همه اتفاقاتی که پس از 3000 تومانی شدن قیمت بنزین رخ می‌دهد!

قیمت بنزین از ساعات اولیه روز 24 آبان 98 به 3000 تومان افزایش پیدا کرد و حواشی زیادی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف داشت. این افزایش قیمت باعث شد تا تحلیل‌های زیادی پیرامون آن انجام شود و مخالفین و موافقین زیادی پیرامون آن به بحث و گفتگو بپردازند ولی کمتر کسی از اتفاقات بعدی این گرانی پر سر و صدا صحبت کرده است ….

ما در این مطلب قصد نداریم که پیرامون تاثیرات بنزین 3000 تومانی صحبت کنیم و یا از چرایی آن برای شما بحث کنیم. ما در این مقاله قصد نداریم بگوییم که آیا واقعا قیمت 3000 تومان برای بنزین منطقی است یا خیر! حتی قصد نداریم پیرامون این بحث کنیم که افزایش قیمت بنزین چه تاثیراتی روی زندگی مردم به همراه خواهد داشت و یا اینکه گرانی‌های چندباره را برای مردم به همراه خواهد داشت!

هدف نگارنده این مقاله بحث روی زمانی است که بنزین 3000 تومانی برای مردم به یک امر عادی تبدیل شده و کمتر کسی است که استرس‌های مربوط به این ساعات را به یاد داشته باشد و به راحتی اقتصاد کشورمان بر اساس این قیمت جدید بنزین پایه‌گذاری شده است. ما از زمانی صحبت می‌کنیم که بسیار نزدیک بوده و احتمالا اتفاقاتی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم به واقعیت‌هایی انکار ناپذیر در کشورمان تبدیل شده‌اند.

پژو 207 صندوقدار ایران‌خودرو1- ایران‌خودرو با توجه به استقبال مردم از طرح‌های فروش جدید خود و از سوی دیگر نیاز بازار برای عرضه خودروهای جدید، یک طرح جدیدی از سمند و رانا و …. را ارائه کرده و پیش فروش‌های جدید خود را با موعد تحویل سال 1400 به مشتریان عرضه می‌کند. گفتنی است که ثبت نامی‌های سال 98 و 99 به زودی تعیین تکلیف خواهند شد و همه خودروهای فروخته شده در سال 97 نیز به زودی به مشتریان تحویل داده خواهد شد.

گروه سایپا تحویل خودرو سایپا خودروهای سایپا2- گروه خودروسازی سایپا در یک اقدامی بی نظیر و به منظور مدیریت سوخت توسط مردم، اقدام به بازگرداندن خودروی پراید به چرخه تولید کرده و نظر سازمان استاندارد را با رعایت 75 استاندارد از 85 استاندارد الزامی کسب کرده است. این گروه خودروساز به سازمان استاندارد وعده داده تا سال 1405 تمامی استانداردهای 85 گانه را در خودروی پراید رعایت خواهد کرد و ایمنی این خودرو را به “به شدت” بالا خواهد برد.

3- مردم که در روزهای ابتدایی سهمیه بندی بنزین اقدام به دریافت 10 لیتر در هر بار سوخت‌گیری می‌کردند و به نوعی سنگینی پرداخت چند صد هزار تومان در هر بار سوخت‌گیری برای پر کردن باک، روی دوششان احساس می‌شد حالا به راحتی باکشان را پر می‌کنند و بدون نگرانی از بابت پرداخت ارقامی در حدود 200 هزار تومان، به طور کلی استرس‌های زمان سهمیه‌ بندی را فراموش نموده‌اند.

4- طق شنیده‌های خبرنگار چرخان، دولت پس از چندماه آغاز سهمیه بندی بنزین، اقدام به حذف بنزین سهمیه‌ای نموده و به زودی بنزین تک نرخی را در کل کشور اعلام خواهد نمود. طبق این خبر دریافتی، به زودی کارت سوخت‌های شخصی از کار خواهند افتاد و مردم می‌توانند با کارت سوخت جایگاه‌داران اقدام به دریافت بنزین 3 هزار تومانی نمایند. به معنای دیگر اینکه از این به بعد دریافت بنزین به هر مقدار با قیمت 3 هزار تومان برای مردم امکان‌پذیر خواهد بود و الزامی برای استفاده از کارت سوخت شخصی نخواهد بود.

5- تب و تاب مردم برای گازسوز کردن خودرو به شدت افت کرده و صف‌های طولانی گازسوز کردن خودرو از بین رفته است. همچنین اشتیاق خرید خودروهای دوگانه سوز نیز کاهش یافته و بازار عرضه و تقاضا در کلیه خودروهای بنزینی و دوگانه سوز هماهنگ شده است. گفتنی است که با توجه به بازگشت پراید به چرخه تولید و همچنین داغ شدن تب خرید و فروش خودروهایی مثل تیبا که از مصرف سوخت پایینی برخوردار هستند، شنیده‌ها از پارس خودرو این چنین است که طرح بازگشت رنو پی کی به خط تولید این شرکت نیز در حال بررسی است!

مدیران خودرو چری تیگو76- مدیران خودرو برای اولین بار در کل دوران فعالیت خود توانسته طعم شیرین پیش فروش کردن خودرویی مثل ام وی ام 110 را با موعد تحویل یکسال آینده بچشد! این شرکت که در دهه 80 و 90 برای همیشه با قیمتی معادل یا بالاتر از بازار اقدام به فروش این خودرو می‌کرد و برای جلب و جذب مشتریان اقدام به ارائه تسهیلات گوناگون می‌نمود، حالا با توجه به بحث کم مصرف بودن این خودرو، با زیاد بودن متقاضی برای خرید این خودرو مواجه شده و طرح پیش فروش یکساله این خودرو را آغاز کرده است.

7- در حالیکه در ماه‌های ابتدایی افزایش قیمت بنزین به 3000 تومان شاهد کاهش مصرف بنزین در کشور بودیم، ولی حالا وضعیت عادی شده و مردم روز به روز به مصرف خود اضافه می‌کنند و رکوردهای جدیدی در بحث مصرف بنزین در کشور ثبت می‌شود. البته اضافه شدن میلیون‌ها خودرو به چرخه خودرویی کشور نیز بی تاثیر نبوده و این سیکل کماکان ادامه دارد.

تولید ایران‌خودرو خودروسازان8- خودروسازان با توجه به وضعیت بازار خودرو و فاصله گرفتن قیمت بازار و کارخانه، درخواست افزایش قیمت را به دولت داده‌اند و در صورتی که این مجوز از سوی دولت صادر شود، قیمت پراید تولید جدید از 67 میلیون تومان فعلی به 78 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین قیمت سمند نیز به 120 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد تا رانت موجود بین بازار و کارخانه از بین برود.

9- شنیده شده که بعضی از کارشناسان و تحلیلگران اقتصاد کلان کشور، از نا هماهنگی قیمت دلار و قیمت بنزین در کشور سخن گفته اند و دولت نیز از آنها برای اعلام نظراتشان دعوت نموده است. این بخش از کارشناسان می‌گویند که قیمت فوب خلیج فارس چیزی در حدود دو برابر قیمت فعلی بنزین بوده و “ما داریم بنزین را مفت به مردم می‌فروشیم!”. آنها معتقد هستند که دلیل عدم توانایی دولت برای پرداخت یارانه تولید و یارانه قشر ضعیف جامعه تا به حال، عدم واقعی سازی قیمت بنزین بوده و در صورتی که قیمت بنزین به 6 هزار تومان برسد، وضع صنعت خودروسازی کشور و افراد فعال در این صنعت بهتر خواهد شد. به معنای دیگر اینکه اگر قیمت بنزین به 6 هزار تومان افزایش پیدا کند، خودروسازان مجبور به ارتقای سطح تولیدات خود می‌شوند و دولت نیز با دریافت هزینه 6 هزار تومانی برای سوخت، امکان کمک به این صنایع را خواهد داشت. ( و کماکان این سیکل توجیه و گرانی ادامه خواهد داشت ….)

خودروسازی عظیم خودرو10- از دیگر اتفاقاتی که می‌توان به زمان عادی شدن قیمت 3000 تومانی برای بنزین عنوان کرد این است که کماکان عظیم خودرو موعد جدید برای تحویل خودروهایش می‌دهد و صد البته که پیامک تکمیل وجه نیز برای مشتریان قبلی ارسال می‌کند. این شرکت که جز بدنام‌های صنعت خودروسازی در دهه 80 و 90 لقب گرفته، حالا اولین خبرهای شکایت و اعتراض را در ابتدای دهه 1400 به نام خود ثبت می‌کند! همچنین شنیده شده این شرکت با توجه به وضعیت قیمت بنزین و سایر مسائل موجود در صنعت خودروسازی کشور، اقدام به واردات برند جدید چینی به نام “هونگ قانک” (حتی در خود چین هم کسی اسمش را نشنیده) کرده و به زودی با دریافت مجوز پیش فروش 300 خودرو از این برند، اقدام به ثبت نام 30 هزار نفر خواهد نمود.

 

11 دیدگاه
 1. Moto می گوید

  اقا مردیم به خدا بسه دیگه چرا نمیمیریم چرا یه طوفان نوح نمیاد هممون رو از رو زمین ببره نسلمون برانداخته بشه از رو زمین
  همه رانت بشن تا کی تحمل کنیم هر چی سرمون میاد حقمونه

   
 2. حمیدرضا می گوید

  علی برکت الله

   
 3. ماشالا می گوید

  واقعا وضع کشور افتضاحه اخه ۲۰۰درصدگرانی تویک شب تازمانی مردم اروم باشن همین اشه همین کاسه روحانی همین شیب ملایم توادامه بده…

   
 4. علی می گوید

  عالی بود
  فقط بدنامترین خودروساز دیگه عظیم خودرو به تنهایی نیست کارمانیا گوی سبقت را ربود و فکرکنم سالازی باید به عظیمی درس بده

   
 5. A&A می گوید

  با سلام
  ملتی که یهویی بنزین ۱۰۰ تومانی را ۱۰۰۰ تومان قبول کردند این افزایش قیمت ۳ برابری که برایشان چیزی نیست .
  از ماست که بر ماست .
  فقط به امید فردایی بهتر و روشن تر حداقل برای آیندگان این مرز و بوم ما که دیگه …

   
 6. یاور می گوید

  اینها که مطالب جدیدی نیست ، بیش از چهل ساله که همین سیاست داره اعمال میشه و جواب هم داده ، خلایق هرچه لایق

   
 7. ایرانی بی هویت می گوید

  واقعا که به جاش ما هممون میریم بهشت تازه شما راضی هستی بنزین ۱۰۰۰ تومانی بزنی ولی شیخ زکزاکی مریض باشه .من که حاضرم بنزین بشه سی هزار تومان ولی شیخ زکزاکی و شیخ نمر حالشون خوب باشه تازه بنزین رو بکنن ۱۰۰ هزار تومن فلسطین هم آزاد بشه

   
 8. Genius می گوید

  مردمی که اصلا به ذهنشون نرسه چه حقوق انسانی ای دارن و برای احقاق اونها چه کارهایی باید بکنن لیاقتشون از اینها بدتره!!بنظر من هر کس میخواد مثل انسان زندگی کنه باید از این کشور بزنه بچاک واسه اینکه نود و پنج مردم ایران واقعا فقر فرهنگی دارن!!!

   
 9. ناشناس می گوید

  اگر ملت کاری صورت ندهد مدیون نسل اینده است باید در کشوری زندگی کنیم که مشتی فاسد رانتخوار بران حکومت می کنند

   
 10. فرشید می گوید

  منم که از بچگی آرزوی داشتن یه ماشین رو داشتم و بالاخره توی سال ۱۳۹۰ بعد از ۵ سال تونستم کار پیدا کنم و تا حالا پول پس انداز کردم با این قیمت ها دیگه نمیتونم به پراید هاچ بک رویاهام برسم 🙁 احتمالا باید ۱۰ سال دیگه کار کنم تا شاید توی سن ۵۰ سالگی بتونم یه پراید داشته باشم. هفت هشت سال بعدشم دیگه پیر شدمو میمیرم. این بود داستان مهیج زندگی من و البته تو :/

   
 11. ناشنتس می گوید

  من الان سی هشت سالمه یعنی داره سی نوه سالگیم میرسه تواین روزا….. اول ازدواجم یعنی تقریبا شانزده سال پیش یکی از ملاک زندگیم با زنم خرید ماشین بود که رویای دست نیافتنی هنوزم محقق نشده وتازه با فروس طلاهای زنم وقرض وگرفتن وام یه کوییک ثبت نام کردم که اولن بنزین گرون شد وازاونطرف طلاهامو ارزون فروختم از اینورم ماشین داره گرون میشه این است راز خالی کردن سرمایه مردم

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.