟

3- عدم جمع شدن صحیح کاپوت اتومبیل

استفاده از پلتفرم قدیمی باعث می‌شود تا در بیش‌تر تصادف‌ها کاپوت پراید به طور صحیح جمع نشود و احتمال مرگ سرنشینان در تصادف رخ به رخ بسیار بالا باشد.چرا پراید خودروی ایمنی نیست ؟

4 – وارد شدن موتور به داخل کابین

سایپا ادعا کرده است که در پروژه X100 از این مشکل جلوگیری کرده است ولی آنچه در تصادف‌ها دیده می‌شود نشان می‌دهد که عملکرد سایپا کافی نبوده و همچنان در پراید با این مشکل مواجه هستیم.چرا پراید خودروی ایمنی نیست ؟

کلام پایانی

امنیت خودروها یکی از چالش برانگیزترین مسئله‌ها در اتومبیل‌های امروزی است ولی این موضوع با خودروهای داخلی بیگانه بوده و در طی این چند سال توجهی بسیار کمی به آن‌ها شده است و آنچه امروزه مشاهده می‌کنیم بالا رفتن تیراژ خودروهای کم امنیت و حذف امکانات ایمنی از خودروهاست. (البته ایمنی خودروهای دیگر داخلی نیز همانند پراید بسیار ضعیف بوده و هیچ تطابقی با معیارهای امروزی ندارند)

متاسفانه در پایان باید بگوییم اگر یک ایرانی ماهانه 500 هزار تومان برای خرید پراید پس‌انداز کند می‌تواند بعد از 100 ماه یک پراید بخرد!

 

26 دیدگاه
 1. ببیچارگان می گوید

  تو که خودت را انسان و بعنوان یک مسؤل می دانی چرا زندگی دیگران را باندانم کاری و غرور کاذب در معرض سختی ها می کشانی درست ترین زندگی روزگار در گره انسانیت است تکلیف خودرو سازان و گرانی مسکن و غذا را برای مردم آسان کنید که فردایی باید جوابگو باشید

   
  1. ابوالفضل می گوید

   به نظرم پراید باتوجه به قیمتش بهترین ماشینه ولی ایمنیش زیر صفره

    
   1. ناشناس می گوید

    چون چهل ملیونه؟؟

     
 2. ناشناس می گوید

  اون عکسی که مرد خونی سرشو از تو پراید درآورده خیلی دل خراشه.

   
  1. احمد می گوید

   اون بدبخت مرده احتمالا

    
 3. عسگر می گوید

  حتی کمونیست ها هم اینجوری با جون مردم بازی نمی کنن ، که این بی شرف ها پراید رو لایق مردم ایران می دونن .

   
  1. ابوالفضل می گوید

   پراید باتوجه به قیمت پایینش بهترین ماشینه ایمنی هم از پژو کاغذی ها بیشتر

    
   1. علی می گوید

    زرشک،

     
 4. انید می گوید

  عرض سلام و ادب ….

  نمیدانم چرا انسان با پای خود بکام مرگ میرود

  البته از این ناراحت نیستم که خود را نابود میکند

  از این ناراحتم که زن و بچه بیگانه از همجا بیخبر

  را سوار لگنی به اسم پراید میکنن و آنها را نیز به کام

  مرگ میبرن این حق ایران و ایرانی نیست که سوار

  وسیله ای ناامن بنام پراید میباشن

  بیایید و کمپین نه به خودروی ایرانی راه بیندازیم

  شاید که بتوانیم جان تعدادی از هموطنان عزیزمان را نجات بدهیم

   
 5. ناشناس می گوید

  چه میشه گفت فعلا منافع خیلی ها از جان مردم مهمتر ه خدا کنه به خودشون بیان

   
 6. پارسا می گوید

  این همه که پراید آدم کشته هیتلر و چنگیز خان آدم نکشتن

   
  1. خورزو خان اسممه ب شما چه می گوید

   واقعا واقعا ایگفتی گل گفتی برادر

    
 7. بابک می گوید

  خلایق هر چه لایق .تا وقتی که یکی مثل من وشما میریم پراید میخریم باید هم اینطور باشه شد مثل صفهای طولانی شکر وگوشت وبقیه

   
 8. محمد تقی می گوید

  من چند روزه میخوام پراید بخرم اما با خواندن گفته ها ونظرات پشیمان شدم .نمیخرم همه نخریم حتی اگر یک ملیون یا قسطی یا هر صورتی دادند بیاید همه با هم نخریم پیاده برویم اما گروه ایکس ۱۰۰ نخریم .
  باور کنید طی یک هفته ببینید چه سر وصدای بپا میکند
  اول اثر این کار بر تمامی خودروها داخلی را تماشا کنیم باور کنید وحقیقت را ببینیدواز این حرف خودتان تماشا کنید فقطچند روزی دندان به جگر وپراید نخرید .واقعا تماشای است!!!!؟؟؟؟

   
 9. مسعود می گوید

  بنظرم اینکار نشدنی هست چون دیگر منافع خوردوسازان نیست که دراین قضیه درگیره-مردم پراید خریدن واسه مسافرکشی ورفاهی اهدک برای خانوادشون-مسلمابا حذف پرایدسایپا یکچیزی مثل اون رو همانند تیباجایگزین میکنه که کرده الان-البته اینام اطمینانی نیست وجزناامن ترین ماشینهای داخلی هستن.اصولاامنیت جان مردم درجاده به عوامل زیادی بستگی داره از کیفیت جاده وهوشیاری راننده بگیرتا ایرادات فنی ماشین وعدم رفع آن وامنیت خود خودرو هست.اگرم پرایدرو۹۹ حذف کنن بعدمدتی دوباره برمیگیرده این پراید پررو وناامن-اگرامریکاگفته بایدمتوقف بشه بایدبا زیرساختهای امریکایی زندگی کرده باشیم.تا براحتی حذفش کنیم.اصلادرستش این هست که وقتی خوردویی ناامن هست مردم نخرن خودبخود تولیدش متوقف میشه مثل خیلی دستگاهای دیگر کهمشتری نداره مسلمادیگرتولید نمیشه-پس عوامل زیادی هست که مردم پراید بخرن.لطفادر تصمیم گیری هابایدوضع اقتصادی مردم رودرنظربگیرید.من خودم پرایددارم برای کارهای داخل شهرواقعابدردمم خورده وبااحتیاط رانندگی میکنم.

   
 10. سعید می گوید

  راه حل نخریدن و غیره نیس راه حل یکی شدن من و شما و همه مردم ایرانه که با یه کم تفکر و همت میشه ایرانو اباد کرد

   
 11. زنده بادکوروش می گوید

  باهرماشینی بی احتیاطی کنی مرگ درانتظارته..مثل آدم بروهیچی نمیشه…بادوچرخه هم مثل آدم بروهیچیت نمیشه….این ازفرهنگ خرکی ماست که لیاقت هیچی رونداریم…چه پرایدباشدچه ولوو۱۸چرخ چه بوگاتی چه دوچرخه تامثل آدم باهاش برانی بلایی نه سرخودت میادنه سرمردم…درضمن این جمهوری اسلامیست که به هربی سروپایی مخصوصادهاتی های شهرنشین اجازه استفاده ازخودروشخصی روداده….مملکت نداریم که…

   
  1. ناشناس می گوید

   افرین

    
  2. نوری می گوید

   فرمایش شما متین. تکلیف اونایی که با ماشین از جلو یا عقب میان روت چی. میدونی چندتا ماشین حتی پشت چراغ قرمز زدن به من؟!!

    
 12. علی می گوید

  لعنت خدا بر اون بی شرف بی پدر مادری که مجوز تولید این ارابه مرگ رو تو ایران داد.
  ایشا الله با جنایتکاراd عالم محشور بشه.

   
 13. علي می گوید

  البته بعدازصدماه قیمت پرایدهم صدبرابرمیشه شماباهمون قیمت الان محاسبه کردی

   
 14. مهدی اکبری می گوید

  باسلام خدمت هموطنان عزیزم

  اصل این هست ک اصلا نباید ماشین بی کیفیت و بدون امنیت تولید شود
  ولی با شرایط کشور ما با در نظر داشتن قدرت اقتصادی مردم و کشور که هم می خواهیم خود تولید کننده باشیم و هم اجازه قطره چکانی و با تعرفه بالا برای ورود خودرو خارجی بدهیم لاجرم تولید ماشین هایی مانند پراید و ۴۰۵ و … صرفه اقتصادی دارد.
  و اما مهمترین موضوع که نادیده گرفته می شود
  مدیریت تولید و استفاده از این نوع خودروها هست

  به نظر بنده پراید صرفا خودروی شهری است و به هیچ عنوان تاکید می کنم به هیچ عنوان نباید اجازه داده شود پراید در سطح جاده ها تردد داشته باشد!

  باید جاده های کشور رتبه بندی شوند و پلیس راه اجازه تردد پراید در جاده های اصلی، برزگ راه ها و آزاد راه ها را ندهند

  شاید گفته شود اغلب طبقه متوسط به پایین جامعه با پراید مسافرت می روند…. بله تایید می کنم ولی پیشنهاد این هست که دولت بستر سازی و افزایش حمل و نقل جاده ای را بایستی ارتقاء دهند تا مردم وسایل حمل و نقل عمومی مثل قطار، اتوبوس و حتی خودروهای کرایه ای بین شهری به استفاده از ماشین پراید و امثالهم ترجیح دهند.

  به امید اینکه خودروسازان با فکر سلامت مردم، برنامه ریزی برای ضرر کوتاه مدت و تولید خودروهای ملی با کیفیت و مناسب با جیب مردم اقدام کنند.

   
 15. المانی می گوید

  پراید های کره ای خیلی مهکم و خوب بودند چون من خودم یکی دارم چند با رم تصادف کردم چیزیش نشده مدل ۷۶ خیلیم خوبه

   
 16. المانی می گوید

  پراید های کره ای خیلی مهکم و خوب بودند چون من خودم یکی دارم چند با رم تصادف کردم چیزیش نشده مدل ۷۶ خیلیم خوبه ولی مدل های ۷۷ از همه بهتر هستند ولی ۷۸ تا امروزه به پوست پیازی معروف هستند

   
 17. سروش می گوید

  ولی همه ی خودرو های ایرانی نا امن نیستند. به عنوان مثال دنا پلاس، پنج ستاره ی ایمنی رو کسب کرده. وگرنه قبول دارم پراید فقط یک فلز ساده است

   
 18. یک آدم منطقی می گوید

  دنا پنج ستاره کجا گرفته دوست عزیز چرا رو هوا حرف میزنی شما دو تا تصادف دنا رو ببین تا افرادی مثل شما و اون دوستمون که از امنیت پراید تعریف کردند باشه خوب سایپا هم خوب میفروشه ترو به خدا این ارابه های مرگ رو تبلیغ نکنید برید خارجی دست دو بگیرید از امنیت ده برابریش نسبت به ایرانی صفر بهرمند شوید به این بیشرفا هم کمک نکنید

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.